Udostępnij
Skomentuj

Jaki firewall wybrać? Polecane produkty

Odpowiednia zapora sieciowa to niezwykle ważny element ochrony sieci. Jaki Firewall wybrać?

Firewall to jeden z podstawowych elementów bezpieczeństwa sieci. To rozwiązanie, z którego powinny korzystać nie tylko duże firmy i przedsiębiorstwa, ale także mniejsze firmy, a nawet użytkownicy indywidualni.

Co to jest firewall?

Firewall to zapora sieciowa, która może mieć charakter programowy lub sprzętowy. Zadaniem zapory ogniowej jest ochrona sieci przed niepożądanym ruchem z zewnątrz. Sprawny program lub sprzęt firewall powinien potrafić odróżniać działania wskazane od nieuprawnionych i błyskawicznie reagować na zagrożenia.

Warto wiedzieć!

Zapora sieciowa nie jest tym samym, co antywirus, ponieważ nie służy do wykrywania wirusów. Dobry firewall może jednak dostrzegać wirusy na podstawie ich aktywności sieciowej, a nawet dostrzegać zmiany w aplikacjach i plikach, które mogą wskazywać na zainfekowanie.

Polecane zapory ogniowe

Jakie są rodzaje firewalli?

Oferta firewalli jest mocno zróżnicowana i dopasowana do różnorodnych oczekiwań, ale rozwiązania te można podzielić na dwie, zasadniczo odmienne, kategorie:

  • Firewalle sprzętowe – to urządzenia tworzące zaporę sieciową, chroniące sieć przed atakami z zewnątrz. Ich zaletą bywa łatwiejsza konfiguracja niż w przypadku rozwiązań programowych, ale mankamentem pozostaje dość wysoka cena.
  • Firewalle programowe – to rozwiązanie kojarzy pewnie większość użytkowników komputerów PC, bo większość systemów operacyjnych posiada lepsze lub gorsze zapory sieciowe, które jednak nie są wystarczające do ochrony sieci w przedsiębiorstwach czy instytucjach, które mogą być narażone na ataki DDoS oraz inne, niepożądane działania. Firewalle programowe nie są odrębnymi urządzeniami, ale właśnie programami, które wymagają umiejętnej konfiguracji, ich skuteczność bywa szacowana niżej niż firewalli sprzętowych, ale za to ich atutem pozostaje dobra cena.

Warto wiedzieć!

Zapora sieciowa (programowa) jest również jednym z elementów bardziej zaawansowanych pakietów ochrony internetowej i antywirusowej, ale firewall programowy w pakiecie nie ma tylu opcji i nie można go tak dowolnie konfigurować, jak w przypadku rozwiązań nabytych oddzielnie.

Jaki firewall wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Oferta rozwiązań typu fire wall jest szeroka i mocno zróżnicowana. To opcje dostosowane do zastosowania w dużych przedsiębiorstwach, do ochrony serwerów, w szafach Rack, jak również urządzenia oraz programy w sam raz dla użytkowników indywidualnych. Przy wyborze firewalla, warto zwrócić uwagę na:

  • Rodzaj firewalla – wybór pomiędzy rozwiązaniem programowym i sprzętowym to najważniejsza z decyzji. Za rozwiązaniem programowym przemawia niższa cena oraz fakt, że nie zajmujemy miejsca dodatkowym sprzętem. Firewall sprzętowy jest, z kolei, bardziej profesjonalny i zalecany do zastosowań firmowych.
  • Oferowane zabezpieczenia – standardem jest filtrowanie treści, tworzenie zapory ogniowej, często jest to również filtr antyspamowy, VPN, a nawet opcje antywirusa.
  • Dostępne opcje konfiguracji – całkowitą podstawą działalności urządzeń i oprogramowania firewall jest możliwość ustalenia indywidualnych reguł filtrowania aktywności sieciowej dla poszczególnych aplikacji i programów. Firewall powinien również monitorować porty sieciowe, by w porę wykrywać i blokować nietypowe próby ich wykorzystania. Kluczowa jest także możliwość zapisywania w logach aktywności sieciowej na wybranym komputerze. To tylko kilka z najważniejszych funkcji, jakie powinien pełnić firewall, niektóre urządzenia oferują o wiele więcej opcji, inne mniej, dlatego warto dobierać je po przeanalizowaniu własnych oczekiwań.
  • Łatwość instalacji i konfiguracji – jeśli zamierzamy zainstalować to rozwiązanie samodzielnie, a nie przy pomocy specjalisty od IT, to warto przejrzeć dostępne rozwiązania pod tym względem – sprawdzić, które urządzenia lub programy firewall są polecane dla amatorów do łatwej instalacji i konfiguracji.
  • Zakres wsparcia technicznego – to dość istotne, by sprawdzić, jaki jest zakres wsparcia technicznego ze strony producenta. Renomowane marki oferują poradniki instalacyjne, a często także możliwość uzyskania informacji poprzez formularze internetowe lub na infolinii.
  • Markę – warto wybierać rozwiązania renomowanych marek, które specjalizują się w tej dziedzinie, oferują wsparcie techniczne oraz inne usługi dodatkowe.
  • Cenę – zapora firewall może kosztować kilkaset złotych, a może być wydatkiem kilkutysięcznym. Oczywiście przy takiej rozbieżności cenowej mamy do czynienia z rozwiązaniami zupełnie innej klasy, ale też nie każdy poszukuje firewalla do zabezpieczenia sieci w dużym przedsiębiorstwie.

Które firewalle są najpopularniejsze? Polecane produkty

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego rozwiązania, warto zerknąć na to, co wybierają inni – na rankingi oraz polecane firewalle. To dobra wskazówka zakupowa, która może stać się inspiracją do wyboru konkretnego rozwiązania do własnych zastosowań.

Firewall to niezbędny element zabezpieczenia sieci, który może być komponentem oprogramowania antywirusowego, gdy mowa o rozwiązaniach podstawowych, ale może być również odrębnym urządzeniem z dziesiątkami funkcji do indywidualnego skonfigurowania. Warto przejrzeć dostępne opcje, by wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Organizery kabli - Karty sieciowe - Switche

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:21
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.