Udostępnij
Skomentuj

Jaki dysk SSD do gier?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie dysku SSD do komputera gamingowego?

W sieci wiele zostało już napisane o przewadze dysków SSD nad dyskami HDD. Do czynienia mamy ze znacznie nowszą, lepszą technologią, która pozwala na znaczny wzrost najważniejszych parametrów technicznych, mających bezpośredni wpływ na jakość i szybkość działania urządzenia.

Wiele mówi się również o dyskach SSD dla graczy. To właśnie ta grupa odbiorców, jak żadna inna, zwraca uwagę na szybkość działania urządzeń, dlatego też modele półprzewodnikowe w większości przypadków stanowią jedyny słuszny wybór. Jak łatwo można się jednak domyślić, na rynku znajdziemy mnóstwo dysków SSD, które są zróżnicowane pod wieloma względami. Żeby ułatwić Wam wybór tego najlepszego, postanowiliśmy omówić najważniejsze parametry i wskazać kwestie, którym w szczególności warto się przyjrzeć.

Jaki dysk SSD dla graczy?

Skoro wiemy już, gdzie możemy wykorzystać dyski półprzewodnikowe i jakie korzyści gwarantuje nam ich użycie, możemy przejść do omawiania kwestii istotnych dla wyboru oferowanych produktów. Tak jak zostało to bowiem wspomniane, w sklepie znajdziemy dyski niezwykle zróżnicowane, przede wszystkim pod względem istotnych parametrów technicznych. Należy pamiętać też o tym, że choć dyski SSD stają się coraz tańsze, nadal za najlepsze urządzenia przyjdzie nam zapłacić sporo.

Co ma wpływ na końcową cenę? Między innym format dysku. Do niedawna na rynku królowały dyski SSD 2,5 cala, które budową przypominają nieco klasyczne urządzenia HDD. Szczególną popularnością cieszą się teraz dyski SSD M.2, które są mniejsze, ale i droższe. Nie to jest jednak najważniejsze. Ogromny wpływ na możliwości dysków twardych, a także ich cenę ma obsługiwany interfejs. Główny podział dotyczy dwóch typów urządzeń.

  • Dyski SSD SATA – korzystają one z tego samego standardu, co modele HDD. Jest on już nieco przestarzały, co objawia się przede wszystkim niskimi parametrami technicznymi. W przypadku tego typu urządzeń nie możemy liczyć na tak znaczące przyspieszenie instalacji i uruchamianie gier komputerowych, choć różnice nadal będą odczuwalne.
  • Dyski SSD PCI-Express – zdecydowanie najszybsze dyski twarde dostępne obecnie na rynku, na które uwagę powinni zwrócić gracze. Nowszy standard zapewnia wielokrotnie wyższe parametry, co oczywiście przekłada się na osiągi dysku. Decydując się na konkretny model, warto sprawdzić, ile linii PCI-E obsługuje (im więcej, tym lepiej), a także czy zaimplementowano w nim technologię NVMe, która także ma wpływ na lepsze działanie urządzenia.

Powyższe kwestie dotyczy oczywiście dysków wewnętrznych. Podczas zakupu zewnętrznego dysku SSD, również warto sprawdzić obsługiwany standard. Ponownie – im nowszy, tym lepiej. W przypadku urządzeń z portem USB, warto celować przede wszystkim w dyski SSD UCB-C lub USB 3.1. Na rynku znajdziemy także modele obsługujące standard Thunderbolt, który również zapewni niezwykle szybkie działanie.

Polecane dyski SSD

Jeśli chodzi o dyski zewnętrzne, możemy liczyć również na dostęp do modeli wyróżniających się wzmacnianymi obudowami. Niektórzy producenci decydują się na przygotowanie konstrukcji wodo i wstrząsoodpornej, dzięki czemu takie dyski przetrwają niejedno, gwarantując doskonałe zabezpieczenie przechowywanych danych.

Jeśli nie wierzycie do końca opisom poszczególnych standardów, przed wyborem dysku powinniście zwrócić uwagę także na parametry prędkości odczytu i zapisu danych. Im są one wyższe, tym dysk działa szybciej. W przypadku najlepszych dysków SSD, możemy liczyć na wartości 2000 MB/s (dla prędkości zapisu) lub 3000 MB/s (dla prędkości odczytu).

Czy opłaca się kupić dysk SSD do gier?

Zanim jednak przejdziemy do charakterystyki proponowanych urządzeń, warto dokładniej wyjaśnić, co zyskujemy za sprawą zakupu dysków półprzewodnikowych. Jak już zostało wspomniane, wyróżniają się one znacznie lepszymi parametrami technicznymi od modeli talerzowych (HDD). Przekłada się to oczywiście na ich znacznie większe możliwości.

Mowa tu przede wszystkim o szybkości działania systemu operacyjnego – same jego uruchamianie trwa nieporównywalnie krócej niż w przypadku użycia dysku HDD. Jaki ma to jednak wpływ na gry? Osoby, które oczekiwały wzrostu klatek na sekundę w najbardziej wymagających produkcjach, mogą być zawiedzione, jednak prawdą jest, że dysk SSD pozwala znacznie skrócić proces instalacji gier, a także ich uruchamiania. W niektórych produkcjach możemy liczyć także na nieco szybsze doczytywanie tekstur. Już samo to jednak znacznie zwiększa komfort grania.

Wspomnieć należy także o tym, że dysk SSD jest mniej awaryjny, co dla wielu osób może mieć znaczenie kluczowe, zwłaszcza dla tych, którzy nie korzystają z możliwości zapisu gier w chmurze.

Biorąc pod uwagę wszystkie wspomniane wyżej kwestie, dysk SSD gamingowy wydaje się doskonałym wyborem, który pozwoli nam skrócić instalację gier, przyspieszyć ich uruchamianie, poprawić doczytywanie tekstur, a także zwiększyć poziom bezpieczeństwa przechowywanych danych. Co ważne, z dysków półprzewodnikowych skorzystamy w różnych urządzeniach.

  • Dysk SSD do laptopa gamingowego – znajduje się on przeważnie „w zestawie”, choć niektóre laptopy pozwalają na zakup dysku osobno i zamontowanie go po zdjęciu klapy serwisowej lub całej obudowy. Obecnie na rynku znajdziemy przede wszystkim urządzenia korzystające z dysków w formacie M.2 – są to niewielkich rozmiarów karty, przypominające nieco kości RAM.
  • Dysk SSD do komputera gamingowego – w tym przypadku możliwości wyboru jest jeszcze więcej. Sporą popularnością cieszą się nie tylko modele M.2, ale również 2.5. Większość komputerów stacjonarnych pozwala na zamontowanie więcej niż jednego dysku twardego. Pozwala nam to na tworzenie rozbudowanych zestawów, gwarantujących nie tylko szybkie działanie, ale również ogromną pojemność.
  • Dysk SSD do konsoli – wielu graczy narzeka, że konsole PS5 i Xbox Series X dysponują zbyt ograniczonymi dyskami. Mając na uwadze to, jak wiele miejsca zajmują nowe gry, w wielu przypadkach nawet modele 1 TB okazują się zbyt ograniczone. Jeśli więc brakuje nam miejsca do zainstalowania nowych gier lub (o zgrozo!) zapisania save’ów, ratunkiem może okazać się dysk zewnętrzny. Żeby jednak zagwarantować odpowiednio szybkie działanie gier, warto celować właśnie w dyski SSD, które bez problemu podłączymy poprzez interfejs USB.

Jaka cena i producent dysku SSD dla graczy?

Jak już wspominaliśmy, obsługiwane standardy i parametry techniczne mają ogromny wpływ na cenę dysku twardego. Najważniejsza w tym przypadku okaże się jednak pojemność. To ona bowiem determinuje ostateczny koszt zakupu. Jeśli zastanawialiście się, ile trzeba wydać na poszczególne modele dysków, poniższa tabela powinna okazać się bardzo pomocna

Jak widać, różnice cenowe pomiędzy konkretnymi standardami zwiększają się wraz ze wzrostem pojemności. Warto jednak podkreślić, że jeszcze kilka lat temu modele PCI-Express były znacznie droższe od dysków SATA III, dlatego mamy obecnie doskonałą okazję do tego, aby zakupić znacznie szybszy dysk za mniejsze pieniądze.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że dla wielu osób bardzo ważnym kryterium wyboru dysku SSD jest także renoma producenta odpowiadającego za jego przygotowanie. Kupując sprzęt uznanej firmy, zyskujemy bowiem gwarancję jakości wykonania i niezawodności pracy. Obecnie szczególną popularnością cieszą się sprzętu takich firm jak Transcend, Intel, ADATA, Samsung, HP, Kingston, Western Digital, Silicon Power, Gigabyte, SanDisk czy też Toshiba.

  

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.