Udostępnij
Skomentuj

Jaki bidon sportowy wybrać?

Bidon sportowy należy do grupy niemal obowiązkowych akcesoriów sportowych.

Bidon na siłownię nie wykona za nas ćwiczeń, ale nawodnienie jest równie ważne jak sam wysiłek. Co to jest bidon treningowy i jaki kupić? Podpowiadamy. Każda, nawet najmniejsza aktywność fizyczna wymaga odpowiedniego nawodnienia. I nie jest tu mowa o wyjątkowych, specjalistycznych płynach izotonicznych, a już na pewno nie o tak zwanych „energetykach”. Gdy biegamy, jeździmy na rowerze lub ćwiczymy na siłowni, nasz organizm traci bardzo dużo wody i to przede wszystkim właśnie ją powinniśmy mieć pod ręką.

Co to jest bidon treningowy i jakie są jego rodzaje?

Odpowiednie nawodnienie ma bezpośredni wpływ zarówno na efektywność naszych treningów, jak i ogólne poczucie zdrowia. W końcu nawet 60% ludzkiego ciała to woda. Nawet niewielki jej ubytek może mieć skutki uboczne w postaci gorszego samopoczucia lub zmęczenia, a niekiedy nawet bólu głowy. Dlatego tak ważne jest mieć przy sobie butelkę z wodą, a najlepiej bidon sportowy, który zmieści się w uchwycie rowerowym. Co to właściwie jest bidon treningowy? Dlaczego jest lepszy niż zwyczajne butelki? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.To nic innego jak naczynie, rodzaj pojemnika, do którego wlejemy przed treningiem wodę lub inne napoje funkcjonalne wspierające nas w czasie aktywności fizycznej. Do cech charakterystycznych bidonów sportowych należy także łatwość w dostępie. Niekiedy da się to zrobić nawet jedną ręką. Wszystko dlatego, że najczęściej korzystamy z tego typu pojemników w czasie ciężkich treningów wytrzymałościowych, zwykłego biegania czy jazdy na . Wodę należy uzupełniać w czasie każdej aktywności fizycznej, ale przede wszystkim podczas wykonywania tak zwanych ćwiczeń aerobowych. To właśnie wtedy utrata wody w organizmie następuje najszybciej, i wtedy też powinniśmy mieć możliwość szybkiego uzupełnienia płynów. Większość bidonów na siłownię ma pojemność od 0,5 do 1 litra, ale można znaleźć w sklepach nieco większe.

Wszystko zależy od zastosowania konkretnego pojemnika. Bidony na rower muszą pasować rozmiarem do uchwytu, w jakim będziemy go wozić, a te na siłownię nie mają takich ograniczeń. Choć oczywiście zdarzają się w sklepach bidony ze szkła, przeważająca większość zrobiona jest z różnego rodzaju, niekiedy biodegradowalnych, tworzyw sztucznych. Wszystko dlatego, że pojemniki te muszą być bardzo wytrzymałe. Jeżdżąc na rowerze, czy biegając narażamy je na upadki, czasem nawet z dużej wysokości. Bidony sportowe powinny być przygotowane na takie sytuacje i je wytrzymać bez uszczerbku. Cechą charakterystyczną bidonów z plastiku jest także wielka różnorodność, jeśli chodzi o kształty i kolory. Podejmując decyzję o zakupie, warto także nie kierować się kwestiami finansowymi – najtańsze modele jakościowo mogą znacznie odbiegać od tych nawet ze średniej półki cenowej. Nie będą tak wytrzymałe, a jakość może pozostawiać wiele do życzenia. Wybór konkretnego modelu zależy tak naprawdę od prywatnych preferencji i tak też powinien być traktowany. Warto odrzucić kwestie ekonomiczne, bo najtańsze bidony sportowe są po prostu kiepskiej jakości.

Nieco rzadziej w sklepach można dostać bidony zrobione z aluminium. Mimo początkowych uprzedzeń, warto dać szansę takim przedmiotom. Są one w pełni przebadane, nie mają negatywnego wpływu na zdrowie, a jednocześnie cechują się dużą wytrzymałością. Niektórzy sportowcy lubią korzystać także z bidonów metalowych. Są one nieco cięższe, niż te plastikowe, ale za to w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia i bardzo solidnie wykonane. Niektórzy użytkownicy unikają tego typu bidonów ze względu na to, że ich zdaniem zmieniają one nieco smak wody.

W ostatnich latach dużą popularnością, obok bidonów sportowych, cieszą się także . Jeśli wybierzemy taką w niewielkim rozmiarze, z powodzeniem zastąpi nam ona tradycyjny bidon Elite. Otrzymamy dobrej jakości, przefiltrowaną wodę w zasięgu ręki.

Polecane bidony

Na co zwrócić uwagę kupując bidon sportowy?

Wybierając bidon sportowy powinniśmy mieć na uwadze jego przeznaczenie. Jeśli chcemy kupić bidon na rower, wówczas szukamy takich w odpowiednim rozmiarze, nadającym się do umieszczenia w uchwycie rowerowym i kształcie spełniającym nasze oczekiwania. Bidony SIGG na siłownie mogą być wyposażone w szereg różnych funkcji, jak na przykład filtr do wody czy wkładkę chłodzącą. W tym pierwszym przypadku właściwie możemy zapomnieć o wodzie butelkowanej. Nawet jeśli zabraknie nam płynu, który wlaliśmy sobie w domu, z powodzeniem możemy dolać do bidonu wody z łazienki na siłowni. Warto zwrócić także uwagę na to, czy wybrany przez nas bidon posiada miarkę. To praktyczne udogodnienie, które informuje nas zawsze, ile wody w pojemniku jeszcze pozostało. Niektóre modele posiadają także specjalną kieszonkę, w którą możemy umieścić nasze ulubione owoce – to zmieni smak wody na dużo przyjemniejszy. Parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę wybierając swój bidon na siłownię lub każdą inną aktywność fizyczną jest pojemność. Najczęściej można spotkać bidony 0,5 lub 1 l, ale w sklepach panuje duża różnorodność w tym zakresie. Pojemność powinna być dostosowana do rodzaju aktywności fizycznej, jaką będziemy wykonywać. Jeśli trening ma być cięższy, warto zaopatrzyć się w nieco większy bidon. Bidony sportowe przeznaczone dla kobiet, różnią się nieco designem, a także wagą – mogą być lżejsze. Bardzo istotnym czynnikiem w czasie wyboru odpowiedniego bidonu jest cena zakupu. W tej kwestii absolutnie nie powinniśmy oszczędzać. Najtańsze modele są po prostu kiepskie jakościowo – mogą przepuszczać wodę. A wracając z siłowni, nikt nie chce otworzyć swojej torby sportowej, w której wszystko jest przemoczone.

Jakie modele bidonów sportowych warto kupić?

Korzystanie z wody butelkowanej i każdorazowe wyrzucanie kolejnych kilogramów plastiku jest najgorszym, co możemy zrobić dla środowiska. Dlatego warto zaopatrzyć się w bidon lub butelkę filtrującą i mieć je ze sobą na każdym treningu. Wśród najpopularniejszych w polskich sklepach modeli zdecydowanie wyróżnia się dość duży bidon Nike . Dostępny jest w czterech wersjach kolorystycznych. Bidon został wyposażony w powłokę antypoślizgową oraz szeroki wlew i szczelny ustnik. Dzięki temu możemy mieć pewność, że woda nie wyleje się w trakcie transportu w torbie. To typowy bidon treningowy. Jeśli szukamy natomiast czegoś, co pozwoli zabrać nam wodę na rower, wówczas warto zwrócić uwagę na . Dopasowane do kształtu dłoni, doskonale mieszczą się w uchwytach rowerowych na bidony. Model wykonany jest z bardzo wytrzymałego i nietoksycznego materiału. 650 ml w zupełności wystarczy na wycieczkę na średnim dystansie. Często zdarza się tak, że wraz z nami na swoich rowerach podróżują nasze dzieci. Dlatego też warto wyposażyć ich rower we własny bidon. W tym przypadku producenci proponują dobre produkty, które dodatkowo opatrzone są symbolami, które najmłodszym z pewnością przypadną do gustu. Tak jest w przypadku modelu Kellys Rangipo Blue. To bardzo dobrej jakości bidon, który sprawdzi się doskonale w czasie rowerowych wojaży.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:15
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.