Udostępnij
Skomentuj

Jaki aparat wybrać do fotografii sportowej? Na co zwrócić uwagę?

Fotografowanie rozgrywek sportowych wymaga odpowiedniego sprzętu i umiejętności. Jaki aparat wybrać?

Fotografia sportowa to dość trudna dziedzina, która wymaga od fotografa nie tylko odpowiednich umiejętności, ale też dobrej jakości sprzętu. Konieczne jest dobranie aparatu i akcesoriów, które dobrze sprawdzą się podczas fotografowania obiektów w ruchu. Na co zwrócić uwagę wybierając aparat do zdjęć sportowych? O czym pamiętać?

Jakie cechy powinien mieć dobry aparat do fotografii sportowej?

Fotografia sportowa to specyficzny rodzaj fotografii – najczęściej uwieczniane są na zdjęciach sytuacje bardzo dynamiczne, postacie oraz obiekty w ruchu. Z tego właśnie względu ta dziedzina fotografii sprawia sporo problemów osobom początkującym, a szczególnie wówczas, gdy nie dysponują odpowiednio dobranym aparatem. Nie każdy aparat zapewni odpowiednie warunki do fotografowania obiektów, które się dynamicznie poruszają. Chcąc kupić aparat do zdjęć w ruchu, warto więc kierować się właśnie tymi kryteriami, które są kluczowe dla fotografowania obiektów w nieustannym i dynamicznym ruchu.

Najważniejsze funkcje aparatu do zdjęć w ruchu:

  • Autofocus (AF) – czyli automatyczny system ustawiania ostrości, który umożliwia błyskawiczne tempo wykonywania zdjęć. Manualne ustawianie punktów ostrości daje większą kontrolę nad kadrem i uzyskanym efektem, ale zajmuje sporo czasu i w większości zdjęć sportowych się nie sprawdza. Autofocus umożliwia szybsze wykonywanie zdjęć, o ile sama ta funkcja działa odpowiednio szybko. Wybierając aparat do zdjęć w ruchu warto więc zwrócić uwagę zarówno na obecność autofocusa, jak i na szybkość jego działania. Ważną kwestią jest też liczba punktów krzyżowych AF – im będzie ich więcej, tym precyzyjniej zostanie ustawiona ostrość obrazu – np. w aparacie Nikon D780 do dyspozycji jest aż 273 pola AF (w trybie podglądu na żywo) lub 51 gdy używany jest wizjer.
  • Zdjęcia seryjne – niezastąpiona funkcja w fotografii sportowej i reportażowej. Wybór tej opcji powoduje, że aparat nieustannie robi zdjęcia do czasu, gdy zwolnimy spust migawki. W tym wypadku należy zwrócić uwagę na obecność tego trybu, ale też na szybkość robienia ujęć i pojemność bufora. Jeśli chodzi o szybkość robienia zdjęć w trybie seryjnym, to jest to parametr wyrażany w liczbie klatek na sekundę. Dobry aparat do zdjęć sportowych będzie miał ich jak najwięcej – np. Canon EOS 90D wykonuje 10 zdjęć na sekundę w trybie ciągłym.
  • Wymienne obiektywy – trudno wyobrazić sobie profesjonalną fotografię sportową przy użyciu aparatu bez wymiennych obiektywów. W zależności od dyscypliny, odległości od fotografowanych postaci, konieczne może być stosowanie różnych obiektywów. Z tego względu wybór powinien paść na lustrzankę cyfrową lub aparat bezlusterkowy. Dobrym wyborem do profesjonalnych i zarobkowych zastosowań będzie model z matrycą o pełnej klatce, jak Nikon D750, Canon EOS 5D Mark IV i wiele innych.

Polecane lustrzanki

Polecane modele aparatów do fotografii sportowej

Każda dziedzina fotografii rządzi się swoimi prawami. Nieco inne parametry aparatu i obiektywu będą ważne w fotografii przyrodniczej, inne w ślubnej, a jeszcze inne w fotografii sportowej. Gdy jest to fotografia sportowa aparat musi zapewnić szybkość działania, ostre ujęcia i możliwość przybliżania. Jest wiele urządzeń, które świetnie sprawdzą się w tej roli. Oto kilka polecanych aparatów do fotografii sportowej:

  • Nikon D850 – aparat dla zaawansowanych użytkowników i profesjonalistów. Jego cena nie należy do niskich, ale za to jest to lustrzanka o matrycy CMOS w rozmiarze pełnej klatki, o rozdzielczości efektywnej 45,7 Mpix. Urządzenie umożliwia wykonywanie do 7 zdjęć w trybie seryjnym, posiada WiFi, odchylany ekran i umożliwia nagrywanie filmów w jakości 4K. Błyskawiczny autofocus AF posługuje się 153 polami, dzięki czemu bezbłędnie dopasowuje punkty ostrości na zdjęciu.
  • Nikon D750 – nieco tańszy model lustrzanki cyfrowej, który również sprawdzi się w zdjęciach sportowych. Aparat ten także dysponuje matrycą CMOS o pełnej klatce, a jego rozdzielczość efektywna wynosi 24,5 Mpix. Można nagrywać nim filmy w jakości Full HD, a zdjęcia seryjne mogą być wykonywane w tempie 6 ujęć na sekundę. Aparat wyposażono w WiFi oraz w odchylany ekran.
  • Canon EOS 90D – popularny i stosunkowo niedrogi wybór do fotografii sportowej. Aparat dysponuje matrycą CMOS w rozmiarze APS-C i rozdzielczością efektywną na poziomie 32,5 Mpix. Umożliwia nagrywanie wideo w rozdzielczości 4K, a w trybie zdjęć seryjnych wykonuje aż 10 ujęć na sekundę. Zastosowano w nim Bluetooth oraz WiFi, a także odchylany ekran.
  • Nikon D7200 – lustrzanka wyposażona w bardzo dobrej jakości autofocus i z trybem seryjnym do 7 ujęć na sekundę. Aparat dysponuje sporym buforem pamięci, dzięki czemu możliwe będzie rejestrowanie do 27 zdjęć w formacie RAW lub do 100 zdjęć w formacie JPEG w ramach jednej serii.
  • Sony A6000 – aparat bezlusterkowy, który może sprawdzić się w fotografii sportowej. Urządzenie dysponuje funkcją Fast Hybrid AF, która korzysta z 179 pól krzyżowych przy ustawianiu punktów ostrości.

W fotografii sportowej sprawdzi się także wiele innych urządzeń. Najważniejsze to dobrać sprzęt o dobrym trybie seryjnym i z zaawansowanym autofocusem, a także zwrócić uwagę na parametry obiektywu.

Jakie techniki stosować podczas fotografowania obiektów w ruchu?

Fotografia sportowa to bardzo wymagająca dziedzina. By robić dobre zdjęcia sportowe, warto korzystać z autofocusa oraz wykonywać zdjęcia seryjne. Decydując się na tryb zdjęć seryjnych nie należy jednak robić maksymalnej liczby ujęć za każdym razem – lepszym rozwiązaniem jest zrobienie kilku krótszych serii, dzięki czemu uzyskane kadry nie będą do złudzenia podobne do siebie, a przy okazji bufor nie zostanie przepełniony.

Profesjonaliści najczęściej nie korzystają z trybu podglądu na żywo, ale posługują się wizjerem – dotyczy to przede wszystkim zdjęć wykonywanych lustrzanką cyfrową. Podgląd w wizjerze jest najbardziej miarodajny i wolny od jakichkolwiek opóźnień.

Do fotografii sportowej najlepiej wybrać obiektyw zmiennoogniskowy, a w szczególności teleobiektyw, gdy nie ma się miejsc z samego przodu i akredytacji. Zdjęcia robione z trybun, a szczególnie z dalszych rzędów mogą być jednak również bardzo dobre – to kwestia odpowiedniego przybliżania ujęć właśnie przy pomocy dobrego teleobiektywu.

Wykonując zdjęcia w hali sportowej albo na stadionie przy zamkniętym dachu i przeciętnej widoczności, warto spróbować wyższych ustawień ISO. Lekkie szumy można będzie zmodyfikować na etapie obróbki zdjęć. Warto również korzystać z akcesoriów fotograficznych, jak statyw, zewnętrzna lampa błyskowa, a nawet pokrowiec na aparat na wypadek fotografowania przy lekkim deszczu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:21
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.