Udostępnij
Skomentuj

Jaka żarówka LED do ściemniacza?

Zastanawiasz się, czy żarówki LED G9 do ściemniacza to dobry pomysł? Sprawdź potencjalne rozwiązania.

Jak wybrać żarówki do ściemniacza?

Ściemniacz to innowacyjny transformator. Pozwala na regulację natężenia światła w pomieszczeniu w zakresie od 0 do 100%, gdzie pierwsza wartość oznacza całkowitą ciemność, a druga – pełną jasność. Na rynku znajdziesz szereg różnych modeli opisywanych sprzętów, które świetnie współpracują z wieloma rodzajami żarówek – poczynając od tych tradycyjnych, poprzez halogenowe, a na ledowych kończąc. Które rozwiązania sprawdzą się najlepiej? Obecnie duże zainteresowanie budzi ostatni z przywołanych wariantów.

Na co zwracać uwagę, kupując źródła światła do ściemniaczy? Przede wszystkim należy sprawdzić, czy dane żarówki LED Philips, żarówki LED MR16 lub żarówki LED Osram współgrają ze wspomnianymi regulatorami. Taka informacja zazwyczaj zostaje zamieszczona na etykiecie lub w specyfikacji produktu. Dodatkowo warto sięgać po propozycje renomowanych przedsiębiorstw o ugruntowanej pozycji w branży. Dlaczego przedstawiona kwestia ma tak duże znaczenie? Inwestując w artykuły sygnowane logo znanych marek, wybierasz certyfikowane źródła światła o potwierdzonych parametrach technicznych.

Niebagatelną rolę w przypadku takich rozwiązań jak żarówki LED RGB bądź innych modeli wykonanych w technologii elektroluminescencyjnej jest liczba lumenów. Należy ją dostosować do metrażu pomieszczenia, w którym zostanie umieszczony ściemniacz. Przyjmuje się, że na metr kwadratowy przypada zazwyczaj od 200 do 400 lumenów. Sporo zależy również od typu danej przestrzeni. W salonie, jadalni bądź kuchni występuje zwykle więcej stref oświetleniowych niż w toalecie.

Jakie jeszcze czynniki warto uwzględnić przy zakupie omawianych produktów? Na pierwszy plan wysuwa się barwa emitowanego światła. Masz do wyboru trzy zasadnicze warianty:

  • ciepły – we wnętrzach buduje nastrojową atmosferę sprzyjającą wyciszeniu i odpoczynkowi, dlatego jest często wykorzystywany w sypialni,
  • zimny – na przykład niebieski. Ułatwia koncentrację na realizowanym zadaniu, pełni też funkcje dekoracyjne; bywa spotykany w biurach,
  • neutralny – znajduje bardzo szerokie zastosowanie w przestrzeniach prywatnych.

Warto pamiętać również o jednej niezwykle istotnej kwestii – gwint oraz oprawka oświetlenia muszą do siebie pasować. W instalacjach domowych najczęściej występują żarówki LED E27 do ściemniacza. Równie dużą popularnością cieszą się nieco mniejsze wersje w rozmiarze 10 czy 4 milimetrów (G10 oraz G4). Wielość rozwiązań dostępnych obecnie na rynku sprawia, że z łatwością dopasujesz LED-y do posiadanych lamp czy regulatorów. Zanim dokonasz zakupu, dokładnie przeczytaj etykietę lub specyfikację produktu, by zyskać pewność co do trafności wyboru.

Polecane żarówki LED

Czy ściemniacz LED nadaje się także do regulacji taśm?

Ściemniacz LED dobrze sprawdza się przy regulacji taśm. Diody elektroluminescencyjne są zwykle połączone szeregowo z rezystorem, który dostosowuje przepływający prąd do parametrów zasilania. W tym przypadku bardzo ważnym elementem zapewniającym poprawne działanie całego systemu oświetleniowego jest zasilacz stałonapięciowy o stabilizowanym napięciu. Niekiedy wykorzystuje się specjalne wzmacniacze, które pozwalają na podłączenie do ściemniacza większej liczby taśm niż pierwotnie zakładano.

Ściemniające taśmy LED występują w kilku różnych wariantach. Można nimi sterować za pośrednictwem pilota, przycisków, dotyku lub aplikacji instalowanej na telefonie komórkowym, tablecie lub innym urządzeniu mobilnym. Kontrolowanie natężenia światła nie sprawia zazwyczaj najmniejszych trudności. Warto pomyśleć nad sposobem obsługi opisywanych rozwiązań jeszcze zanim dokonasz montażu instalacji. Dzięki temu unikniesz nieprzewidzianych remontów, a co za tym idzie również dodatkowych kosztów związanych np. z kuciem ścian i tworzeniem okablowania.

Taśmy ledowe – podobnie jak same żarówki LED Kobi czy inne (zarówno te ściemniające, jak i zwykłe) – zyskują obecnie na popularności. Można je wykorzystać na wiele różnych sposobów przy aranżacji przestrzeni między innymi do oświetlenia blatów roboczych w kuchni czy schodów. Wspomniane oświetlenie bardzo często pełni nie tylko funkcje użytkowe, ale również dekoracyjne. Tworzy się z niego rozmaite ozdoby, które służą następnie do przystrojenia domów, mieszkań lub ogrodów na przykład w okresie świątecznym.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że taśmy LED podlegają dużej modyfikacji. Z łatwością przytniesz ją na dowolną długość i ułożysz w wybrany kształt. Na co zwrócić uwagę, inwestując we wspomniane rozwiązania? Duże znaczenie mają takie aspekty jak na przykład zagęszczenie diod czy sposób montażu, a także intensywność oraz barwa światła. Paski ledowe są na ogół bardzo trwałe, wytrzymałe i odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. Będą doskonale zapewniać wysokiej jakości oświetlenie przez długi czas, dzięki czemu zaoszczędzisz sporo pieniędzy.

Jak dobrać moc oświetlenia i zainstalować ściemniacz?

Wiele osób zastanawia się, jaką moc żarówki wybrać, by regulator oświetlenia działał właściwie? W tym przypadku warto sięgać po żarówki LED Kanlux lub modele sygnowane logo innych marek, generujące większą liczbę watów. Dlaczego? Powód jest prosty – im wyraźniej świeci dane źródło światła, tym bardziej widoczny efekt ściemniania i łatwiej sterować jasnością. Sporo wątpliwości budzi nierzadko również kwestia instalacji ściemniacza. Proces ten wymaga przestrzegania kilku prostych, niezwykle istotnych zasad.

Zanim przystąpisz do wykonywania jakichkolwiek czynności, zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Wyłącz prąd i napięcie na domowej tablicy rozdzielczej. Gdy zyskasz pewność, że źródło zasilania zostało odcięte i nie ma ryzyka poparzenia, możesz przystąpić do właściwej pracy i montażu ściemniacza w instalacji elektrycznej. Najpierw zdejmij obudowę przełącznika. W tym celu wystarczy ją podważyć za pomocą śrubokrętu. Następnie odkręć mocujące go śruby, a także komponenty przytrzymujące przewody elektryczne.

Kolejny krok to instalacja ściemniacza. Podłącz przewody do urządzenia, włóż je do puszki i przytwierdź śruby mocujące. Zainstaluj obudowę na korpusie przełącznika i dokręć wszystkie elementy, używając płaskiego klucza. Na koniec, wykorzystując poziomicę, możesz sprawdzić, czy ściemniacz leży w prawidłowej pozycji Nie zapomnij o przełączniku ściemniacza. Należy umieścić go w obudowie. Ostatnia rzecz, jaką musisz zrobić, to włączyć bezpieczniki. Jak widać, cała operacja nie jest zbyt skomplikowana.

Niemniej, jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości albo brakuje Ci wprawy w realizowaniu prac elektroinstalacyjnych, poproś o pomoc wykwalifikowanego fachowca. Dzięki temu zyskasz pewność, że żarówki LED E14 do ściemniacza bądź jakiekolwiek inne modele zostaną zamocowane poprawnie, a regulator oświetlenia będzie działał bez zarzutu. Warto korzystać ze wsparcia wykwalifikowanych elektryków dysponujących dużym doświadczeniem.

Wiesz już, na co zwracać uwagę kupując żarówki LED GU10 czy inne do ściemniacza? W tym przypadku duże znaczenie ma jednak nie tylko jakość samych źródeł światła, ale również rodzaj zastosowanego regulatora. Na rynku znajdziesz kilka różnych rodzajów opisywanych sprzętów na przykład: obrotowe, zdalne lub dotykowe. Jakie rozwiązanie jest najlepsze? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie. Wiele zależy bowiem od indywidualnych potrzeb oraz preferencji użytkownika.

W ściemniaczach obrotowych sterowanie natężeniem światła odbywa się za pośrednictwem specjalnych suwaków bądź gałek. Tego typu modele mogą mieć charakter mechaniczny (rozwiązanie rzadziej spotykane) bądź elektroniczny. Nowocześniejsze wersje są wyposażone w moduł zapamiętujący stosowane sekwencje świetlne. Z kolei egzemplarze dotykowe mają gładką powierzchnię, bez żadnych wystających elementów. By rozjaśnić bądź przyciemnić światło, wystarczy przesunąć palcem po płytce.

Coraz większą popularnością wśród klientów cieszą się tak zwane ściemniacze zdalne. Na czym polega fenomen wspomnianych rozwiązań? Ich niewątpliwym atutem jest duża wygoda obsługi. Sterowanie tego typu urządzeniami nie wymaga dużego zaangażowania ze strony użytkownika. Cały proces przebiega za pośrednictwem pilota na podczerwień lub specjalnej aplikacji mobilnej. Nie trzeba więc wstawać z łóżka, by przygasić lub rozjaśnić światło. To niezwykle szybkie i wygodne rozwiązanie.

Czy można samodzielnie zamontować ściemniacz?

Żarówki LED G4, podobnie zresztą jak ściemniacze, nie nastręczają wielu trudności w instalacji. Samodzielny montaż jest więc możliwy. Na stronach internetowych, a także w instrukcji dołączanej do poszczególnych rozwiązań, znajdziesz szereg informacji na ten temat, a także praktyczne poradniki. Jeśli jednak nie masz doświadczenia w przeprowadzaniu tego typu prac, skorzystaj z pomocy doświadczonego fachowca.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.