Udostępnij
Skomentuj

Jaka żarówka LED do salonu?

Jak dobrać oświetlenie LED do salonu? Na co zwrócić uwagę?

Rosnąca popularność oświetlenia LED powoduje, że ten rodzaj żarówek jest wybierany już nie tylko do biur, sklepów i przestrzeni publicznej, jak również do prywatnych domów oraz mieszkań. Wielu użytkowników zdążyło się już przekonać o tym, że oświetlenie LED jest oszczędne i przyjemne w użytkowaniu.

Jak wybrać żarówki LED do salonu?

Oferta żarówek LED potrafi zaskoczyć swą różnorodnością i liczbą dostępnych rozwiązań. Jeśli chcemy wybrać dobre żarówki diodowe, cena nie może być jedynym wyznacznikiem. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na wiele istotnych kwestii:

 • Rodzaj gwintu – dzisiejsze żarówki LED praktycznie nie różnią się wizualnie od klasycznych żarówek i świetlówek. Bez problemu kupimy LED-y w wielu różnych wariantach i o najpopularniejszych trzonkach. Do najczęstszych wyborów należą żarówki LED E27, żarówki LED E14, GU4, GU5.3 oraz żarówki LED GU10. Jeśli nie wiemy, którą wybrać, należy sprawdzić, do jakiej żarówki przystosowano użytkowane lampy i oprawki – wystarczy wyjąć starą żarówkę lub sprawdzić na naklejce bądź opakowaniu, powinna znajdować się tam informacja, czy pasować będzie żarówka LED GU10, czy może GU5.3 albo inna.
 • Kształt żarówki – ponieważ LED-y coraz bardziej upodabniają się do klasycznych żarówek, to kupimy je właśnie w klasycznym kształcie, w bardziej pękatej formie kuli, w kształcie świecy, świdra lub w kształcie typowo dekoracyjnym. To ważne, by upewnić się, że w posiadanej lampie można będzie zmieścić żarówkę o konkretnym kształcie.
 • Moc – wiele osób zastanawia się właśnie nad tym, jaka moc żarówki LED do salonu będzie odpowiednia. To konsekwencja przyzwyczajenia do żarówek starego typu, dla których głównym parametrem była właśnie moc. W przypadku żarówek LED o wiele ważniejsza jest liczba lumenów. Przyjmuje się, że do oświetlenia metra kwadratowego powierzchni salonu trzeba dostarczyć od 200 do 300 lumenów. Łatwo więc obliczyć całkowitą liczbę lumenów, jaka będzie potrzebna w salonie. Warto jednak pamiętać, że lepiej jest zastosować wiele punktów świetlnych o niższej mocy niż jeden o bardzo wysokiej.
 • Producent – kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze żarówek LED do salonu, jest renoma producenta żarówki LED. Jaka firma będzie najlepsza? Trudno wskazać jedną, ale zdecydowanie warto wybierać oświetlenie najbardziej znanych i cenionych marek, gdyż ma, na ogół, lepsze parametry i dłuższą żywotność. Szczególnie godne polecenia są żarówki LED Philips, żarówki LED Osram, Omega, GTV, Kanlux, Esperanza.
 • Barwa światła – to jedna z najważniejszych decyzji, jakie trzeba podjąć przy wyborze żarówek LED. Jakie żarówki LED: ciepłe czy zimne wybrać do salonu? Zdecydowanie godne polecenia są żarówki o odcieniu neutralnej bieli lub lekko ciepłe. Oświetlenie o chłodnym odcieniu jest polecane do biur, a cieplejsze od naturalnego dobrze sprawdza się np. w sypialni.
 • Napięcie – żarówki LED są dedykowane do zastosowania z konkretnym napięciem (12V lub 230V) i dlatego należy sprawdzić tę kwestię przed zakupem. Żarówki LED 12V stosuje się bowiem najczęściej w łazience, a także w meblach. Żarówki LED 230V to żarówki do standardowego oświetlenia i w sam raz do większości zastosowań w salonie.
 • Opcje dodatkowe – żarówka LED do salonu może być żarówką LED RGB (z możliwością dopasowywania odcienia światła z całej palety RGB) albo żarówką ze zmienną temperaturą barwową (żarówka tego typu wymaga odpowiedniego włącznika) lub nawet żarówką ze ściemniaczem (także wymaga odpowiedniego włącznika). Nowoczesne żarówki LED mogą być sterowane za pomocą aplikacji lub urządzeń w systemie smart dom, ale są to rozwiązania droższe od standardowych.

Polecane żarówki LED

Jaka barwa żarówki LED najlepiej sprawdzi się w salonie?

Barwa światła to kwestia o tyle istotna, że warto poświęcić jej nieco więcej uwagi. Dobrze dobrany odcień światła jest, co najmniej, neutralny dla samopoczucia osób, które przebywają w danym miejscu. Źle wybrane żarówki podkreślą mankamenty pomieszczenia i sprawią, że przebywanie w nim będzie nieprzyjemne lub męczące. Jaka żarówka LED do salonu będzie więc odpowiednia pod względem barwy światła?

 • Za najbardziej uniwersalną można uznać neutralną biel czyli żarówkę o barwie światła w przedziale od 4000 do 4500 Kelwinów. Neutralna biel nie jest jednak ciepła i przytulna, dlatego wiele osób preferuje ten odcień do zastosowania w biurze, kuchni lub łazience, ale już do salonu i sypialni wybiera inny kolor światła.
 • Do salonu można polecić również lekko ciepły odcień bieli czyli żarówkę o barwie światła w przedziale od 3000 do 3900 Kelwinów.

Ile żarówek LED do salonu kupić?

By obliczyć liczbę potrzebnych żarówek, a także poprawnie dobrać ich moc, najlepiej byłoby dysponować projektem oświetlenia. Jeśli jednak nie posiadamy takiej dokumentacji, należy przyjąć, że na metr kwadratowy powierzchni przypaść powinno od 200 do 400 lumenów światła. Pamiętać należy o kilku kwestiach:

 • Zamiast jednej lampy w centralnym puncie sufitu, lepiej zastosować wiele punktów świetlnych dla równomiernego i mniej rażącego w oczy oświetlenia.
 • Jeśli w pomieszczeniu brakuje punktów świetlnych na klasyczne lampy, zawsze można dokupić kinkiety i lampy stojące oraz girlandy świetlne.
 • Poprawne doświetlenie salonu jest bardzo ważne, bo półmrok bywa męczący, gdy chce się poczytać lub pograć w grę planszową.

Żarówki LED cieszą się uzasadnioną popularnością. Cena żarówki LED nie jest już tak wysoka, jak jeszcze kilka lat temu, a na rynku pojawia się wiele żarówek tańszych marek, które może nie są tak żywotne, jak topowych producentów, ale pozwalają na wymianę oświetlenia na LED-y niezbyt wysokim kosztem. Zamiast wybierać najtańsze żarówki energooszczędne, warto wziąć pod uwagę przejście na oświetlenie LED, które na dobre zagościło w wielu domach i biurach.

Czy warto zastosować oświetlenie LED w salonie?

Biorąc pod uwagę rosnące ceny energii elektrycznej i spadające ceny żarówek LED, zdecydowanie warto rozważyć przejście na oświetlenie LED w całym domu, także w salonie. Ekonomia i ekologia to nie są jednak jedyne atuty zastosowania oświetlenia LED w salonie. Jakie są inne zalety tego rozwiązania?

 • Oświetlenie LED bardzo dobrze imituje naturalne światło dzienne, a przez to jest przyjemne dla oka, nie męczy wzroku i nie powoduje dyskomfortu.
 • Żarówki LED do salonu można kupić w różnych wersjach kolorystycznych (z różnym odcieniem światła), a także zdecydować się na zakup żarówek ze zmiennym kolorem działania.
 • Oświetlenie LED w salonie może zostać podzielone na wiele stref (światło główne, oświetlenie ścienne, punktowa lampy oraz dekoracyjne diody).

Oświetlenie LED jest bardzo dobrym wyborem do salonu także ze względu na to, że można idealnie dopasować odcień światła do indywidualnych upodobań. Zwykłe żarówki emitowały raczej wyłącznie ciepły odcień światła, który daje przytulny efekt, ale lepiej nadaje się do sypialni niż przestrzeni dziennej.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:03
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.