Udostępnij
Skomentuj

Jaka żarówka LED do łazienki?

Jak wybrać żarówki LED do oświetlenia łazienki? Na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie LED, początkowo traktowane z dystansem i lekką nieufnością, jest coraz chętniej stosowane w biurach, domach i przestrzeni publicznej. Użytkownicy przekonali się już do tego, że nieco wyższa cena żarówki LED przekłada się na jej dłuższą pracę oraz na niższe rachunki za energię. Żarówkami LED oświetlane bywają biura, sklepy, a często także domy i mieszkania. Czy żarówki LED sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, a w szczególności w łazience?

Czy żarówki LED nadają się do łazienki?

Oświetlenie łazienki trzeba dobrze zaplanować, gdyż jest to pomieszczenie szczególne. Dobre światło jest w nim bardzo potrzebne, by można było wygodnie wykonywać różnego typu domowe zabiegi kosmetyczne. Łazienka jest szczególnym wnętrzem w domu także z tego względu, że jest to pomieszczenie o podwyższonej wilgotności w trakcie korzystania z wanny lub prysznica. Z tego właśnie względu wiele osób zastanawia się, czy żarówki LED aby na pewno nadają się do łazienki?

Jeszcze zanim żarówki LED zaczęły pojawiać się w sprzedaży, w łazienkach stosowano zarówno klasyczne żarówki, jak również energooszczędne świetlówki i halogeny. Szczególnie ten ostatni typ oświetlenia cieszył się ogromną popularnością, gdyż zapewniał bardzo mocne światło o odpowiedniej barwie, a świetlówki halogenowe świetnie nadawały się do umieszczania w zabudowie i podwieszanych sufitach.

Aktualnie trendy się zmieniły, zmieniły się także realia cenowe. Żarówki LED, początkowo bardzo drogie, stały się przystępniejsze cenowo. Za to cena energii elektrycznej regularnie idzie w górę, dlatego coraz więcej osób szuka oszczędności właśnie na oświetleniu. Żarówki LED to coraz popularniejszy wybór do łazienek i to z wielu względów:

 • Żarówki LED niemal się nie nagrzewają, w odróżnieniu od żarówek halogenowych, przez co mogą być umieszczane w zabudowie oraz w różnego typu lampach i lampkach łazienkowych.
 • Żarówki LED są energooszczędne – jeśli w łazience spędzamy sporo czasu, to warto wymienić żarówki zwykłe lub halogenowe na żarówki LED.
 • Żarówki LED są dostępne w wielu wariantach – bez problemu znajdziemy żarówkę o pożądanym odcieniu bieli albo żarówkę, której odcień światła można zmieniać przy pomocy specjalnego włącznika lub aplikacji.
 • Bez problemu kupimy diody i żarówki LED o wysokim stopniu wodoszczelności, które można będzie zastosować nad wanną lub nad kabiną prysznicową.

Polecane żarówki LED

Jakie żarówki LED wybrać do łazienki?

Oferta żarówek LED jest na tyle szeroka, że naprawdę trudno w mig zdecydować się na konkretny model. W przypadku zakupu żarówek do łazienki, warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami kluczowymi.

Jakie żarówki LED do łazienki – ciepłe czy zimne?

Dobór odpowiedniej barwy światła do łazienki to kwestia absolutnie elementarna. Źle wybrany odcień światła spowoduje, że w łazience będzie panowała nieprzyjemna aura lub utrudni wykonywanie makijażu lub innych zabiegów kosmetycznych. Jaka barwa LED do łazienki będzie odpowiednia? Co warto wiedzieć o barwie światła LED?

 • Temperatura barwowa światła jest wyrażana w Kelwinach (K). Im liczba Kelwinów jest wyższa, tym zimniejsze światło.
 • Do łazienki najlepiej wybrać żarówkę dającą światło białe neutralne, lekko ciepłe lub lekko chłodne (każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady). Barwa neutralna jest najbardziej uniwersalna i świetnie oddaje kolory, dlatego jest to polecane oświetlenie LED do łazienki nad lustro (łatwiej wówczas wykonać makijaż). Barwa lekko chłodna nadaje skórze blady odcień i sprawia, że łazienka wydaje się chłodniejszym miejscem. Barwa lekko ciepła daje przytulny efekt, ale za to przekłamuje kolory, co utrudnia wykonywanie makijażu.
 • W łazienkach, w których mamy możliwość zastosować kilka lamp, możemy zdecydować się na zastosowanie żarówek o różnych odcieniach światła (lekko ciepłe można umieścić nad wanną, w strefie relaksu, a neutralne lub lekko chłodne w okolicach lustra). Najlepiej jednak sprawdza się i wygląda oświetlenie o jednolitej barwie światła. Jaka barwa żarówki LED do łazienki jest najbardziej uniwersalna? Oczywiście neutralny odcień bieli.

Jaka moc żarówki LED do łazienki?

Kolejną istotną kwestią, po wyborze barwy światła, jest dobór żarówek o odpowiedniej mocy. By wybrać dobrze, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

 • Maksymalna moc dla posiadanych opraw i lamp łazienkowych – każda lampa lub oprawa na żarówkę jest przystosowana do żarówek o konkretnej mocy maksymalnej. Warto zasugerować się tym parametrem przy doborze żarówek LED.
 • Powierzchnia, układ i wystrój łazienki – małe łazienki mogą być oświetlane przy pomocy kilku żarówek, duże pomieszczenia mogą wymagać kilku odrębnych stref oświetlenia (sufitowe główne, sufitowe dodatkowe, ścienne, dekoracyjne). Przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy, należy zapewnić od 200 do 400 lumenów światła, aczkolwiek w łazience warto zastosować wyższy parametr (od 300 do 500 na metr kwadratowy) oraz punktowo mocniejsze światło nad lustrem.

Ile żarówek LED do łazienki?

Liczba żarówek LED zależy tylko i wyłącznie od rozkładu oświetlenia. Warto jednak pamiętać o tym, że najlepszy efekt uzyskamy rozmieszczając żarówki równomiernie (na przykład w krytych oprawach sufitowych) w całym pomieszczeniu niż umieszczając pojedynczą lampę z mocną żarówką na środku łazienki.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze żarówek LED do łazienki?

Żarówka LED do łazienki może mieć różnorodne cechy i parametry, dlatego też warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kryteriów:

 • Gwint – oświetlenie LED do łazienki jest dostępne w wielu różnych wariantach. To zarówno żarówki o klasycznych kwintach, jak żarówki LED E14 i żarówki LED E27, ale też żarówki LED GU10, GU5.3 czy GU4. Szczególną popularnością w zastosowaniu łazienkowym cieszy się żarówka LED GU10 do łazienki, która może zastąpić popularne żarówki halogenowe w tym samym rozmiarze.
 • Kształt żarówki – to kwestia, która ma znaczenie nie tylko estetyczne (w łazienkach wiele lamp i tak posiada szczelnie zamknięte klosze), ale też praktyczne. Żarówki w kształcie świec świetnie pasują do wąskich opraw i lamp. Żarówki o klasycznym kształcie nadają się do większych kloszy, a żarówki LED o dekoracyjnych kształtach warto stosować w otwartych oprawach, a przez to niekoniecznie w łazience.
 • Cena – żarówki LED nie są już tak kosztowne, jak wówczas, gdy dopiero pojawiły się w sklepach. Dziś bez problemu kupimy żarówkę nawet za kilka złotych. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, iż najtańsze żarówki energooszczędne i LED mogą nie mieć tak dobrych parametrów, jak żarówki ze średniej półki. Cena żarówki LED jest też powiązana z renomą producenta, a także z mocą oraz gwintem (najmniejsze i najsłabsze żarówki są, na ogół, najtańsze).
 • Marka – renoma producenta to kwestia, którą także warto wziąć pod uwagę podczas zakupu żarówek LED. Warto wiedzieć, kupując żarówki LED, jaka firma cieszy się najlepszymi opiniami wśród użytkowników i oferuje żarówki, które mają dużą żywotność i odpowiednie parametry. Zdecydowanie najbezpieczniej jest wybierać produkty znanych marek, jak żarówki LED Philips, żarówki LED Osram, Omega, GTV, Kanlux, Esperanza i innych.
 • Parametry ochronne – wybierając żarówki LED 12V do łazienki oraz żarówki LED 230V do łazienki, warto upewnić się, w których oprawach i miejscach mogą być zastosowane żarówki standardowe (na 230V), a w których 12V. Do stref mokrych, narażonych na zachlapanie wodą i nadmiar pary wodnej poleca się żarówki o wysokim stopniu wodoszczelności (IP).

Podświetlenie LED do łazienki może mieć charakter typowo użytkowy, jak również dekoracyjny. Coraz więcej osób sięga nie tylko po klasyczne żarówki LED, ale także po żarówki diodowe – cena tych żarówek jest przystępna. Dużą popularnością cieszą się także taśmy z diodami LED, które można umieszczać pomiędzy płytkami ściennymi i podłogowymi, a także w obrębie szafek i zabudowy karton-gips. Oświetlenie LED do łazienki to rozwiązanie zdecydowanie godne polecenia.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:03
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.