Udostępnij
Skomentuj

Jaka żarówka LED do domu?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze żarówek LED do zastosowania w domu? Czy warto?

Żarówki LED cieszą się coraz większą popularnością, a ich oferta stale się poszerza. Gdy oświetlenie LED było nowością na rynku, ceny żarówek tego typu były wysokie i mało kto decydował się na ich zakup do domu. Dziś sytuacja jest całkiem inna, a żarówki LED do domu są wybierane bardzo chętnie i w sposób przemyślany

Polecane żarówki LED

Dlaczego warto kupić żarówki LED do domu?

Gdy ze sklepów zaczęły znikać klasyczne żarówki, niektórzy robili zapasy, by nie musieć kupować „drogich LED-ów”. Dziś żarówki LED są zdecydowanie tańsze niż jeszcze kilka lat temu i możemy znaleźć je w asortymencie wielu marek (nie tylko tych topowych i najdroższych). Szeroka dostępność żarówek tego typu i dobre ceny to kwestie, które sprawiają, że sięga po nie coraz więcej osób, ale to nie koniec plusów, jakie wynikają ze stosowania żarówek LED, a jest ich sporo:

 • Żarówki LED są energooszczędne – zużywają znacznie mniej prądu niż klasyczne żarówki, a emitują tę samą ilość światła. To wpływa na codzienne opłaty za energię elektryczną, która jest przecież coraz droższa.
 • Żarówki LED nie nagrzewają się tak, jak klasyczne żarówki lub halogeny, dlatego można stosować je w niemal każdym miejscu.
 • Żarówki LED mają długą żywotność.
 • Są dostępne w wielu wariantach.

Żarówka LED do domu to dobry wybór, jeśli zależy nam na energooszczędnym i trwałym rozwiązaniu. Żarówki tego typu rzadziej się przepalają, są odporne i wytrzymują wiele włączeń.

Jakie żarówki LED wybrać do domu?

By odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jaka żarówka do domu będzie najodpowiedniejsza, warto dobrze przyjrzeć się ofercie żarówek LED, a także sprecyzować własne oczekiwania. Dobór żarówek warto oprzeć o ich kluczowe parametry:

 • Moc – wiele osób wciąż posługuje się parametrami żarówek, jakie obowiązywały dla żarówek klasycznych. Z tego właśnie względu, producenci LED-ów umieszczają przelicznik mocy żarówek LED na opakowaniach. Jaka moc żarówki LED do domu będzie odpowiednia? Trudno podać jedną właściwą, gdyż wszystko zależy od rodzaju lampy oraz jej usytuowania. Można jednak przyjąć prosty przelicznik – by zapewnić sobie odpowiednią ilość światła w pomieszczeniu, należy zapewnić od 200 do 400 lumenów na metr kwadratowy (w łazience 300 do 500, a w sypialni około 200). Każda żarówka LED ma podaną liczbę lumenów, jaką emituje. Moc pojedynczej żarówki należy zatem dobrać w zależności od liczby żarówek i wielkości pomieszczenia.
 • Barwę światła – poszukiwanie żarówki do domu wiele osób zaczyna od poszukiwania odpowiedzi na pytanie o to, jaka barwa żarówki LED będzie odpowiednia. Wszystko zależy od pomieszczenia, do którego dobieramy żarówki, ale można przyjąć, że odcień neutralnej bieli jest uniwersalny. Do sypialni można wybrać lekko ciepłą biel. Barwa światła jest podawana w Kelwinach (im wyższy poziom, tym zimniejsze światło).
 • Gwint – żarówki LED są dostępne w wielu różnych wariantach, dzięki czemu można dopasować je niemal do każdego rodzaju oprawy świetlnej. Do najpopularniejszych rozwiązań należą: żarówki LED E27, żarówki LED E14, żarówki LED GU4, żarówki LED GU5.3 oraz żarówki LED GU10. Jeśli mamy wątpliwości, który gwint wybrać, należy sprawdzić tę kwestię w specyfikacji stosowanej lampy lub oprawy.
 • Kształt – nie tylko rodzaj gwintu decyduje o tym, czy żarówka będzie pasowała do oprawy. Kształt żarówki LED ma spore znaczenie estetyczne (gdy żarówka jest odsłonięta), ale też praktyczne. Do wąskich kloszy poleca się żarówki w kształcie świecy, a do szerokich w kształcie klasycznym lub ozdobnym.
 • Cenę – kolejną kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę, kupując żarówki diodowe, jest cena. Na szczęście żarówki LED nie są już tak kosztowne, jak dawniej, ale warto zdawać sobie sprawę z faktu, że najtańsze żarówki energooszczędne mają, na ogół, słabszą moc i ogólnie gorsze parametry.
 • Markę – jeszcze jednym aspektem, na który warto wziąć pod uwagę kupując żarówki LED, jest to, jaka firma jest ich producentem. Jakiej firmy żarówki LED do domu wybrać? Trudno wskazać jedną, najlepszą, gdyż konkurencja na rynku jest spora, ale godne polecenia są żarówki LED Philips, żarówki LED Osram, Omega, GTV, Kanlux, Esperanza.
 • Napięcie – podobnie, jak w przypadku halogenów, tak i w przypadku żarówek LED mamy do czynienia z żarówkami LED 12V i żarówkami LED 230V. Należy upewnić się, jaki rodzaj żarówki będzie odpowiedni, by mieć pewność, że oświetlenie będzie w pełni bezpieczne (do zastosowania w wilgotnych strefach łazienki, a także w meblach poleca się żarówki LED 12V).

Gdy wybierzemy już konkretne modele żarówek, warto jeszcze zastanowić się, ile żarówek LED do domu trzeba kupić. Najlepiej bowiem wymienić oświetlenie na LED-y za jednym razem i nie płacić kilkakrotnie za przesyłkę żarówek. Jeśli mamy wątpliwości, co do liczby potrzebnych żarówek, jak również co do ich mocy, warto skorzystać z internetowych kalkulatorów do oświetlenia, które pomogą dobrać zarówno liczbę żarówek, jak i niezbędną moc do oświetlenia pomieszczeń o konkretnym metrażu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.