Udostępnij
Skomentuj

Jaka żarówka LED do pokoju dziecka?

Czy oświetlenie LED to dobry wybór do pokoju dziecka? Jak wybrać żarówki LED do pokoju dziecka?

Oświetlenie pokoju dziecka to ważne zagadnienie, któremu należy poświęcić trochę czasu. Pokój dziecka jest najczęściej zarówno jego sypialnią, jak i miejscem do zabawy oraz nauki. Z tego właśnie względu oświetlenie tej przestrzeni powinno być starannie dobrane i podzielone na kilka stref. Zanim jednak skupimy się na kwestiach ulokowania poszczególnych źródeł światła, warto zastanowić się, czy żarówki LED są dobrym wyborem.

Jaka żarówka LED do pokoju dziecka? Jak wybrać?

Oferta żarówek LED jest zaskakująco szeroka. Oświetlenie tego typu jest obecne w asortymencie wielu marek i to w wielu różnych wariantach. By wybrać odpowiednie żarówki, należy:

 • Dobrać odpowiedni rodzaj gwintu – należy dopasować go do posiadanych lamp i opraw oświetleniowych. Najpopularniejsze są żarówki LED E27, żarówki LED E14, GU4, GU5.3 oraz żarówki LED GU10.
 • Dobrać żarówki o odpowiednim napięciu – żarówki LED można kupić w wersji 12V oraz 230V. Żarówki LED 12V są stosowane najczęściej w łazience, w strefach mokrych, a także we wnętrzu mebli. Żarówki LED 230V to standardowe oświetlenie, jakie zwykło się montować w lampach głównych, a także ściennych czy podłogowych.
 • Dobrać żarówki o odpowiedniej mocy – gdy już obliczymy liczbę żarówek oraz potrzebną liczbę lumenów do pokoju dziecka, warto jeszcze dobrać żarówki tak, by uzyskać założony efekt. Do oświetlenia sufitowego poleca się nieco mocniejsze światło (byle nie raziło dziecka śpiącego w łóżeczku), a do lampek nocnych i oświetlenia dodatkowego można wybrać jedne ze słabszych żarówek (na przykład 3W – 250 lumenów).
 • Dobrać żarówki renomowanej firmy – kwestią, której nie można bagatelizować przy zakupie jest to, kto jest producentem wybranej żarówki LED. Jaka firma będzie dobrym wyborem? Najlepiej jedna z topowych marek, które specjalizują się w oświetleniu i są innowacyjne w tej branży, jak Osram czy Philips.
 • Wybrać żarówki o odpowiednim kształcie – żarówka LED do pokoju dziecka powinna być dobrana tak, by bez problemu mieścić się w lampach i oprawach. Istotny jest nie tylko gwint żarówki, ale również jej kształt. Żarówka typu kula pasuje do otwartych opraw, a żarówka świeca zmieści się niemal do każdego klosza.
 • Wybrać żarówki w dobrej cenie – to kolejna ważna kwestia, gdy kupuje się żarówki LED. Cena żarówek tego typu bywa różna i uzależniona od marki, ale też od mocy i różnych nietypowych rozwiązań. Najdroższe są żarówki do systemów smart oraz do ściemniaczy lub włącznika zmieniającego temperaturę oświetlenia. Najtańsze żarówki energooszczędne i LED, na ogół, nie są najlepszym wyborem, gdyż w praktyce często okazuje się, że parametry podawane przez producenta nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Dobrze przemyślane i rozplanowane oświetlenie jest niezwykle istotną kwestią w pokoju dziecka, gdyż jest to pomieszczenie, w którym dziecko podejmuje wiele wyzwań i aktywności, sypia, bawi się i uczy, szuka odpoczynku i czyta książki. Z tego właśnie względu warto zastosować kilka punktów świetlnych, rozplanować je poprawnie i zaopatrzyć w żarówki diodowe o odpowiedniej mocy i temperaturze światła.

Polecane żarówki LED

Czy oświetlenie LED to dobry wybór do pokoju dziecka?

Żarówki LED do pokoju dziecka są dość popularnym wyborem. Oświetlenie LED jest tanie w użytkowaniu, a także szeroko dostępne w wielu różnych wariantach. Niektórzy mają jednak wątpliwości, czy jest to dobry wybór do pokoju dziecka. Warto od razu rozwiać ewentualne wątpliwości.

 • Markowe, certyfikowane żarówki LED są bezpieczne w użytkowaniu i mogą być stosowane w pokoju dziecka. Warto wybierać żarówki LED znanych marek ze względu na to, że bywają staranniej przetestowane, posiadają certyfikaty i atesty. Dobrym wyborem będą żarówki LED Philips, żarówki LED Osram, Omega, GTV, Kanlux czy też Esperanza.
 • Oświetlenie LED jest przyjazne dla wzroku. Odpowiednio dobrane żarówki LED emitują światło maksymalnie zbliżone do naturalnego światła dziennego.
 • Wybierając nieco droższe żarówki LED wielofunkcyjne (RGB lub z możliwością zmiany temperatury barwowej światła), zyskujemy możliwość dopasowywania barwy światła do pory dnia, pory roku, nastroju i podejmowanych aktywności.

Jaki odcień światła wybrać do pokoju dziecka?

Jeśli nie chcemy kupować droższych żarówek ze zmienną barwą światła, postarajmy się dobrać zwyczajne żarówki LED tak, by barwa ich światła była odpowiednia. To bardzo istotna kwestia, gdyż barwa światła wpływa na:

 • Nastrój – miękkie, delikatnie rozproszone i neutralne lub lekko ciepłe światło działa kojąco i sprzyja zabawie oraz rekreacji.
 • Koncentrację – nieco bardziej skupione światło o neutralnym odcieniu bieli dobrze oświetla książki, zeszyty i materiały do nauki.

Jaka barwa żarówki LED będzie, wobec tego, odpowiednia? By wybrać oświetlenie o dobrej barwie, należy dopasować je do funkcji, jaką ma pełnić.

 • Oświetlenie główne w pokoju dziecka, które włącza się wchodząc do pomieszczenia, podczas zabawy i wypoczynku może mieć neutralny lub lekko ciepły odcień. Światło powinno być również delikatnie rozproszone (nie może razić w oczy, a szczególnie, gdy chodzi o pokój niemowlęcia).
 • Oświetlenie na biurku powinno być bardziej skupione i punktowe, a także białe, by najlepiej oświetlać materiały do nauki i sprzyjać koncentracji.
 • Lampka nocna powinna emitować ciepłe światło białe, dodawać wnętrzu przytulności i nie razić w oczy.
 • Oświetlenie dekoracyjne (na przykład ścienne lub sufitowe) powinno być bardzo delikatne, może być kolorowe lub w ciepłym odcieniu bieli.

Jak widać, nie ma jednak odpowiedzi na pytanie o to, jakie żarówki LED: ciepłe czy zimne wybrać. Wszystko zależy od rodzaju lampy lub lampki i od jej usytuowania oraz roli.

Jaka moc żarówki LED do pokoju dziecka?

Kolejną ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze żarówek do pokoju dziecka, jest ich moc. O ile w przypadku salonu lub łazienki mocne żarówki są przydatne i mile widziane, o tyle w pokoju dziecka nie należy stosować żarówek o bardzo dużej liczbie lumenów. Dlaczego?

 • Jeśli to pokój małego dziecka lub niemowlęcia, zbyt mocne światło będzie razić malucha w oczy. Niemowlęta wiele czasu spędzają leżąc w łóżeczku na plecach, dlatego nie poleca się stosowania mocnych żarówek w pobliżu łóżeczka.
 • Bardzo mocny punkt świetlny nie da tak dobrego i przyjemnego efektu, jak równomiernie rozłożone oświetlenie o niższej mocy.

By dobrać odpowiednią moc żarówek i ustalić, ile żarówek LED do pokoju dziecka będzie w ogóle potrzebnych, należy przyjąć, że na każdy metr kwadratowy trzeba zapewnić około 200 lumenów światła.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 04:10
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.