Udostępnij
Skomentuj

Jaką wybrać moskitierę? Która będzie najlepsza?

Natrętne komary, muchy i inne owady nie muszą uprzykrzać życia.

Zamiast z nimi walczyć, lepiej się przed nimi chronić przy pomocy dobrze dobranej moskitiery. Jakie są rodzaje moskitier? Którą wybrać do domu, a którą na wyjazd lub dla dziecka?

Moskitiera – co to jest? Moskitiera to specjalna siatka przeciw owadom. Występuje zarówno w wersji tekstylnej, jak również metalowej. Jest bardzo gęsta (ma malutkie oczka) i dzięki temu powoduje, że owady nie mogą się przez nią przedostać. Stanowi świetną barierę, która uniemożliwia komarom, muchom czy ćmom przedostanie się do domu. Można zamontować ją w oknach tradycyjnych, dachowych oraz w drzwiach balkonowych. Jest dostępna w wielu wymiarach – także do samodzielnego docięcia.

Moskitiera – czy warto ją stosować?

Stosowanie moskitiery to jeden z najbardziej skutecznych sposobów ochrony przed owadami. Oto liczne zalety, jakie wynikają z jej stosowania:

 • Jeśli zamontujemy ją w oknach, możemy przesiadywać przy otwartych oknach i zaświeconym świetle, a żadne owady nie przedostaną się do środka domu.
 • To mechaniczna bariera chroniąca przed owadami – nie zabija ich, nie truje. Nie jest szkodliwa ani dla przyrody, ani dla człowieka.
 • Stosując moskitierę można zrezygnować ze środków chemicznych na owady (na przykład z popularnych specyfików, które podłącza się do prądu).
 • Moskitiera może zabezpieczyć cały dom, wybrane pomieszczenie lub samo łóżko – na przykład łóżeczko dziecięce.
 • Moskitiery są bardzo przydatne na wyjazdach w tropiki.
 • Moskitiera jest niemal niezauważalna i bardzo dyskretna, nie rzuca się w oczy.

Mankamenty moskitiery to:

 • Może utrudniać mycie okien.
 • Delikatnie wpływa na widoczność z okna.

Moskitiery – jakie są ich rodzaje? Który wybrać?

Moskitiery można podzielić na kilka kategorii w zależności od sposobu montażu, przeznaczenia czy kolorystyki. Do najpopularniejszych rozwiązań należą:

Moskitiery okienne

Mocuje się je na rzepach lub na ramce do ramy okiennej (najczęściej nieinwazyjnie, bez potrzeby wiercenia otworów). Moskitiery okienne występują także w wersji zwijanej (jak rolety) oraz w wersji plisowanej. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Jaką moskitierę na okno wybrać?

 • Moskitiery mocowane na rzepy – są wykonane z materiału. Pasek z rzepem przykleja się do ramy okiennej od wewnątrz pomieszczenia. Moskitierę docina się do wymiaru okna i zaczepia na rzepach. To rozwiązanie jest dość tanie i łatwe w samodzielnym montażu.

ZALETY

 • Niska cena zakupu.
 • Wodoodporność
 • Możliwe docięcie moskitiery do wymiaru okna i samodzielnego montażu.

WADY

 • Moskitiera może się odczepić, rzepy mogą się odkleić od okna.
 • Moskitierę tego typu trudno zdejmować i ponownie zakładać.
 • Moskitiera tego typu utrudnia umycie zewnętrznej części ramy okiennej oraz parapetu zewnętrznego.
 • Moskitiery ramkowe – mocuje się je do okien na specjalnych ramkach wyposażonych w zaczepy. Moskitiery kołnierzowe bywają wykonane z metalu (aluminium), są robione na wymiar. Kosztują więcej od moskitier tekstylnych, ale jeśli dobrze dobierzemy rozmiar, będą niezawodne i posłużą nam przez wiele lat.

ZALETY

 • Można ją wielokrotnie zdejmować i zakładać ponownie.
 • Jest trwała i posłuży przez wiele lat.
 • Ramka może być kolorystycznie dopasowana do okna, co wpływa na estetykę tego rozwiązania.

WADY

 • Wysoka cena zakupu.
 • Trzeba idealnie zwymiarować okno, bo drobne błędy pomiarowe spowodują, że ramka będzie niedopasowana do okna.
 • Moskitiera rozwijana – jak roleta. To kolejna opcja na okna ścienne i dachowe. Montuje się ją od wewnętrznej strony. Moskitiera tego typu może być wyposażona w kasetę ochronną, prowadnice i specjalny zaczep do blokady. To moskitiera wykonywana na zamówienie przez specjalistyczne firmy.

ZALETY

 • Idealnie przylega do okna.
 • Można ją w dowolnej chwili rozwinąć lub zwinąć.
 • Nie utrudnia mycia okien.

WADY

 • Jest droższa od pozostałych wariantów.
 • Jest wykonywana przez specjalistyczne firmy i przez nie montowana, co podnosi cenę.
 • Jest trochę mniej estetyczna, bo cały czas widać ją we wnętrzu.

Moskitiery na okna dachowe

Również może być naklejana lub rozwijana, jak roleta pokojowa. Moskitiery na okna dachowe sprawdzają się na poddaszach, na których dominują okna dachowe. W sytuacji, gdy okno dachowe jest tylko jednym z kilku w pomieszczeniu, stosowanie na nim moskitiery nie jest konieczne – wówczas można zastosować moskitiery tylko na części okien (na przykład na oknie ściennym lub balkonowym).

Moskitiery na drzwi balkonowe

Dostępne w wielu wariantach. Mocowane samodzielnie lub przez specjalistyczne firmy. Jednoczęściowe, z magnesem, z obciążeniem lub w formie drzwi. Która moskitiera drzwiowa będzie najlepsza?

 • Moskitiera wisząca z obciążeniem lub magnesem – to tekstylna moskitiera do samodzielnego montażu. Zazwyczaj składa się z dwóch lub kilku części, które należy zawiesić tak, by nachodziły na siebie tworząc zakładki. Moskitiery tego typu nie są zbyt szczelne – wystarczy mocny wiatr, by poruszały się i przepuszczały owady do wnętrza. Obciążenie napina moskitierę i ją lekko stabilizuje, ale przy mocnym wietrze bywa za słabym zabezpieczeniem. Lepsze są moskitiery wiszące z magnesem, ale także one mogą zawieść przy bardzo porywistym wietrze.
 • Moskitiera drzwiowa (otwierana) – model ramkowy z zawiasami, który montuje się w otworze drzwi tarasowych. Moskitiery tego typu są montowane przez specjalistyczne firmy więc są dopasowane do wymiarów konkretnego okna tarasowego. Ich zaletą jest solidne wykonanie, wieloletnia trwałość oraz fakt, że po zamknięciu są całkowicie szczelne.
 • Moskitiera plisowana – dostępna w wersjach na okna tarasowe oraz zwykłe. To moskitiera harmonijkowa, na ramce, która rozwija się w systemie przesuwnym, dzięki czemu po otworzeniu nie zajmuje miejsca wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia.

Moskitiery nad łóżko

To alternatywa dla baldachimów. Moskitiery można zawiesić nad łóżeczkiem dziecięcym, jeśli nie stosujemy innego typu moskitier w domu. Warto stosować ją także w tropikach, a niektórzy sięgają po ten typ moskitiery w każdej sypialni domowej.

Moskitiera na hamak

Podobna do moskitiery nad łóżko – tekstylna i lekka. Powinna zawierać system montażu (na drzewie lub niewielki stelaż, który usztywni jej górną część).

Moskitiera turystyczna

Niezbędna na wyjazdach w tropiki. Moskitierę tego typu warto zabrać ze sobą, jeśli wybieramy się do Afryki. Model turystyczny służy do zawieszenia pod sufitem – moskitiera jest duża dość długa – osłoni całe łóżko lub materac. W sklepach można znaleźć także moskitiery turystyczne na głowę – to dobry wybór, jeśli udajemy się na tereny, na których występują niebezpieczne owady. Kolejny rodzaj moskitier turystycznych to modele z podłogą (częścią, na której kładzie się materace i śpiwory – to rozwiązanie zapewnia lepszą szczelność moskitiery. Nie można zapomnieć także o moskitierach z permetryną, czyli ze środkiem owadobójczym.

Moskitiery dla zwierząt

Nie tylko ludzie mogą ucierpieć po bliższym spotkaniu z kleszczem, komarem lub innymi owadami. W sklepach można znaleźć także moskitiery dla zwierząt, które z jednej strony chronią je przed owadami (na przykład moskitiera dla konia, która chroni jego oczy przed natrętnymi muchami), a z drugiej zabezpieczają je przed wypadkami (na przykład moskitiera, czy raczej siatka na kota do zabezpieczenia okien).

Jaki kolor moskitiery wybrać?

W sprzedaży dominują dwa kolory moskitier tekstylnych (biel i czerń) oraz moskitiery aluminiowe w kolorze metalu. Którą wybrać i jakie to ma znaczenie?

 • Moskitiera czarna – jest ciemniejsza, delikatnie zaciemnia obraz widziany przez okno, ale jest bardziej przejrzysta i dobrze przez nią widać.
 • Moskitiera biała – szybko się brudzi od kurzu, pyłków i zanieczyszczeń powietrza. Nie zaciemnia obrazu widzianego z zewnątrz, ale czyni go mniej wyraźnym.
 • Moskitiera metalowa – dość neutralna, nie pogarsza jakości obrazu widzianego przez okno. Nie ulega odbarwieniom.

Jak zmierzyć moskitierę?

Pomiar moskitiery zależy od tego, na jaki model (jak mocowany) się zdecydowaliśmy.

 • Pomiar moskitier kołnierzowych, plisowanych i drzwiowych najlepiej zlecić profesjonalistom, ponieważ istotny jest nie tylko otwór okienny, ale także grubość profilu i jego kształt. Drobny błąd w pomiarze może skutkować zastosowaniem elementów montażowych w niewłaściwym miejscu, co może nawet uniemożliwić zamontowanie takiej moskitiery.
 • Moskitiery tekstylne wiszące, z magnesem i naklejane na rzepy można łatwo zmierzyć samodzielnie. W tym celu należy zmierzyć szerokość i wysokość otworu okiennego z lekkim zapasem. Moskitierę można kupić w wymiarze zbliżonym do rozmiaru okna lub większą i dociąć ją w odpowiedni sposób.

Moskitiera a rolety zewnętrzne

Wiele osób, które posiada w swoim domu lub mieszkaniu zewnętrzne rolety antywłamaniowe zastanawia się nad tym, jakie rodzaje moskitier można będzie zastosować, by nie przeszkadzały rozwijającym i zwijającym się roletom. Możliwości jest kilka:

 • Moskitiery naklejane na rzep – pasują do każdego okna i można je stosować bez względu na użytkowane rolety wewnętrzne lub zewnętrzne.
 • Moskitiery zintegrowane z roletami zewnętrznymi – takie systemy istnieją i są oferowane przez wiele firm. Działają sprawnie i niezawodnie, ale ich mankamentem jest wysoka cena.
 • Moskitiery ramkowe i rolowane – również ten typ moskitier można używać, o ile rolety są wystarczająco odsunięte od okna.

Dobra moskitiera to wystarczające zabezpieczenie przed owadami w domu, w podróży czy na biwaku. Od jej jakości i dobrego dopasowania będzie zależała jej trwałość oraz skuteczność, dlatego warto kierować się właśnie tymi kryteriami podczas zakupu i cieszyć się codziennością bez uporczywego oganiania się od komarów i much.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.