Udostępnij
Skomentuj

Jaka torba na laptopa? Jak wybrać najlepszą? Polecane modele

Przenośny komputer to niezwykle praktyczne urządzenie. Dowiedz się, w czym najlepiej go transportować.

Najlepsza torba na laptopa – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Dla każdego sformułowanie „najlepsza torba na laptopa” tak samo jak „najlepsza na świecie kanapka” oznacza coś odrobinę innego. Wynika to z wiadomych względów – Twój styl życia, potrzeby i gust różnią się od stylu życia, potrzeb i gustu przyjaciółki, córki, brata czy wnuka. Każde z Was zapewne dokonałoby innego wyboru. Czym zatem należy się kierować? Należy zacząć od kwestii bardzo przyziemnej – upewnienia się co do modelu oraz rozmiaru laptopa (ten istotny temat rozwiniemy kawałek niżej). Następnie przejdź do krótkiej, niezbędnej refleksji na temat swojego codziennego planu dnia oraz stylu życia – co robisz na co dzień? Gdzie zabierasz swojego laptopa i do czego go używasz? Czy dużo podróżujesz? Rzetelne odpowiedzi na te pomocnicze pytania z pewnością przywiodą Cię bliżej do najbardziej satysfakcjonującej opcji zakupowej.

Twój personalny styl i gust oraz cechy szczególne także oczywiście determinują decyzje takie jak wybór torby na laptopa. Preferujesz styl elegancki czy może bardziej casualowy? Czy Twój codzienny ubiór ma charakter biznesowy? Czy chcesz i możesz sobie pozwolić na kolorowe dodatki, czy może uwielbiasz wszystkie kolory pod warunkiem, że jest to czarny kolor lub tylko czerń wchodzi w grę w przypadku Twojego miejsca pracy?

Plecak czy torba na laptopa? Co lepsze?

Na pytania tego typu nie istnieje jedyna dobra odpowiedź – każdy musi przemyśleć sprawę samodzielnie. Przede wszystkim musisz się zastanowić, jak Twój styl życia wpływa na Twoje potrzeby. Gdzie pracujesz? Jak ubierasz się na co dzień? Plecak na laptopa ma znacznie mniej wymagający charakter niż torba. Lepiej sprawdzi się do sportowych, luźnych stylizacji. Jeżeli więc Twój laptop służy Ci jako narzędzie w pracy, w której nie obowiązuje formalny dress code, albo korzystasz z niego wyłącznie na własne potrzeby – obie propozycje są dla Ciebie do rozważenia. W przypadku wymogu konkretnego rodzaju ubioru, takiego jak formal lub smart casual, plecak może już niekoniecznie zdawać egzamin. Kwestia, którą należy przemyśleć w tym wypadku to także (a może przede wszystkim) to, jak z daną rzeczą się czujesz – jeśli masz ochotę nosić sportowy plecak do garnituru i regulamin miejsca, w którym chcesz to robić, nie przewiduje z tego powodu problemów – stylizuj się we własnym, dogodnym dla Ciebie, stylu!

Poza miejscem pracy oraz wymogami formalnymi ogromne znaczenie w przypadku wyboru między torbą a plecakiem na laptopa ma także środek transportu, który najczęściej wybierasz, gdy potrzebujesz zabrać ze sobą komputer. W środkach komunikacji publicznej, takich jak autobus, tramwaj czy metro lepiej sprawdzi się płaska torba o kompaktowym formacie, zaś jeśli do pracy dojeżdżasz jednośladem (takim jak rower, motocykl bez kufrów na bagaż lub hulajnoga) – plecak jest dużo lepszym wyborem. Jeżeli natomiast najczęściej korzystasz z luksusu własnego samochodu – ta kwestia pozostaje dla Ciebie raczej marginalna.

Dodajmy do tego cechy czysto funkcjonalne, które być może wpłyną na Twoją decyzję – w każdym wypadku na pierwszym miejscu musisz postawić swoje zdrowie. Jeżeli w ciągu dnia dużo się przemieszczasz, a oprócz laptopa nosisz przy sobie mnóstwo dużych i ciężkich rzeczy – obowiązkowo zdecyduj się na plecak. Wybór dobrego modelu, z odpowiednio profilowanymi, szerokimi paskami i możliwością dopasowania do Twojej sylwetki jest w tym wypadku kluczowy. Możesz mieć pewność, że Twój kręgosłup i barki będą Ci za tę decyzję ogromnie wdzięczne!

Jak dobrać odpowiedni rozmiar torby na laptopa?

Kluczowym parametrem, którego znaczenia nie wolno bagatelizować przy wyborze torby na laptopa jest oczywiście dobór odpowiedniego rozmiaru. Konsekwencje złej decyzji mogą być dwojakie – jeśli zdecydujesz się na zbyt mały model do Twojego komputera, po prostu nie zmieścisz go do środka, z kolei zbyt duży rozmiar sprawi, że prawdopodobnie nie uda się zapewnić mu odpowiedniej ochrony przed wstrząsami, co ma bardzo duże znaczenie w przypadku tego typu produktów. Informacja, która będzie tutaj niezbędna to oczywiście przekątna ekranu wyrażona w calach. Najpopularniejsze modele mają przekątne o długości 13", 14", 15,6" lub 17", toteż najłatwiej będzie znaleźć opakowanie dostosowane do takich właśnie. Wszystkie dostępne modele są bardzo przejrzyście opisane, a jeśli zdecydujesz się przefiltrować wyniki – zawęzisz wybór do modeli, które w przypadku Twojego komputera mają szanse się sprawdzić.

Jeżeli nie masz pewności, jaki rozmiar ma Twój laptop, upewnij się na stronie producenta lub posłuż się zwykłą miarką krawiecką i klasycznym przelicznikiem (1" = ok. 2,54 cm) lub jeszcze bardziej upraszczającym sprawę internetowym kalkulatorem jednostek, i zmierz przekątną ekranu, a następnie podstaw wynik do wzoru przelicznika. Z bardzo dużym prawdopodobieństwem Twój wynik będzie zbliżony do któregoś z wymienionych powyżej.

Polecane torby na laptopy

Istnieją też oczywiście specyficzne sytuacje, w których dobór torby większej niż komputer może mieć praktyczne uzasadnienie – na przykład wtedy, kiedy masz pewność, że większa ilość przestrzeni w bagażu będzie Ci do czegoś niezbędna, albo jeśli w niedalekiej przyszłości planujesz wymianę laptopa na większy, a bliskie są Ci idee minimalizmu konsumpcyjnego oraz ekologicznego podejścia less waste. Zawsze jednak wtedy warto się upewnić, że nie wpływa to na stopień ochrony Twojego sprzętu – nie warto przecież ryzykować poświęcenia bezpieczeństwa komputera.

Pamiętaj jeszcze, że poszczególni producenci wypuszczają na rynek komputery, które mogą nieznacznie różnić się wymiarami między sobą. Zależy to bowiem od rozmiaru matrycy, wielkości akumulatora, grubości obudowy i innych elementów składowych. Zatem laptop MacBook Air lub MacBook Pro 13" może delikatnie różnić się rozmiarem od laptopa 13-calowego marki Lenovo, Dell, Asus czy HP.

Producenci bardzo często – tak jak w przypadku powyższych – proponują akcesoria przeznaczone specjalnie do sprzętu sygnowanego tym samym logo, co jest wyborem bezpiecznym. Nie musisz jednak się do niego ograniczać. Na rynku sporo jest ciekawych akcesoriów od producentów, którzy nie tworzą sprzętu elektronicznego, takich jak:

Ile kosztuje torba na laptopa?

Odpowiedź na to pytanie jest zaskakująco prosta – torba na laptopa kosztuje mniej więcej tyle, ile założysz, że chcesz na nią wydać. Co to oznacza? Parametrów toreb na laptopy jest wiele – począwszy od rodzaju torby, przez funkcjonalność, rozmiar produktu, producenta, dodatkowe udogodnienia, aż po materiał (poliester, nylon, winyl, skóra itd.), jakość wykonania i wygląd zewnętrzny – i każdy z nich w mniejszym lub większym stopniu może wpływać na finalną cenę produktu. Z pewnością najprostszy, niewielki model, wykonany z syntetycznego materiału, o niższym stopniu ochrony sprzętu oraz mniejszej odporności na wstrząsy będzie tańszy od ochronnego plecaka z idealnie wykrojonym etui, oraz z miejscem na gadżety, w dodatku wykonanego ze skóry naturalnej. Koniecznie przemyśl, jak poszczególne parametry wpłyną na jakość użytkowania w Twoim wypadku. Na pewno część rzeczy ma dla Ciebie większe znaczenie, a te mniej ważne – możesz odpuścić na rzecz niższej ceny. Jeśli jednak oczekujesz bezkompromisowej, najwyższej jakości z gwarancją na lata – może to być odrobinę droższa inwestycja. Do Ciebie należy decyzja, czy warto ją poczynić.

Dla kogo torba na laptopa?

Są torby damskie i męskie, duże (takie jak torby na laptopy 17) i mniejsze (np. torby na laptopy 14), skórzane i sportowe, eleganckie i ekstrawaganckie… Dla każdego coś miłego. Jedyną grupą, którą można wymienić jako potencjalnie niezainteresowaną zakupem torby na laptopa, są osoby nieposiadające własnego notebooka. Chociaż i w tym przypadku znajdą się wyjątki – ogranicza Cię jedynie wyobraźnia. Upewnij się jednak koniecznie, że wybierasz najlepszy model do swoich celów.

Ostatnim ważnym czynnikiem mającym wpływ na decyzję dotyczącą zakupu torby na laptopa jest kolejne bardzo proste pytanie – czy jest ona czymś, czego naprawdę potrzebujesz? Jeżeli jesteś osobą, która żyje w ruchu, na co dzień dużo się przemieszcza dowolnymi środkami transportu i na dowolnym obszarze – odpowiedź brzmi: na pewno tak. Kupując torbę lub plecak na laptopa, inwestujesz w długowieczność i bezawaryjność Twojego sprzętu.

Udostępnij
4,3
6 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:38
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.