Udostępnij
Skomentuj

Jaka szczoteczka do aparatu ortodontycznego?

W trakcie noszenia aparatu ortodontycznego zęby wymagają specjalnej pielęgnacji. Dobierz idealną szczoteczkę.

Dobór odpowiedniego rodzaju szczoteczki do zębów jest bardzo istotny w trakcie leczenia ortodontycznego. Osoby noszące stały aparat, oprócz standardowej konieczności czyszczenia szkliwa, dziąseł, języka i przestrzeni międzyzębowej zmagają się z problemami, takimi jak resztki jedzenia utykające pomiędzy elementami tworzywa. To bywa kłopotliwe ze względów higienicznych – trudniej utrzymać jamę ustną w czystości, a także towarzyskich – kawałki pokarmu przyklejone do zębów niekoniecznie wyglądają ciekawie.

Polecane szczoteczki elektryczne

Jaką szczoteczkę do aparatu ortodontycznego wybrać?

Wybór szczoteczki do zębów na ten szczególny czas najlepiej jest skonsultować z własnym stomatologiem oraz ortodontą. Profesjonalista z pewnością pomoże Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla Ciebie, dostosowując także parametry do Twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli Twoje dziąsła są wrażliwe i zdarza im się krwawić, najlepszy może się okazać model soniczny, taki jak szczoteczka soniczna Xiaomi – to urządzenie wyposażone w różne tryby czyszczenia, takie jak tryb intensywny, delikatny czy wybielający.

Niektóre wersje szczoteczek dodatkowo są wyposażone w czujnik nacisku, który pozwala monitorować moc, jaką przykładasz do szczotkowania. Optymalny nacisk jest bardzo istotny w przypadku noszenia aparatu ortodontycznego – musi być na tyle intensywny, aby dokładnie oczyszczać i usuwać wszelkie resztki jedzenia, także spomiędzy mechanizmów, a jednocześnie dostatecznie delikatny, aby nie podrażniać dziąseł i policzków od środka.

Czy można używać szczoteczki elektrycznej przy aparacie?

Przy aparacie ortodontycznym należy pamiętać, aby szczoteczka do zębów była odpowiednio zbita i dość sztywna tak, aby włókna miały możliwość dotarcia pomiędzy elementy aparatu. Nie ma przeszkód, aby była to szczoteczka manualna czy szczoteczka elektryczna – dużo bardziej istotna jest sama technika oraz częstotliwość mycia, podobnie jak to, co zjadasz w ciągu dnia. Aby nie zepsuć mechanizmów i nie spowodować ran w jamie ustnej, lepiej na czas noszenia aparatu zrezygnować z bardzo twardych i trudnych do pogryzienia pokarmów.

Dzięki nowoczesnym technologiom część producentów szczoteczek do zębów opracowała specjalne szczoteczki dla osób noszących aparat ortodontyczny. Profesjonalna higiena jamy ustnej opiera się na regularnym i sumiennym czyszczeniu tej strefy i stosowaniu preparatów, które działają przeciwpróchniczo i dostatecznie dobrze domywają także przestrzenie między zębowe. Szczoteczki elektryczne Oral-B to jedne z produktów polecanych przez stomatologów – odpowiedni jest zarówno mechanizm rotacyjny, jak i pulsacyjny.

Dobra szczoteczka elektryczna to nie zawsze tani zakup, jednak najczęściej bardzo się opłaca. Nie musi jednak dużo kosztować – jako że jest to coraz bardziej popularne rozwiązanie, łatwiej znaleźć atrakcyjne, kompromisowe propozycje. Pamiętaj, aby zaopatrzyć się również w tradycyjny model szczoteczki, z racji tego, że zęby należy czyścić po każdym, nawet drobnym posiłku, napoju czy przekąsce, a model akumulatorowy trzeba regularnie ładować (bardziej mobilne będą wersje na baterie) i są cięższe niż klasyczne, może to bywać problematyczne.

O czym pamiętać, używając szczoteczki elektrycznej przy aparacie ortodontycznym?

Podczas szczotkowania zębów, na których jest aparat ortodontyczny, należy pamiętać przede wszystkim o odpowiedniej technice. Nie wystarczy powierzchownie wyczyścić zębów i przestrzeni międzyzębowych – może to doprowadzić do odbarwienia szkliwa względem fragmentów znajdujących się pod aparatem i powstania nieestetycznych plam. Co istotne, noszenie aparatu może działać ograniczająco – jeśli planujesz wybielać zęby, warto poczekać do czasu, gdy będzie można go usunąć.

Jeśli zdecydowałeś się na wybór zaawansowanej szczoteczki, masz sposobność kontrolowania poszczególnych parametrów szczotkowania, co jest niezwykle komfortowe w przypadku specjalistycznej pielęgnacji w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego. Nowe rozwiązania, w które są wyposażone np. szczoteczki elektryczne Philips, pozwalają monitorować tryb, czas i technikę szczotkowania, śledzić historię z poziomu aplikacji, na przykład w Twoim smartfonie, a także kontrolować siłę nacisku włókien.

Wymienne końcówki szczoteczki elektrycznej narażone na kontakt z mechanizmami aparatu mogą się szybciej zużywać. Pamiętaj, że aby cały proces był higieniczny, dobry i zdrowy dla Twoich zębów, powinieneś wymieniać je regularnie. Wyeksploatowane włosie traci efektywność działania, może także prowokować podrażnienia i powstawanie stanów zapalnych, czego lepiej unikać. Przy niewłaściwej pielęgnacji także kamień nazębny ma dobre warunki do rozwoju, a skuteczną walkę z nim zapewnia jedynie wydajne urządzenie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie szczoteczki elektrycznej do aparatu ortodontycznego?

Wybierając szczoteczkę elektryczną do aparatu ortodontycznego, zwróć uwagę przede wszystkim na oznaczenia producenta. Pamiętaj, że nie zawsze musi to być nowy sprzęt – być może masz już w swoim domu urządzenie, które doskonale się sprawdzi do pielęgnacji w trakcie leczenia. Można wymienić końcówkę na bardziej odpowiednią, a dodatkowo wyposażyć się na przykład w irygator do dokładniejszego oczyszczania. Nawet jeśli aparat stały nosi więcej niż jedna osoba w Twoim domu, nie musi to oznaczać konieczności zakupu kilku nowych szczoteczek.

Wybierz osobne szczoteczki elektryczne dla dzieci lub kup odpowiednią główkę do szczoteczki dla Twojego dziecka. Możesz zdecydować się na model rodzinny – nic nie stoi na przeszkodzie, aby wymieniać końcówki przed używaniem. Możesz zdecydować się na zwykłą wersję obrotową i mechanizm oscylacyjny (świetne w tej kategorii są np. szczoteczki elektryczne Braun). Podwójna szczoteczka to duża oszczędność bez rezygnacji z najlepszego dopasowania do indywidualnych potrzeb.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.