Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jaka różnica pomiędzy DDR3 a DDR4? Którą warto wybrać?

Zastanawiasz się nad wyborem spośród pamięci RAM DDR 3 i DDR4? Poznaj bliżej wady i zalety obu rozwiązań.

Która pamięć lepsza - DDR3 czy DDR4?

Chciałbyś kupić najlepszą pamięć RAM? Nie wiesz, na którą wartość w specyfikacji sprzętu zwrócić większą uwagę? Wybór nie jest prosty, bo w dużej mierze zależy od ogólnych parametrów urządzenia, takich jak np. dostępny system operacyjny czy układ graficzny. Nie każdy komputer gwarantuje nam kompatybilność w stosunku do konkretnej pamięci cache. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź te dane i poznaj krótką charakterystykę komponentów.

Pamięci RAM DDR3 i DDR4 różnią się kwestiami wydajności, a także tym, że obsługują różne platformy, umożliwiające podłączenie do laptopa czy do komputera. Przede wszystkim chodzi tu o rodzaj płyty głównej oraz procesora – chipset x99 współpracuje tylko i wyłącznie z DDR4, a pozostałe starsze jednostki skompilujesz z DDR3. Jeśli chodzi o przepustowość bądź taktowanie, zwykle w konfiguracjach trafisz na podobne parametry. W przypadku szerokości magistrali i liczby transferów w jednym cyklu spotkasz się z identycznymi wartościami przy obu elementach. 

Przy wyborze układu warto pamiętać o tym, że największy pobór prądu wiąże się z pracą kości RAM, a pamięci RAM DDR4 oferują w tym zakresie większą oszczędność. Niewątpliwie wpływ na decyzję ma przede wszystkim ocena przepustowości, szybkości transmisji danych, czyli jednym słowem ogólna wydajność. Gdy szukasz jakiegokolwiek produktu, zawsze patrzysz także na koszt zakupu – cena w odniesieniu do DDR4 jest wyższa o około 20%.

Czasami zdarza się, że kupując sprzęt, który posiada pamięć RAM 8GB DDR3 spotkasz się z wolniejszym działaniem w porównaniu do takiego samego komponentu w urządzeniu znajomego. Zastanawiasz się, co powoduje takie różnice? Oprócz budowy całej konfiguracji znaczenie ma również czyszczenie systemu z niepotrzebnych, zalegających starych danych oraz wsparcie, jakie daje pamięć wirtualna.

Polecane pamięci RAM

Jakie są rodzaje pamięci DDR?

Zanim poznasz różne typy kości, warto dowiedzieć się, co to jest standardowa, podręczna pamięć RAM. Zarówno w odniesieniu do laptopa, jak i do telefonu, element ten funkcjonuje jako jeden z głównych składników konfiguracji, a przy tym wpływa na wydajność i płynność działania systemu. W sytuacji, gdy szukasz jednostki dla graczy, możesz z powodzeniem zwiększyć ilość RAM – wystarczy odpowiedni adapter i właściwa kompatybilność sprzętu. 

Wśród najczęściej używanych pamięci RAM do komputera znajdziesz standardy: DDR3, DDR4 oraz coraz rzadziej stosowane DDR2 i DDR. W przypadku pamięci RAM DDR2 jednostka może taktować na poziomie od 400 do 1066 MHz i ma znacznie obniżone napięcie w porównaniu do DDR, które wynosi 1,8 V, co daje spadek o 0,6 V w stosunku do poprzednika. Porównując oba ostatnie typy widać także zmianę pod względem wycięcia w płytce pamięci, dzięki czemu niemożliwe staje się stosowanie niekompatybilnych modułów. 

W kwestii pamięci RAM DDR3 również na pierwszy plan wysuwa się unowocześnienie związane ze zmniejszeniem napięcia do 1,5 V, a nawet w niektórych modelach do 1,2 V, co pozwala na imponującą oszczędność energii. Ponadto test komponentu wykazuje częstotliwość działania na poziomie od 800 do 2400 MHz – warto zauważyć, że wartość jest podwojona w zestawieniu z DDR2. Tego typu pamięć podręczna jest dostępna w sprzedaży w pojemnościach od 512 MB do 8 GB.

Wybierając wariant spośród pamięci RAM DDR4, możesz mieć pewność najnowszego standardu z olbrzymią częstotliwością działania od 2133 MHz wzwyż, co niewątpliwie gwarantuje idealne warunki do gamingowej rozrywki. Budując konfigurację z DDR4 RAM, trzeba jednak pamiętać o właściwej selekcji pod względem innych części takich, jak układ główny i dobry procesor. Gdy decydujesz się na zakup takiego elementu, zapewniasz sobie największą oszczędność w porównaniu do starszych technologii. 

Zalety i wady – DDR3 vs DDR4

Sprawdzając parametry obu rozwiązań i porównując je ze sobą, na pewno trzeba wziąć pod uwagę tę samą pojemność, czyli na przykład pamięć RAM 8 GB. Wielkość ma wpływ na przepustowość, dlatego jeśli zaczniesz zestawiać 8 GB i pamięć RAM 16 GB, nie uzyskasz wiarygodnych wyników. W celu oceny rozwiązań poznaj ich wady i zalety, a wtedy łatwiej będzie Ci zdecydować o ostatecznym wyborze. 

Pośród atutów pamięci RAM DDR3 znajdziesz zwiększone możliwości szybkości przy niższym zużyciu energii w stosunku do starszych standardów. Jeśli zestawisz format z 8GB RAM DDR4, zobaczysz, że w temacie przepustowości osiągi bywają podobne. Na plus w przypadku DDR3 działa także kompatybilność z większą ilością konfiguracji z powodu właściwego dopasowania do wielu rodzajów płyt głównych. W temacie wad należy wymienić opóźnienia, słabsze taktowanie oraz mniejsze wartości częstotliwości pracy. 

Co warto docenić w przypadku wyboru 8GB RAM DDR4 lub DDR4 RAM 16 GB? Po pierwsze zapewni ona lepsze parametry dla graczy i zda egzamin w kwestii profesjonalnych zastosowań – największy wpływ na wydajne działanie ma tutaj taktowanie zegara. Przy maksymalnych wartościach musisz pamiętać o tym, że Twój komputer pobierze zdecydowanie dużo energii. Jeśli szukasz narzędzia do zadań podstawowych, wystarczą Ci kości o mniejszej częstotliwości i zapłacisz za nie niższą cenę. 

Jakie są dodatkowe funkcje DDR3 i DDR4?

Podstawowe działanie pamięci RAM polega na przechowywaniu informacji przesyłanych między poszczególnymi komponentami systemu. Im lepszy format kości, czyli taki, który potrafi błyskawicznie taktować i posiada imponującą częstotliwość, tym szybciej odbywa się ten proces. Ponadto duży wpływ RAM widać w stosunku do płynnego działania układu graficznego – przy wyższych wartościach komponentu możesz liczyć na możliwość obsługi najbardziej wymagających gier komputerowych bądź aplikacji do tworzenia projektów związanych z obrazem.

Niewątpliwie instalacja pamięci RAM o niższym współczynniku poboru napięcia wiąże się także z ekologicznym zastosowaniem. Dodatkowo standard może Ci zagwarantować integralność komend wysyłanych pomiędzy wszystkimi elementami układu oraz kontrolowanie poprawności przekazywanych adresów lub połączeń. Wymieniając funkcje DDR3 i DDR4 z pewnością można wymienić jeszcze wiele opcji, takich jak wpływ na niezawodność danych i płynność podczas wykonywania kilku operacji jednocześnie. 

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Obudowy - Dyski SSD - Karty graficzne - RAM 64 GB - DDR5

Udostępnij
2,1
6 ocen
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

DDR3 ? W czasach nowego DDR5 oraz starego DDR4 ?
Ile płyt i procesorów obecnie wspiera DDR3 ? Bardzo bez sensu artykuł :)
Poruszyłbym tu jeszcze kwestię serwerowych ramów które mimo że wolniejsze to na czterech liniach działają o wiele szybciej niż komputery domowe na dwóch (O ile procesor puści 4). W dodatku ram do lapka jest inny niż do pc, a najczęższym błędem jest kupno złych właśnie laptopowych do PeCka albo na odwrót. Jeszcze czy niskoprofilówki, bo może chłodzenie nie wejdzie.
Specjalista Morele | 00:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.