Ekspert Morele | 00:23
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jaką przetwornicę samochodową 12V/230V wybrać? Czy warto ją kupić?

Przetwornice to urządzenia, z których korzysta wielu kierowców, szczególnie zawodowych. Czy warto ją mieć?

Na co zwrócić uwagę, wybierając przetwornicę 12 V/ 230 V?

Przetwornice napięcia służą do zmiany prądu stałego w prąd zmienny, który niezbędny jest do zasilania urządzeń takich jak ładowarki do różnych sprzętów czy choćby czajniki. Dlatego przydadzą się głównie zawodowym kierowcom, którzy spędzają w trasie dużo czasu, a także wielbicielom biwaków z użyciem kamperów. Przed zakupem trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy, w tym na markę, polecane są między innymi przetwornice Xanon czy Azo przetwornice. Wśród nich znajdziesz sprzęt typu przetwornica 12 V na 230 V. Rozpiętość cen i parametrów jest spora, więc z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie.

Ważnym parametrem jest napięcie wejściowe, które daje akumulator samochodu, do którego podłącza się urządzenie. Dla osobówek to napięcia 12 V, zaś do ciężarówek potrzebne są przetwornice 24 V. Celem jest otrzymanie prądu zmiennego o napięciu 23o V, ponieważ z takiego korzystają sprzęty domowe i biurowe. Często przy nazwie urządzenia występuje oznaczenie DC/AC, co oznacza właśnie zmianę z prądu stałego na zmienny. Przy zakupie koniecznie zwróć uwagę także na moc – maksymalną i znamionową, czyli właściwą. Tę pierwszą narzędzie uzyska na chwilę, po czym może dojść do awarii.

Zwróć uwagę na pojemność akumulatora, to jeden z czynników, według których powinieneś wybierać moc przetwornicy. Dla 50 Ah wystarcza 15-300 W, dla 65 jest to już 500-600 W. W tych widełkach najczęściej kupowane są te urządzenia. Jednak dla akumulatora 85 Ah najlepiej dopasowana będzie przetwornica 2000 wat. Właśnie taka będzie potrzebna, jeśli myślisz o podłączaniu czajnika czy przenośnej kuchenki. Ważny jest też rodzaj gniazda – czy potrzebne jest złącze uniwersalne (z ewentualnym uziemieniem), czy USB. Przetwornice samochodowe narażona są na kurz i pył, pomyśl więc o zaślepkach.

Przetwornice – charakterystyka i rodzaje

Urządzenia dzielą się na przetwornice z pełną sinusoidą i przetwornice bez sinusa. Pierwsze z nich służą do urządzeń typu klimatyzatory, pompy oraz lodówki, czyli takich, które wymagają ciągłego zasilania i korzystających z indukcyjnych silników. Drugi typ to mechanizmy tańsze, do mniej wymagających narzędzi (laptop, telefon, różnego rodzaju elektronarzędzia). Można do nich podczepić także większość telewizorów, nie ma jednak pewności, że obraz będzie idealny (paski, śnieżenie). Jeśli przetwornica nie jest Ci potrzebna często, zdecyduj się na drugą opcję, w przeciwnym razie wybierz pierwszą.

Część narzędzi, jak przetwornice Volt, mają dodatkowe zabezpieczenia, warto takie wybrać, aby nie doszło do nieprzyjemnych sytuacji, a nawet wypadku. Wśród nich znajdują się między innymi: zabezpieczenie przeciwnapięciowe, przed zbyt niskim napięciem wejściowym albo termiczne. Warto dodać kilka słów na temat tego podanego na drugim miejscu. Zapobiega ono zbytniemu wyładowaniu się akumulatora, ponieważ przetwornica prądu wyłącza się automatycznie, kiedy bateria jest na wyczerpaniu. W tego typu funkcje zwykle zaopatrzone są tylko urządzenia lepszej jakości, choć niekoniecznie najdroższe.

Polecane przetwornice 12V/ 230V

Są również inne dodatki do urządzeń typu przetwornice Mean Well. Jako przykłady podać można wymienne bezpieczniki lub wskaźniki LED, które mówią o statusie egzemplarza. Wiele modeli wyłącza się po przegrzaniu i następnie automatycznie restartuje, do tego wspiera je wbudowany wentylator. Co ciekawe, urządzenie może mieć ładny, estetyczny wygląd, a nie stanowić jedynie kolejną część mechaniczną w samochodzie. Jest tak zarówno jeśli chodzi o przetwornice 12 V, jak i przetwornice 24 V/230 V, często mają uniwersalny czarny lub srebrny kolor oraz niewielkie wymiary, dzięki którym nie przeszkadzają.

Co można podłączyć do przetwornicy samochodowej?

Green Cell przetworniceoraz inne urządzenia tego typu pozwalają na podpięcie wielu różnych narzędzi, wszystko zależy w dużym stopniu od mocy dawanej przez jedno narzędzie i wymaganej przez drugie. Oto lista sprzętów, do których najczęściej wykorzystuje się urządzenie zmieniające prąd w pojeździe: zasilacz do laptopa, ładowarki do tabletów i telefonów, akumulatory do aparatów fotograficznych, telewizor, czajnik, przenośna kuchenka, mała lodówka. Do takich celów warto wypróbować choćby przetwornice Mean Well. Oczywiście sam musisz zdecydować, z czego będziesz korzystać w samochodzie.

Koniecznie przed skorzystaniem sprawdź, jakiej mocy wymaga urządzenie, które chcesz podłączyć. Czajnik elektryczny nie może działać przy niskiej mocy, ale już wiele innych urządzeń zadziała po podpięciu do przetwornicy Azo Digital (i innych) 300 W, wśród nich notebooki i ładowarki na przykład do aparatów czy komórek, a także inne elektronarzędzia o maksymalnej mocy 300 W. Istotny jest też fakt, że przetwornic często nie trzeba podłączać do akumulatora, ale można bezpośrednio do zapalniczki samochodowej, taką opcję daje rzetwornica Volt, polska rekomendowana marka.

Do ładowarki możesz podłączyć między innymi zaparzacz dający jedną filiżankę napoju, co jest dobre w długiej trasie. Niewielka przetwornica będzie dobra również do innych pojazdów, na przykład quadów czy motocykli. Niektóre z nich przerabiają zarówno prąd 12 V, jak i 24 V, co oznacza, że można ich używać nawet do ciężarówek, sprawdź dostępność takich urządzeń wśród kategorii przetwornica xenon. Służyć może między innymi do montowania światła ksenonowego w skuterach i wspomnianych wcześniej quadach oraz motocyklach. Użyta technologia H.I.D. to obecnie najmocniejsze oświetlenie samochodowe.

Czy warto kupić przetwornicę?

Urządzenia takie jak przetwornice Gembird czy przetwornice Azo Digital to sprzęt, który warto mieć w pojeździe, szczególnie jeśli jeździsz w trasy biznesowe lub biwakujesz w kamperze. Dzięki nim nie będziesz miał problemu z rozładowanym laptopem, a w wolnej chwili możesz obejrzeć film na pokładowym telewizorze lub zrobić herbatę czy kawę w specjalnym zaparzaczu, a nawet przy użyciu czajnika. Dodatkowym udogodnieniem jest fakt, że w pojeździe zadziała również przy pomocy przetwornicy drukarka. Urządzenie przekształcające 12 V na 230 V to rozwiązanie do samochodów osobowych i kampingowych.

Azo przetwornica oraz podobne urządzenia innych marek to znacznie wygodniejsze rozwiązanie niż kupowanie dużej liczby sprzętów, które można podpiąć do samochodowej ładowarki. Mając jedną przetwornicę, masz opcję używania jej do wielu różnych narzędzi, które są Ci w tej chwili potrzebne, choć oczywiście musisz pamiętać, w jaki rodzaj gniazda został zaopatrzony Twój produkt. Jeśli jeździsz w trasy, które zajmują kilka dni lub w czasie wakacji mieszkasz w pojeździe, wówczas posiadanie tego typu urządzenia staje się wręcz niezbędne. Przy wyborze pamiętaj, żeby dokładnie sprawdzić wszystkie parametry.

Jeśli samochód nie jest miejscem, w którym spędzasz bardzo dużo czasu, w dalszym ciągu warto, abyś zaopatrzył się w urządzenie takie jak na przykład Green Call przetwornica. Wybierz tańszy mechanizm, który nie zapewnia dużej mocy (bez problemu wystarczy Ci 300 W). Wprawdzie nie będziesz mógł korzystać z czajnika czy grzałki, ale podładujesz komórkę czy laptop, a niestety zdarza się, że bateria staje się pusta w najmniej odpowiednim momencie. Dodatkowo mechanizm jest mały, więc nie przeszkadza, kiedy akurat nie jest używany. Niektóre modele zmieszczą się nawet do bocznej kieszeni auta.

Szukając odpowiedniej przetwornicy 230 V, musisz dobrać odpowiednie parametry. Przede wszystkim jest to moc urządzenia, kolejną sprawą jest gniazdo, następną to, czy ma być to urządzenie o czystej sinusoidzie, czy też bez sinusoidy. Wszystko zależy od tego, jak często zamierzasz z niej korzystać i do jakich urządzeń. Najlepiej zdecyduj się na model renomowanej, znanej marki, może to być na przykład przetwornica Gembird. Dzięki temu narzędziu poczujesz, że komfort Twojego przebywania w samochodzie zdecydowanie się zwiększy i nie będziesz musiał denerwować się brakiem naładowanej baterii.

Udostępnij
5,0
3 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Kupowałem od Enan przetwornice firmy whiteenergy i dobrze mi służą do dzisiaj. Bezawaryjne i wysokiej jakości, ale cena nie była z kosmosu, jak to czasem już bywa