Udostępnij
Skomentuj

Jaka patelnia na indukcję? Która będzie najlepsza?

Gotowanie indukcyjne ma wiele zalet. Jednak Twoje patelnie muszą być z nią kompatybilne. Które są najlepsze?

Jaką patelnię na płytę indukcyjną wybrać?

Kuchenki indukcyjne są szybkie i energooszczędne. Ponieważ płyta nie nagrzewa się sama, ryzyko oparzenia jest zmniejszone. Ponadto na płycie nic się nie pali, jak to ma miejsce w przypadku płyt ceramicznych. Wadą kuchenek indukcyjnych jest natomiast to, że nie można na nich używać wszystkich rodzajów garnków czy patelni. Nowsze garnki są oznaczone jako „nadające się do indukcji”, jednak te starsze modele będzie trzeba wymienić, jeżeli zdecydujesz się na indukcyjną płytę grzewczą.

Jakie więc naczynia będą najlepsze? Kuchenka indukcyjna wykorzystuje pola magnetyczne do podgrzewania, dlatego dobra patelnia na indukcję musi mieć idealnie płaskie i namagnesowane dno, jeśli ma nadawać się do gotowania. Wydawałoby się więc, że patelnie wykonane z aluminium, miedzi lub stali nierdzewnej nie sprawdzą się na płycie indukcyjnej. Jednak wielu producentów przystosowuje swoje przybory kuchenne do zmieniających się trendów, dlatego coraz łatwiej jest znaleźć różne rodzaje patelni, których można używać na płycie indukcyjnej.

Zanim jednak zdecydujesz się na zakup nowych przyborów kuchennych, warto sprawdzić, czy Twoja stara patelnia nadaje się do płyty indukcyjne. Możesz to przetestować na dwa sposoby. Po pierwsze zobacz, czy dno patelni może być namagnesowane. Umieść na nim mały magnes i jeśli się trzyma, to możesz dalej jej używać. Jednak tylko pod warunkiem, że spełnia drugie kryterium – jej spód musi być całkowicie płaski. Możesz to łatwo sprawdzić, umieszczając na niej poziomicę. Jeżeli Twoja patelnia nie spełnia któregoś z wymogów, powinieneś poszukać nowej.

Polecane patelnie na płytę indukcyjną

Jak dobrać patelnię do kuchenki indukcyjnej?

Naczynia kompatybilne z płytą indukcyjną obecnie można znaleźć w wielu sklepach i supermarketach. Jeśli jednak szukasz najlepszej patelni do indukcji, warto najpierw poszerzyć swoje horyzonty zakupowe i przyjrzeć się bliżej cechom, jakie powinna taka patelnia mieć. Powinieneś wziąć pod uwagę wielkość i głębokość produktu, rodzaj uchwytów, pokrywek oraz dostępność opcji dodatkowych. Najważniejsze są jednak parametry techniczne, gdyż to one sprawiają, że naczynia nadają się do użytku na płycie indukcyjnej.

Tak więc Twoja nowa patelnia powinna mieć specjalny znacznik potwierdzający przystosowanie produktu do pracy z kuchenkami indukcyjnymi, prawidłowe wymiary oraz płaskie i wielowarstwowe dno wykonane z materiałów magnetycznych. Wszystkie te parametry decydują o możliwości korzystania z patelni na indukcji. Materiały, używanymi najczęściej do produkcji tego typu naczyń to aluminium powlekane tytanem czy stal nierdzewna, gdyż mają one niezbędne parametry do szybkiego i równomiernego nagrzewania.

Jednak na rynku dostępne są patelnie wykonane praktycznie z każdego materiału, które mają podstawę ferromagnetyczną. Znajdziesz naczynia miedziane z cienką warstwą magnetyczną oraz żeliwne, przystosowane do nowego sposobu gotowania potraw. Oznacza to, że możesz wybrać swoją nową patelnię z każdego materiału, jeżeli ma odpowiednie dno i jest oznakowana symbolem indukcji. Dobierając swoje nowe przybory kuchenne, zwróć po prostu uwagę na jej kompatybilność z Twoją kuchnią. Powinny mieć symbol spirali, umieszczony na opakowaniu lub dnie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze patelni do płyty indukcyjnej?

Jak już przeczytałeś powyżej, wybierając patelnię indukcyjną, należy zwrócić uwagę na rodzaj materiału i efekt magnetyczny. Dno Twojej nowej patelni musi być w stanie wchłonąć energię pola magnetycznego z płyty i zamienić ją na ciepło. Oznacza to, że zdecydowanie najważniejszą cechą jakościową patelni indukcyjnych jest ich podstawa. Powinna być ona wykonana z materiału, który dobrze pochłania ciepło i równomiernie je rozprowadza. Skutkuje to wyższą wydajnością i szybszym procesem gotowania.

Pamiętaj również, że im grubsze dno, tym lepiej kieruje ciepło na resztę patelni. Jego minimalna grubość wynosi od 6 do 8 mm. Natomiast boki naczyń mogą być wykonane z absolutnie dowolnego materiału i nie wpływają na jakość użytkowania. Możesz je dobrać wedle własnych upodobań. Przy wyborze warto również zwrócić uwagę czy upatrzona patelnia ma powłokę non-stick. Patelnie nieprzywierające sprawdzają się tak naprawdę na każdym rodzaju płyty, a dzięki nim nie będziesz musiał używać dużej ilości oleju czy masła do przygotowywania swoich potraw.

Rozmiar patelni na indukcję

Patelnie nadające się do indukcji są dostępne we wszystkich popularnych rozmiarach. Możesz zaopatrzyć się w małe, 20-centymetrowe patelnie, które służą jako pomocnicze, oraz duże, 28-centymetrowe naczynia, które pomieszczą nawet największe ryby. Oczywiście dostępne są również typowe rozmiary pośrednie, takie jak uniwersalna, 24-centymetrowa patelnia. Jednak, aby kuchenka indukcyjna działała prawidłowo, musisz również zwrócić szczególną uwagę na średnicę. Twoje patelnie powinny być równe lub odrobinę mniejsze niż pole grzewcze.

Niektórzy producenci sugerują, że dno powinno zakrywać obszar roboczy w co najmniej 70%, a minimalny rozmiar patelni zależy od rozmiaru płyty. Jeżeli więc planujesz używać induktora o rozmiarze 21, to Twoje naczynie powinno mieć obwód minimum 18 cm. Gdy będzie on znacznie mniejszy, elektronika może nie rozpoznać obiektu i płyta nie zadziała. Pamiętaj jednak, że kwestia wyboru optymalnego dna nie dotyczy najnowszych modeli płyt. Posiadają one czujniki na całej powierzchni i nie ma oznaczeń palnika. Garnek można postawić w dowolnym miejscu.

Do swojej kuchenki indukcyjnej możesz dobrać cały zestaw patelni, wszelkich rozmiarów, a także różnych rodzajów. Na przykład patelnia grillowa ma doskonałe właściwości, ponieważ płyny z żywności oraz tłuszcz spływają do przestrzeni między rowkami, co zapobiega gotowaniu się potraw. Co więcej, rowki patelni nadają potrawie ładne ślady po grillowaniu. Na uwagę zasługuje również patelnia do jajek. Na rynku dostępnych jest wiele modeli do płyt indukcyjnych, a dzięki tej patelni Twoje jajka sadzone zawsze będą wyglądały ładnie.

Materiał wykonania patelni indukcyjnych

Aby patelnia była kompatybilna z gotowaniem indukcyjnym, musi być ona wykonana z materiału magnetycznego. Gotowanie indukcyjne działa poprzez stymulację atomów żelaza tworzących patelnię, dlatego w garnkach i patelniach potrzebna jest wystarczająca jego ilość, aby umożliwić wytwarzanie ciepła. Jakie są najpopularniejsze materiały, z których wykonane są patelnie indukcyjne?

  • Stal nierdzewna – jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów. Dzieje się tak, ponieważ jest ona stosunkowo tania i wymaga niewielkiej konserwacji. Ponieważ patelnia stalowa nie przewodzi zbyt dobrze ciepła, jej dno często składa się z różnych warstw substancji przewodzących. W przypadku patelni indukcyjnej wykonanej ze stali nierdzewnej bardzo ważne jest, aby wybrać grube dno i uzyskać optymalne przewodzenie ciepła.
  • Żeliwo – materiał, który doskonale nadaje się do gotowania na kuchence indukcyjnej. Żeliwo zawiera dużą ilość materiału ferromagnetycznego, co zapewnia szybkie nagrzewanie się patelni. W rezultacie jest znacznie wydajniejsze niż większość innych materiałów, a także bardzo wytrzymałe i trwałe. Patelnie indukcyjne z żeliwa mogą wytrzymać wiele lat.
  • Aluminium – zdania na temat używania garnków aluminiowych do indukcji są dość podzielone. Zasadniczo patelnie aluminiowe nie nadają się do powierzchni indukcyjnych, ponieważ po prostu nie można ich namagnesować. Jednak wielu producentów przystosowuje swoje patelnie do pola indukcyjnego, montując na dnie element wykonane ferromagnetyczne. Jeżeli znajdziesz patelnię aluminiową z właściwym oznaczeniem, możesz śmiało korzystać z niej na swojej płycie.
  • Marmur lub granit – patelnie z powłoką kamienną mogą być stosowane na różnych rodzajach płyt grzewczych, w tym indukcyjnych. Są one wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz bardzo łatwe w pielęgnacji. Dodatkową ich zaletą jest też to, że szybko się nagrzewają i wolniej schładzają, co pozwala znacznie dłużej utrzymać danie w cieple. Jest to rodzaj patelni nieprzywierających, dzięki czemu możesz przygotowywać swoje potrawy bez oleju czy innego tłuszczu.

Polecani producenci patelni na indukcję

Chociaż wielu producentów produkuje dziś naczynia do kuchenek indukcyjnych, nie jest tak łatwo znaleźć naprawdę wysokiej jakości patelnie dostosowane do płyty indukcyjnej. Aby naczynia mogły być używane z przyjemnością i przez długi czas, do ich produkcji należy używać wyłącznie najnowocześniejszych i sprawdzonych komponentów i materiałów.

Godne polecenia są produkty renomowanego, fińskiego producenta Fiskars. Ich produkty wykonane są z najwyższej jakości materiałów z niezwykłą starannością oraz zdobyły między innymi nagrody Red Dot, Good Design, Green Design oraz wyróżnienia za łatwość użycia. Patelnia Fiskars ma nieprzywieralną, wzmocnioną powłokę oraz nienagrzewający się uchwyt ze stali nierdzewnej. Sprawdzi się na każdego typu płycie grzewczej oraz zapewnia komfort podczas gotowania.

Kolejnym producentem, który zasługuje na uznanie, jest marka Valdinox, której produkty są bardzo funkcjonalne i estetyczne. Firma ta produkuje naczynia zarówno dla profesjonalnego kucharza, jaki i amatora. Dlatego patelnia Valdinox jest niezwykle praktycznych i można z niej korzystać na wszystkich rodzajach kuchenek, jak również w piekarniku. Posiada nieprzywieralną powłokę (non-stick) oraz zwiększoną odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Na koniec warto również wspomnieć o marce Florina, która stworzyła innowacyjną linię naczyń Lava Stone. Są to produkty, których powłoka została wykonana ze specjalnych związków mineralnych imitujących kamień. Dzięki temu patelnia Florina nadaje się do użytku na każdego rodzaju płycie. Możesz również używać dowolnych akcesoriów do gotowania, nie martwiąc się, że zarysujesz czy zniszczysz jej powierzchnię. Jest to niezwykle wytrzymała i praktyczna patelnia, która sprawdzi się w każdym domu.

Jak widzisz, wybór patelni na indukcje jest dość duży i na pewno znajdziesz coś odpowiadającego swoim potrzebom.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:50
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.