Udostępnij
Skomentuj

Jaką maszynkę do makaronu wybrać?

Jak działają maszynki do robienia makaronu i czym kierować się, wybierając konkretny model?

Kochasz makaron? Cenisz sobie świeże, domowej roboty jedzenie? Maszynka do robienia świeżego makaronu może stać się centralnym punktem twojej kuchni. Znane Włochom od dziesięcioleci urządzenia sprawiają, że proces przygotowania świeżego makaronu staje się dziecinnie prosty. Sprawdzamy, jakie rodzaje maszynek są na rynku i czym kierować się, wybierając model który spełni twoje potrzeby.

Jak działa maszynka do makaronu?

Kuchenne maszyny do makaronu są popularne wśród kucharzy, którzy przygotowują duże ilości świeżego włoskiej pasty. Maszyna obrabia ciasto przygotowane przez kucharza. Makaron jest najpierw prasowany przez wałki maszyny w arkusz, a następnie przechodzi przez “grzebienie” o różnych kształtach, dzielące arkusz ciasta na makaron o potrzebnym kształcie.

Dostępne są, o czym więcej za chwilę, w wersjach elektrycznych i ręcznych. Receptury wykorzystywanego w nich ciasta makaronowego zależą od rodzaju maszyny do makaronu. W przypadku większości producentów makaronu ciasto jest wyrabiane ręcznie lub w mikserze stojącym, mieszane i ugniatane do odpowiedniej konsystencji przed wprowadzeniem do maszyny. Istnieją jednak urządzenia, które automatyzują cały proces - od wyrabiania ciasta do formowania makaronu. W przypadku tych maszyn wystarczy dodać składniki na ciasto, wybrać odpowiednie ustawienia i pozwolić maszynie wykonać całą pracę.

Domowe maszynki Maestro są w stanie zrobić prawie każdy rodzaj makaronu, jaki znajdziesz w sklepie. W przypadku bardziej złożonych kształtów może być konieczne zainstalowanie specjalnych przystawek. .

Najprostszym ustawieniem każdego urządzenia do robienia makaronu jest wspomniane przed chwilą rozwałkowanie ciasta na płaski arkusz. Taką płaszczyznę ciasta można następnie wykorzystać do zrobienia makaronu lasagne lub nadziać i złożyć w ravioli lub tortellini. Grubość arkusza można zazwyczaj regulować według potrzeb. Maszynka może też pokroić arkusz na płaski makaron, taki jak spaghetti lub fettuccine. Albo może przepchnąć ciasto przez otwory w metalowym lub plastikowym pojemniku i zrobić rurkowaty, albo jeszcze dziwniej dziwnie ukształtowany makaron, taki jak penne lub manicotti.

Polecane maszynki do makaronu

Rodzaje maszynek do makaronu

Na rynku są i klasyczne, i supernowoczesne urządzenia do robienia makaronu. Tradycyjna, chromowana maszynka do makaronu z drewnianą rączką wygląda pięknie i działa tak dobrze, jak za czasów naszych babć (albo przynajmniej za czasów włoskich babć), ale pod względem szybkości działania i potrzebnego nakładu pracy przegrywa z nowoczesnymi, automatycznymi urządzeniami. Z drugiej strony, przygotowywanie domowego posiłku może być prawdziwą frajdą. A fajniej jest zrobić coś własnoręcznie, niż po prostu wcisnąć guziczek na obudowie robota.

  1. - Wyglądają tak, jak wyglądały 100 lat temu. Ciasto jest przeciskane przez praski i wycinaczki za pomocą rączki. Doskonale spisują się w przypadku długich, wstążkowatych form makaronu, takich jak fettuccine i spaghetti czy płaty do lasagne. Są proste w obsłudze i konserwacji, niezwykle trwałe i niezawodne i stosunkowo tanie: ich ceny rzadko przekraczają 200 złotych. I wyglądają jak coś z tradycyjnej, włoskiej kuchni, dodając klimatu wnętrzu.
  2. Maszynki elektryczne - Są szybsze i prostsze w obsłudze. Ty tylko wyrabiasz ciasto, a maszynka zajmuje się resztą. Po chwili musisz tylko odebrać gotowy makaron. Są bardziej uniwersalne od ręcznych. Pozwalają na tworzenie wielu różnych rodzajów makaronów, włącznie z rurkami takimi jak penne, ziti czy rigatoni. Wiele modeli jest też banalnie prostych w czyszczeniu - po zdemontowaniu, wszystkie części robocze (poza silnikiem) można po prostu wrzucić do zmywarki. Z drugiej strony, są o wiele droższe, i, jako urządzenia elektroniczne, są o wiele mniej niezawodne od urządzeń ręcznych.
  3. Uniwersalne roboty do makaronu Elitehoff - wariant futurystyczny. Cały twój wkład w proces tworzenia makaronu sprowadza się tutaj do wrzucenia skłądników do mieszalnika. Robot przygotuje ciasto i wytnie z niego makaron. Są niezwykle wygodne, ale są najdroższą z opcji. Większość dostępnych na rynku modeli ma też dość ograniczoną pojemność - jeśli planujesz obiad na większą liczbę gości, możesz musieć odpalać robota kilkakrotnie, by przygotować odpowiednią ilość makaronu.

Czy warto kupić maszynkę do makaronu do własnej kuchni?

W wielu przypadkach, robienie żywności w domu wychodzi o wiele taniej, niż kupowanie jej , gotowej, w sklepie. Trzeba jasno powiedzieć, że akurat w przypadku makaronu tak nie jest. Domowy zawsze będzie droższy od sklepowego, wymaga też sporego wkładu pracy. Ale jest dobry powód, dla którego domowy makaron kosztuje więcej: jest po prostu lepszy, bo robi się go ze składników o wiele wyższej jakości.

Domowy makaron jest po prostu pyszny. Daje ci też kompletną kontrolę nad tym, jakie składniki wchodzą w jego skład, co jest bezcenne dla alergików.

Jeśli chcesz robić własny, świeżutki makaron, maszynka do jego robienia będzie dla ciebie bezcennym sojusznikiem. Nie jest niezbędna: można zrobić makaron bez specjalnego urządzenia, ale to robota dla prawdziwych pasjonatów i zawodowców. Otrzymanie makaronu o właściwym kształcie i teksturze bez maszynki jest bardzo czasochłonne i dość trudne. Maszynka upraszcza ten proces maksymalnie. Jedynym czasochłonnym elementem procesu tworzenia domowego makaronu staje się urabianie ciasta.

Na co zwracać uwagę, wybierając maszynkę do makaronu do naszej kuchni?

Oprócz wyboru między urządzeniem ręcznym, elektrycznym a w pełni automatycznym, warto, wybierając maszynkę do makaronu, brać pod uwagę kilka czynników które mogą wpłynąć na to, czy uznasz zakup za strzał w dziesiątkę czy powód do frustracji.

  1. Cena - Zarówno wśród maszynek ręcznych, jak i elektrycznych, wyższe ceny zazwyczaj można przypisać reputacji danej marki. Producenci znani z produktów wysokiej jakości zwykle liczą sobie więcej niż ci mniej znani. Co nie zawsze oznacza, że ci mniej znani produkują urządzenia gorsze. Dla niezorientowanego nabywcy jednak cena może jednak być wskazówką. Kupując urządzenie nieco droższe, masz wyższe prawdopodobieństwo, że sprzęt, który kupujesz jest odpowiedniej jakości. Czasami wyższe ceny są również związane z liczbą rodzajów makaronu, które można zrobić za pomocą urządzenia, lub cechami ułatwiającymi użytkowanie, czyszczenie lub przechowywanie. Dokonując wyboru zastanów się, jak bardzo ekscytuje cię wizja robienia domowego makaronu. Czy jest szansa, że, kiedy minie pierwszy entuzjazm, maszynka na długie lata wyląduje na zakurzonej półce? Czy też będzie w stałym użyciu?
  2. Łatwość użycia - Kupujesz maszynkę po to, żeby ułatwić sobie robienie makaronu. Każda maszynka uprości ten proces, ale różne modele w każdej kategorii mają cechy, które wpływają na ilość pracy wymaganej przy ich użyciu. W przypadku maszyn ręcznych na wygode korzystania bardzo wpływają takie pozorne detale, jak mocowanie, które utrzymuje maszynę na miejscu podczas pracy, pokrętło, które pozwala łatwo dostosować maszynkę do przygotowywania do różnych grubości makaronu, oraz wygodny uchwyt.Poczytaj recenzje i zobacz, czy inni użytkownicy mieli uwagi na temat działania danego urządzenia.
  3. Szybkość działania - W przypadku automatycznych maszyn do makaronu jedną z największych zalet różnych marek jest ich szybkość. Jeśli priorytetem jest dla Ciebie prędkość, przejrzyj oferty kilku różnych producentów makaronów elektrycznych i porównaj ich deklarowane dane dotyczące szybkości działania. Szybko działająca maszynka zachęci cię do częstszego robienia makaronu.
  4. Łatwość czyszczenia - Czyszczenie każdego urządzenia kuchennego może wywołać jęki. Dotyczy to szczególnie maszynek do makaronu, które mają mnóstw zakaamrków, w których mogą schować się kawałki surowego ciasta. Warto zainwestować w maszynkę, którą można rozebrać na części - a najlepiej, jeśli te części można potem wrzucić do zmywarki.
  5. Trwałość - Dobra maszynka do makaronu Westmark przetrwa wiele lat. Warto zapłacić za nią więcej. Jednym z najlepszych sposobów, aby upewnić się, że wybierasz maszynę, która wytrzyma naprawdę długo naprawdę, jest sprawdzenie reputacji, jaką zyskali producenci poszczególnych urządzeń. Są firmy, które maszynki do makaronu robią od kilkudziesięciu lat i wiedzą doskonale, jak zrobić dobre urządzenie. W tej kategorii ręczne maszynki z łatwością pokonują elektryczne. Jeśli są wykonane z wysokiej jakości materiałów i są dobrze utrzymane, wytrzymują dziesięciolecia.
  6. Rodzaje makaronów - Każdy ma swoje ulubione rodzaje makaronów. Jeśli wiesz, że możliwość przyrządzenia określonego rodzaju makaronu jest dla Ciebie ważna, upewnij się, że wybierasz maszynę, która potrafi go robić. Wiele maszynek jest wyposażonych w standardowe ostrza, które pozwolą na zrobienie kilku głównych rodzajów makaronów, ale można kupić do nich przystawki poszerzające ich możliwości. Maszynki elektryczne zwykle oferują większy wybór, niż ręczne.
  7. Materiał konstrukcyjny - Niektóre maszynki z niższej półki mają plastikowe części, dzięki czemu są lżejsze i tańsze. To ich nie dyskwalifikuje, dopóki główny wałek jest metalowy. Nigdy nie kupuj maszyny do makaronu, której wałek jest wykonany z tworzywa sztucznego. Uzyskanie jednolitych arkuszy o pożądanej grubości będzie wymagało wiele wysiłku. Urządzenia metalowe dzielą się na te z elementami ze stali nierdzewnej i te z elementami ze stali chromowanej. Chromowane urządzenia są efektowniejsze, ale w przypadku tych ze stali nierdzewnej nie musisz martwić się rdzą.

PODSUMOWANIE

Jeśli kochasz jedzenie, świeży, włoski makaron jest czystą radością. Możliwość zrobienia idealnego makaronu we własnym domu jest trudna do przecenienia. Jeśli kochasz domowy makaron i chcesz cieszyć się nim częściej, maszynka do jego robienia będzie skarbem w twojej kuchni.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:39
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.