Udostępnij
Skomentuj

Jaką lokówkę wybrać? Podpowiadamy jaką lokówkę kupić

Jeśli marzysz o pięknych lokach, lokówka jest tym, czego potrzebujesz. Dowiedz się, jaka będzie najlepsza.

Jedną z najważniejszych kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie lokówki, jest jej funkcjonalność. Dobra lokówka ma spełniać oczekiwania, a więc przede wszystkim dawać pożądany efekt — pokręcone lub pofalowane włosy. Dlatego istotna jest jej moc oraz materiał, z jakiego została wykonana.

Dobra lokówka — czyli jaka?

Odpowiednia moc zapewnia szybkie nagrzewanie, a wysokiej jakości materiał zapobiega przegrzaniu się urządzenia, dzięki czemu chroni Twoje włosy przed spaleniem. Lokówka ceramiczna nagrzewa się równomiernie, a ta wykonana z turmalinu jest odporna na uszkodzenia i przeciwdziała elektryzowaniu włosów. Oba te materiały wykazują właściwości jonizacyjne. Opis zalet tych właściwości znaleźć można w ostatnim podpunkcie naszego poradnika.

Istnieje wiele różnego rodzaju lokówek. Zanim więc zdecydujesz się na jedną z nich, weź pod uwagę, jaką fryzurę chcesz dzięki niej osiągnąć. Jeszcze kilka lat temu lokówka była po prostu lokówką i nikt nie zastanawiał się nad tym, jakie można stworzyć loki za jej pomocą — ważne, że w ogóle powstawały. Sytuacja zmieniła się wraz z rozwojem technologii i teraz znajdziemy już na rynku lokówki o wszelakich rozmiarach i kształtach.

Przed zakupem warto także pomyśleć, która z nich będzie najlepsza dla Twoich włosów. Kosmyki każdego z nas są wyjątkowe i chcemy o nie dbać. Może się to jednak okazać wyzwaniem, gdy do ich modelowania zaczniemy wykorzystywać sprzęt elektryczny taki jak lokówki. Dlatego tak ważne jest, aby znaleźć lokówkę z możliwością regulacji temperatury oraz bardziej zaawansowaną technologią, taką jak grzałka z olejem migdałowym i keratyną czy ceramiczna powłoka pokryta minerałami. Obie te funkcje zapewniają lokówki Remington, które dbają przede wszystkim o zdrowie Twoich włosów.

Opcji jest wiele, co czyni zakup lokówki bardziej skomplikowanym, niż mogłoby się wydawać. Mamy jednak nadzieję, że nasz poradnik pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości związane z tym trudnym wyborem.

Polecane lokówki

Jakie są typy lokówek?

Lokówki rozróżnić można przede wszystkim na podstawie kształtu elementu grzewczego. Każda z nich pomoże Ci stworzyć inny rodzaj loków. Oto typy lokówek sklasyfikowane ze względu na efekt, jaki można dzięki nim uzyskać.

  • Lokówki klasyczne — taka sama średnica na całej długości pozwoli Ci osiągnąć równe loki. Średnica lokówek klasycznych może wahać się wielkością między 10 mm a 25 mm; im grubszy wałek, tym loki będą większe. Lokówki tego typu nie wydają się niczym specjalnym, ale potrafią pozytywnie zaskoczyć. Możesz nimi modelować włosy na różne sposoby w zależności od tego, czy zaczniesz je nawijać od końcówek, czy od nasady. Kąt, pod którym trzymasz lokówkę, także ma znaczenie. Trzeba jednak uważać na wysoką temperaturę, którą generują tego typu lokówki — przed użyciem należy zawsze wysuszyć włosy oraz starać się nie korzystać z lokówki zbyt często.
  • Lokówki spiralne — efekt końcowy uzyskany dzięki tym lokówkom to cienkie, sprężyste loki. Lokówki te są bardzo łatwe w użyciu, wystarczy złapać włosy specjalnym klipsem, a potem nakręcić je, trafiając w rowki wyżłobione w wałku.
  • Lokówki stożkowe — pomogą Ci stworzyć na głowie delikatne fale oraz naturalnie wyglądające loki o zróżnicowanej wielkości. Lokówki te polecane są osobom wprawionym w kręceniu włosów, ale oczywiście każdy może się nauczyć ich używać. Jeśli od równomiernych loków na całej długości wolisz, żeby końcówki kręciły się bardziej, niż włosy przy nasadzie, jest to typ lokówki dla Ciebie.
  • Lokówki o podwójnym elemencie grzewczym, czyli tak zwany Twin — jeśli marzysz o drobnych, gęstych lokach, to właśnie sprzęt, którego szukasz.
  • Lokówki automatyczne — masz dość manualnego nawijania włosów na lokówkę? Rozważ kupno automatu. Lokówki tego typu same wciągają pasma, by trzymać je wewnątrz urządzenia aż do osiągnięcia idealnych loków czy nawet fryzury w stylu afro. Popularnymi lokówkami automatycznymi są na przykład lokówki Phillips, które informują nas o zakończonym procesie nawijania za pomocą sygnału dźwiękowego.
  • Lokówki wielofunkcyjne — jak sama nazwa mówi, lokówki te pomogą Ci osiągnąć więcej niż jedną ciekawą stylizację. Dzięki wymiennym końcówkom możesz uzyskać klasyczne loki o różnej wielkości, ale także efekt karbownicy lub stylowe fale, do których idealnie nada się nakładka z okrągłą szczotką. Jeśli chcesz uzyskać nietypowy efekt, poszukaj lokówki z trójkątną lub płaską końcówką w składzie. Geometryczne loki z pewnością przyciągną uwagę.
  • Lokówki do grubych loków — kształtem nie różnią się od lokówek klasycznych, ich średnica jest jednak o wiele większa. Miękkie fale oraz grube loki to nie problem z lokówką o średnicy między 32 mm a 38 mm.
  • Lokówko-suszarki — ten typ lokówki jest wyjątkowy. Żeby użyć lokówko-suszarki, nie musisz uprzednio suszyć włosów. Urządzenie robi to przy jednoczesnym ich modelowaniu. Nie musisz także unosić włosów pianką, lokówko-suszarka świetnie poradzi sobie z tym zadaniem, nadając im objętości.

Czy lokówka niszczy włosy?

Jest to prawdopodobnie najczęściej zadawane pytanie dotyczące lokówek. Nie ma na nie niestety krótkiej odpowiedzi. Każdy sprzęt przeznaczony do modelowania włosów może być dla nich szkodliwy, jeśli nie przestrzegamy jego instrukcji. Ważne jest, aby nie korzystać z lokówki w nieodpowiedni sposób. Oznacza to, że przede wszystkim należy dokładnie wysuszyć włosy, zanim zabierzemy się za ich kręcenie.

Tworzenie loków za pomocą lokówki to zabieg dla włosów nienaturalny, a więc przeprowadzanie go codziennie jest niewskazane. Jeśli marzysz o trwalszych lokach, są inne sposoby, które dają wyśmienity efekt oraz nie niszczą włosów w takim stopniu, jak lokówki. Jeśli jednak zadowala Cię kręcenie włosów tylko raz na jakiś czas, nie ma powodu całkowicie rezygnować z używania lokówki. Przy jej zakupie zwróć jedynie uwagę na to, jakie posiada funkcje chroniące włosy przed zniszczeniem.

Aby lokować włosy bezpiecznie, wystarczy dobrać lokówkę odpowiednią do Twoich włosów. Koniecznie musi mieć system jonizacji oraz zakresu i regulacji temperatury. Tak jak na przykład lokówki Babyliss, które dzięki dwóm możliwym ustawieniom temperatury, pozwalają Ci dopasować ją do rodzaju Twoich włosów. Staraj się także unikać lokówek metalowych, ponieważ mają one skłonności do przegrzewania się, co z kolei może prowadzić do spalenia włosów.

Jaka lokówka do krótkich włosów?

Do krótszych włosów polecane są lokówki automatyczne, które nawiną pasma włosów za Ciebie. Świetny rezultat bez uczucia frustracji towarzyszącej wyślizgującym się kosmykom! Dobrym pomysłem może być również zakup lokówko-suszarki. Obrotowa szczotka bez problemu złapie pasma włosów i fantastycznie uniesie je od nasady. Lokówko-suszarki można używać codziennie, ponieważ nie szkodzi włosom w takim stopniu, jak lokówka. A przecież ochrona włosów podczas ich modelowania to najbardziej istotna kwestia.

Jaką lokówkę do włosów długich?

Tak jak w przypadku lokówki do włosów krótkich, najważniejsze jest, by wybrać sprzęt, który ochroni Twoje włosy przed zniszczeniem. Dlatego szukaj lokówki z jonizacją i regulacją temperatury oraz wykonanej z odpowiedniego materiału. Jeśli twoje kosmyki są sporej długości i chcesz, aby po zakręceniu miały naturalny wygląd, zdecyduj się na lokówkę stożkową. Nie ma tutaj jednak żadnych ograniczeń – wybór zależy od oczekiwanego efektu końcowego.

Co to jest jonizacja w lokówce?

Aby efektywnie modelować włosy, lokówki wytwarzają wysoką temperaturę, czyli jony dodatnie. Nie będziemy tutaj tłumaczyć, czym dokładnie są jony dodatnie, powiemy tylko jaki mają wpływ na Twoje włosy – otwierają one łuski włosa, co prowadzi do elektryzowania się kosmyków i trudności w opanowaniu ich. Lokówki z jonizacją temu przeciwdziałają, wytwarzając jony ujemne. Zneutralizowanie jonów dodatnich pomaga utrzymać łuski włosa zamknięte, a Twoje loki są gładkie, miękkie i błyszczące oraz, przede wszystkim, zdrowsze.

Jak zostało wspomniane na początku artykułu, niektóre materiały wykorzystywane do produkcji lokówek mają naturalny efekt jonizujący. Jest to na przykład ceramika czy tytan w połączeniu z turmalinem.

Informacja o tym czy lokówka posiada funkcję jonizacji, jest zwykle umieszczona na opakowaniu.

Wybór jest duży, a na rynku wciąż pojawiają się lokówki z tak niezwykłymi funkcjami, jak na przykład lokówki Dyson z systemem Airwrap. Firma Dyson poświęciła 6 lat na doskonalenie tego sprzętu, który wykorzystuje zjawisko fizyczne kojarzone dotychczas jedynie z lotnictwem. Efekt Coandy sprawia, że z powietrza wokół lokówki tworzy się mini wir, dzięki czemu lokówka automatycznie nawija pasmo włosów, kiedy tylko się do niej zbliży. Nie musisz jednak wydawać pieniędzy na tak zaawansowany sprzęt. Wiele lokówek w bardziej przystępnej cenie pozwoli Ci osiągnąć efekt, którego nie powstydziłby się profesjonalny fryzjer. Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomógł Ci wybrać lokówkę odpowiednią dla Ciebie i Twoich włosów.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.