Udostępnij
Skomentuj

Jaka ładowarka indukcyjna do blatu? Która najlepsza?

Ładowarki indukcyjne mogą mieć charakter wolnostojący lub do zabudowy. Jakie rozwiązanie wybrać do domu, a jakie do biura?

Polecane ładowarki indukcyjne

Bezprzewodowe ładowanie urządzeń mobilnych jest wygodne i zapewnia znacznie większą swobodę – nie ma tutaj problemu z plączącymi się przewodami, nie istnieje też obawa o przypadkowe „wyrwanie” kabla ze złącza i uszkodzenie styków w telefonie. Producenci ładowarek indukcyjnych z roku na rok dostarczają nowsze i wydajniejsze rozwiązania, oferując np. akcesoria przeznaczone do samochodu, a także konstrukcje do zabudowy w blacie stołu czy biurka. Ładowarki indukcyjne wpuszczane w blat są funkcjonalne, dyskretne i komfortowe w użytkowaniu.

Jak działa ładowarka indukcyjna?

Czym jest ładowarka indukcyjna i na jakiej zasadzie działa? To niewielkich rozmiarów urządzenie dzięki wykorzystaniu zjawiska indukcji elektromagnetycznej jest w stanie bezprzewodowo naładować akumulatory smartfonów, tabletów czy też smartwatchy. Aby ładowanie bezprzewodowe mogło dojść do skutku, oba urządzenia – zarówno ładowarka, jak i smartfon muszą być kompatybilne, wspierać te same standardy. W większości rozwiązań jest to specyfikacja Qi opracowana przez międzynarodowe konsorcjum WPC, które zrzesza najlepszych producentów sprzętu komputerowego i RTV: Apple, Asus, HP, Huawei, Samsung, Xiaomi i innych.

Jak zostało wspomniane, zasada działania ładowarek indukcyjnych opiera się na zjawisku indukcji elektromagnetycznej. Zarówno ładowarka, jak i urządzenie mobilne muszą być wyposażone w specjalne cewki w postaci zwiniętych drutów. Po podłączeniu ładowarki do źródła zasilania (gniazdka elektrycznego, zapalniczki samochodowej lub portu USB) znajdująca się w niej cewka nadawcza zaczyna wytwarzać pole elektromagnetyczne. Kiedy cewka odbiorcza smartfona znajdzie się w zasięgu tego pola, pozyskuje energię, która następnie zamieniania jest w prąd ładujący akumulator urządzenia.

Z jednej strony ładowanie bezprzewodowe zapewnia znacznie większą swobodę i jest bezsprzecznie wygodniejsze, z drugiej jednak nie jest pozbawione wad. Brak plączących się przewodów, zajętych gniazdek elektrycznych czy możliwości uszkodzenia portów i styków w telefonie to niewątpliwie zalety ładowania bezprzewodowego. Warto mieć również na uwadze, że spora część oferowanych podkładek indukcyjnych pozwala na jednoczesne ładowanie kilku urządzeń mobilnych. Jest to wygodne, ale niesie za sobą pewne konsekwencje. Ładowanie bezprzewodowe dwóch smartfonów pozwala zwolnić jedno gniazdko elektryczne, ale należy zdawać sobie sprawę, że czas ładowania telefonów znacznie się wydłuży. Co więcej, ładowanie jednego smartfona za pomocą ładowarki indukcyjnej trwa zazwyczaj dłużej (o 1-1,5 godz.) niż w przypadku ładowania tego samego urządzenia tradycyjną ładowarką sieciową. Największym mankamentem ładowarek indukcyjnych jest ich sprawność. Podczas korzystania z tego typu akcesoriów około 20% energii elektrycznej czerpanej ze źródła zasilania jest marnowane.

Co to jest ładowarka indukcyjna podblatowa?

Ładowarki indukcyjne oferowane są przez producentów w rozmaitych wariantach. Poszczególne modele różnią się kształtem, wielkością, a także parametrami odpowiadającym za ich wydajność. Biorąc pod uwagę budowę oraz sposób montażu tego typu akcesoriów wyróżnić można:

 • Ładowarki indukcyjne wolnostojące – mogą mieć charakter podkładek indukcyjnych, podstawek, a także ładowarek samochodowych.
 • Ładowarki indukcyjne podkładki – to niewielkich rozmiarów urządzenia, które mają postać płaskich, okrągłych lub prostokątnych akcesoriów. Smartfon umieszcza się tutaj na podkładce i przez cały czas ładowania znajduje się on w pozycji poziomej do podłoża. Podkładki indukcyjne mogą mieć jedno lub dwa aktywna pola, dzięki czemu za ich pomocą mona ładować jednocześnie kilka urządzeń. Doskonale prezentują się w salonie oraz gabinecie, a ze względu na swoje niewielkie rozmiary zmieszczą się również na szafce nocnej w sypialni.
 • Ładowarki indukcyjne podstawki – w ich przypadku ładowane urządzenie ustawione jest do podłoża pod kątem, który w większości modeli można swobodnie regulować. Podstawki indukcyjne umożliwiają jednoczesne ładowanie urządzenia i korzystanie z niego. To dobre rozwiązanie dla osób, które często używają telefonu podczas pracy. Tego typu akcesoria są lekkie i poręczne, a więc można je zabrać ze sobą praktycznie wszędzie.
 • Ładowarki indukcyjne samochodowe – mają postać uchwytów przytwierdzanych do deski rozdzielczej bądź kratki nawiewu w samochodzie, można je także zamocować do przedniej szyby. Telefon umieszcza się tutaj w ramionach uchwytu, a ładowarkę podłącza do gniazdka zapalniczki samochodowej lub portu USB. Ładowarka indukcyjna samochodowa doskonale sprawdza się w przypadku osób często podróżujących, a także zawodowych kierowców.
 • Ładowarki indukcyjne do zabudowy – to modele wpuszczane w blat, których montaż może mieć charakter widoczny (ładowarka indukcyjna nablatowa) lub niewidoczny (ładowarka indukcyjna podblatowa).
 • Ładowarki indukcyjne nablatowe– są to urządzenia, które montuje się w blacie biurka, komody, stołu lub w blacie kuchennym. W tym przypadku górna część ładowarki (pokrywa) wystaje nieco ponad blat, dolna natomiast jest w nim całkowicie ukryta. Ładowarki indukcyjne wpuszczane w blat doskonale sprawdzają się w biurach i gabinetach, nie istnieje tutaj obawa, że podczas pracy urządzenie zostanie przez nieuwagę strącone z biurka i ulegnie uszkodzeniu.
 • Ładowarki indukcyjne podblatowe – to również akcesoria do montażu w meblach, jednak całkowicie schowane pod blatem tzw. montaż niewidoczny. Na blacie umieszcza się często oznaczenie informujące, że w danym miejscu zamontowana jest ładowarka indukcyjna. Tego typu rozwiązania doskonale sprawdzają się w klasycznych wnętrzach, w których niekorzystnie prezentują się nowoczesne akcesoria w postaci podkładek czy podstawek indukcyjnych.

Czym kierować się kupując ładowarkę indukcyjną pod blat?

Ładowarki indukcyjne do zabudowy prezentują się doskonale w każdej aranżacji. Modele te dzięki szerokiej gamie dostępnych rozwiązań można dobrać zarówno do pomieszczeń urządzonych w stylu minimalistycznym, skandynawskim, klasycznym, jak i nowoczesnym. Co więcej, akcesoria te są łatwe w montażu. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie w gabinecie w biurze czy w domu właśnie ładowarek indukcyjnych wpuszczanych w blat biurka. Na jakie parametry zwrócić uwagę podczas zakupu tego rodzaju akcesoriów?

 • Kompatybilność – to pierwszy element, który trzeba wziąć pod uwagę, kupując ładowarkę indukcyjną. Należy sprawdzić, czy dane akcesorium będzie współpracowało z posiadanym smartfonem, a także innymi urządzeniami mobilnymi. Informacje o obsługiwanych standardach ładowania znaleźć można zarówno w specyfikacji ładowarki bezprzewodowej, jak i telefonu.
 • Natężenie prądu i napięcie ładowania – są to parametry odpowiedzialne za szybkość ładowania urządzeń mobilnych. Dobrej jakości ładowarki indukcyjne do zabudowy powinny charakteryzować się natężeniem prądu na poziomie 1-2 A oraz napięciem ładowania w graniach 5-9 V.
 • Materiał wykonania – ładowarki indukcyjne wpuszczane w blat są mniej narażone na upadki niż modele wolnostojące, ale mimo to powinna wyróżniać je solidność i wytrzymałość. Dobrze, jeśli obudowa wykonana jest z wysokiej jakości tworzywa sztucznego lub aluminium. Materiał wykonania powinien być odporny na zarysowania, dzięki czemu ładowarka umiejscowiona w blacie stołu lub biurka będzie się ładnie prezentować się długi czas.
 • Design – o ile podkładki oraz podstawki indukcyjne oferowane są w rozmaitych kształtach i wzorach, o tyle akcesoria mocowane do blatu zazwyczaj są okrągłe. Wśród nich do wyboru są akcesoria mocowane pod blatem, dzięki czemu nie są one praktycznie widoczne, a ich obecność zaznacza się specjalną „naklejką”, oraz modele nablatowe, których pokrywa „wystaje” kilka milimetrów ponad powierzchnie blatu.
 • Sygnalizacja stanu naładowania – w przypadku ładowarek indukcyjnych do zabudowy realizowana jest ona za pomocą kolorowych diod LED.
 • Producent – MiniBatt ładowarka podblatowa czy MiniBatt ładowarka nablatowa? Decydując się na zakup tego rodzaju akcesoriów, warto wziąć pod uwagę również producenta, a przede wszystkim jego renomę. Słabej jakości ładowarki mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku, dlatego przed zakupem najlepiej sprawdzić opinie użytkowników oraz rekomendacje ekspertów.
 • Sposób montażu – jeśli priorytetem jest całkowite ukrycie ładowarki, można zdecydować się na model podblatowy. W przeciwnym razie doskonałym rozwiązaniem będą ładowarki indukcyjne nablatowe, które idealnie współgrają ze stylistyką każdej przestrzeni biurowej.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:30
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.