Udostępnij
Skomentuj

Jaka klawiatura gamingowa do 500 zł?

Twoim hobby są gry komputerowe? Dowiedz się z tego poradnika, jaką klawiaturę gamingową do 500 zł warto kupić.

Gracze to bardzo wymagająca grupa konsumentów. Każdy preferuje inny sprzęt i próbuje znaleźć taki dopasowany do jego potrzeb. Producenci starają się zadowolić możliwie jak największą liczbę gamerów, biorąc pod uwagę obowiązujące trendy oraz zapotrzebowanie. Istnieje szeroki wybór klawiatur dla graczy. Jest to jednak wciąż jedna kategoria urządzeń, co oznacza sporo cech wspólnych, które muszą się zgadzać, aby klawiaturę można było uznać za dobrą do grania w gry komputerowe.

Polecane klawiatury gamingowe do 500 zł

Jaką klawiaturę dla graczy do 500 zł kupić?

Jak wiadomo, intensywność rozgrywki może czasem wzrosnąć. A gdy wzrasta intensywność, możesz zapomnieć o tym, by traktować sprzęt delikatnie. Jego wykonanie musi więc być solidne, żeby efektywnie dotrzymywać Ci tempa. Dobre materiały to na przykład aluminium lub wysokiej jakości tworzywo sztuczne. W przypadku gier zręcznościowych, gdzie liczy się szybkość, niezbędny jest krótki czas reakcji klawiatury. To jedna z funkcji, które znacznie zmniejszą Twój poziom frustracji podczas gry. Równie istotny jest ergonomiczny układ klawiszy. Kiedy Twoje palce intuicyjnie trafiają w odpowiednio rozmieszczone klawisze, nie musimy martwić się, że przypadkiem naciśniemy coś, co doprowadzi do gwałtownego i przykrego zakończenia rozgrywki. Dodatkowymi opcjami, jakie mogą umilić Ci grę, są na przykład podświetlenie, możliwość indywidualnego programowania klawiszy czy podkładka pod nadgarstki, która oszczędzi Ci niepotrzebnego bólu po wielu godzinach trzymania dłoni w tej samej pozycji.

Dobre klawiatury gamingowe można kupić już od 100 złotych wzwyż, choć oczywiście im więcej wydasz na sprzęt, tym lepszej jakości możesz się spodziewać. Przychylne opinie użytkowników podzielone są między dwa typy urządzeń, które możesz wybrać. Jednym z nich jest klawiatura membranowa, drugim – klawiatura dla graczy mechaniczna. Oba rodzaje produktu oferuje marka Logitech. Klawiatura hybrydowa, łącząca cechy powyższych typów, również znajduje się w jej asortymencie.

Jeśli zastanawiasz się, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza, oto krótkie wyjaśnienie, które przybliży Ci nieco każdy z typów. Klawiatury membranowe dla graczy są znacznie tańsze niż mechaniczne. Nazwa wzięła się od membrany rozciągniętej pod klawiszami. To o wiele cichsze rozwiązanie, faworyzowane najczęściej przez amatorskich graczy. Nadają się do mniej wymagających gier offline, z dłuższym czasem reakcji. Klawiatury mechaniczne zamiast membrany pod każdym klawiszem mają oddzielny przełącznik. Sprzęt taki pozwala naciskać klawisze o wiele lżej i szybciej, co znacznie skraca czas reakcji. Dlatego też preferowany jest przez profesjonalnych graczy i polecany do gier online. Kosztuje jednak więcej niż ten posiadający membranę, a odgłos stukania może być głośny i uciążliwy. Droższe modele mają funkcję wyciszenia. Klawiatury hybrydowe dla graczy łączą te dwa typy w jeden, oferują cichszą pracę przy jednoczesnej precyzji. Najczęściej tylko klawisze WASD są w nich mechaniczne, jednak niektórym graczom to w zupełności wystarcza. Jedną z polecanych klawiatur hybrydowych jest ta marki Razer o nazwie Ornata Chroma.

Czego możemy oczekiwać po klawiaturze gamingowej do 500 zł?

W kwestii wytrzymałości, czyli jednej z funkcji, na których zależeć powinno Ci najbardziej, w granicach do 500 złotych znajdziesz już klawiatury z przełącznikami pod klawisze o żywotności 50, a czasem nawet 100 milionów kliknięć. Mowa tu oczywiście o klawiaturach mechanicznych i hybrydowych, ponieważ membranowe osobnych przełączników nie posiadają. Solidna konstrukcja i gamingowy styl wykonania to również coś powszechnego w tym przedziale cenowym.

Wybierz klawiaturę, którą możesz spersonalizować. Tworzenie makr to funkcja, którą bez problemu znajdziesz w sprzęcie do 500 złotych. Kolejną z nich jest tak zwany anti-ghosting – oprogramowanie zapewniające możliwość wciskania kilku klawiszy w tym samym momencie bez ryzyka wzajemnego blokowania komend do nich przypisanych. Podświetlenie RGB to charakterystyczna cecha dla klawiatur gamingowych. Dla niewprawionego oka podświetlenie jest tym, co czyni z właściciela klawiatury prawdziwego gamera. W przystępnej cenie można znaleźć bardzo efektowny sprzęt posiadający wiele różnych trybów, które łatwo się przełącza, gdy najdzie Cię ochota na inną sekwencję kolorów światła.

Z technicznych aspektów warto wspomnieć także o łączności bezprzewodowej. Niższa cena nie oznacza, że musisz się pogodzić z niewygodnym kablem. Niektóre bezprzewodowe klawiatury dla graczy do 500 złotych dają nawet możliwość zapisywania profili w tak zwanej chmurze. Przyciski funkcyjne to absolutna podstawa.

Na co zwrócić uwagę wybierając klawiaturę do gier do 500 zł?

Komfort użytkowania w klawiaturach o wyższej cenie jest zdecydowanie większy. Warto znaleźć taką ze specjalnymi podkładkami, która pozwoli na wielogodzinną grę z naszymi nadgarstkami spoczywającymi na miękkiej i wygodnej powierzchni. Klawiatura powinna także być stabilna i nie ślizgać się po biurku nawet przy intensywnej rozgrywce. Trudno ścieralne oznaczenia poszczególnych klawiszy są oznaką dobrej jakości. Niektóre sprzęty (np. klawiatury dla graczy Razer) wyróżniają się wodoodpornością, dzięki czemu nie musisz się martwić, gdy zdarzy Ci się coś na nią wylać. Brak kabla to również ogromny plus, tak samo jak stopki do regulacji wysokości.

Istotne jest oczywiście rozbudowane oprogramowanie. Chcesz kupić klawiaturę, która spełni Twoje oczekiwania jako gracza. Oznacza to, że trzeba zwrócić uwagę na rodzaj klawiszy – tj. czy masz do czynienia z membraną, która nie będzie tworzyć aż tyle hałasu, ale może reagować wolniej, czy z systemem mechanicznym, który co prawda spotęguje odgłos stukania, ale będzie bardziej wrażliwy na dotyk. Membrana jest polecana przez większość graczy na początek, można więc zaryzykować i ewentualnie wymienić ją na inny typ w późniejszym czasie. Jest to dobra opcja także dlatego, że klawiatury membranowe są najtańsze w kategorii klawiatur gamingowych.

Możliwość tworzenia spersonalizowanych makr to również coś, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze klawiatury dla graczy. Musisz często rzucić ognistą kulą? Przypisz czynność do jednego klawisza, zamiast naciskać kilka naraz. Przyciski funkcyjne mogą bardzo ułatwić używanie sprzętu, dlatego sprawdź, czy klawiatura, którą sobie upatrzyłeś, je posiada. Wspomniany wcześniej anti-ghosting jest niezwykle przydatny podczas gier zawierających skomplikowane komendy, a opcja zapisywania wielu profili w grach daje możliwość łatwego i szybkiego przełączania między nimi. Ostatnią z funkcji, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę, jest podświetlenie RGB. Klawiatury gamingowe posiadają często kilka różnych jego trybów, a także pozwalają tworzyć własne. Mając klawiaturę z zaawansowanym systemem podświetlenia, możesz na przykład zsynchronizować je z muzyką pochodzącą z samej gry.

Czy warto kupić klawiaturę gamingową do 500 zł?

Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista, ponieważ całkowicie zależy od gracza. Można za to z całą pewnością powiedzieć, że klawiatury gamingowe do 500 złotych są funkcjonalne i mają wyśmienitą jakość w stosunku do ceny. Dzięki staraniom producentów, którzy wprowadzają coraz to nowsze systemy i technologie, aby zadowolić graczy, dosłownie każdy znajdzie coś dla siebie. Zdecydowanym plusem jest fakt, że klawiatury można coraz częściej personalizować. Czy to w przypadku tak wymyślnej funkcji jak podświetlenie zsynchronizowane z muzyką z gry, czy w kwestii dopasowania komand do klawiszy, jakie sam sobie wybierzesz, indywidualne ustawienia cieszą oraz ułatwiają użytkowanie.

Wraz z rozwojem przemysłu gier komputerowych, popyt na klawiatury gamingowe wzrasta. Jeśli zależy Ci na najwyższej jakości, musisz zainwestować w sprzęt gamingowy nawet do 800 złotych. Jeśli jednak dopiero zaczynasz swoją przygodę w świecie gamingu, możesz kupić klawiaturę nawet za 100 złotych, a te bliżej 500 złotych nadają się już spokojnie dla zaawansowanych graczy, którzy wiedzą, czego chcą.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:27
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.