Udostępnij
Skomentuj

Jaka karta sieciowa do komputera? Polecane modele

Karta sieciowa jest niezbędna, by komputer mógł korzystać z połączenia sieciowego. Jak wybrać kartę sieciową?

Większość komputerów stacjonarnych oraz laptopów jest standardowo wyposażona w karty sieciowe. Czasami zachodzi jednak konieczność wymiany przestarzałego układu, a niektórzy potrzebują dokupić kartę tego typu do urządzenia, które w ogóle jej nie posiadało. Wówczas z pomocą przychodzi cały dział z kartami sieciowymi – jest w czym wybierać. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Czym się kierować?

Polecane karty sieciowe

Jaka karta sieciowa do komputera? Jak wybrać?

Oferta kart sieciowych do komputera jest szeroka i mocno zróżnicowana, a poszczególne modele różnią się pomiędzy sobą nie tylko konstrukcją (wewnętrzna lub zewnętrzna), ale także wieloma innymi parametrami. Oto kwestie, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie:

1. Sugerowane zastosowanie karty

Karty sieciowe są produkowane z myślą o konkretnym zastosowaniu:

 • Karta sieciowa do komputera stacjonarnego często nie jest kartą Wi-Fi i jest mocowana wewnątrz urządzenia.
 • Karta sieciowa do laptopa – najczęściej ma postać zewnętrzną oraz oferuje opcję komunikacji Wi-Fi.
 • Karta sieciowa do serwera zazwyczaj jest dość kosztownym rozwiązaniem, które jednak oferuje najlepsze parametry działania (obsługuje adekwatne systemy operacyjne, zapewnia wysoką przepustowość oraz jest wyposażona w więcej niż jeden port RJ-45).

W sprzedaży można natknąć się także na konstrukcje określane jako karta sieciowa do komputera gamingowego albo karta sieciowa do firmy. Rozwiązania te mogą oferować wyższą przepustowość oraz lepsze zabezpieczenia, ale warto dobierać rozwiązanie nie tylko na podstawie sugerowanego zastosowania, ale też w oparciu o kluczowe parametry techniczne, bo to one ostatecznie zadecydują o tym, czy wybrane rozwiązanie sprawdzi się w praktyce.

2. Oferowane sposoby komunikacji sieciowej

O ile fabryczne karty sieciowe w laptopach niemal zawsze oferują opcję komunikacji bezprzewodowej, o tyle nie każda karta do komputera stacjonarnego jest wyposażona w to rozwiązanie. Warto więc od razu zweryfikować, czy wybrany model to:

 • Karta sieciowa Wi-Fi – umożliwia tworzenie bezprzewodowych sieci komputerowych. Decydując się na zakup karty bezprzewodowej, należy sprawdzić, w jakim paśmie może pracować (popularne rozwiązania to karta sieciowa 2,4 GHz, ale też karta sieciowa 5 GHz, aczkolwiek dostępnych rozwiązań jest więcej).
 • Karta sieciowa przewodowa – jest wyposażona w port RJ-45 i służy do połączeń przewodowych.

Karta sieciowa do komputera stacjonarnego Wi-Fi niekoniecznie musi mieć postać karty zewnętrznej. W sprzedaży znajdziemy także modele wewnętrzne.

3. Obsługiwane systemy operacyjne

To jedna z istotnych kwestii, na które należy zwrócić uwagę, by mieć pewność, że karta będzie kompatybilna z użytkowanym oprogramowaniem systemowym. Bez problemu kupimy różnorodne rozwiązania typu karta sieciowa wifi do komputera stacjonarnego Windows 10, ale już zakup karty do komputera z Windowsem XP, Linuxem albo systemem serwerowym może stanowić wyzwanie, dlatego warto przyjrzeć się tej kwestii na samym początku poszukiwań.

4. Rodzaj karty sieciowej

Chodzi oczywiście o to, czy wybrana karta jest modelem wewnętrznym czy zewnętrznym.

 • Karta sieciowa USB jest polecana do laptopów, a także do komputerów stacjonarnych, gdy zależy nam na maksymalnie uproszczonej instalacji karty.
 • Karta sieciowa wewnętrzna to, z kolei, bardzo dobre rozwiązanie do komputera stacjonarnego. Zapewnia lepsze parametry działania, nie zajmuje portu USB, gdyż najczęściej jest to karta sieciowa PCI/PCI Express.

5. Interfejs

Wybierając kartę sieciową do komputera, warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób się ją podłącza. Stosowane rozwiązania to:

 • USB – w ten sposób podłączane są karty zewnętrzne. Warto zwrócić uwagę na to, jaki jest standard USB w komputerze oraz w karcie sieciowej – najlepiej wybrać możliwie najnowszy standard (na przykład USB 3.0 a nie 2.0), gdyż zapewni to najwyższą przepustowość.
 • PCI/PCI Express – to interfejs charakteryzujący karty wewnętrzne. Należy upewnić się, w jakie standardy złącza PCI/PCI Express jest wyposażona płyta główna i dobrać pasującą kartę sieciową. Im nowszy/wyższy standard złącza, tym szybsza transmisja danych.
 • Inne złącza – USB, PCI i PCI-Express to jeszcze nie wszystkie rodzaje interfejsu, z jakimi można mieć do czynienia, jeśli chodzi o karty sieciowe, a w szczególności do komputerów stacjonarnych. Niezbyt często spotykane rozwiązanie to karta sieciowa 10/100 albo ze złączem HWIC.

6. Przepustowość

Im wyższa maksymalna obsługiwana przepustowość, tym lepiej. Przeważnie to karty wewnętrzne oferują lepsze parametry w tym zakresie. 

7. Obsługiwane protokoły i standardy

To kwestia, która także pozwala zorientować się, jaka będzie przepustowość danych. Często spotykane rozwiązania to:

 • standard IEEE 802.3 – czyli standard Ethernet. Urządzenie wyposażone w niego to karta sieciowa Ethernet.
 • standard IEEE 802.3u – standard fast Ethernet.
 • standard IEEE 802.3ab – standard Gigabit Ethernet. Urządzenie wyposażone w ten standard bywa określane jako karta sieciowa gigabitowa.
 • standard IEEE 802.1q – wirtualne sieci LAN.

Poszczególne standardy wpływają na prędkość transmisji danych, warto wcześniej zorientować się, w jakim standardzie funkcjonuje posiadany router i jakie są parametry sieci, do której będziemy podłączać kupowaną kartę sieciową, gdyż nie zawsze potrzebna będzie np. karta sieciowa Gigabitowa.

8. Marka

Wiele osób już na wstępie poszukiwania karty sieciowej szuka odpowiedzi na pytanie: karta sieciowa – jaka firma? Nie jest to może kwestia najważniejsza, bo istotniejsze są dobre parametry karty, ale trudno nie zauważyć, że większym zainteresowaniem cieszą się rozwiązania wiodących marek. Karta sieciowa TP-LINK, karta sieciowa Broadcom albo LogiLink to rozwiązania godne polecenia z uwagi na dobrą renomę producentów i dużą popularność wśród kupujących.

9. Cena

Karta sieciowa – cena tego elementu może zależeć od wielu czynników. Najtańsze w zakupie są karty zewnętrzne USB oraz wewnętrzne bez Wi-Fi. Gdy celem zakupowym jest karta sieciowa wifi do komputera stacjonarnego, cena może wynieść nieco więcej, ale najdroższe rozwiązania to karty sieciowe gamingowe oraz do serwerów.

Wybór karty sieciowej nie jest łatwy, gdyż w sprzedaży znajdziemy wiele różnorodnych rozwiązań. Do połączeń lokalnych wystarczy prosta karta sieciowa LAN, ale już do tworzenia sieci bezprzewodowych lub połączeń z serwerem, trzeba dobrać kartę o wiele staranniej i przy uwzględnieniu jej parametrów technicznych. Pomocą w tym zadaniu może być również sięganie po testy, recenzje oraz rankingi popularności dla urządzeń tego typu.

Rodzaje kart sieciowych

Oferta kart sieciowych jest dość zróżnicowana, ponieważ są to rozwiązania dedykowane do różnorodnych zastosowań. Zanim zagłębimy się w dokładnych parametrach kart sieciowych, warto poznać ich rodzaje:

1. Karty sieciowe wewnętrzne

Karta sieciowa do PC bardzo często jest właśnie konstrukcją wewnętrzną – montuje się ją w środku obudowy, wraz z pozostałymi podzespołami. Karty wewnętrzne są także montowane w laptopach. Zaletą tego typu rozwiązania jest bezpośrednie podłączenie karty do płyty głównej, co pozwala zminimalizować liczbę elementów na zewnątrz komputera i sprawia, że nie zajmujemy portu USB, co miałoby miejsce, gdybyśmy zdecydowali się na kartę zewnętrzną.

2. Karty sieciowe zewnętrzne

To wygodne i popularne rozwiązanie. Karty tego typu najczęściej podłącza się do portu USB. Karty sieciowe zewnętrzne są, na ogół, niewielkie, ale za to zajmują port USB, a spora część z nich może mieć słabszy zasięg niż karty wewnętrzne – dotyczy to szczególnie modeli miniaturowych z bardzo małą anteną wbudowaną. Zaletą kart tego typu jest możliwość ich łatwego oraz błyskawicznego podłączenia i przełączania pomiędzy urządzeniami.

Gdzie znajduje się karta sieciowa w komputerze?

Czasami możemy mieć do czynienia z sytuacją, w której nie mamy pewności, co do tego, czy komputer w ogóle posiada kartę sieciową. By to zweryfikować, wystarczy zajrzeć do wnętrza obudowy. Karta sieciowa jest montowana bezpośrednio do płyty głównej (modele wewnętrzne) przy pomocy złącza PCI, PCI-Express lub innych. Karta sieciowa może być także podłączona na zewnątrz urządzenia (na przykład z tyłu) do portu USB.

Udostępnij
4,8
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:28
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.