Udostępnij
Skomentuj

Jaka huśtawka ogrodowa dla dziecka? Która najlepsza? Jaką wybrać?

Własny plac zabaw na podwórku to marzenie każdego dziecko.

Rodzice mogą je w prosty sposób zrealizować, kupując dzieciom różne akcesoria do ogrodu. Mała piaskownica, trampolina, dmuchany basen i oczywiście huśtawka. Rodzaj huśtawki będzie zależeć przede wszystkim od wieku dziecka. Najmłodsze maluchy mogą huśtać się w plastikowych huśtawkach, starsze i cięższe dzieci na drewnianych i metalowych. Huśtawki różnią się między sobą nie tylko materiałem, z którego są wykonane, ale także rodzajem siedziska, łańcuchów oraz dodatkowych akcesoriów, które można zamontować razem z huśtawką.

Huśtawki ogrodowe dla dzieci - rodzaje

W podstawowym podziale huśtawki dzieli się ze względu na materiał, z którego są one wykonane.

 • Huśtawka ogrodowa z metalu. Metalowy jest stelaż huśtawki, na którym podwiesza się siedzisko. Siedzisko może być metalowe, drewniane lub plastikowe. Do metalowego stelażu zawiesza się je za pomocą łańcucha, sznurka lub metalowych prętów. W ostatnim przypadku huśtawka będzie sztywna - dziecko będzie bujać się do przodu i do tyłu. Taki rodzaj siedziska jest jednak najbardziej stabilny i może być dobrym rozwiązaniem dla dzieci, które dopiero zaczynają swoją samodzielną przygodę na huśtawce. Huśtawkę metalową, z siedziskiem podwieszonym na sztywno bardzo łatwo rozbujać samodzielnie.
 • Huśtawka z drewna. Klasyczna huśtawka, która idealnie wpasowuje się w krajobraz ogrodu. Siedzisko może być, podobnie jak w przypadku huśtawki metalowej, wykonane z różnych materiałów. Podwieszone zazwyczaj jest na sznurku lub na łańcuchu. Huśtawka drewniana może być elementem domowego mini placu zabaw, ponieważ wraz z huśtawką może być zamontowana zjeżdżalnia albo domek z z drabinką.
 • Huśtawka z plastiku przeznaczona jest dla młodszych dzieci ze względu na ich mniejszy ciężar. Huśtawka plastikowa może być postawiona w ogrodzie lub w domu. Zazwyczaj plastikowe siedzisko ma kształt deseczki albo fotelika. Do stelażu huśtawki siedzisko przymocowane jest najczęściej za pomocą sznurka.

Wśród huśtawek metalowych i drewnianych można jeszcze wyróżnić kilka rodzajów huśtawek. Dostępna jest:

 • Huśtawka rozkładana - jest to duża rodzinna huśtawka, na której może bujać się kilka osób. Małe dzieci powinny bawić się na takiej huśtawce pod opieką dorosłych.
 • Huśtawka okrągła. Chodzi o siedzisko koło, które nazywane jest także bocianim gniazdem. Jest ono okrągłe i składa się z ramy i sznurów (które tworzą pajęczynowy splot, na którym dziecko może usiąść lub położyć się).
 • Huśtawki, na których można się kręcić. Jest to możliwe między innymi wtedy, gdy siedzisko zamontowane jest na jednym sznurze lub łańcuchu.

Polecane huśtawki dla dzieci

Jak wybrać huśtawkę odpowiednią do wieku dziecka?

Huśtawki dla najmłodszych są skonstruowane w sposób, który ma zapewnić dzieciom bezpieczeństwo. Mają oparcie i pasy bezpieczeństwa, podczas gdy huśtawki dla starszych dzieci mogą mieć postać prostokątnego siedziska podwieszonego do stelażu i nieposiadającego żadnych dodatkowych zabezpieczeń.

 • Jaka huśtawka dla niemowlaka? Dla dzieci od szóstego miesiąca życia przeznaczone są huśtawki typu skoczek oraz plastikowe huśtawki z siedziskiem w kształcie fotelika, który ma podparcie dla pleców dziecka oraz pasy zabezpieczające przed wypadnięciem. Oprócz tych dwóch typów huśtawki dla niemowlaka popularna jest huśtawka dwukierunkowa dla niemowlaka. Ma one bardzo miękkie siedzisko, które można ustawić w kilku pozycjach. Pasy bezpieczeństwa chronią dziecko przed wypadnięciem z huśtawki, a zabawki dla niemowląt dołączone do zestawu, wraz z melodyjkami wydobywającymi się z huśtawki, zainteresują malucha oraz pomogą w zaśnięciu.
  Niemowlaki można huśtać także w huśtawkokołyskach, które mają kilka stopni prędkości bujania. Najnowocześniejsze modele potrafią także same odczytać wagę dziecka.
 • Jaka huśtawka dla 2 latka? Dzieci w wieku dwóch lat powinny bawić się na huśtawce, która ma siedzisko z zabezpieczeniami. Siedzisko dla dwulatka może być plastikowe, metalowe lub drewniane - ważne, aby dziecko było zabezpieczone pasami bezpieczeństwa albo miało oparcie w postaci stelaża siedziska (siedziska kubełkowe). W przypadku tak małych dzieci rodzice zawsze powinni być obecni podczas zabawy na huśtawce.
 • Jaka huśtawka dla dzieci starszych? Dzieci od trzeciego roku życia mogą huśtać się prawie na każdym rodzaju huśtawki - od klasycznych drewnianych i metalowych, przez huśtawki z okrągłymi siedziskami, także siedziskami w kształcie deseczki zamontowanej do stelaża huśtawki. Im starsze dzieci, tym więcej akrobacji próbują wykonywać na huśtawce. Huśtanie na stojąco czy kręcenie się na specjalnym siedzisku, to normalny sposób spędzania przez dzieci czasu na huśtawce. Dla starszych dzieci można kupić huśtawkę ze zjeżdżalnią lub domkiem, który może stać się miejscem codziennych zabaw.

Huśtawka ogrodowa podwójna dla dzieci

Istnieją trzy podstawowe rodzaje podwójnej huśtawki ogrodowej. Pierwszy to huśtawka drewniana lub metalowa, na której zawieszone obok siebie są dwa siedziska. Siedziska mogą być różne - okrągłe, w kształcie krzesełka z oparciem lub w kształcie deseczki. Drugi typ to huśtawka z jednym siedziskiem, w którym jednocześnie siedzi dwójka dzieci. Podwójna ogrodowa huśtawka to dobre rozwiązanie dla rodziców więcej niż jednego dziecka, ale także dla rodziców jedynaków - dziecko może bawić się na podwójnej huśtawce wspólnie z kolegami i koleżankami. Trzeci rodzaj huśtawki dwuosobowej to tzw. huśtawka równoważna. Dwójka dzieci siedzi po przeciwległych stronach huśtawki. Każde z dzieci unosi się na zmianę w górę i w dół.

Jaka ekskluzywna huśtawka ogrodowa dla dziecka?

Huśtawki klasyczne można kupić w każdym sklepie tego typu akcesoriami. Oprócz modeli produkowanych na szerszą skalę, można kupić huśtawkę ekskluzywną, wykonaną z ratanu lub innego rodzaju drewna. Ekskluzywne huśtawki ogrodowe mają oryginalny design, charakteryzują się niepowtarzalnymi i fantazyjnymi kształtami, które nadadzą ogrodowi oryginalności i stylu.

Na co zwrócić uwagę podczas kupowania huśtawki?

 • Huśtawka ogrodowa jaka wysokość? Huśtawki dedykowane niemowlakom i małym dzieciom są niskie ze względu na to, że mogą bujać się na nich tylko nieduże dzieci. Wysokość huśtawki dla starszych dzieci oraz dla dorosłych mieści się w granicach od 180 do około 230 cm. Jeśli chodzi o siedziska dla dzieci, to ich wysokość często można regulować.
 • Dla najmłodszych dzieci może mieć kształt deseczki podwieszonej na sznurku lub łańcuchu do stelaża huśtawki. Dostępne są także siedziska w kształcie fotelika lub krzesełka - dla młodszych dzieci z zabezpieczeniami tzw. siedziska kubełkowe (dziecko wkłada się do takiego siedziska), a dla starszych fotelika z oparciem. Siedzisko może mieć formę hamaka albo koła (tzw. bocianie gniazda), w którym na mocnej przeplatance, wykonanej z grubego sznura dzieci mogą pojedynczo lub w dwójkę bawić się na huśtawce. Huśtawki rodzinne mają siedziska w kształcie ławki lub kanapy.
 • Rodzice mogą kupić albo cały zestaw - stelaż plus huśtawka i ewentualnie akcesoria do niej albo kupić samo siedzisko, jeśli ma się miejsce do jego podwieszenia. Cena najtańszych siedzisk zaczyna się od 30 złotych. Siedziska koła kosztują od około 240 złotych. Huśtawki dla niemowlaków - z regulowaną pozycją siedziska, wgranymi melodyjkami i zabawkami dołączanymi do zestawu oraz możliwością używania siedziska jako samodzielnego leżaka to koszt od około 350 złotych do ponad tysiąca złotych (za najlepsze modele wyposażone w różne akcesoria i posiadające dodatkowe funkcje).
 • Jakie wymiary? Huśtawki mają różne wymiary w zależności od rodzaju. Huśtawka rodzinna może mieć 2 metry długości i do 230 cm wysokości, podczas gdy huśtawki dla dzieci są o wiele niższe. Wymiary siedziska w huśtawkach powinny być dostosowane do wielkości dziecka, tak aby siedzisko nie okazało się zbyt małe i ciasne.
 • Jakie drewno? Huśtawki drewniane wykonane są przeważnie z sosny lub świerku.
 • Najbardziej znani producenci huśtawek dla niemowlaków to Graco oraz Fisher Price. Huśtawki dla starszych dzieci produkowane są między innymi przez Woodyland.
 • Jaki łańcuch? Siedziska montowane są za pomocą specjalnego łańcucha nazywanego czasem łańcuchem huśtawkowym. Jego grubość zależy od przeznaczenia huśtawki i jej przewidywanego maksymalnego obciążenia.

Jakie akcesoria do huśtawki ogrodowej?

Pod pojęciem akcesoriów do huśtawki ogrodowej mogą kryć się śrubki, łańcuchy, zaczepy i inne metalowe części służące do montażu. Akcesoria do huśtawki ogrodowej to także wszelkiego rodzaju poduszki na drewniane i metalowe siedziska (szczególnie w przypadku dużych, rodzinnych huśtawek ogrodowych). Do huśtawki można dokupić specjalne siedzisko koło - dzieci uwielbiają zabawę na tego typu siedzisku. Inne akcesoria jakie można zamontować do huśtawki to zjeżdżalnia, drabinki oraz domek, który może stać obok huśtawki albo wchodzić w zestawu będącego mini placem zabaw.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.