Udostępnij
Skomentuj

Jaki basen ogrodowy dla dzieci? Jak wybrać? Jak pielęgnować?

Gdy na dworze jest gorąco, to najlepszym sposobem spędzenia wolnego czasu, jest zabawa w basenie.

Własny basen, ustawiony na podwórku, pozwoli dzieciom na zabawę w wodzie o dowolnej porze. Większość dzieci uwielbia kąpiele, a gdy temperatura dochodzi do 30 stopni, to kąpiel w przydomowym basenie pozwoli na ochłodzenie i świetne spędzenie czasu. Rodzajów basenów jest kilka - małe, duże, przenośne, montowane na cały sezon - jak więc wybrać odpowiedni basen i na jakie parametry zwrócić uwagę?

Czy warto kupić basen ogrodowy dla dziecka?

Rodzice, którzy zdecydowali się na zakup basenu ogrodowego cieszą się z podjętej decyzji. Zarówno maluchy, jak i starsze dzieci, lubią kąpiele w basenie, a podczas upalnych dni zabawa w wodzie pozwala na miłe spędzenie czasu oraz ucieczkę przed promieniami słonecznymi. Jeśli rodzice zdecydują się na zakup małego, dmuchanego basenu, to z jego zalet będzie mogło korzystać małe dziecko - maksymalnie do 3 roku życia, w zależności od rozmiaru basenu. Gdy rodzice mają więcej dzieci (także w wieku powyżej 5 roku życia), to warto przemyśleć zakup basenu rozporowego. Na zabawę całą rodziną - dorosłych wraz z dziećmi, pozwoli zakup basenu stelażowego.

Rodzaje basenów ogrodowych

Wstępny podział basenów został zaprezentowany powyżej. Jakie są najistotniejsze różnice pomiędzy wymienionymi rodzajami basenów?

  • Basen dmuchany. Przeznaczony dla najmłodszych dzieci, zazwyczaj do 2-3 roku życia, maksymalnie do czwartego - jeśli basen będzie miał odpowiednie wymiary. Basen dmuchany jest najtańszy, ale także najmniej trwały - może zostać przebity. Jego zalety to przede wszystkim niska cena, szybkie pompowanie, możliwość zabierania ze sobą na weekendowe wyjazdy lub wakacje. Minusem jest możliwość przebicia oraz fakt, że dziecko szybko może stać się zbyt duże na zabawę w małym dmuchanym basenie.
  • Basen rozporowy. Jest większy i bardziej trwały od basenu dmuchanego. Podczas napełniania wodą ścianki basenu są rozpierane i to właśnie woda utrzymuje je w pozycji, w której potem są. Baseny rozporowe przeznaczone są dla dzieci powyżej 3 roku życia. Basen rozporowy może mieć wymiary, które pozwolą na kąpiel kilku osób jednocześnie, także dorosłych. 
  • Basen stelażowy. Jest najbardziej trwały i odporny na zniszczenia. Ma solidną konstrukcję i po rozłożeniu zazwyczaj cały sezon stoi na zewnątrz, ze względu na to, że składa się go najdłużej i najtrudniej. W tego typu basenie może kąpać się cała rodzina, także osoby dorosłe. Przeznaczony dla starszych dzieci i młodzieży.

Polecane dmuchane baseny dla dzieci

Na co zwrócić uwagę przy wyborze basenu dla dzieci?

  • Materiał. Baseny dmuchane wykonane są z gumowych materiałów, które są podatne na uszkodzenie i mogą tracić elastyczność pod wpływem promieni słonecznych. Baseny rozporowe wykonane są z miękkich materiałów (między innymi PVC), a baseny stelażowe to solidne konstrukcje wykonane przede wszystkim z włókien polipropylenowych, wspierane stelażem (często metalowym).
  • Wielkość. Wymiar, podawany przy okrągłych basenach, to średnica basenu w jego najszerszym punkcie. W basenach kwadratowych i prostokątnych podaje się długość i szerokość. Jeśli chodzi o wymiary basenów dmuchanych dla najmłodszych dzieci, to zazwyczaj producenci podają, od którego roku życia dzieci mogą bawić się w danym basenie. Przykładowo wymiary basenu prostokątnego, przeznaczonego dla dzieci od trzeciego roku życia wynoszą ok. 260x160x45 cm. Takie wymiary pozwalają już na kąpiel kilku osób jednocześnie. Najmniejsze baseny rozporowe mają wymiary ok. 240x80cm, a największe mogą mieć nawet 6 metrów. Podobne wymiary mogą mieć także baseny stelażowe.
  • Wiek dziecka. Jest istotny przede wszystkim w przypadku małych, dmuchanych basenów, które mogą mieć wymiary odpowiednie do kąpieli kilkunastomiesięcznych dzieci. Jeśli chodzi o baseny rozporowe i stelażowe, to z założenia przeznaczone są one dla starszych dzieci i nastolatków.
  • Bezpieczeństwo. Dziecko nigdy nie powinno kąpać się w basenie bez nadzoru rodziców. Nie ma znaczenia rodzaj basenu - dzieci do co najmniej 10 roku życia powinny bawić się w basenie (z dużą ilością wody) pod kontrolą osób starszych. Rodzice, którzy zdecydowali się na zakup basenu rozporowego lub stelażowego, powinni dopilnować, aby dziecko nie miało możliwości samodzielnie, pod nieobecność dorosłych, wejść do wody.
  • Cena. Najtańsze są baseny dmuchane. Można je kupić za kilkadziesiąt złotych. Poniżej stu złotych można także dostać najmniejsze baseny rozporowe. Baseny stelażowe są najdroższe, ze względu na największe wymiary i na najsolidniejszą konstrukcję - najtańsze dostępne są od 300-400 złotych. Najdroższe, bardzo duże i solidne konstrukcje, mogą kosztować kilka tysięcy złotych.

Basen ogrodowy - jaki wybrać?

Wybierając basen ogrodowy należy zastanowić się, jakie będzie jego główne przeznaczenie. Jeśli basen ma być używany jedynie przez najmłodsze z dzieci, to wystarczy kupić niedrogi dmuchany basen, który oprócz zabawy na podwórku będzie mógł zostać zabrany na wakacje.  Dla nieco starszych dzieci (od 3 roku życia) można także kupić basen dmuchany - jednak o większych wymiarach. Trzylatki mogą bawić się już na dmuchanych basenach ze zjeżdżalnią (koszt ok. 130 zł). Jeśli rodzice chcą kąpać się razem z dziećmi, to mogą kupić basen dmuchany o odpowiednich rozmiarach. Lepszym rozwiązaniem będzie jednak basen rozporowy lub stelażowy, który jest droższy, jednak dzięki solidniejszej konstrukcji może być używany nawet przez kilka lat.

Pielęgnacja basenu ogrodowego - jak utrzymać i pielęgnować?

  • Jak czyścić basen ogrodowy?

* należy regularnie wybierać liście i inne zanieczyszczenia

* duże baseny ogrodowe czyści się z pomocą środków chemicznych (chlor)

* aby woda była czysta można kupić specjalny filtr, pompa filtrująca do basenów skutecznie oczyści wodę

* można korzystać z odkurzaczy basenowych

* należy regularnie czyścić miejsca, w których pojawi się rdza lub osady z kamienia

* gdy basen nie jest używany, warto przykryć go plandeką, folią lub specjalnym pokrowcem

  • Jak nagrzać basen? Można go nagrzać za pomocą podgrzewacza do wody. Jeśli na dworze jest wysoka temperatura, a basen nie jest bardzo duży, to woda powinna mieć temperaturę optymalną do kąpieli.

Akcesoria do basenu

Aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić dzieciom czas spędzony w basenie, można kupić im różne zabawki wodne. Do tego typu akcesoriów zalicza się przede wszystkim dmuchane rękawki i kółka, które zwiększają bezpieczeństwo dzieci podczas zabawy w basenie. Oprócz tego, dzieci mogą bawić się różnymi dmuchanymi i gumowymi zabawkami, które pływają po powierzchni wody. Zabawę w basenie można urozmaicić także poprzez zakup piłek oraz pistoletów na wodę.  

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.