Udostępnij
Skomentuj

Jaką drukarkę 3D wybrać? Jak działa druk 3D?

Na rynku jest teraz ogromny wybór drukarek 3D. Mają różne zastosowania oraz ceny. Którą z nich wybrać?

Jak działa drukarka 3D?

Drukarki 3D cieszą się obecnie wielkim zainteresowaniem kupujących. Dotyczy to bardzo różnych osób, tak, jak odmienne jest przeznaczenie tych narzędzi. Inne modele zechcą kupić osoby, które potrzebują ich do pracy w małych firmach, inne są potrzebne w wielkich przedsiębiorstwach. Część osób jest zainteresowana wszelkimi nowinkami technicznymi i chce mieć takie urządzenie po prostu dla siebie, a ktoś szuka innowacyjnego pomysłu na prezent dla dziecka.

Warto poznać metodę druku 3D, zanim przejdzie się do zakupu. Bardzo ważną rzeczą w tej kwestii jest materiał, który będzie przez nas wykorzystywany przy używaniu drukarki 3D. Filament, ponieważ tak nazywa się to tworzywo, to najczęściej kolorowa żyłka sprzedawana w szpulach. Materiał nakładany jest warstwa po warstwie, a dokładność wydrukowanego przedmiotu zależy od wysokości warstwy – im niższa, tym lepiej. Dlatego jest to metoda addytywna – polegająca na dodawaniu, a więc stanowiąca przeciwieństwo metody suprematywnej, np. frezowania.

Innymi parametrami, na które trzeba zwrócić uwagę, jest wielkość drukarki, od której zależą gabaryty wydrukowanego przedmiotu, a także sam materiał. W tym drugim przypadku najpopularniejsze są PLA i ABS. Wydruk 3D powstaje na podstawie projektu przygotowanego w specjalnym programie do modelowania 3D. Można także pobrać z internetu gotowe już pomysły. Kolejnym sposobem jest użycie skanera 3D. Drukarka 3D to zatem narzędzie, którego użycie zależy od wyobraźni projektanta.

Polecane modele drukarek 3D

Rodzaje drukarek 3D

Istnieje wiele technik druku 3D, co wpływa na podział produktów. Przy wyborze konkretnego typu drukarki 3D należy rozważyć przede wszystkim jej zastosowanie – czy będzie ono przemysłowe, czy tak zwane desktopowe, czyli domowe, dla pasjonatów. Zarówno w warsztatach ludzi lubiących nowe technologie, jak i w wielkich halach produkcyjnych można znaleźć drukarki 3D, rodzaje będą jednak bardzo zróżnicowane – jest to zależne od materiału, kosztu, wielkości. Jakość również może być odmienna, jednak są to narzędzia wyróżniające się dużą dokładnością.

Najpopularniejszą techniką, przede wszystkim dla entuzjastów, jest FDM/FFF, w którym stosuje się żyłki z PLA lub ABS. Jest to metoda polegająca na druku przy pomocy nakładania warstw rozgrzanego materiału. Po ostygnięciu projekt staje się prawie jednolity, nigdy nie będzie to jednak zupełne. Widoczność warstw sprawia, że nie jest to technika do zastosowania przemysłowo. Jej szybkość i niewielkie koszty będą za to rzeczami, które docenią początkujący.

Dla bardziej zaawansowanych i dla przedsiębiorstw przeznaczonych jest wiele rodzajów. Przede wszystkim jest to SLS, czyli drukowanie 3D przy pomocy lasera utwardzającego żywicę światłoutwardzalną. Podobną metodą jest DLP, z tym że w tym przypadku zamiast lasera używa się projektora umieszczonego pod pomnikiem z żywicą. Zaletą tej techniki jest utwardzanie całej warstwy jednocześnie, ale jednocześnie wpływa to nieco negatywnie na jakość wyrobu. Ciekawe efekty dają drukarki wykorzystujące proszki: gipsowy, metaliczny, porcelanowy czy piaskowy. Przykładami takich technik są CJP, Binder Jetting czy SLS.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drukarki 3D?

Drukarka 3D to sprzęt wysoce specjalistyczny, mający służyć przez długie lata, dlatego przed wyborem powinieneś się zastanowić, które parametry mają dla Ciebie szczególne znaczenie. Jest kilka rzeczy, które przychodzą Ci prawdopodobnie do głowy od razu – technologia, cena, liczba kolorów, w których można drukować. Oczywiście jest to bardzo ważne, ale podpowiemy Ci kilka innych czynników, którym warto się przyjrzeć przed podjęciem decyzji o wydaniu pieniędzy na drukarkę 3D.

Obecnie gotowe już do pracy drukarki kupisz jedynie za wysoką kwotę (w zasadzie od 5000 zł). Większość będziesz musiał sam złożyć. Jeśli czujesz się na siłach, zdecydowanie jest to rozwiązanie dla Ciebie. Kolejną rzeczą jest przyjrzenie się markom lokalnym. W Polsce naprawdę mamy znakomite firmy produkujące drukarki 3D – ranking wysoko je plasuje. Przykładem jest na przykład drukarka 3D Zortrax. Powinieneś być też przygotowany na czekanie zarówno przed zakupem, jak i już posiadając drukarkę, jeśli się zepsuje. Przede wszystkim wiele firm wykonuje sprzęt dopiero po zamówieniu. W drugiej sprawie zespół może być tak obłożony pracą, że nie będą mogli od razu udzielić Ci pomocy.

Oczywiście najważniejszym parametrem jest cel, w którym chcesz użyć drukarki, a także Twoje umiejętności. Możesz znaleźć bezpłatne projekty, które wydrukujesz, ale zapewne będziesz chciał sam opracować jakiś pomysł. Istnieją do tego darmowe programy, ale nie są one bardzo łatwe w obsłudze i wymagają wiele wyobraźni przestrzennej, aby dobrze obsłużyła je drukarka 3D. Cena nie pozostaje bez znaczenia. Najbardziej rozwojowe i wciąż udoskonalane są sprzęty z najwyższej półki, ale nawet tańszy sprzęt daje wiele możliwości i może zainteresować.

Jaką drukarkę 3D wybrać na początek?

Zanim zdecydujesz się na zakup, rozejrzyj się dokładnie po rynku. Wiele sprzętów dystrybuuje w Polsce (i radzimy zwrócić na to uwagę) firma Aemca. Drukarki 3D to sprzęt, który na rynku znajduje się już od dłuższego czasu, wobec czego bez problemu znajdziesz rankingi i artykuły, które rozwiną odpowiedź na to pytanie. Jest to o tyle istotne, że możesz trafić na sprzęt, który nie będzie tani, a jego jakość będzie zostawiała wiele do życzenia.

Jeśli Twoja pierwsza drukarka 3D ma Ci służyć do odkrywania jej możliwości, wypełniania czasu i rozwijania pasji, wówczas najlepszym pomysłem będzie zdecydowanie się na model posługujący się techniką FDM/FFF. Da Ci mnóstwo funkcji, będziesz mógł sprawdzić, który materiał bardziej Ci odpowiada (PLA czy ABS) oraz jak ogólnie poradzić sobie z tego typu sprzętem. Dodatkowo zwróć również uwagę, czy dostaniesz coś w zestawie z drukarką – filamenty, szpachelki i inne dodatki.

Jeśli jednak drukarka 3D ma służyć Ci do pracy, wówczas lepiej będzie, jeśli zdecydujesz się na technikę z użyciem żywicy światłoutwardzalnej, np. DLP, lub proszku (przykładem może być SLS). Najważniejsze w tym miejscu jest to, żebyś wybrał coś, co będzie naprawdę dobrej jakości, abyś nie musiał serwisować sprzętu, i da Ci pewność odpowiednio wysokiej rozdzielczości wydruku. Taki sprzęt znajdziesz na wysokiej pozycji w rankingach. W końcu Twoja drukarka 3D ma Ci służyć przez lata.

Czy wiesz już, jaką drukarkę 3D chcesz posiadać i do czego będziesz ją wykorzystywał? Ten temat daje ogromne możliwości i z pewnością będziesz zadowolony. Warunek jest tylko jeden – musisz wybrać sprzęt, który naprawdę będzie pasował do Twoich oczekiwań. Wierzymy, że już nie możesz się doczekać ujrzenia swoich pierwszych modeli i że nasz poradnik przysłuży Ci się w wyborze. Drukowanie 3D nie jest nowym pomysłem, ale może być dla Ciebie całkiem nową przygodą.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.