Udostępnij
Skomentuj

Jaka drukarka do firmy? Najważniejsze cechy drukarek do firmy

Jeżeli potrzebujesz niezawodnego sprzętu do firmy, koniecznie przeczytaj nasz poradnik, by wybrać najlepiej.

Firmowa drukarka to urządzenie, z którego korzysta zwykle wiele osób. Musi być niezawodna, możliwie tania w użytkowaniu i na tyle łatwa w obsłudze, aby pracownicy mogli z niej bezpiecznie korzystać. Na początku warto określić główne kryteria, jakie musi spełniać nowy nabytek, a także, co będzie jego głównym przeznaczeniem. Jeżeli drukujesz przeważnie dokumenty, zapewne wystarczy monochromatyczny, niedrogi sprzęt. Do firm wyspecjalizowanych w projektowaniu graficznym przydatne okażą się te z kolorowym tuszem, a nawet drukarki laserowe A3.

Jaką drukarkę wybrać do firmy?

Rozważając zakup, koniecznie określ również budżet, jaki gotowy jesteś przeznaczyć, aby nabyć nowe narzędzie. Niskobudżetowy sprzęt nie musi przy tym oznaczać niższej jakości. Dobra drukarka laserowa do firmy zawierająca podstawowe funkcje bywa dostępna już za kilkaset złotych. Najtańsze zakupisz w cenie ok. 400 – 500 zł. Jeśli z przyrządu w dużym i średnim zakładzie korzystać będzie wiele osób, przyda się jeden większy gabaryt lub kilka mniejszych. W małej firmie może wystarczyć jedna maszyna.

Przy wyborze zwróć uwagę na długość gwarancji producenta na wybrany model i oferowane opcje dodatkowe, które znacznie usprawniłyby prosperowanie Twojego zakładu pracy. Jeżeli potrzebujesz kompaktowego, niedużego sprzętu, zainteresuj się urządzeniami wielofunkcyjnymi 3 w 1. Z kolei przy okazji ograniczania ilości przewodów i kabli w pomieszczeniu, rozważ dostęp do WiFi. Rozwiązania ułatwiające wykonanie dokumentu w wersji papierowej na odległość, przy korzystaniu z dowolnego narzędzia udostępniają między innymi drukarki laserowe Canon.

Polecane drukarki laserowe

Jaka drukarka do małej firmy?

Wybór zależy nie tylko od wielkości zakładu pracy i od tego, ile osób w nim pracuje. Trzeba rozważyć, jak często w ogóle drukarka będzie wykorzystywana. Jeśli w Twojej firmie rzadko potrzebne jest wykonanie w wersji papierowej dokumentu czy schematu, a fundusze na zakup sprzętu są ograniczone, zdecyduj się na przyrząd monochromatyczny laserowy, lub tani atramentowy. Drukarki atramentowe Canon można nabyć w przystępnej cenie, a często posiadają one udogodnienia powielenia w kolorze i przesyłania plików na odległość.

Wielofunkcyjna maszyna łącząca ze sobą drukowanie oraz skanowanie i kserowanie także bywa świetnym wyborem. Kupując jeden model, cieszysz się wieloma dodatkowymi opcjami, jakie udostępniają inne narzędzia. To bardzo przydatne szczególnie wtedy, gdy nie posiadasz zbyt wiele wolnego miejsca w Twojej firmie. Tutaj wybierasz spośród przyrządów kompaktowych, a nawet zminiaturyzowanych. Przykładem dobrego urządzenia wielofunkcyjnego są drukarki atramentowe Epson lub laserowe Lexmark.

Wadą takiego rozwiązania jest to, że z maszyny korzysta tylko jedna osoba w danym czasie. Jeśli ktoś będzie chciał użyć skanera lub kserokopiarki, musi poczekać na koniec wydruku dokumentu. Często większe urządzenia, dodatkowo posiadające wbudowany skaner i ksero, mają udogodnienia usprawniające ich użytkowanie. Skanujesz poprzez umieszczenie wybranego obrazu lub dokumentu na płaskiej powierzchni ekranu, lub poprzez dozownik, który sam pobiera kolejne kartki, przenosząc je do nośnika lub komputera jednostronnie, lub dwustronnie.

Polecane drukarki atramentowe

Jaka drukarka do dużej firmy?

Przyrząd do dużej firmy ma zwykle więcej użytkowników i sporo dokumentów do wydruku każdego dnia. Powinien zatem oferować możliwie najlepsze tempo pracy, a także być solidny i niezawodny. Szczególnie polecana jest drukarka biurowa laserowa z uwagi na to, że ten typ sprzętów pracuje w bardzo szybkim tempie. Szybkość, z jaką nastąpi przeniesienie na papier wybranego dokumentu, jest określona przy wybranym modelu. Najlepsza, np. drukarka laserowa Lexmark zapewnia powyżej 50 stron na minutę.

Efektywna praca to nie jedyne, na co powinieneś zwrócić uwagę. Jeśli ze sprzętu korzysta dużo osób, musi on mieć specjalne systemy zabezpieczające, szczególnie gdy firma przetwarza dane poufne. W tym przypadku warto zainwestować w droższy przyrząd. Dla zapewnienia bezpieczeństwa informacji można zakupić narzędzie, do którego prześlemy żądanie wydruku dokumentu, lecz uruchomienie nastąpi dopiero w chwili, gdy zjawi się przy nim osoba zlecająca i wpisze specjalny pin lub przyłoży kartę do czytnika.

Z pewnością nie bez znaczenia jest, by duża maszyna firmowa zużywała jak najmniej energii i tuszu. Porównując popularne modele, weź pod uwagę szczególnie te reklamujące się efektywną pracą i oszczędnym zużyciem prądu. Przykładowo wielofunkcyjne urządzenie z drukarką marki HP ma wbudowaną technologię umożliwiającą energooszczędne korzystanie z jego opcji. W takiej propozycji znajdziesz też wskaźnik zużycia tonera.

Najważniejsze cechy drukarki do firmy

Prócz wielkości urządzenia i szybkości, z jaką jest w stanie wykonać żądaną ilość dokumentacji, należy zastanowić się nad kilkoma innymi cechami pomagającymi zawężenie wyboru do najlepszych dla Ciebie modeli. Kolejną ważną cechą są przewidywane ponoszone koszty eksploatacji. W tym przypadku warto porównać koszt tonerów czy też tuszu, w zależności od tego, który typ drukarki wybierasz oraz ich przybliżoną szacowaną wydajność. Informacje o tym zawarto w opisie produktu.

Wybieraj przede wszystkim wśród propozycji polecanych i sprawdzonych marek, wyspecjalizowanych w wytwarzaniu urządzeń biurowych. Często oferują one lepsze zasady gwarancji i są wysoko oceniane przez użytkowników. Drukarki atramentowe Canon to doskonały przykład narzędzi godnych zaufania firmy. Rozważ, czy wystarczy maszyna łącząca się z komputerem z pomocą przewodu, czy też zależy Ci na przyrządzie umożliwiającym pracę bezprzewodową. W przypadku drugiej opcji konieczny jest dostęp do sieci WiFi lub Bluetooth.

Przy wyborze zwracaj uwagę także na obsługiwany format papieru. Jeżeli wystarczy format A4, masz szerszy wybór spośród tańszych urządzeń kolorowych i monochromatycznych. Drukarki laserowe A3 to niestety często większy wydatek, ale w wielu firmach funkcjonowanie bez takiego formatu bywa niemożliwe. Maszyna powinna mieć chowany zbiornik na papier. Wszystko dlatego, by do schowka nie miał dostępu kurz czy innego rodzaju zabrudzenia, gdyż z tego powodu jakość ksero ulegnie obniżeniu, a papier będzie się zacinał.

Na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając drukarkę do firmy?

Do firmy realizującej zamówienia graficzne sprawdzi się zupełnie inny model niż do biura, gdzie będziemy drukować głównie dokumenty. Do wyboru masz narzędzia laserowe i atramentowe. Każdy z tych typów posiada wady i zalety, które warto poznać na etapie przeglądania dostępnych opcji. Drukarka laserowa do firmy to oszczędny sprzęt, generujący stosunkowo niskie koszty eksploatacji. Z jej pomocą dużo szybciej wykonamy również potrzebną ilość dokumentacji. Nie ryzykujemy tym, że strony ulegną rozmazaniu, ponieważ tusz nie musi schnąć.

Dobrym rozwiązaniem bywa także urządzenie, wykonujące kopie z użyciem atramentu. Kolorowe drukarki atramentowe HP czy Canon zakupisz za niewielką kwotę. Oferują one przy tym wysoką jakość obrazów, wobec czego są przydatne do wykresów i fotografii. Zakup kolorowej drukarki laserowej jest dużo większą inwestycją niż zakup atramentowej. Wadą takiego rozwiązania pozostają jednak wyższe koszty eksploatacji, ponieważ należy zakupić 4 kolory tuszu. Atrament z kolei może się rozmazywać, więc trzeba poczekać na jego wyschnięcie.

By obniżyć koszty eksploatacji drukarki atramentowej, zdecyduj się na model udostępniający stałe podawanie atramentu. Jeśli wybrany typ narzędzia ma tę możliwość, nie musisz kupować niewielkich, lecz drogich zasobników zawierających dany kolor. Atrament uzupełnisz w bardzo prosty sposób, wlewając go wprost do umieszczonych na zewnątrz większych pojemników. Duża butelka z określonym, interesującym nas kolorem jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, a przy tym bardziej ekologicznym, z uwagi na mniejsze zużycie plastiku.

Jakie dodatkowe funkcje powinna mieć drukarka do firmy?

Warto rozważyć sprzęt mający wbudowane dodatkowe rozwiązania technologiczne. Dokumenty powstaną szybciej i przy większej oszczędności papieru, jeśli wybierzesz urządzenie oferujące automatyczny wydruk dwustronny. W takie udogodnienie wyposażono między innymi drukarki laserowe Canon. To jednak nie wszystkie ułatwienia, jakie prezentują nam producenci. Na rynku pojawiło się bowiem całe mnóstwo narzędzi wielofunkcyjnych 3 w 1, oferujących skaner czy ksero. Dostępne są również rozwiązania, w których jest opcja niszczarki.

Jeżeli zależy Ci, by narzędzie łączyło się w sposób bezprzewodowy z komputerami, zainwestuj w przyrząd posiadający funkcję WiFi, jak drukarka laserowa Lexmark. Ta propozycja to strzał w dziesiątkę, gdy chcesz uniknąć nadmiernej ilości przewodów w biurze, a także wtedy, gdy idealne miejsce jest niestety daleko od komputera. Rozważ to rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy ze sprzętu będzie korzystała większa ilość osób przy kilku komputerach.

Niektóre modele dopuszczają wydruk z dowolnej maszyny po umieszczeniu plików w tzw. chmurze. Z takiego zasobu wybierasz interesujący Cię obraz i otrzymujesz jego papierową kopię z każdego przyrządu mającego dostęp do zbioru. Producenci proponują użytkownikom specjalne aplikacje powiązane z danym typem urządzeń, aby umożliwić wykonanie kopii papierowych bezprzewodowo z każdego miejsca na świecie. Częstą opcją dodatkową w dużych narzędziach jest też dotykowy ekran wyboru.

W poszukiwaniu przydatnych funkcji technicznych warto rozważyć drukarki atramentowe Epson. Sprawiają o, że zdjęcia i obrazy kolorowe zostaną wykonane w szybkim czasie. Umożliwiają również nanoszenie obrazu na płyty CD. Coraz częściej na rynku pojawiają się propozycje producentów wykorzystujące nowoczesne technologie zbliżeniowe. Wystarczy zbliżyć smartfon do drukarki, aby otrzymać powielenie żądanego dokumentu lub fotografii. Ponadto w ten sposób prześlesz zeskanowany obraz bezpośrednio do smartfona, z całkowitym pominięciem komputera czy maila.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:26
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.