Udostępnij
Skomentuj

Jaką bieżnię do biegania wybrać? Która będzie najlepsza?

Czym powinna wyróżniać się dobra bieżnia elektryczna do domu? Sprawdź istotne parametry techniczne.

Pogoda nie zawsze sprzyja aktywności fizycznej. W okresie jesiennym i zimowym często lepszym wyborem okazuje się trening w domu, na przykład przy użyciu dobrej jakości bieżni treningowej. Odpowiednio dobrany model sprzętu powinien wypełnić zapotrzebowanie na ruch. Jaką bieżnię do domu wybrać? Najważniejszych informacji dowiesz się z naszego poradnika.

Polecane bieżnie

Którą bieżnię do biegania warto wybrać?

W sieci często można spotkać się z wątpliwościami dotyczącymi opłacalności zakupu tego typu sprzętu. Niektórzy twierdzą, że bieżnia jest bardzo droga, dlatego pozwolić na nią mogą sobie wyłącznie siłownie, kluby fitness i osoby prywatne z dużym budżetem. Nawet jeśli znajdą tańszą bieżnię, nie kwapią się do zakupu z powodu domniemanego zacofania technologicznego. Jak się jednak okazuje, producenci nie zapominają o klientach indywidualnych, dlatego też cały czas przygotowują naprawdę solidne sprzęty. Co więcej, bieżnia do domu wcale nie musi być droga, by pozwoliła na efektywny trening.

Oczywiście nie oznacza to, że możemy zakupić pierwszy lepszy sprzęt, bez przeprowadzenia dokładnej analizy najważniejszych parametrów technicznych oraz obsługiwanych funkcji. Na samym początku warto zająć się systemem oporu zamontowanym w urządzeniu.

Bieżnia domowa: jaką wybrać pod względem systemu oporu? Zdecydowania większość tych urządzeń to bieżnie elektryczne. Wyposażone są one w takie elementy jak:

 • pas biegowy – wykonywany ze stosunkowo miękkich materiałów, tak aby podłoże, po którym biegamy, nie wpływało negatywnie na kości i stawy,
 • silnik elektryczny – odpowiada on za ruch pasa biegowego,
 • system amortyzacji – tłumi uderzenia i wibracje powstałe podczas biegania na bieżni. W ten sposób chronione są stawy,
 • komputer – nie jest dostępny w każdym modelu, ale w przeważającej większości. Bieżnia elektryczna z komputerem pozwala w łatwy sposób dostosować obciążenie, jak również wykorzystać wszelkie funkcje dodatkowe.

Na rynku sprzedawana jest też bieżnia magnetyczna, która także powinna wpłynąć na poprawę wydolności organizmu. Należy jednak pamiętać, że korzysta ona ze znacznie prostszego mechanizmu, opierającego się na magnesach. To one decydują o intensywności generowanego oporu. Bieżnie magnetyczne są dość tanie, dlatego często kupują je osoby, które chcą dopiero sprawdzić, czy trening na bieżni okaże się dla nich odpowiedni.

Bieżnia do domu – na co zwrócić uwagę?

Dylematy związane z tym, jaka bieżnia do domu okaże się najlepszym wyborem, nie dotyczą jednak wyłącznie zamontowanych systemów oporu. Jak łatwo można się domyślić, osoby stawiające na regularny trening zazwyczaj decydują się na modele elektryczne. To właśnie ten rodzaj bieżni domowych zapewnia mnóstwo swobody podczas przygotowywania planu treningowego.

Jaka bieżnia do domu? Żeby bieżnie treningowe rzeczywiście spełniały swoje zadania, muszą zostać dobrane do potrzeb i wymagań użytkownika końcowego. To zaś będzie możliwe dopiero po przeanalizowaniu kluczowych parametrów technicznych.

 • Maksymalna prędkość. Bieżnia do ćwiczeń w domu może pozwolić zarówno na lekki trucht, jak i bardzo szybki bieg, typowy dla sprinterów. Wiele zależy więc od naszych potrzeb i możliwości, a także ustawień sprzętu. Parametr ten, w zależności modelu, wynieść może od około 5 km/h do nawet 24-25 km/h.
 • Moc silnika. Podobnie jak w przypadku innych sprzętów, urządzenia do biegania dzielą się na słabe i mocne. W pierwszej grupie znajdą się modele z silnikiem o mocy do 2 KM (pozwalają przeważnie na lekki trucht), natomiast w tej drugiej sprzęty o mocy od 2,1 do około 6 KM.
 • Wymiary pasa. Biegając na bieżni, powinniśmy skupić się wyłącznie na osiągnięciu założonego celu, bez obawy o ewentualne uderzenie o obudowę czy wypadnięcie z pasa. Z tego też względu należy zwrócić szczególną uwagę na jego długość oraz szerokość.

Jak dopasować bieżnię do wzrostu? Osoby wysokie powinny celować w modele z pasem o długości powyżej 150 cm i szerokości co najmniej 50 cm.

 • Wyposażenie. Poza wyświetlaczem, bieżnia do biegania w domu może zostać wyposażona w gniazdo słuchawkowe, nawiew, gniazdo USB, system regulacji kąta nachylenia, a także uchwyty na bidon i urządzenia mobilne. Szerokim wyposażeniem dodatkowym przeważnie wyróżniają się bieżnie HMS, a także UrboGym.
 • Funkcje. Zarówno profesjonalna bieżnia do biegania, jak i modele typowo domowe mogą obsługiwać mnóstwo przydatnych funkcji, z których warto korzystać w trakcie codziennego treningu. Szczególnie przydatna okaże się łączność bezprzewodowa. Bieżnia elektryczna Bluetooth lub Wi-Fi może zostać łatwo sparowana z urządzeniami mobilnymi, na przykład smartfonem. Wszystko po to, aby wykorzystać możliwości dedykowanych aplikacji treningowych.

Na liście obsługiwanych funkcji bieżni do domu znajdą się też wszelkie pomiary (czasu, dystansu, pulsu, prędkości, spalonych kalorii etc.), jak również wgrane programy treningowe, spośród których łatwo wybrać ten najlepiej pasujących do obecnych potrzeb.

 • Producent. Jak już zdążyliśmy ustalić, bieżnia to bardzo popularny sprzęt treningowy, który znajduje się w ofertach wielu firm. W przypadku zakupu, oprócz analizy konkretnych parametrów, warto więc zwrócić uwagę na opinie innych klientów o konkretnych producentach. Powiedzą nam one wiele o rzeczywistej jakości wykonania tych sprzętów.

Obecnie sporą popularnością cieszą się między innymi bieżnie HMS, bieżnie Kettler, bieżnie UrboGym, bieżnie Zipro, Strength Master, BH Fitness, vidaXL oraz Jkexer. To właśnie na ich produkty powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, jeśli zastanawiamy się już jaką bieżnię do domu wybrać.

Nie należy zapominać też o wadze i wymiarach bieżni. Nie do końca musisz się martwić, że decydując się na bieżnię do domu, potrzebujesz mnóstwo miejsca. Wiele sprzętów można łatwo złożyć, dlatego doskonale sprawdzą się w niewielkich mieszkaniach. Do tego wszystkiego dochodzi także maksymalne obciążenie, jakie bieżnia do biegania jest w stanie wytrzymać. Jest ono oczywiście powiązane z wagą użytkownika.

Bieganie na bieżni – jak robić to prawidłowo?

Wybór odpowiedniego sprzętu to dopiero połowa sukcesu. Ważne jest również to, by nauczyć się z niego korzystać. To zaś nie zawsze jest tak proste, jak może się wydawać. Pierwsza zasada, o której nie można zapominać, dotyczy rozgrzewki. Zanim zaczniemy biegać, warto rozciągnąć mięśnie nóg i przyzwyczaić je do wysiłku. Dzięki temu trening na bieżni okaże się znacznie bezpieczniejszy, a ryzyko kontuzji spadnie.

Gdy ciało jest gotowe do biegu, należy uruchomić pas biegowy i dopiero po tej czynności na niego wejść. Sam bieg powinien odbywać się na samym środku pasa, w pozycji wyprostowanej. Taka postawa zapewni uzyskanie optymalnych osiągów, zmniejszy również obciążenie mięśni.

Jeśli bieżnia elektryczna do biegania została wyposażona w zaawansowany komputer, warto z niego korzystać. Chociażby po to, by dostosować obciążenie lub uruchomić odpowiedni program treningowy.

Ile kosztuje bieżnia elektryczna?

Istotnym kryterium wyboru dla wielu osób będzie cena bieżni treningowej. Jest ona zależna przede wszystkim od poziomu zaawansowania, czyli ilości zastosowanych rozwiązań, jak również dostępnych funkcji.

Tania bieżnia do biegania powinna kosztować do 1000 złotych. Będą to sprzęty dobre dla osób początkujących, które do tej pory nie miały zbytniej styczności z regularnym, intensywnym wysiłkiem fizycznym. Jeśli jednak bieżnia domowa ma być sprzętem bardzo zaawansowanym pod względem technicznym, trzeba przygotować się na wydatek od 1500 do nawet 10 tysięcy złotych. Takie sprzęty z reguły są naszpikowane elektroniką i wieloma przydatnymi funkcjami.

Czy tania bieżnia do domu będzie odpowiednia dla osoby rozpoczynającej? Wiadomo, że chcąc sprawdzić, czy dana forma aktywności będzie dla nas odpowiednia, nie zdecydujemy się raczej na najlepszą na rynku bieżnię domową. Jaką wybrać w takim razie? Nawet dla osób początkujących odradzamy zakup najtańszego sprzętu o słabych parametrach. Bardzo często takie urządzenie nie jest dobrze przystosowane do użytkownika, przez co można bardzo szybko się zrazić.

Bieżnia w domu – czy warto?

Wśród sprzętów treningowych, bieżnie do biegania są jednymi z najpopularniejszych. Umożliwiają realizację wielu planów treningowych, dostosowanych do potrzeb i możliwości użytkownika. Co daje bieżnia? Przede wszystkim wzmacnia mięśnie nóg, pozwala również spalić zbędną tkankę tłuszczową. Regularny trening wpływa na poprawę pracy serca i układu krążenia, a także na wzmocnienie organizmu. Trenujący mogą liczyć na większą wydolność oraz lepsze samopoczucie.

Zalety i wady bieżni

 • szeroki wybór modeli,
 • możliwość sparowania z urządzeniami mobilnymi,
 • aktywność fizyczna niezależna od warunków pogodowych,
 • funkcje dodatkowe (np. pomiary aktywności),
 • bieżnie treningowe są coraz tańsze.
 • sprzęt wymaga sporej ilości miejsca,
 • niektóre modele bywają głośne,
 • rutyna: każdy trening wygląda tak samo.

Bieżnia do biegania to sprzęt, któremu warto przyjrzeć się bliżej. Zwłaszcza jeśli zależy Wam na efektywnym treningu bez konieczności wychodzenia z domu. Analiza podstawowych parametrów technicznych pozwoli na zakup urządzenia dobrej jakości. Mamy nadzieję, że wiesz już jaką bieżnię do domu wybrać, aby móc cieszyć się zdrowym stylem życia i smukłą sylwetką.

Udostępnij
4,2
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.