Udostępnij
Skomentuj

Jak zrobić domek dla dzieci? Projekt domku dla dziecka krok po kroku

Domki drewniane dla dzieci są ponadczasowe. Jak niskim kosztem zbudować własny model dla swoich maluchów?

Domek dla dzieci do ogrodu to doskonały pomysł na urozmaicenie najmłodszym czasu spędzanego na świeżym powietrzu. Wyciągnie z domu nawet wyjątkowo zatwardziałego fana gier komputerowych czy spędzania czasu przed smartfonem – a tych nie brakuje i wśród kilkulatków. Nie od dziś wiadomo, że dzieci mają niezwykły talent do bratania się z techniką i wszystkie nowinki cywilizacyjne obsługują po kilku minutach kontaktu z nimi. Zdecydowanie większy kłopot stanowi często namówienie ich do aktywnej zabawy na świeżym powietrzu.

Jak zrobić domek dla dzieci? Czy to trudne?

Własna przestrzeń wydzielona daszkiem oraz ścianami bez wątpienia rozbudzi wyobraźnię Twojego podopiecznego. Domek drewniany dla dzieci jest dość łatwy w zbudowaniu, o ile ma się chociaż najmniejsze umiejętności z zakresu stolarki, a daje maluchowi ogrom frajdy. Zostanie główną bazą jego klubu założonego z przyjaciółmi, miejscem przekazywania sekretów, a także odpoczynku w upalny dzień. A jak zrobić domek dla dzieci, by efekt zachwycił malucha i posłużył mu oraz przyszłym pokoleniom naprawdę długo?

Na początku przemyśl, z czego powinna powstać planowana konstrukcja. Postawisz na czyste drewno czy może chcesz stworzyć raczej materiałowy namiot dla dzieci? W tym drugim przypadku praca wymaga jedynie dostępu do solidnej konstrukcji, np. dwóch drewnianych kijów od miotły związanych w kształt odwróconej litery V. Zawieszony na nich materiał da efekt tipi. Natomiast domki dla dzieci z drewna wiążą się z koniecznością poświęcenia zdecydowanie większej ilości czasu. Jak powinny wyglądać?

Ustaliłeś, że chcesz zbudować drewniany domek dla dzieci. Projekt całej pracy rozpocznij od rozrysowania ogólnego kształtu chałupki i określenia jej pożądanych wymiarów. W tej kwestii warto zainspirować się gotowymi modelami – sprawdź np. domki dla dzieci Smoby, domki dla dzieci Little Tikes czy pomysłowe domki dla dzieci Feber wykonane z tworzywa sztucznego. W każdym przypadku nietrudno zauważyć, że modele są bardzo kolorowe – chatki o naturalnej barwie drewna, bez malowania, bywają dla dzieci mało atrakcyjne. Natomiast kontrastowe, żywe barwy przykuwają uwagę maluchów i rozwijają ich wyobraźnię.

Polecane domki dla dzieci

Materiały na domek dla dzieci

Decydując się na budowę chatki samodzielnie od podstaw, musisz sporządzić dokładną listę zakupów, wyliczając wszystkie niezbędne deski. Nieco prościej będzie, kiedy wybierzesz np. domek dla dzieci z palet wymagający ich odpowiedniej rozbiórki, ułożenia we właściwą konstrukcję i skręcenia. Gdy jednak tworzysz całość z desek, koniecznie dokładnie przemyśl potrzebne materiały.

Weź pod uwagę, że klasyczny domek plastikowy dla dzieci ma nie tylko zachęcać malucha do aktywności, ale przede wszystkim być dla niego bezpieczny. Tym samym, jeśli nie masz pewności, że w stu procentach poradzisz sobie ze stworzeniem solidnej konstrukcji, niepodatnej na dziecięce skoki i ewentualne uderzenia, przemyśl kupienie gotowego modelu posiadającego odpowiednie atesty. Jeżeli jednak wiesz, że masz dryg do majsterkowania i nie jest to Twój pierwszy projekt, przejdź do zrobienia wspomnianej listy.

Z pewnością przydadzą się podstawy słupów, tak zwane kotwy ocynkowane, pozwalające na ich solidne umiejscowienie w ziemi. Zapisz również słupy, deski na podłogę, ściany oraz dach, kątowniki z otworami do mocowania, wkręty i elementy wykończeniowe: impregnat, lakier, farby, pędzle, listwy, ewentualnie papodachówkę i podłogową płytę gumową. To też najważniejsze narzędzia: wiertarko-wkrętarka, pilarka, młotek, poziomica, miarka, klucze, śrubokręt, ołówek. Jak wspomniano, ich liczbę określają wymiary domku.

A na który rodzaj drewna warto się zdecydować? Dobrym pomysłem są deski sosnowe. Szybko oddają wilgoć i wykazują odporność na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki swojej lekkości materiał nie powinien sprawiać większego kłopotu w trakcie przenoszenia. Z kolei wszelkiego rodzaju elementy metalowe, czyli wkręty czy kołki, mogą być wykonane np. z wytrzymałej stali nierdzewnej. Budowa domku dla dzieci bez wątpienia wymaga wybrania najlepszych produktów – pamiętaj więc, by nadto nie oszczędzać. Projekt musi być przede wszystkim bezpieczny.

Projekt domku dla dzieci

Przygotowując plan prac, staraj się narysować bardzo dokładny model. Nie jesteś pewien, jak powinny wyglądać domki dla dzieci? Projekt oprzyj w takim przypadku na kilku gotowcach oferowanych przez producentów tego typu artykułów. Np. domki dla dzieci Step2 wyposażone są często w zamykane okiennice pozwalające szkrabowi na dokładniejsze skrycie się podczas zabawy w chowanego. Z kolei domki dla dzieci Dolu wyróżnia wyposażenie w piękne ogrodzenie terenu mającego imitować ogródek.

Tworząc projekt, weź oczywiście pod uwagę ogólny kształt, wysokość, szerokość i głębokość chatki. Przemyśl, czy ma posiadać schody i być montowana na drzewie albo podeście, czy wybierzesz bezpieczną wersję parterową. Będzie miała dach dwuspadowy, płaski? Planujesz mały domek dla dzieci z tarasem? Rozrysuj sobie konstrukcję widzianą z lotu ptaka oraz od boku i przodu. Rysunek wykonaj nie tylko dla całości, ale również osobno dla podłogi, ścian, dachu, a także ewentualnego tarasu, schodów.

Pamiętaj też o tym, by w projekcie uwzględnić ewentualne akcesoria do domku dla dzieci. To elementy takie jak połączona piaskownica, taras, zjeżdżalnia odchodząca od podestu, stolik i ława wbudowane wewnątrz. Może do listy zakupów dodasz kamienie wspinaczkowe, które zamontujesz na ścianie – albo siatkę linową? Dobrym pomysłem będzie również dokupienie farby kredowej i pokrycie nią wewnętrznych ścian chałupki, by maluch mógł wyrażać swoje emocje sztuką lub bawić się w szkołę.

Wymiary domku dla dzieci

Wnętrze domku dla dzieci powinno być przestronne; to nie ulega wątpliwości. Maluch ma czuć się w nim swobodnie, bez konieczności niezdrowego pochylania głowy. Planując wymiary chatki, weź jednak pod uwagę nie tylko obecny wzrost swojego dziecka, ale również jego dalszy rozwój. Ile urośnie do kolejnych wakacji?

By domek posłużył maluchowi możliwie najdłużej, powinien mieć ok. 160 cm wysokości. Wówczas zyskujesz pewność, że dziecko szybko nie wyrośnie z chatki, a i Ty podczas wspólnych zabaw będziesz czuć się w środku komfortowo. Planując taras lub innego rodzaju podwyższenie domku, dolicz dodatkowe centymetry na schodki. Z kolei optymalna szerokość, ułatwiająca dziecku na przemieszczanie się wewnątrz i przechowywanie różnych skarbów, to ok. 2 metry. Takie podstawowe wymiary pozwolą Ci zbudować dość duży domek dla dzieci.

Na drzwi poświęć ok. 80 cm szerokości, a na okna ok. 40-50 cm. Te drugie powinny zostać zaplanowane na wysokości ok. 60 cm, by dziecko nie mogło zbyt łatwo dostać się na parapet i wypaść przez okienko. Wszystkie pozostałe wymiary, a więc dotyczące wielkości dachu, wysokości schodów czy długości barierek, dostosuj do tej ogólnej konstrukcji.

Ozdobienie domku dla dzieci

Opcje ozdobienia chatki dla Twojego malucha jest naprawdę ogrom. Dlatego pamiętaj, że na wybór materiałów wpływają między innymi wymiary domku dla dzieci oraz jego przeznaczenie. Marzysz o bajkowym modelu dla małej księżniczki utrzymanym w stylu zamku? A które wyposażenie domku dla dzieci wybierzesz – zostanie zaopatrzony w miękką podłogę? Dowiedz się także, jaki byłby wymarzony domek Twojego szkraba. Zaangażuj go w planowanie – niech przełoży swoje marzenia na kartkę!

Pamiętaj też, by pomalować domek na wesołe kolory, najlepiej nawiązujące do ulubionych barw malucha. Zadbaj o szczegóły – na barierce zawieś doniczkę z kwiatami, wykończ dach papodachówką, w środku umieść mebelki ozdobione ceratą i plastikową zastawą dziecięcą. Zainspiruj się pomysłami, które daje np. producent domków drewnianych Remi. Sprawdź, jak wyglądają chętnie kupowane domki dla dzieci Mochtoys i innych firm o dużym doświadczeniu. Możliwości będzie bez liku!

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:14
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.