Udostępnij
Skomentuj

Jak zrobić plac zabaw dla dzieci? Pomysły na niskobudżetowe urządzenie miejsca do zabaw

Przydomowe place zabaw dla dzieci nie muszą kosztować fortuny. Sprawdź nasze pomysły na małpi gaj dla dzieci!

Jak zrobić niskim kosztem plac zabaw dla dzieci?

Nie da się jednak ukryć, że akcesoria do placu zabaw mają swoją cenę. Huśtawka domek ze zjeżdżalnią dla dzieci kosztuje zwykle ponad 2 tysiące złotych. Czy wobec tego, w przypadku braku takiego budżetu, trzeba rezygnować ze spełnienia dziecięcego marzenia? Absolutnie nie! Wystarczy postawić na plac zabaw z recyklingu – zbudowany własnoręcznie, ze zdecydowanie mniej oczywistych przedmiotów niż gotowe części kupione w sklepie. Bez wątpienia widziałeś kiedyś na miejskim terenie przeznaczonym dzieciom huśtawkę zrobioną z opony. To tak popularne rozwiązanie, do tego doskonale się sprawdzające. Dlaczego by z tego nie skorzystać?

Aby samodzielnie zbudować mini plac zabaw dla dzieci, przy odrobinie zaparcia wystarczy Ci nawet zaledwie 100 złotych. Dodając do tego sporo szczęścia i cierpliwości, zmieścisz się w okrągłym zerze. Rozwieś kilka ogłoszeń dotyczących zbiórki niepotrzebnych opon, desek, kamieni, lin, bali, piasku – i różnych innych ekologicznych elementów, które tylko przyjdą Ci do głowy, by zebrać wszystkie wymagane akcesoria do budowy placu zabaw.

Zacznij od rozrysowania planu i wykonania listy niezbędnych przedmiotów. Przemyśl, które zabawki powinien zawierać Twój plac zabaw. Jak zrobić każdą z nich? Może Twoja piwnica przepełniona jest europaletami albo znasz kogoś, kto ma do nich łatwy dostęp – i zrobisz plac zabaw z palet? Od kilku lat zalegają Ci stare zużyte opony? To, czego masz bardzo dużo, pozwoli Ci określić kierunek planowania robót.

Przede wszystkim jednak podczas planowania weź pod uwagę obecny wiek dzieci. Najmłodsze, a więc średnio do 3 roku życia, sporo czasu spędzą w piaskownicy oraz domku, poznając świat i odpływając do krainy wyobraźni. Starsze pociechy, między 4 a 6 rokiem życia, mają niekończące się pokłady energii. Skoki, biegi, wyścigi, gonitwy, zjeżdżanie, pokonywanie własnych lęków i bicie rekordów na ściankach wspinaczkowych, ruchomych balach czy drabinkach – to wszystko, czego potrzebują.

Z kolei dzieci w wieku szkolnym, od zerówki w górę, miewają już bardziej określone i ukierunkowane wymagania dotyczące zabawy. Jeżeli Twój kilkulatek dużo czasu spędza na kopaniu piłki w stronę bramy, zainwestuj w rozwiązanie wykorzystujące jego sportowe ambicje. Jeśli chętniej gania się z przyjaciółmi, odgrywa przeróżne role lub wspólnie pokonują kolejne rekordy w kręceniu fidget spinnerami, oczekuje raczej pojemnego domku i toru przeszkód.

Polecane place zabaw

Jakie atrakcje można zapewnić dziecku, budując samodzielnie plac zabaw?

Im dłużej będziesz analizować dostępne opcje, tym szybciej zauważysz, że możliwości są w zasadzie… nieograniczone. Przy właściwym zaangażowaniu zbudujesz domowy plac zabaw w pełni odpowiadający miejskiemu czy przedszkolnemu – ale z dodatkiem własnej pracy i oryginalnych akcesoriów. Licz się jednak z koniecznością poświęcenia sporej ilości czasu oraz energii. Wobec tego: które dokładnie atrakcje powinien zawierać plac zabaw z opon czy plac zabaw z bali?

Absolutna podstawa każdej dziecięcej bazy: piaskownica. Bez względu na wiek i zainteresowania malucha, większość kilkulatków nie przechodzi obojętnie wobec szansy kopania dołów i konstruowania wspaniałych budowli z piasku. Wersję domową wykonasz, wykorzystując stary duży pojemnik pod łóżko dwuosobowe i wypełniając go piaskiem lub budując ją w pełni od podstaw – np. wbijając w pionie drewniane bale na kształt okręgu lub prostokąta. Myślisz o modelu z wygodną ławką dookoła? Zbuduj ją z kilku wyszlifowanych palet albo zaimpregnowanych desek.

Kolejny dziecięcy must have to oczywiście zjeżdżalnia. Zbudowanie tego pierwszego elementu wymaga już nieco większych umiejętności stolarskich; szczególnie że zbyt słaby montaż nawet jednej części będzie niebezpieczny. Bez wątpienia potrzebujesz kilku szerokich desek, wiertarki, szlifierki, dobrego impregnatu i porządnych wkrętów. Zaprojektuj platformę z balustradą oraz drabinką na wysokość ok. 1,5-2 metrów, od której odejdzie ustawiona pod skosem zjeżdżalnia z wytrzymałej deski. Zamocuj do niej śliską pleksi, by zjazdy przebiegały naprawdę gładko.

Huśtawka zajmie Ci zdecydowanie mniej czasu. Jeżeli chcesz połączyć ją z resztą konstrukcji, poprowadź od górnej krawędzi balustrady drewniany solidny pałąk oparty z drugiej strony na dwóch kolejnych ustawionych i złączonych pod skosem w kształt odwróconej litery V. Jeśli natomiast szukasz prostszego, wymagającego mniej pracy rozwiązania i masz do dyspozycji drzewo o mocnych grubych gałęziach, przymocuj huśtawkę właśnie do jednej z nich. A z czego zrobić samo siedzisko do bujania?

Postaw na wspomnianą oponę; opcja przewieszania przez nią tułowia czy nawet wchodzenia do środka przyniesie dzieciom ogrom frajdy. Może wisieć zarówno w pionie, jak i w poziomie – zainwestuj w solidne, grube liny do placu zabaw albo łańcuchy. Świetną alternatywą dla opony jest także pojedyncza, oszlifowana deska z przewierconymi czterema otworami; po dwa na każdy krótszy bok. Wystarczy przeciągnąć przez nie sznur albo łańcuch, by wykonać proste, wygodne siedzisko huśtawki. Chcesz zapewnić dziecku więcej komfortu? Umocuj na desce płaską poduszkę!

Fantastycznym pomysłem będzie też prosty tor przeszkód. I tutaj doskonałe są stare gumy samochodowe; wbite pionowo w trawnik, do połowy, w równej linii, posłużą za miękki zapadający się krawężnik do ćwiczenia równowagi. Ułożone z kolei na płasko, w kształcie slalomu, pozwolą małemu odkrywcy na przybranie roli biegacza na Runmageddonie albo policjanta lub żołnierza w trakcie szkolenia. Masz trochę plastikowych albo drewnianych skrzynek? Pozbaw je dwóch przeciwległych ścian i poustawiaj w długi tunel.

Zastanawiasz się, co może posłużyć jako linowa siatka do wspinaczki? Stara sieć rybacka! Po chwili polowania w internecie powinno udać Ci się kupić takie akcesorium za kilkadziesiąt złotych na stronie z ogłoszeniami lokalnymi. Zawieszona i mocno naciągnięta przykładowo między trzepakiem a ziemią będzie idealna do chwytania dłońmi i zaczepiania czubków butów. Wykonasz z niej też prosty kołyszący się tunel gotowy do zawieszenia w poziomie przy torze przeszkód między drewnianymi balami.

Akcesoria, które pomogą w budowie placu zabaw

Wskazane w poprzedniej części tekstu pomysły to tylko kilka propozycji z całego morza dostępnych możliwości. Ogranicza Cię bowiem tylko wyobraźnia! W realizacji wielu projektów bez wątpienia pomoże kupienie paru akcesoriów. Nie wszystkie elementy uda Ci się bowiem zgromadzić w krótkim terminie; a jeżeli do wakacji został Ci na przykład tylko miesiąc i chcesz jak najszybciej zebrać wszystkie akcesoria na plac zabaw, część z nich warto zamówić.

Budując domek ze zjeżdżalnią, musisz poświęcić sporo czasu na zmontowanie całej konstrukcji. Dobrym wyborem będzie kupno chociaż samej ślizgawki – plastikowe, znane z miejskich placów zabaw, kosztują nawet niecałe 200 złotych. Za kilkadziesiąt złotych wybierzesz oryginalne siedzisko do huśtawki – wykonane z profilowanego tworzywa sztucznego albo elastyczne, z bezpiecznego silikonu. Ciekawe wyposażenie placu zabaw dla najmłodszych dzieci to również huśtawka kubełkowa, czyli zaopatrzona w oparcie oraz bezpieczną blokadę chroniącą przed spadnięciem.

Koniecznie sprawdź także kamienie wspinaczkowe wykonane ze specjalnej masy i odpowiednio wyprofilowane. Za nawet mniej niż 50 zł kupisz pakiet z zestawem montażowym, dzięki któremu w kilka chwil powstanie bezpieczna ścianka wspinaczkowa i sensoryczny plac zabaw. Do czego je przymocować? Np. do palety – albo konstrukcji zbudowanej z kilku desek czy ściany domu lub garażu!

Wykorzystaj materiały, które posiadasz

Choć zamówienie kilku gadżetów pozwoli Ci w ogromnej mierze zaoszczędzić czas, to projektując domowy plac zabaw dla dzieci, spróbuj wykorzystać jak najwięcej posiadanych, niepotrzebnych już przedmiotów. Ograniczysz w ten sposób liczbę generowanych śmieci – zwłaszcza tych wielkogabarytowych. Przyda się naprawdę wszystko; nawet stare plastikowe rury z instalacji wodno-kanalizacyjnej, przy odrobinie wyobraźni i wyposażeniu w pałeczki zrobione z gałęzi, w parę chwil zostaną instrumentem muzycznym.

Popytaj też znajomych i rodzinę o z pozoru mało przydatne, a w praktyce dające ogromne możliwości odpady: starą wannę, która w pakiecie ze schodkami posłuży latem za basen, pozbawioną kółek deskorolkę, w pakiecie z linkami i uchwytami tworzącą ciekawy bujak „na stojąco”, metalowe i plastikowe misy, po wbudowaniu w palety stanowiące elementy dziecięcej kuchni podwórkowej. Jeśli jednak wolisz zaoszczedzić czas kup gotowy plac zabaw drewniany lub plac zabaw metalowy.

Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka

Przydomowe place zabaw dla dzieci muszą być równie bezpieczne co te publicznie dostępne. Nie do końca skręcona drabinka pozioma (albo wykonana ze słabej jakości, np. przemokniętego, drewna) bardzo szybko zakończy się bolesnym upadkiem Twojej pociechy – lub jej przyjaciół. Plac zabaw ze ścianką wspinaczkową zasługuje na szczególną uwagę pod względem bezpieczeństwa. Najmniejsze ryzyko obsunięcia się któregokolwiek z kamieni może doprowadzić do bardzo nieprzyjemnej sytuacji.

Poza solidnym montażem i wybieraniem do budowy wyłącznie nieuszkodzonych (wręcz będących w bardzo dobrym stanie) przedmiotów, pamiętaj także o zapewnieniu dzieciom odpowiedniego podłoża. Nie ma oczywiście niczego złego w naturalnym pięknym trawniku czy delikatnym drobnym żwirze, miej jednak na uwadze ewentualne upadki z huśtawki czy wyjątkowo szybkie zjazdy ze ślizgawki. W takich sytuacjach sprawdzi się zastosowanie specjalnych miękkich płyt gumowych na plac zabaw. Akcesoria tego rodzaju znajdziesz w sklepach z nawierzchniami.

Przygotowując przydomowy małpi gaj dla swojej gromadki, warto zachować więc balans między podejściem zerowaste’owym a pomocą oferowaną przez profesjonalne bezpieczne gadżety do budowy dziecięcego placu zabaw. Koniecznie sprawdź, jak ogromne możliwości przy minimalnym koszcie dają Ci gotowe produkty zestawione z paroma produktami z odzysku!

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:45
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.