Udostępnij
Skomentuj

Jakie wyposażenie placu zabaw zadowoli dziecko? 10 polecanych placów zabaw

Przydomowy plac zabaw dla dzieci to doskonały sposób na zapewnienie maluchowi rozrywki na świeżym powietrzu.

Czym kierować się przy zakupie placu zabaw?

Różnice dotyczą jednak nie tylko wyposażenia, ale też samego materiału wykonania dziecięcej bazy. Do wyboru masz plac zabaw drewniany, plastikowy i gumowy – niezwykle bezpieczny pod względem obijania się o ścianki czy ewentualnego upadku. Analizując, który powinien być idealny dla Twojego dziecka, w pierwszej kolejności weź pod uwagę jego wiek i etap rozwoju.

Maluszek dopiero zaczął chodzić i jeszcze występują u niego kłopoty z utrzymaniem równowagi? Wówczas nie sprawdzą się skomplikowane tory przeszkód i drabinki, konieczne będzie natomiast postawienie na miękkie podłoże. Twój podopieczny ma 3, 4 lata? W tym wieku prawdopodobnie większość czasu spędza na budowaniu wyjątkowych konstrukcji z klocków, pokocha więc piaskownicę, i wcielaniu się w przeróżne role – bez wątpienia zwróci uwagę na domek ze zjeżdżalnią. 5. i 6-latki to prawdziwe wulkany energii; doskonale poskromi ją pełen przeszkód małpi gaj dla dzieci Little Tikes.

Z kolei podopieczni w wieku wczesnoszkolnym podczas zabawy przybierają postaci ulubionych bohaterów z bajek i baśni, biorą udział w grach drużynowych, godzinami kopią i rzucają piłką – zabawa jest aktywna i pobudzająca wyobraźnię. W tym przypadku bez wątpienia sprawdzą się sensoryczny plac zabaw oraz elementy nawiązujące do pasji malucha; np. duża bramka do piłki nożnej.

Poza tym, że domowy plac zabaw do ogrodu powinien być dopasowany do wieku dziecka, przede wszystkim musi być też w pełni bezpieczny. Tym samym, przeglądając oferty producentów tego typu akcesorium, koniecznie zwracaj uwagę na posiadane przez nich certyfikaty oraz atesty. Potwierdzają one zgodność wszystkich elementów z europejskimi normami i bezpieczeństwo całej konstrukcji. Zweryfikuj również samą firmę – zawsze wybieraj renomowanych producentów z odpowiednim doświadczeniem i dużą liczbą pozytywnych opinii. Warte uwagi są np. place zabaw VidaXL oraz place zabaw Smoby.

Polecane place zabaw

Jakie wyposażenie placu zabaw będzie najlepsze dla dziecka?

Nie masz pewności, który typ placu zabaw najbardziej zainteresuje Twojego malucha? Zasięgnij więc rady… u niego samego. Zapytaj swoje dziecko, jaki byłby jego wymarzony małpi gaj; chciałby, aby w jego ogródku stanął ogromny plac zabaw ze ścianką wspinaczkową czy może większą radość sprawi mu klasyczny drewniany plac zabaw z domkiem lub barwny dmuchany zamek?

Po przeanalizowaniu indywidualnych potrzeb swojej pociechy przesiej je przez sito jego wieku. Wspomniana ścianka wspinaczkowa nie sprawdzi się przecież w przypadku dwulatka. W przypadku bardzo małych dzieci dobrym wyborem są zwykle małe place zabaw z tworzywa sztucznego, wyposażone w niską huśtawkę kubełkową (czyli z oparciem i specjalnym zabezpieczeniem), krótką, niezbyt stromą zjeżdżalnię czy pomysłowe stoły wodne i niewielkie chatki. Koniecznie obejrzyj np. place zabaw Step2.

Plastikowy plac zabaw z domkiem to też odpowiedni zakup dla 3. lub 4-latka. Tym samym posłuży maluchowi co najmniej przez 2, 3 lata, zanim dziecko z niego wyrośnie; a jeśli planujesz więcej pociech, bez wątpienia pokocha go również przyszłe rodzeństwo. Starsze maluchy, czyli w wieku ok. 4-6 lat, wykorzystają już niemal wszystkie popularne akcesoria do budowy placu zabaw. Huśtawka, zjeżdżalnia, piaskownica – te elementy nie będą miały dla nich tajemnic. Doskonale przyjmie się np. mini plac zabaw Smoby.

Z kolei starszaki w wieku wczesnoszkolnym najchętniej zapraszają przyjaciół na pełnowymiarowe place zabaw drewniane oraz place zabaw metalowe. Wysokie ślizgawki, huśtawki na długich łańcuchach i skomplikowane tory przeszkód, a także dodatki rozwijające umysł, takie jak panel edukacyjny, z całą pewnością na długo przykują uwagę Twojego kilkulatka. Bez większego kłopotu postawisz nowoczesny plac zabaw w ogrodzie, który posłuży mu przez wiele sezonów szalonej zabawy na świeżym powietrzu.

Z czego składają się place zabaw?

Szczególnie popularny – i to wśród maluchów w różnym wieku – jest plac zabaw domek ze zjeżdżalnią dla dzieci. Ma zazwyczaj wszystko to, czego potrzebują aktywni mali odkrywcy, bez względu na ich zainteresowania: huśtawkę, ślizgawkę, wygodną kryjówkę idealną do zabawy w chowanego, drabinkę do pierwszych wspinaczek oraz zabezpieczającą balustradę. Często spotykana bywa również zabawka typu wieża wspinaczkowa, wykonana np. z plastikowych ścianek z otworami umożliwiającymi wchodzenie do góry, albo z siatki przypominającej sieć rybacką.

Wielofunkcyjne modele mogą zawierać także wbudowaną bramkę do strzelania efektownych, niezapomnianych goli oraz kosz do koszykówki – to wybór idealny dla aspirującego sportowca. Z kolei dmuchany plac zabaw, poza klasycznym zamkiem ze zjeżdżalnią, bardzo często posiada dodatkowo basen na kolorowe plastikowe kuleczki albo na wodę – doskonały do zabawy w upalne dni i podczas dziecięcych imprez urodzinowych.

Ranking najlepszych placów zabaw

W powyższym zestawieniu wskazani zostali najlepsi producenci bezpiecznych placów zabaw, pozwalających na bezproblemowy montaż w ogrodzie. Wybór konstrukcji w ich ofercie jest naprawdę ogromny, dzięki temu z całą pewnością trafisz na mini plac zabaw dla dzieci o wielkości odpowiedniej nie tylko dla Twojego malucha, ale też wolnej przestrzeni w ogródku. Chcąc podsumować wszystkie firmy, których akcesoria na plac zabaw warto wziąć pod uwagę, bez wątpienia należy wymienić doskonałą markę VidaXL produkującą konstrukcje dla starszych dzieci; solidne drewniane oraz metalowe.

Szukasz czegoś dla mniejszych dzieci? Koniecznie sprawdź place firmy Smoby; od prostych modeli ze ślizgawką i huśtawką, po edycje sportowe z bramkami czy idealne dla małych pogromców wysokości, z ciekawymi elementami wspinaczkowymi. Z kolei w ofercie Step2 znajdziesz wyjątkowe zamki i tunele z bezpiecznego tworzywa sztucznego, a place zabaw Joko oraz małpi gaj dla dzieci Little Tikes na wiele godzin wciągną w wir szalonej zabawy Twoje najmłodsze dzieci.

Jakie akcesoria można dokupić do placu zabaw?

Wyposażenie placu zabaw dostarczone przez producenta konstrukcji z pewnością zapewni Twojemu maluchowi godziny doskonałej zabawy. Jednak poza rozrywką należy też mieć na szczególnej uwadze bezpieczeństwo dziecka; szczególnie gdy pociech jest kilka, w różnym wieku, a posiadany małpi gaj nadaje się bardziej dla tych najstarszych. Wówczas warto zwrócić uwagę na akcesoria do placu zabaw ułatwiające zabezpieczenie poszczególnych elementów.

To np. zaślepki na śruby, idealne dla małych majsterkowiczów, dla których zdobycie śrubokrętu nie stanowi większego wyzwania. Warta uwagi może być również plastikowa nakładka na końcówki drewnianych belek albo metalowych rurek, chroniąca przed ewentualnym uderzeniem główką. Ciekawym pomysłem jest także zainwestowanie w pokrywę do piaskownicy, osłaniającą ją przed dostępem bezdomnych zwierząt i szkodników pod nieobecność domowników oraz robakami czy zalaniem w deszczu.

Szukasz akcesoriów urozmaicających zabawę? Koniecznie sprawdź kamyki do wspinaczki możliwe do zamontowania na ścianie albo zbudowanej z palet platformie, materiałowe tunele czy baseny na plastikowe kulki – oraz, oczywiście, foremki, wiaderka, łopatki i wszystkie inne gadżety niezbędne w trakcie zabawy w piaskownicy. Wystarczy odrobina zaangażowania, by niekoniecznie ogromnym kosztem zbudować swojemu maluchowi w ogrodzie prawdziwe centrum rozrywki!

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.