Udostępnij
Skomentuj

Jak założyć nóż do kosy spalinowej?

Noże stanowią bardzo istotny element kosy spalinowej. Przekładają się na komfort i tempo wykonywanej pracy.

Kosa spalinowa to urządzenie, które jest bardzo przydatne w trakcie pielęgnacji ogrodu. Jego rozmiar nie ma znaczenia. Urządzenie powstało z myślą o koszeniu trawy i usuwaniu chwastów na pagórkowatej, nierównej powierzchni z rowami i trudnodostępnymi miejscami. Kosa spalinowa Makita to opcja dla Ciebie, jeśli nie chcesz się przemęczać, a jednocześnie przywiązujesz dużą wagę do wyglądu zielonej przestrzeni wokół domu. W trakcie używania kosy wybrane części szybko się zużywają, chodzi przede wszystkim o elementy tnące.

Jak prawidłowo założyć nóż do kosiarki spalinowej?

Jak założyć nóż do kosy spalinowej Stihl? Dostępne na rynku modele kos różnią się między sobą właściwościami oraz mocą, jednak wymiana elementów tnących jest bardzo podobna. W przypadku każdego urządzenia musisz najpierw zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia, która została dołączona przez producenta. Pamiętaj także o delikatności i precyzji. Nie szarp się z maszyną, nie korzystaj także ze śrubokrętów i innych narzędzi, gdyż zwiększysz ryzyko uszkodzenia albo pęknięcia obudowy.

Jak założyć nóż do kosy spalinowej NAC? W trakcie wykonywanych czynności będą Ci potrzebne: podstawa dystansowa, tarcza pędna, nakrętka, kluczyk i sam nóż. Zacznij od demontażu głowicy (trzeba ją najpierw zablokować, gdyż kręci się zarówno w prawą, jak i w lewą stronę). W dalszej kolejności umieść osłonę w urządzeniu, jej brak przyczyni się do pogorszenia funkcjonowania maszyny i jednocześnie może stać się przyczyną zniszczenia całej konstrukcji.

Jak założyć nóż do kosy spalinowej? Umieść go na osłonie (element tnący powinien wpasować się w otwór). Pamiętaj, że wymieniana część jest dwustronna, dlatego nie ma znaczenia, w jaką stronę zostanie odwrócona. Eksperci radzą, żeby regularnie zmieniać stronę koszenia, gdyż w omawianej sytuacji nóż tępi się równomiernie. Następnie dołóż podstawę i dociśnij ją wieloklinem. Powinien się zazębić z wystającymi frezami. Delikatnie dokręć nakrętkę (możesz zakończyć tę czynność w momencie, kiedy wyraźnie odczuwasz opór pod palcami i dokręć kluczem.

Polecane kosy spalinowe

Jak dobrać nóż do kosy spalinowej?

Dostępne w sklepach noże różnią się między sobą przede wszystkim średnicą oraz liczbą zębów. Ich wielkość zawsze jest dopasowana do gabarytów urządzenia. Optymalny model powinien zostać wyznaczony przez producenta (informacji o tym poszukaj w instrukcji obsługi maszyny). Bardzo ważną rolę w trakcie wyboru odpowiedniego noża tnącego odgrywa jego długość. Mierzy się ją po przekątnej. Wśród najbardziej popularnych modeli znajdziesz 37,5 cm, 40,0 cm, 42,5 cm, 45,1 cm, 47,6 cm oraz 50,2 cm. Dwa największe produkty to 53,7 cm oraz 55,2 cm.

Uniwersalne noże mają jednakową szerokość – 5,6 cm oraz grubość na poziomie 3 mm. Kiedy Twoja kosa spalinowa Honda wymaga nowych noży, zwróć uwagę na średnicę otworu wewnętrznego i rozstaw, w jakim znajdują się otwory boczne. Pierwszy wariant musi być zgodny ze średnicą śruby napędowej – w przeciwnym wypadku nie będzie pasować. Jeśli którykolwiek z elementów okaże się źle dobrany, zawsze możesz skorzystać ze złączek redukcyjnych, które mają średnicę od 10,0 mm do maksymalnie 18,0 mm (wyrównają różnice).

Jeśli Twoja kosa spalinowa Mcculloch ma otwory boczne w kształcie prostokąta z zaokrąglonymi krawędziami, nie będziesz miał problemów z dopasowaniem noży. Rozstaw wypustek bocznych waha się od 45 do maksymalnie 80 mm. W dalszej kolejności sprawdź profile elementów tnących – są dostępne noże proste (delikatnie wyginają się do tyłu i mają lekko wygięte końce). Możesz wybrać także modele profilowane, które charakteryzują się zwiększoną siłą odśrodkową, która jest bardzo przydatna w trakcie koszenia trawy i usuwania chwastów z ogrodu.

Kosa spalinowa Hecht będzie sprawdzała się bardzo dobrze, kiedy zdecydujesz się na noże proste albo profilowane wzbogacone w opcję mulczowania. Chodzi o dokładne mielenie koszonej trawy. Kluczowe znaczenie odgrywają ząbkowane brzegi tego elementu, dzięki którym trawa i rośliny zostają parokrotnie pocięte, zanim tafią na ziemię. Pamiętaj, wybierając nowe ostrza, wzoruj się na rozmiarze poprzedniego modelu. Jednocześnie możesz zdecydować się na dodatkowe funkcje i właściwości.

Jak naostrzyć nóż do kosy spalinowej?

Kosa spalinowa 3 km to urządzenie bardzo przydatne w trakcie pielęgnacji ogrodu, jednak część elementów wymaga regularnej wymiany i ostrzenia. W przypadku noży pamiętaj, że niezbędna jest właściwa technika oraz przestrzeganie podstawowych zasad. Zacznij od usunięcia elementów tnących z urządzenia, czyli ściągnij śrubę, która odpowiada za mocowanie noża do trzpienia napędzającego. W dalszej kolejności upewnij się, że masz przy sobie pilnik, tarczę, szlifierkę albo inne narzędzie wykorzystywane do ostrzenia.

Skontroluj wyważenie noża i jeśli wszystko wygląda dobrze, możesz przystąpić do kolejnej czynności, czyli ponownie założyć ostrze. Zabierz się do tego tylko pod warunkiem, że element tnący jest odpowiednio ostry, wtedy nie zacina się, a praca będzie przebiegała szybko. W trakcie zakładania pamiętaj, że ostra krawędź musi znaleźć się na górze, a strzałki występujące na urządzeniu poinformują Cię, w jakim kierunku nóż będzie się obracał. Niewłaściwy montaż może przyczynić się do zniszczenia kosy spalinowej.

O czym jeszcze warto pamiętać podczas ostrzenia noża w kosie spalinowej?

Pamiętaj, żeby ostrzyć tylko jedną ze stron, gdyż spód ma pozostać płaski. W tym celu zbierasz jedynie tworzywo, które znajduje się na płaszczyźnie górnej. Kolejna bardzo ważna czynność to kontrola wyważenia noża. Musisz upewnić się, że zarówno śmigło znajdujące się z lewej, jak i prawej strony mają taką samą wagę. Kiedy przeoczysz tę czynność, możesz spodziewać się pogorszenia tempa i jakości pracy. Jednocześnie zwiększasz ryzyko zniszczenia trzpienia napędzającego (w najgorszych przypadkach niewłaściwe wyważenie wiąże się z wymianą silnika).

W trakcie ostrzenia noża kontrola wyważenia jest niezwykle istotna, dlatego musisz dowiedzieć się, jak ją wykonać. Nie wkładaj ostrza na kosę, ale zacznij od nałożenia tego elementu na ołówek albo śrubokręt, który powinien znajdować się w Twoim garażu czy warsztacie (umieść go w środku). Z kolei śmigła umieść luźno w poziomie. Kiedy opuścisz nóż, żadna ze stron nie powinna przeciążać. Jeśli część tnąca luźno stoi masz pewność, że wszystkie wcześniejsze czynności zostały wykonane właściwie.

Może jednak pojawić się sytuacja, kiedy nóż zacznie opadać w jedną stronę – to znak, że prawe albo lewe śmigło jest cięższe. Dla Ciebie oznacza to konieczność ponownego wyważenia, czyli zebrania dodatkowego materiału. Zajmij się delikatnym szlifowaniem powierzchni trącej, ale pamiętaj, żeby zachować pożądany płaski kształt. Po kilku pociągnięciach ponownie nałóż ostrze na ołówku czy śrubokręcie. Jeśli nic się nie wygina ani nie porusza, możesz spokojnie zamocować element tnący. W przeciwnym wypadku kontynuuj wyważanie do momentu wyprostowania.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:01
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.