Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jakie paliwo do kosy spalinowej?

Kosa spalinowa stanowi niezwykle ważny sprzęt wykorzystywany w pielęgnacji ogrodu — ułatwia Twoją pracę.

Kosa spalinowa Makita ma wiele zalet. Odpowiada za przycinanie trawy i usuwanie chwastów z różnych zakątków ogrodu. Nie musisz jej podłączać do prądu, martwić się rozładowującym się akumulatorem czy przerywać pracę ze względu na poniewierające się pod nogami kable. Jedyne, o czym musisz pamiętać to odpowiednia mieszanka paliwa do kosy spalinowej. Dobrej jakości paliwo przyczynia się do poprawy pracy urządzenia i uzyskania lepszych efektów, a olej natłuszcza silnik.

Jakie paliwo wybrać do kosy spalinowej?

Kosa spalinowa Stiga ma silnik czterosuwowy. Wśród cech charakterystycznych tego modelu możesz zauważyć dobrą kulturę pracy oraz niewielkie spalanie. W trakcie używania podkaszarki nie musisz korzystać z oleju, dlatego możesz spokojnie wykorzystać benzynę z dystrybutora znajdującego się na stacji paliw. Zbiornik paliwa do kosy spalinowej jest bardzo pojemny, dzięki czemu uzupełnienie baku wystarczy na jedno koszenie. Upewnij się, że wybierane paliwo ma co najmniej 91 oktanów i nie dodano do niego ołowiu.

Kosa spalinowa Honda ma silnik dwusuwowy, dlatego wymaga zastosowania mieszanki paliwa z olejem. W omawianej sytuacji ciecz dobrze smaruje wszystkie elementy, a silnik nie ulega stopniowego zatarciu. W przypadku tego typu urządzeń bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniej proporcji (chodzi o stosunek oleju do benzyny). W instrukcji obsługi urządzenia musi znaleźć się informacja o odpowiednich ilościach, ale najczęściej wynosi ona 1:25, 1:30 — jeśli ryzyko zacierania jest stosunkowo duże oraz 1:50 w innych przypadkach.

Polecane kosy spalinowe

Jak dobrać odpowiednie paliwo do kosy spalinowej?

Kosy spalinowe mogą mieć dwusuwowy albo czterosuwowy silnik. W pierwszym przypadku stosuje się mieszankę benzyny z olejem. Bardzo ważne jest stosowanie paliwa bezołowiowego, którego liczba oktanowa wynosi 95. Dodatek oleju odgrywa duże znaczenie, gdyż odpowiada za właściwe nawilżanie silnika, który zmaga się z potężnym obciążeniem. Optymalna proporcja zostaje wyznaczona przez producenta i należy jej bezwzględnie przestrzegać.

Mieszanka paliwa do kosy spalinowej NAC to nie jedyna opcja, którą możesz zastosować w urządzeniu przeznaczonym do pielęgnacji ogrodu, dlatego silniki czterosuwowe nie wymagają łączenia oleju z benzyną. Jeśli więc zdecydowałeś się właśnie na ten model, oszczędzasz czas. Przystąpisz do pracy szybciej, gdyż nie musisz obliczać odpowiedniej proporcji. Przewód paliwa do kosy spalinowej powstał ze specjalnego tworzywa, dzięki czemu możesz stosować benzynę bezołowiową, której liczba oktanowa wynosi 95. To najszybsza opcja.

Kosa spalinowa Mcculloch pracuje na najwyższych obrotach, kiedy wlejesz do niej świeże, wartościowe paliwo, które nie utraciło cennych właściwości. Nie kupuj dużych ilości benzyny, a jeśli po wcześniejszym koszeniu pozostało Ci sporo cieczy, pamiętaj o umieszczeniu jej w specjalnych pojemnikach. Wybierz kanister, który powstał zgodnie z atestami i z wykorzystaniem trwałych tworzyw. Nie możesz obejść się także bez użycia kondycjonerów.

Kosa spalinowa Hecht pracuje na pełnych obrotach tylko, kiedy użyjesz odpowiedniego paliwa. Jego wybór jest uwarunkowany rodzajem silnika i to właśnie ta informacja ułatwi Ci zakupy i jednocześnie nie pogorszy jakości używanego sprzętu. Wężyk do paliwa do kosy spalinowej ułatwia nalewanie wybranej benzyny wzbogaconej o olej w przypadku silników dwusuwowych albo jedynie benzynę, kiedy chodzi o modele czterosuwowe.

Jaka proporcja paliwa do kosy spalinowej?

Zbiornik paliwa do kosy spalinowej NAC charakteryzuje się sporą pojemnością, jednak właściwa proporcja oleju w stosunku do benzyny jest niezwykle ważna i przekłada się na właściwe używanie urządzenia i brak problemów z pracą silnika. Pamiętaj, że jedynie silniki dwusuwowe wymagają zastosowania mieszanki, gdyż odpowiednia budowa modeli czterosuwowych sprawia, że najbardziej wrażliwe części urządzenia są chronione specjalną powłoką. Tłusta ciecz umożliwia smarowanie, czyli sprzęt zużywa się stopniowo, nawet kiedy pracuje na najwyższych obrotach.

Filtr paliwa do kosy spalinowej NAC to ważny, ale jednocześnie niezwykle czuły element urządzenia. Nie wlewaj do nieco zbyt mocnej mieszanki. Najlepiej wypróbuj proporcję 1:25 albo 1:40 (stosunek oleju do benzyny). Część użytkowników decyduje się również na 1:50, ale może się ona okazać niewystarczająca. Pamiętaj, kiedy zastosowane połączenie będzie zbyt mocne, silnik zacznie dymić, co wpłynie bardzo niekorzystnie na funkcjonowanie całego urządzenia. Z kolei niewystarczająca ilość oleju sprawia, że ryzyko zatarcia części zdecydowanie rośnie.

Większość użytkowników kos spalinowych korzysta z wymienionych powyżej proporcji, jednak w celu uniknięcia błędów sprawdź informacje znajdujące się w instrukcji obsługi urządzenia. Producent wie, jak dużą rolę odgrywa odpowiednia ilość oleju w benzynie i jakie mogą być konsekwencje niewłaściwych proporcji. Jednocześnie postaraj się o dobrej jakości produkty, które przełożą się na sprawną pracę urządzenia, a także przedłużą żywotność silnika.

Jak rozrobić paliwo do kosy spalinowej?

Rozrabianie paliwa do kosy spalinowej nie należy do skomplikowanych zadań. W pierwszej kolejności musisz zwrócić szczególną uwagę na właściwą proporcję, która jest podana przez producenta (waha się od 1:25 do 1:50). Kiedy wiesz już, ile musisz wymieszać, sprawdź, czy wybrany przez Ciebie olej spełnia powierzone mu zadania, czyli dobrze będzie chronił silnik i nie przyczyni się do jego szybszego zatarcia. Dostępne są różne kolory butelek (świadczą o konkretnych właściwościach) nie mieszaj olejów, zawsze sięgaj po ten sam.

Dobrej jakości olej nie osadza się na częściach silnika, chroni przed użyciem i korozją oraz odpowiada za zmniejszenie zadymienia spalin. Jego rola w silnikach dwusuwowych jest nieodzowna. Kiedy masz już odpowiednie produkty, pamiętaj, że nie warto przygotowywać zbyt dużo mieszanki, gdyż po upływie kilku tygodni zaczyna ona tracić swoje cenne właściwości. Najlepiej, gdy przygotujesz mały kanister, a w razie potrzeby rozrobisz kolejną porcję.

Jeśli w Twoim urządzeniu występuje pompka paliwa do kosy spalinowej, nie musisz rozrabiać mieszanki w oddzielnym pojemniku, wystarczy, że odpowiednią ilość wlejesz wprost do zbiornika. Kiedy tej części brakuje, zrób to jeszcze zanim włączysz kosę. Sprawdź, jakiej potrzebujesz ilości, następnie przelej benzynę do kanistra. Odmierz olej (używaj do tego strzykawki do aplikacji lekarstw albo innej miarki).

Kiedy w kanistrze znajdują się oba składniki, zakręć korek i wymieszaj zawartość. Ta czynność jest potrzebna, gdyż na dnie osadzi się olej, a na samej górze będzie pływać jedynie benzyna. Wystarczy kilka delikatnych ruchów rękami, żeby mieszanka zmieniła swój kolor i zyskała całkiem nowe właściwości. W dalszej kolejności delikatnie przelej ciecz i rozpocznij koszenie trawnika. Jeśli Twoje urządzenie bardzo dymi, wlałeś za dużo oleju (następnym razem zmniejsz proporcję).

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.