Udostępnij
Skomentuj

Jak uruchomić kosę spalinową?

Kosa spalinowa jest złożonym urządzeniem i czasem trudno je uruchomić. Tu dowiesz się, jak to zrobić.

Kosa spalinowa to niezastąpiony sprzęt ogrodowy do koszenia trawy. Przyda się przy odchwaszczaniu i wykańczaniu trawników, rowów czy podszycia. Jest bardzo wszechstronnym urządzeniem, ale możesz czasem mieć problemy z jej używaniem, zwłaszcza gdy ma już ona kilka lat. Trzeba wiedzieć, jak rozwiązać kwestie techniczne oraz radzić sobie z awariami. Jeśli nie wiesz, jak uruchomić kosę spalinową, czytaj dalej!

Jak prawidłowo uruchomić kosę spalinową?

Kosa spalinowa 3KM ma ponad dwa razy więcej mocy niż zasilana akumulatorem. Na jej osiągi wpływa silnik mogący być dwu- czy czterosuwowy. Sprawdź, czy jest on wyposażony w miskę olejową. Jeśli tak, to masz „czterosuw”. Wtedy przygotowanie mieszanki oleju z benzyną będzie zbędne. Jeżeli zastanawiasz się, co zrobić, kiedy kosa spalinowa nie chce odpalić, być może musisz spuścić paliwo z silnika.

Przygotuj zatem zawczasu nową mieszankę napędową – etylinę oraz olej dla dwusuwów. Benzynę możesz z nim uprzednio wymieszać w odpowiedniej proporcji: taką miksturę można długo przechowywać. Nigdy nie wlewaj jej do baku rozgrzanego urządzenia! Kosa spalinowa Honda przed uruchomieniem maszyny powinna stać na ziemi, a ostrze ma być z dala od przeszkód. Pamiętaj też, by przed włączeniem kosy założyć przynajmniej gogle chroniące oczy.

Możesz zadawać sobie pytanie, „jak uruchomić kosę spalinową NAC?”. Taki sprzęt może mieć inny starter niż np. kosa spalinowa Stiga. Sprawdź szczegóły w instrukcji. Z reguły jednak trzeba nacisnąć pompkę paliwową kilka razy. Lewą ręką przytrzymaj zamkniętą dźwignię ssania i odpal równocześnie zapłon. Prawą ciągnij go powoli, tak by zapadki „chwyciły” koło zamachowe. Wtedy pociągnij płynnym ruchem linkę rozrusznika, by uruchomić urządzenie. Gdy silnik odpali, powoli zwalniaj ssanie.

Przed rozpoczęciem właściwej pracy z kosą spalinową należy pozwolić motorowi działać kilkadziesiąt sekund na biegu jałowym: musi się dotrzeć. Przez pierwsze 10 godzin kosa spalinowa Hecht powinna pracować, wykorzystując umiarkowaną prędkość. Możesz ją też wyłączać znacznie częściej, by mogła przestygnąć. Urządzenie nie powinno być zbytnio obciążane, dopóki będziesz pewien, że wszystkie jego ruchome części są całkowicie sprawne.

Polecane kosy spalinowe

Jak przygotować kosę spalinową do uruchomienia?

Używając kosy spalinowej, pracujesz całym ciałem, dlatego przy jej stosowaniu ważne jest nałożenie uprzęży rozkładającej równomiernie efektywną wagę silnika. Dla bezpieczeństwa i komfortu operatora bezwzględnie trzeba odpowiednio dopasować szelki, a także pracować z wyważonym narzędziem. Przypnij wszystko zgodnie z instrukcją, tak, by kosa spalinowa Hecht znajdowała się na odpowiedniej wysokości, zapewniając Ci komfort pracy.

Twoja kosa musi być dobrze wyważona, abyś mógł ją unieść lekko na żądaną wysokość przy niewielkim wysiłku. Przesuń punkty zaczepienia oraz odpowiednio wyreguluj szelki: chodzi o to, by ostrze poruszało się lekko, pozwalając Ci łatwo operować narzędziem ogrodniczym. Kosa spalinowa Makita może korzystać z ostrza tarczowego, ale też ze znacznie lżejszej żyłki – musisz być w stanie używać jednego i drugiego.

Jeżeli pytasz, jak uruchomić kosę spalinową, to może zapomniałeś o konserwacji paliwa. Wielu osób rzadko korzystających z narzędzi ogrodowych zapomina, że należy odciągać je po sezonie. Leżakująca miesiącami benzyna szybko się rozłoży, a praca na takiej zwietrzałej mieszance uszkodzi Twoje urządzenie. Jeśli nie opróżniłeś baku i gaźnika jesienią, zrób to teraz. Możesz też dodawać stabilizatory do mieszanek, co wydłuży ich trwałość.

Przed uruchomieniem narzędzia należy również sprawdzić, czy jest ono w odpowiednim stanie technicznym. Oceń przykręcenie śrubek, stan obudowy lub napięcie żyłki. Elementem, któremu musisz poświęcić jak najwięcej uwagi, będzie jednak tarcza. Trzeba z niej wycierać trawę i liście, by uniknąć korozji – sprawdź jej ślady, naoliw ją. Oceń także, czy zęby tarczy wymagają naostrzenia lub wymiany. Zwróć też uwagę, czy miseczka dociskowa nie została przetarta.

Jak obsługiwać kosę spalinową?

Gdy wiesz, jak uruchomić kosę spalinową, pamiętaj o jej prawidłowej obsłudze. Kiedy włączysz silnik, koniecznie zawieś go pod bokiem lub na plecach, zależnie od modelu. Narzędzie tnące nie może uderzać w ziemię i przeszkody. Trzymaj kosę zawsze oburącz. Zachowaj ostrożność, korzystając z urządzenia, bez różnicy, czy używasz metalowej tarczy lub elastycznej żyłki – ta ostatnia bywa równie niebezpieczna dla ciała co piła.

Przed rozpoczęciem pracy z urządzeniem, daj mu pracować na minimalnych obrotach, spróbuj wyczuć jego ciężar. Sprawdź, czy jest on rozłożony równomiernie – narzędzie tnące musi być równoległe do poziomu gruntu. Nigdy nie łap kosy za pałąk, zawsze trzymaj ją za uchwyt. Gdy już dostosujesz ustawienie do swojej budowy ciała, zwiększ prędkość. Możesz teraz rozpocząć pracę. Zajmij stabilną pozycję – stojąc mocno i pewnie.

Każdy, kto wie, jak uruchomić kosę spalinową NAC powinien także znać zasady efektywnej pracy. Zawsze należy kosić od prawej do lewej. Ponieważ „odbicie” kosy o twarde przeszkody może być niebezpieczne, cięcie lewą częścią tarczy tnącej uchroni Cię przed wypadkami. Jeśli jej krawędzie stracą ostrość, rozłóż urządzenie i zamontuj tarczę odwróconą na drugą stronę. Gdy kosisz grube, twarde rośliny, pamiętaj, by nie wbijać kosy w przeszkody.

Używając piły tarczowej przy ścinaniu drzewek lub krzewów, zawsze sprawdź maksymalną dopuszczalną grubość takich przeszkód. Narzędzie mające dużą moc – np. kosa spalinowa 3 KM – może przecinać gałęzie o grubości do 200 milimetrów. To bardzo wszechstronny sprzęt, ale w cięższych pracach piła sprawdzi się lepiej. Uważaj, by uniknąć zakleszczenia ostrza i pochylić nieco kosę przed cięciem: nie może być ono prostopadłe wobec pnia.

Co zrobić, jeśli kosa spalinowa nie chce odpalić?

Kosa spalinowa Makita wykorzystuje najczęściej silnik dwusuwowy lub czterosuwowy. Potrzebuje do pracy paliwa, powietrza oraz iskry zapłonowej. Jeśli silnik nie chce odpalić, sprawdź, czy w zbiorniku znajduje się paliwo. Na ogół wyczujesz to sam, zauważając, że Twoje urządzenie jest podejrzanie lekkie, możesz też po prostu tam zajrzeć. Być może przewody są niedrożne. Przetkaj je odpowiednim narzędziem.

A jak odpalić kosę spalinową bez szarpaka? Musisz nadać odpowiedni moment obrotowy urządzeniu – jeśli masz do dyspozycji wkrętarkę elektryczną lub wiertarkę, możesz zaimprowizować odpowiednią przejściówkę i rozkręcić urządzenie korzystając ze śruby oraz nasadki o odpowiedniej wielkości. Uszczelnij śrubę, używając taśmy klejącej. Być może będziesz musiał zdemontować jakiś fragment obudowy, na szczęście prawdopodobnie to nie unieważni Twojej gwarancji.

Być może silnik nie chce się włączyć, bo nie zassałeś odpowiedniej ilości paliwa lub dodałeś za dużo powietrza. Benzyna paruje łatwiej wewnątrz rozgrzanego, gorącego silnika, który pracował przez kilka minut. Jeśli uruchamiasz urządzenie z rozgrzanym już motorem, ssanie powinno znajdować się w pozycji dolnej – inaczej motor nie zdoła spalić ilości zassanej benzyny. Dwusuw do kosy spalinowej musi mieć precyzyjnie dobraną mieszankę oleju, etyliny i tlenu.

Teraz wiesz, jak odpalić kosę spalinową bez szarpaka. Jeżeli nadal masz problemy, możesz spróbować wykręcić świecę zapłonową. Musisz pamiętać, by raz w roku je sprawdzać. Wygląd świecy informuje o problemach z pracą silnika – jeśli jest mokra, to znaczy, że do cylindra wlano zbyt wiele paliwa. Wtedy trzeba ją wytrzeć, sprawdzić odstęp między elektrodami (0,6-0,7 mm) i zamontować ponownie. Taka pokryta sadzą oznacza zbyt bogatą mieszankę – musisz wyregulować gaźnik.

Odpowiednia regulacja urządzenia i jego prawidłowa konserwacja sprawi, że będzie służyło latami. Warto wiedzieć nie tylko, jak uruchomić kosę spalinową, ale też jak jej używać oraz jak ją prawidłowo obsługiwać. W ten sposób praca z tym narzędziem będzie znacznie wydajniejsza. Nawet jeśli jesteś okazjonalnym użytkownikiem tego sprzętu, ciągła praktyka pozwoli Ci wykorzystać jego wszystkie możliwości.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.