Udostępnij
Skomentuj

Jak założyć filtr do dzbanka Brita? Instrukcja krok po kroku

Wymiana filtra w dzbanku Brita nie jest niczym skomplikowanym. Wystarczy poznać kilka podstawowych zasad.

Masz dość pustych plastikowych butelek? Może czas pomyśleć o dzbanku filtrującym wodę? Wymiana filtra nie jest trudna, a woda z dzbanka jest bardzo smaczna! Średnio raz w tygodniu dźwigasz zgrzewkę z sześcioma dużymi butelkami wody na czwarte piętro? A może wolisz kupować dziesiątki mniejszych buteleczek? Obydwa rozwiązania nie dość, że są męczące, to jeszcze generują bardzo dużą ilość plastiku, który potem należy wyrzucić do odpowiedniego pojemnika. Plusem jest to, że możemy wybrać swoją ulubioną wodę. A może warto spróbować czegoś innego?

Dlaczego należy wymieniać filtry w dzbankach do wody Brita?

Na rynku można znaleźć co najmniej kilka różnych do wody. Zapewniają one nie tylko zdrową wodę gotową do picia, ale także pozbawiają ją kamienia, który potrafi doprowadzić do ruiny czajniki, czy nawet najdroższe ekspresy do kawy. Jednak, by dzbanki filtrujące spełniały swoją funkcję, powinniśmy wymieniać w nich wkłady filtrujące. Część urządzeń sama sygnalizuje, kiedy przyszedł na to czas. Są jednak takie, w których decyzję trzeba podjąć samodzielnie. Sprawdź czym się kierować przy wyborze filtrów do wody i jakie filtry wybrać. W naszej oferie posiadamy filtry do wody Dafi jak również filtry do wody Aquaphor. Filtry do wody Brita mają za zadanie zatrzymać wewnątrz filtra wszelkie niepożądane w wodzie składniki, jak kamień czy metale ciężkie, których śladowe ilości znajdują się w tak zwanej wodzie kranowej. Spożywanie nadmiernych ilości takich składników obciąża nerki i może być przyczyną wielu chorób. Dodatkowo, woda nalana bezpośrednio z kranu do ekspresu do kawy w niedługim czasie może doprowadzić do zakamienienia mechanizmów. Urządzenie, choć nierzadko bardzo drogie natychmiast odmówi posłuszeństwa, a w najlepszym wypadku smak kawy zacznie pozostawiać wiele do życzenia. To dwa podstawowe powody, dla których regularna wymiana filtrów w dzbankach jest konieczna. Według instrukcji dzbanka do wody Brita Marella filtr powinien być wymieniany nie rzadziej niż raz na miesiąc. To gwarantuje otrzymywanie odpowiedniej jakości wody, która nie będzie stanowić zagrożenia dla naszego zdrowia, a także urządzeń, które z tej wody korzystają.

Polecane filtry do wody

Jak działają filtry do wody w dzbankach Brita?

Dzbanki do wody Brita, ale także dzbanki filtrujące firmy w przeważającej większości złożone są z dwóch pojemników i filtra pomiędzy nimi. Mechanizm działania jest prosty – wlewamy wodę do pierwszego pojemnika, następnie czekamy, aż woda zostanie przefiltrowana, to znaczy przepłynie przez filtr znajdujący się pomiędzy dwoma pojemnikami, a następnie wpłynie do drugiego pojemnika. Z tego miejsca nalewamy ją już bezpośrednio do kubka, czajnika lub ekspresu do kawy. Ta woda pozbawiona jest już wszelkich składników niepożądanych. Nadaje się do picia i jest bardzo smaczna!

Jak wymienić filtr w dzbanku Brita?

Każdy dzbanek zawiera odpowiednią instrukcję, jednak trzeba uczciwie przyznać – wymiana filtra w dzbanku jest dziecinnie prosta. Na rynku dostępne są oczywiście oryginalne filtry Brita Pure Performance, czy Brita Maxtra Plus, ale do dyspozycji klientów są także nieco tańsze zamienniki . Niezależnie od tego, czy korzystamy z oryginału, czy zamiennika, czynność do wykonania jest taka sama.

Zaczynamy oczywiście od wymontowania z dzbanka starego filtra. Co prawda są pewne różnice w zależności od posiadanego modelu, jednak przeważnie samo wyjęcie filtra polega na chwyceniu za niego i pociągnięciu do siebie. Filtr powinien bez problemu opuścić dzbanek. Na całe szczęście montaż także nie nastręcza wielu problemów. Są jednak pewne czynności, których nie powinno się omijać. Po pierwsze, zaraz po wyjęciu z opakowania, nowy filtr należy energicznie potrząsać przez 10 sekund, a następnie umieścić w naczyniu z zimną wodą i obracać przez 20-30 sekund. Po wyciągnięciu z wody musimy ponownie potrząsnąć filtrem, aby pozbyć się bąbelków powietrza. Następnie nie pozostaje nic innego, jak tak przygotowany filtr umieścić w odpowiednim miejscu dzbanka. Robimy to często intuicyjnie. Dzbanki mają zatrzaski, więc z pewnością usłyszymy charakterystyczny dźwięk. Wówczas wiemy, że filtr został umieszczony prawidłowo. To jednak nie koniec przygotowania urządzenia do pracy. Należy 2-3 krotnie nalać do dzbanka wody, jednak nie używać jej do picia, ani gotowania. Woda z pierwszych filtracji nadaje się co najwyżej do podlewania kwiatków. Po kilkukrotnym „przepłukaniu” dzbanka woda z niego będzie zdrowa i pyszna. Korzystanie z dzbanków do wody Brita nie tylko pozwoli uwolnić się od olbrzymich ilości plastiku pochodzących z zużytych butelek, ale także pić zdrową, przefiltrowaną wodę bez najmniejszego wysiłku. Dodatkowo, filtrowanie wody ma wielkie znaczenie dla szeregu urządzeń kuchennych takich jak czajnik czy ekspres do kawy. Zwłaszcza to drugie urządzenie jest szczególnie wrażliwe na jakość używanej wody. A jeśli wydaliśmy już kilka tysięcy złotych na dobry ekspres, warto też utrzymać go w dobrej kondycji jak najdłużej. Do tego wymagane jest używanie maksymalnie odkamienionej wody.

Polecane dzbanki Brita

Jak uruchomić dzbanek Brita?

Każdorazowa wymiana filtra do dzbanka Brita wymaga ponownego uruchomienia urządzenia. Chodzi o zresetowanie elektronicznego wskaźnika wymiany filtra wody. Standardowo w dzbankach z elektronicznym wskaźnikiem procedurę tę rozpoczyna się kilkukrotnym wciśnięciem przycisku START. Wkrótce powinniśmy zobaczyć cztery paski symbolizujące cztery tygodnie przydatności filtra do użycia. Zgodnie z sugestią producenta – po czterech tygodniach powinniśmy wymienić filtr na nowy. Wszystko po to by zachować walory zdrowotne i smakowe filtrowanej przez dzbanki Brita wody kranowej.

Utylizacja zużytych filtrów do wody

Po czterech tygodniach użytkowania zużyte i wyjęte filtry do wody powinny zostać zutylizowane. Nie polega to jednak po prostu na wyrzuceniu ich do najbliższego śmietnika. Jest to tak zwany „odpad trudny” co sprawia, że jego przeznaczeniem jest wylądowanie w Punkcie Selektywnym Zbiórki Odpadów Komunalnych. Punkty te znajdziemy obecnie przed wieloma budynkami takimi jak popularne galerie handlowe, urzędy czy drogerie. Wyrzucanie zużytych filtrów do wskazanych miejsc wpisuje się w ogólną strategię selekcji odpadów, co ma bardzo korzystny wpływ na środowisko naturalne.

Polecane artykuły
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.