Jak zaaranżować kącik do pracy zdalnej w domu?
Spis treści:
Tak zwany home office jest dopuszczany przez firmy od wielu lat. Mowa tu zwłaszcza o korporacjach, które zezwalają swoim pracownikom na pracę zdalną. Dzięki temu nie muszą oni podróżować przez zakorkowane miasto do siedziby firmy. Wystarczy, że skorzystają z połączenia internetowego, a także odpowiednio przygotowanego stanowiska pracy.
Co powinno się z nim znaleźć, aby realizacja obowiązków przebiegała w sposób sprawny? Postanowiliśmy wskazać najważniejsze sprzęty i akcesoria, a także podpowiedzieć, w jaki sposób je wykorzystać. Dzięki temu kącik do pracy w domu stanie się pełnoprawnym stanowiskiem, z którego będą wykonywane codzienne obowiązki pracownicze – niezależnie od tego, czy jest to mała firma czy korporacja.
Co to jest home office?
Domowe biuro to system pracy zakładający wykonywanie obowiązków zawodowych z miejsca zamieszkania. Odbywa się to w sposób zdalny, przy wykorzystaniu sieci Internet, a także platform, narzędzi oraz rozwiązań, które umożliwiają wymianę informacji między pracownikiem a pracodawcą oraz swobodne przesyłanie owoców pracy.
Polecane laptopy biznesowe
Choć home office nie jest w naszym kraju uregulowany prawnie, pracodawcy bardzo często korzystają z takiego rozwiązania – czy to z wygody czy obowiązku (np. wówczas, gdy pracownik, z jakichś powodów, nie może pojawić się w firmie).
Praca home office często służy do zdalnego łączenia całych zespołów pracowniczych. Specjalnie przygotowane systemy i platformy umożliwiają nie tylko wymianę informacji, ale również stałą komunikację. Na przykład poprzez wideokonferencje, w trakcie której wszystkie zadania są wykonywane w podobny sposób, jak w pomieszczeniach firmowych.
Plusy i minusy home office
Skoro wiemy już, o czym jest mowa, warto zastanowić się, jakie korzyści daje home office. Praca w tym systemie gwarantuje przede wszystkim elastyczność i mobilność. Może być wykonywana absolutnie wszędzie – nie tylko na kanapie lub przy domowym biurku, ale wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do połączenia internetowego oraz wymaganego sprzętu, który umożliwi realizację powierzonych nam zadań.
Niektóre firmy traktują home office jako opcję awaryjną, z której pracownicy mogą skorzystać wówczas, gdy danego dnia nie mogą pojawić się w firmie na czas. Korki, kłopoty rodzinne, lekka infekcja – tego typu sytuacje nie muszą oznaczać całkowitego opuszczenia dnia pracy.
Praca zdalna zapewnia również korzyści finansowe – zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy. Osoby zatrudnione w firmie nie muszą wydawać pieniędzy na benzynę lub bilety komunikacji miejskiej. Nie tracą one również niezbędnego czasu na podróż do siedziby firmy. Pracodawcy zaś oszczędzają na utrzymaniu biura oraz organizacji stanowisk pracy zgodnych z obowiązującymi przepisami BHP.
Pracownicy często chwalą opcję pracy zdalnej za swobodę. Nie są oni stale kontrolowani, dlatego mogą pracować w przyjaźniejszych warunkach. W ten sposób unikają również rutyny, a czas zaoszczędzony na podróżach mogą spożytkować na swoje pasje czy też kontakty z rodziną, które w przypadku standardowego systemu pracy mogą być utrudnione. Wystarczy sobie wyobrazić, ile czasu spędzamy na podróżach wówczas, gdy siedziba firmy znajduje się na drugim końcu miasta.
Pomimo ewidentnych zalet pracy zdalnej, nie można powiedzieć, że jest ona pozbawiona wad. Dla niektórych osób ważną kwestią może okazać się brak uregulowań prawnych, które wskazywałyby chociażby na procedury w przypadku ewentualnych wypadków. Wszystko opiera się na umowie między pracownikiem a pracodawcą.
Wspomniana swoboda wynikająca z pracy z domu może przełożyć się również na gorsze wyniki, jeśli nie nauczymy się odpowiednio gospodarować czasem. Niektóre osoby potrzebują również stałego kontaktu z przełożonym i pewnego rodzaju kontroli w trakcie wykonywania obowiązków. Załatwić można to jednak poprzez rozmowę wideo lub czat.
Wspomnieć należy również, że sama obecność w domu dla wielu jest kłopotliwa. Muszą oni bowiem zmagać się z przeróżnymi rozpraszaczami, które potrafią skutecznie odciągać od obowiązków. Wiąże się to także z mniejszą motywacją, a także z poczuciem, że cały czas jesteśmy w pracy. Zaciera się wtedy granica między życiem zawodowym a prywatnym.
Praca zdalna – wady i zalety
ZALETY
- Oszczędność czasu i pieniędzy
- Ogromna swoboda
- Mobilność – praca może być wykonywana z dowolnego miejsca
- Drobne niedyspozycje nie muszą wiązać się z opuszczeniem dnia pracy
- Brak rutyny
- Więcej czasu przed i po pracy
WADY
- Zagrożenia związane z mniejszą motywacją i złym gospodarowaniem czasem
- Zacieranie się granic między sferą prywatną a zawodową
- Utrudniony kontakt z przełożonym
Choć pewne zagrożenia występują, możemy je w pewien sposób ograniczyć. Pozwoli na to nie tylko samozaparcie i dyscyplina, ale również odpowiednie przygotowanie miejsca do pracy zdalnej. Sprawnie zorganizowany home office pozwoli na utrzymanie efektywności na wysokim poziomie.
Jak przygotować miejsce do pracy w domu?
W wielu przypadkach wygoda oraz efektywność pracy zdalnej zależy od nas samych. To my odpowiadamy bowiem za to, w jakich warunkach będzie ona realizowana. Pierwszą zasadą skutecznego pracowania z domu jest wydzielenie przestrzeni, która będzie odizolowana od wspomnianych wcześniej rozpraszaczy – telewizora, radia, konsoli do gier, lodówki, a nawet dzieci.
Najlepiej do tego sprawdzi się oddzielny pokój, w którym możemy się zamknąć na czas pracy. W ten sposób wydzielimy również sferę prywatną od tej zawodowej, a także ograniczymy hałas, który także jest czynnikiem rozpraszającym.
Przy stanowisku musi znaleźć się wszystko to, czego potrzebujemy w trakcie pracy. Tak abyśmy nie musieli co chwilę odrywać się od obowiązków, by szukać sprzętu, papierów lub innych niezbędnych elementów.
Wpływ na jakość pracy ma także oświetlenie oraz meble. Warto pomyśleć o zorganizowaniu miejsca pracy przy oknie – naturalne światło pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie. Oczywiście największą wygodę zapewni nam odpowiednich wymiarów biurko, na którym znajdą się wszystkie ważne sprzęty.
Najczęściej kupowane laptopy biznesowe
Niezbędny sprzęt do pracy zdalnej
W ten sposób przechodzimy do kwestii najważniejszej, czyli skompletowania urządzeń oraz akcesoriów, które okażą się nie tylko przydatne, ale wręcz niezbędne, by praca zdalna w ogóle mogła się odbywać. Bez tego trudno myśleć o sprawnej realizacji codziennych obowiązków, a także o utrzymywaniu stałego kontaktu z przełożonymi i współpracownikami.
- Komputer stacjonarny. Jeśli pracodawca nie zapewnił dostępu do sprzętu firmowego, musimy ograniczyć się do komputera prywatnego. Problem w tym, że nie każde urządzenie okaże się odpowiednie. Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na podzespoły takie jak procesor, pamięć RAM, dysk twardy i karta graficzna – muszą one odpowiadać wymaganiom stawianym przez programy na co dzień wykorzystywane w pracy.
Jeśli pracujemy z użyciem standardowych narzędzi biurowych, wystarczająca okaże się średniej jakości konfiguracja domowa. Nieco inaczej wygląda sytuacja, kiedy to korzystamy z oprogramowania profesjonalnego. Odpowiednia wydajność okażę się wtedy kluczowa.
Wielu pracowników biurowych decyduje się na komputer All-In-One, czyli monitor, w którym zamontowane zostały wszystkie podzespoły. Taki sprzęt zapewnia sporą oszczędność miejsca – brak tu bowiem standardowej skrzynki, całość mieści się na biurku. Komputery All-In-One często są wyposażane w dotykowe ekrany, dlatego nie musimy nawet kupować myszki i klawiatury.
- Laptop. Praca zdalna okaże się komfortowa również przy użyciu sprzętu mobilnego, z którego możemy korzystać przy biurku, na kanapie, balkonie czy też w wielu innych miejscach. Podobnie jak w przypadku komputerów stacjonarnych, laptopy muszą spełniać pewne wymagania sprzętowe.
Do obsługi pakietu biurowego wystarczający okaże się zwykły notebook z podzespołami niskonapięciowymi. Nie jest drogi, a przy okazji zapewni niewielki pobór energii oraz długą pracę na baterii. Wykorzystanie bardziej wymagających programów, służących na przykład o obróbki grafiki i wideo, wymagać będzie natomiast konfiguracji opartej na szybkim procesorze wielordzeniowym, dużej ilości pamięci RAM, a także dedykowanej karcie graficznej o dużej ilości pamięci własnej. Nie możemy zapominać również o odpowiedniej matrycy, a także o zestawie portów i złączy.
Ciekawym wyborem okaże się również ultrabook. Zwłaszcza wtedy, gdy zamierzamy pracować również mobilne, nie tylko przy biurku w domu. Jest to bowiem lekki, kompaktowy sprzęt, który wyróżnia się bardzo długim czasem pracy na baterii. Zwykle są to laptopy 14-calowy lub mniejsze, często wyposażone w ekrany dotykowe.
- Monitor. Przejście na pracę zdalną często oznacza konieczność zakupu nowego monitora lub monitorów – niezależnie od tego, czy korzystamy z komputera stacjonarnego czy laptopa. Wszystko po to, by zapewnić sobie warunki zbliżone do tych panujących w miejscu pracy.
Co będzie dla nas ważne? Przede wszystkim przekątna obrazu, która powinna być na tyle duża, by umożliwić swobodne operowanie na wielu oknach i programach. Monitory 19-, 20- i 21-calowe to modele, od których powinniśmy zacząć poszukiwania. Oczywiście ważna okaże się również wysoka rozdzielczość, a także odpowiedniej jakości matryca – jeśli pracujecie w programach graficznych, musi wyróżniać się dobrym odwzorowaniem kolorów, wysokim kontrastem i właściwą jasnością.
- Smartfon lub tablet. Praca bez urządzeni mobilnych byłaby znacznie utrudniona. Pozwalają nam one bowiem na szybkie sprawdzenie ważnych informacji czy też wykonanie telefonu do współpracownika lub przełożonego. Posłużyć mogą również obsługi różnego rodzaju aplikacji biznesowych i profesjonalnych. Wybierając smartfona i tablet do pracy, warto skupić się na szybkości jego działania (procesor i pamięć RAM) oraz wygodzie użytkowania, za którą odpowiada wielkość oraz technologia wykonania ekranu, obudowa czy chociażby system operacyjny.
- Urządzenie biurowe – w tej kategorii najczęściej wymieniane są oczywiście drukarki, a także skanery. Wiele osób wybiera również kombajny, czyli urządzenia wielofunkcyjne, które drukują, kserują, skanują, a czasem nawet wysyłają i odbierają faksy. W pracy przydatna okaże się również lampka (biurkowa lub na USB), a także niszczarki, kalkulatory oraz laminatory.
- Sprzęt komputerowy – mowa tu o wszelkiego rodzaju produktach pomocniczych, ułatwiających prace przy komputerze stacjonarnym lub laptopie. Z pewnością przydatna okaże się dobrej jakości klawiatura oraz myszka. Do tego dojść może również podkładka pod myszkę, a także sprzęt audio - słuchawki (np. z mikrofonem) oraz głośniki. Wspomnieć możemy również o akcesoriach komputerowych, czyli takich produktach jak huby USB, czytniki kart pamięci czy kamery internetowe.
Kluczowym elementem wystroju domowego biura okazać się może także fotel, który zapewni prawidłowego podparcie dla kręgosłupa podczas wielu godzin pracy zdalnej. Decydując się na takie wyposażenie, możemy być pewni, że home office okażę się tak samo efektywny i wygodny, jak standardowa praca w biurze.
Komentarze (0)