Udostępnij
Skomentuj

Jak wyczyścić przypalony garnek emaliowany? Poznaj sprawdzone domowe sposoby

Każdemu zdarza się przypalić garnek. Na szczęście dzięki domowym sposobom, będzie nadal wyglądał świetnie.

Sprawdź, jak uratować przypalony emaliowany garnek, używając prostych, domowych sposobów i nie wydając dużych pieniędzy.

Najlepsze domowe sposoby na trudne zabrudzenia garnków emaliowanych

Stały pośpiech w naszym życiu wymusza robienie kilku rzeczy jednocześnie. W związku z tym również wpadka w postaci przypalonego przez nieuwagę garnka nie jest niczym niezwykłym. Na szczęście są domowe sposoby, dzięki którym akcesorium kuchenne będzie wyglądało jak nowe. Cały proces trzeba przy tym przeprowadzić delikatnie i nie należy rondla w żadnym wypadku drapać ostrymi narzędziami. Doprowadzi to wyłącznie do przerwania struktury jego powłoki, a w efekcie do nieodwracalnych zniszczeń.

Wśród wypróbowanych trików znajdziesz do wyboru niejeden sposób na sucho, niewymagający użycia wody, oraz sposób na mokro. Od Ciebie zależy, na który z nich postawisz. Do ich wykorzystania przydają się produkty będące podstawowym wyposażeniem większości kuchni. Prawie każdy ma przecież w domu ryż, cebulę, sodę oczyszczoną lub ocet. Ważne, by właściwie dobrać metodę do rodzaju materiału. To, co poskutkuje przy stali nierdzewnej, nie zawsze bywa dobre dla emalii.

Jak umyć emaliowane naczynia?

Na początku warto wiedzieć, czym myć swój zestaw garnków emaliowanych, by długo cieszyć się ich doskonałym wyglądem. Stanowczo należy odrzucić wszystkie druciaki, które spowodują jedynie uszkodzenia. Naczynia takie jak garnki Edel Hoff trzeba czyścić łagodnym detergentem i miękką gąbką. Może ją również zastąpić szmatka z mikrofibry lub ścierka bawełniana. Do trudnych zabrudzeń odpowiednie bywa także mydło w połączeniu z nieco cieplejszą wodą, ale nie gorącą. Emalii nie powinno się myć wrzątkiem.

Doskonałym pomysłem, najczęściej polecanym dla użytkowników emaliowanych kompletów, może się okazać mycie osadów i zabrudzeń z pomocą sody. Wystarczy, że rozpuścisz ją w chłodnej wodzie. Nie działa agresywnie i nie spowoduje uszkodzenia powłoki. Inny popularny sposób to umieszczanie przypalonych przedmiotów w zamrażarce na kilka godzin, dzięki czemu łatwiej jest usunąć przypalenia. Co jednak zrobić, gdy ślady po niedawnej wpadce kulinarnej nadal nie chcą zniknąć? Poniżej przedstawiamy jeszcze kilka świetnych pomysłów.

Polecane modele garnków

Jak usunąć przypalenia, zabrudzenia i osad z garnków emaliowanych?

Akcesoria kuchenne, przykładowo garnki emaliowane Silesia Rybnik wymagają właściwego traktowania. Przypalenia usunie soda oczyszczona. Wystarczy, że rozpuścisz ją w wodzie, tak by powstała gęsta mieszanka. Powstałą miksturą posmaruj problematyczne miejsca. Następnie poczekaj dobę i usuń zaschniętą sodę. Z pomocą przyjdzie Ci ocet winny lub ocet biały oraz stara szczotka do zębów. Zamiennikiem tego środka czyszczącego może być proszek do pieczenia rozrobiony z octem, usuwający tłuszcz. To jednak sposób dla stali nierdzewnej.

Po zniszczeniu rondla, z opresji wybawi Cię również sól. Dno przedmiotu zasyp solą i wlej pół litra wody. Do tego sposobu może być użyta zimna woda. Po kilku godzinach sprzęt dokładnie umyj, a jeżeli czyszczenie przyprawą nie przyniosło efektu, powtórz czynność. Za drugim razem wodę z solą warto podgotować nieco w brudnym naczyniu. Popularny sposób, do którego niezbędne są coca-cola i drewniana łyżka świetnie usuwa trudne zabrudzenia, jednakże niekoniecznie sprawdzi się w przypadku tak delikatnych naczyń, takich jak przykładowo garnki Edenberg, garnki Ambition, lub garnki Tefal.

Ratując swój komplet garnków emaliowanych, sięgnij po popularne, tanie i szeroko dostępne produkty z osiedlowych sklepów. Garść surowego ryżu wrzuć do kociołka, w którym jest już woda (około pół szklanki). Gotuj ryż do miękkości. Po wystudzeniu wyrzuć zawartość i przemyj rondel. Pomocna będzie także cebula. Łupiny cebuli wrzuć do naczynia wypełnionego cieczą i gotuj przez kilka minut. Po ostygnięciu wywaru powinieneś móc bez przeszkód usunąć przypalone resztki z garnka. Przyda Ci się w tym np. szpatułka.

Dobrym środkiem do usunięcia uporczywych osadów może się okazać kwasek cytrynowy lub cytryna, znana ze swoich wybielających i oczyszczających właściwości. Należy je jednak stosować ostrożnie. To raczej sposób, który poskutkuje przy stali nierdzewnej. Dużo lepszą metodą jest rozpuszczenie w garnku z wodą tabletki przeznaczonej do zmywarki. Przy szczególnie trudnych do usunięcia przypaleniach bez obaw umieść na dnie dwie tabletki do mycia naczyń. Taki roztwór musisz zostawić w naczyniu na noc, a następnie rano normalnie wymyć gąbką i płynem.

Najważniejsze zasady przy myciu garnków pokrytych emalią

Podczas mycia trzeba pamiętać o tym, by nie używać żadnych ostro zakończonych przedmiotów, ponieważ powoduje to zarysowania niemożliwe do usunięcia. Nie poleca się również silnych środków chemicznych, gdyż powłoka ceramiczna jest delikatna. Zdrapywanie przypaleń ostrymi narzędziami powoduje pęknięcia emalii. Przy czyszczeniu akcesoriów takich jak np. garnki emaliowane Orion niewskazana bywa bardzo wysoka temperatura wody. Lekko ciepła woda będzie odpowiedniejsza. Do tego łagodny płyn do naczyń i gąbka lub ściereczka z mikrofibry.

 

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:10
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.