Udostępnij
Skomentuj

Jak wyczyścić podkładkę pod myszkę?

Na podkładkach pod myszki gromadzą się zarazki i kurz. Dowiedz się, jak poprawnie dbać o ich higienę.

Jak myć podkładkę pod mysz?

Czasy, kiedy korzystanie z komputera bez podkładki pod mysz, minęły bezpowrotnie. Dawny zestaw komputerowy był obsługiwany za pomocą reliktu w postaci myszki z kulką. Nie każda nawierzchnia była do tego komfortowa – najłatwiej było stosować podkładki. Trudno nam to sobie wyobrazić w czasach, gdy nawet mysz nie jest niezastąpiona – z powodzeniem korzystasz przecież z touchpada w swoim laptopie. Nowoczesne myszki nie wymagają też takiej dbałości o nawierzchnię. Nawet flagowy model myszki gamingowej, czyli PREYON Owl Wireless z teflonowymi ślizgaczami, będzie lepiej funkcjonować z dobrej jakości podkładką.

Polecane podkładki gamingowe

Jeśli jednak korzystasz z myszki komputerowej dowolnego typu, podkładkę warto stosować przynajmniej z kilku powodów – należy do nich troska o nawierzchnię blatu czy o odpowiednie warunki pracy dla samej myszki. Podkładki zrobione są z materiałów, które akcesorium na pewno nie zaszkodzą, co więcej – zapewniają odpowiednie wyważenie gładkości i tarcia, które usprawnia użytkowanie. Akcesoria codziennego użytku mają jednak tendencję do szybkiego brudzenia się i zbierania zarazków – często dotykamy ich (niekoniecznie najczystszymi) dłońmi, osiada na nich kurz itd. Warto wprowadzić czyszczenie podkładki pod mysz do swojego planu tygodnia.

Sposoby mycia podkładki pod myszkę różnią się między sobą w zależności od materiału, z którego jest wykonana. Najmniej problemu sprawiają podkładki wykonane z gładkich, dość twardych materiałów, na przykład z aluminium lub szkła. Sprawa jest niezwykle prosta – wystarczy raz na jakiś czas użyć uniwersalnego spreju i przetrzeć podkładkę miękką szmatką.

Jak umyć podkładkę, gdy wykonano ją z tekstyliów? Warto sprawdzić oznaczenia od producenta – być może wystarczy wrzucić ją do pralki na krótki program bez wirowania i będzie jak nowa.

Czym czyścić podkładkę pod mysz z naturalnego korka? Ten materiał wykazuje właściwości antybakteryjne, świetnie więc sprawdza się przy częstym użytkowaniu. Jego czyszczenie może być odrobinę bardziej problematyczne ze względu na czasochłonny proces wysychania, jednak taka podkładka na długo zachowa swój świeży wygląd. Tego typu akcesorium przecieraj wilgotną szmatką, w przypadku większych zabrudzeń zastosuj naturalny środek czyszczący, np. szare mydło.

Klasyczne, niedrogie podkładki gamingowe wykonane z syntetycznych włókien i tekstyliów nienadających się do prania w pralce, można czyścić szmatką lub robiąc delikatne pranie ręczne przy pomocy płynu albo proszku. Podkładkę wykonaną zaś ze skóry należy pielęgnować ze szczególną dbałością. Najlepiej często przecierać ją szmatką bez detergentów, a raz na jakiś czas użyć środków do konserwacji tego tworzywa.

W każdym z wyżej wymienionych przypadków warto użyć od czasu do czasu substancji o działaniu antybakteryjnym i antywirusowym – najlepiej trzymać butelkę z atomizerem w pobliżu komputera, by o tym nie zapominać. Jeśli zastanawiasz się, czy można tymi środkami wyczyścić podkładkę, to uspakajamy – nie ma się czego obawiać!

Po co czyścić podkładkę pod mysz?

Brudna podkładka pod mysz nie wygląda estetycznie – co do tego nie ma wątpliwości. Oczywiście nikt nie każe Ci prezentować jej publicznie, jednak niezależnie od tego, do czego najczęściej używasz komputera – czy to praca, czy na przykład gry komputerowe – zawsze bardziej komfortowo jest przebywać i tworzyć lub relaksować się wśród ładu. Pamiętaj, że brudna, mało estetyczna podkładka pod mysz, która ma nie tylko gładkie plamy, ale zwłaszcza wystające, zaschnięte zabrudzenia, może nieco obniżyć komfort korzystania z komputera. Nie ma wtedy znaczenia, czy posiadasz drogą myszkę gamingową, czy nieco tańszą, ale polecaną, jak na przykład dobrze wpisującą się w tę kategorię PREYON Condor Classic.

Nie bez znaczenia pozostają również kwestie ekologii i ochrony środowiska. Jeśli zaniedbasz podkładkę pod myszkę, w pewnym momencie jej wyczyszczenie może wydawać się już daremne i uznasz, że lepiej kupić nową. Nie jest to najlepsze rozwiązanie ani dla naszej planety (szczególnie gdy wybierasz produkty z tworzyw sztucznych), ani dla Twojego portfela (zwłaszcza kiedy decydujesz się na podkładki z wyższej półki cenowej). Zdecydowanie lepiej będzie zaoszczędzić pieniądze na nową, fajną grę albo inny gadżet ułatwiający pracę lub granie na Twoim sprzęcie.

Wracając do kwestii mikroorganizmów, które chętnie odwiedzają miękkie i przyjemne zakamarki Twoich akcesoriów – poza tym, że ich obecność brzmi odpychająco, mogą przenosić groźne choroby. Połączenie tekstylnej lub gąbczastej podkładki z przekąskami, słodkim napojem i brakiem odpowiedniej higieny może prowadzić do negatywnych skutków.

Jak często powinno się czyścić podkładkę pod myszkę?

Podkładka pod mysz powinna być czyszczona zawsze wtedy, gdy pojawiają się na niej poważniejsze zabrudzenia, a dodatkowo, profilaktycznie najlepiej jest zdecydować się na gruntowne czyszczenie na przykład raz w tygodniu. Zapisanie sobie przypomnienia w kalendarzu na pewno ułatwi sprawę. Jeśli najbardziej lubisz używać podkładki z materiału, spróbuj znaleźć wersje szybkoschnące.

Czy można prać podkładkę pod mysz w pralce?

Pranie podkładki pod myszkę brzmi nieco ryzykownie, jednak w rzeczywistości może być świetnym sposobem na sprawne czyszczenie, szczególnie dla tych bardziej leniwych. Oczywiście większość materiałów, z których wykonane są podkładki pod myszki, absolutnie się do tego nie nadaje, jest jednak kilka przypadków, które mogą zdać egzamin. Należy do nich na przykład typ solidnych podkładek zrobionych na bazie naturalnego kauczuku oraz miękkich tekstyliów. Zastosuj łagodny płyn do prania, ustaw delikatny program bez wirowania, a później ciesz się czystą i pachnącą podkładką.

Pamiętaj jednak, aby uprzednio upewnić się, że zdaniem producenta nie ma przeciwwskazań do różnego typu zabiegów pielęgnacyjnych w konkretnym przypadku, a mycie podkładki pod mysz tanie się Twoją rutyną.

Udostępnij
2,7
7 ocen
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

"Czasy, kiedy korzystanie z komputera bez podkładki pod mysz, minęły bezpowrotnie." :)
Specjalista Morele | 01:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.