Jak wyczyścić patelnię od spodu? Domowe sposoby
Spis treści:
W jaki sposób wyczyścić patelnię od spodu?
Każdy słyszał o jakimś sposobie na przypaloną patelnię. Niektórzy są wierni metodom naszych babć, które korzystały z ogólnodostępnych produktów, inni zawierzają nowoczesnej technologii płynów czyszczących. Za to nie wszyscy wiedzą, jak wyczyścić, przykładowo, patelnię teflonową od spodu? W jaki sposób pozbyć się czarniejącej spalenizny z części nieużytkowych? Z poniższego artykułu dowiesz się, jak w tym celu wykorzystać domowe metody. To zdrowsze sposoby niż korzystanie z toksycznych chemikaliów, po drugie — łatwiej dostępne.
Pamiętaj: najważniejsza jest regularność. Jeśli będziesz dbał o solidne umycie spodu patelni po smażeniu, brud nie zdąży się nawarstwić, a do jego ewentualnego usunięcia wystarczy najmniej inwazyjne namoczenie. Patelnia stalowa konserwowana po każdym użyciu posłuży Ci przez wiele lat, a patelnie z powłoką zapobiegającą przywieraniu, dzięki regularnemu myciu, na dłużej zachowają swoje właściwości. Po gotowaniu po prostu wystudź patelnię, namocz ją w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń i gruntownie umyj miękką gąbką lub ściereczką z mikrofibry.
Polecane patelnie
Jak wyczyścić przypaloną patelnię od spodu?
Metodę czyszczenia patelni powinno dostosować się do materiału, z którego jest ona wykonana. Przykładowo, patelnia granitowa jest wykonana oczywiście z granitu, ale bywa również pokryta powłoką ceramiczną z góry, a od spodu nawet aluminium. Patelnia gerlach może być wyposażona w specjalny dysk, ułatwiający korzystanie z naczynia na kuchenkach indukcyjnych. W razie wątpliwości warto sprawdzić na stronie producenta, z jakim materiałem będziesz miał do czynienia.
Zanim przejdziesz do opisu domowych sposobów na wyczyszczenie patelni, sprawdź, która metoda sprawdzi się najlepiej w Twojej sytuacji. Patelnia wok: przede wszystkim nigdy nie zostawiaj woku mokrego. Regularnie smaruj go olejem spożywczym. Po każdym smażeniu umyj go ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Większe zabrudzenia usuń za pomocą drewnianej łopatki. Nigdy nie szoruj woka. W przypadku uporczywych zabrudzeń wsyp 3 łyżki sody, wypełnij wok wodą, całość zagotuj i trzymaj na ogniu około pół godziny.
Patelnia tytanowa: najlepiej namoczyć ją roztworem wody i płynu do mycia naczyń. Jeżeli najprostszy sposób zawodzi, zastosuj okład z mleczka czyszczącego. Po prostu odwróć patelnię spodem do góry, nałóż grubą warstwę mleczka na zabrudzoną powierzchnię i odczekaj minimalnie 30 minut. Oczywiście im dłużej, tym lepiej. Jeśli czas Ci na to pozwala, spróbuj namoczyć patelnię przez noc, rano umyj, a na pozostałe zabrudzenia nałóż mleczko. Po godzinie umycie patelni powinno być dziecinnie proste. Pamiętaj, jeśli to możliwe, unikaj szorowania.
Patelnia kamienna: przy małych zabrudzeniach przetrzyj jej powierzchnię miękką gąbką z dodatkiem proszku do szorowania lub płynu do mycia naczyń. W przypadku większego brudu do małego naczynia wsyp sól i stopniowo dodawaj wodę, aby stworzyć gęstą papkę. Nałóż ją na spód patelni, odczekaj kwadrans i przetrzyj miękką ściereczką lub gąbką. Podobny sposób zadziała na patelnię granitową, taką jak patelnia Florina. Im więcej soli, tym lepiej, ale pamiętaj też o prawidłowych proporcjach wody. W przeciwnym razie będzie Ci trudno rozprowadzić papkę na całości spodu patelni.
Domowe sposoby na wyczyszczenie patelni od spodu
Jak wyczyścić patelnię teflonową od spodu? W tym przypadku idealnie sprawdzi się soda oczyszczona i woda utleniona. Zacznij od przygotowania specjalnej pasty. Będziesz potrzebował:
- sody oczyszczonej — około pół szklanki, może być trochę więcej, ale nie więcej niż szklanka,
- wody utlenionej — dokładnie tyle samo, co sody; najlepiej, jeśli roztwór pochodzi ze świeżo otwartej buteleczki, ponieważ woda utleniona z czasem traci swoje właściwości,
- miękkiej gąbki — możesz miejscowo użyć szorstkiej strony zmywaka, ale ogranicz to do minimum.
W misce wymieszaj dokładnie wszystkie składniki. Połóż patelnię spodem do góry i równomiernie pokryj przypalone lub brudne miejsca przygotowaną pastą. Odczekaj kwadrans. W większości sytuacji zabrudzenia powinny bardzo łatwo dać się usunąć, być może nie będzie Ci potrzebna szorstka gąbka, a jedynie wilgotna ściereczka. W przypadku teflonu im mniej szorowania, tym lepiej. Cały proces możesz powtórzyć.
Jak wyczyścić spód patelni indukcyjnej? Patelnie tego typu mają to do siebie, że naprawdę rzadko się brudzą. Regularne mycie obu stron naczynia powinno zapobiec powstawaniu uporczywych zabrudzeń. Jeśli jednak natrafisz na szczególnie trudny do usunięcia brud, spróbuj metody nazywanej kąpielą w sodzie oczyszczonej. Całe naczynie zanurz w misce wypełnionej gorącą, ale nie wrzącą wodą. Wsyp około ¾ szklanki sody. Warto postawić na patelni coś ciężkiego, żeby naczynie nie wypływało. Po 15-30 minutach usuń zanieczyszczenia zwykłą gąbką.
Jeśli nie masz akurat pod ręką sody, wykorzystaj kwasek cytrynowy. Jest mniej skuteczny, ale w przypadku niewielkich zabrudzeń, które najczęściej przydarzają się właścicielom patelni na kuchenki indukcyjne, sprawdzi się świetnie. Litr gorącej lub wrzącej wody wymieszaj z płaską łyżką kwasku. Podobną kąpiel można wykonać również w roztworze z octu. Wtedy na litr wrzątku przypada około ¾ szklanki octu i cztery płaskie łyżki soli. Ile powinna trwać taka kuracja? Patelnia do jajek może się moczyć około 15 minut, zabrudzona patelnia stalowa 45 minut.
Jak wyczyścić patelnię ceramiczną od spodu? Przede wszystkim zaczekaj, aż naczynie całkowicie wystygnie. Najpierw wypróbuj standardowy sposób — namocz ją w gorącej wodzie. Jeśli zabrudzenia są szczególnie uporczywe, zastosuj opisaną wyżej kąpiel sodową lub octową. Spróbuj usunąć brud za pomocą płynu do mycia naczyń i miękkiej strony gąbki. Ponieważ patelni ceramicznej, podobnie jak patelni nieprzywierającej, nie wolno szorować, dbaj o regularne usuwanie nawet najmniejszych zabrudzeń.
Czym wyczyścić patelnię od spodu?
Znasz już domowe sposoby na wyczyszczenie spodu patelni, wiesz również, jaki sposób sprawdzi się najlepiej w przypadku konkretnych materiałów, z których wykonany jest spód naczynia. Pozostaje tylko pytania: czym wyczyścić ten uporczywy brud? Wszelkiego rodzaju patelnie nieprzywierające bardzo źle reagują na szorowanie. Specjalna powłoka znajdująca się na powierzchni naczynia stopniowo się zużywa, a szorstkie gąbki bardzo jej w tym pomagają. Podpowiadamy, jakie przyrządy sprawdzą się najlepiej.
Zmywak kuchenny to nieodłączny towarzysz pierwszych prób usunięcia brudu. Miękka strona sprawdzi się w przypadku patelni teflonowej. Szorstka warstwa jest na tyle delikatna, że w ostateczności może pomóc Ci w usunięciu najbardziej uciążliwego brudu zalegającego na patelni granitowej czy tytanowej. Druciaka używaj tylko wtedy, kiedy Twoja patelnia na sto procent nie ma żadnej powłoki typu „non-stick”.
Pożegnaj się ze szczotkami i przyrządami do szorowania. Większość nowoczesnych patelni bardzo ich nie lubi. Jeśli spróbowałeś już wszystkiego, a po głowie wciąż chodzi Ci pytanie, jak wyczyścić patelnię teflonową od spodu, rozważ zakup specjalistycznej myjki parowej. Parownice czyszczą bez użycia detergentów, ale koszt podstawowego modelu to 300 złotych. Urządzenia tego typu działają dzięki gorącej parze wodnej wydobywanej pod ogromnym ciśnieniem. Woda w tym stanie skupienia wnika w każdą szparę, penetrując nawet najbardziej zaschniętą spaleniznę.
Dodatkową zaletą czyszczenia parowego jest dezynfekcja. Wydobywająca się z urządzenia para ma niemalże 100°C, dzięki czemu spód patelni będzie nie tylko czysty, ale i higieniczny. W przypadku starego, szczególnie uporczywego brudu warto na przemian używać myjki parowej i szorstkiej strony gąbki. Tutaj też uważaj na szorowanie — chociaż na spodach patelni nie zależy konsumentom tak bardzo, jak na ich wewnętrznej, użytkowej stronie, ostre druciaki pozostawią nieestetyczne rysy i trwale obniżą jakość patelni nieprzywierającej.
Komentarze (0)