Udostępnij
Skomentuj

Jak wyczyścić frytkownice? Czyszczenie frytkownicy z oleju

Aby zachować higienę i komfort pracy, sprzęty kuchenne, jak frytkownice, należy poddawać regularnej konserwacji.

Aby zachować higienę i komfort pracy, sprzęty kuchenne, jak frytkownice, należy poddawać regularnej konserwacji.

Polecane frytkownice

Jak dokładnie umyć frytkownicę?

Frytownice domowe to urządzenia AGD, które w licznych kuchniach znajdują różnorakie zastosowanie. Klasyczne frytownice, które wymuszają używanie sporej ilości tłuszczu, w dużym procencie zostały zastąpione przez frytkownice beztłuszczowe i frytkownice niskotłuszczowe, pomocne w przyrządzeniu zdrowszych posiłków. Jedne i drugie wymagają, aby regularnie je czyścić w sposób dostosowany do materiałów, z których są zrobione, i ich właściwości.

Niektóre frytownice przemysłowe wyposażone są w mechanizmy samoczyszczące. W przypadku tych mniejszych, przeznaczonych do użytku domowego, z czyszczeniem najczęściej trzeba sobie niestety radzić samodzielnie. Nie jest to jednak szczególnie skomplikowane, a niektóre metody mają nawet w pewnym sensie półautomatyczny charakter. Dowiedz się, która z metod dokładnego mycia frytkownicy będzie dla Ciebie najlepsza.

Domowe sposoby na czyszczenie frytownicy

Przywierający tłuszcz na elementach składowych frytownicy, a także osad ze skrobi, który mogą pozostawiać ziemniaki, kiedy przygotowujesz frytki, to istna zmora osób, które korzystają z urządzenia. Pozostałości z czasem mogą emitować nieprzyjemny zapach, co tym bardziej przeczy idei higienicznego gotowania. Jednym z najprostszych (a zarazem najbardziej skutecznych) sposobów na czyszczenie frytkownicy tradycyjnej jest roztwór z octu i wody.

Usuń zużyty olej, a następnie, zachowując odpowiednie proporcje, połącz ze sobą te dwie substancje i wlej do misy frytownicy. Wtedy podłącz urządzenie i uruchom je, a za sprawą podgrzewania roztwór pomoże rozpuścić tłuszcz. Po wyłączeniu możesz jeszcze przetrzeć wnętrze i dokładnie usunąć wszelkie pozostałe zabrudzenia i usunąć plamy z tłuszczu także z zewnętrznych części – przyda się do tego np. płyn do naczyń, gąbka i ciepła woda.

Wodę z octem może zastąpić delikatny detergent, który również zadziała jak odtłuszczacz. Części składowe rozkładanych frytownic można z łatwością umyć pod bieżącą wodą. Wystarczy miękka szczotka (idealna, by doczyścić kosz) i płyn czyszczący – większość nowoczesnych akcesoriów do urządzeń może być traktowana jak zwykłe naczynia kuchenne. Pamiętaj, by zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane są elementy – na przykład teflon jest czymś, czego bezwzględnie nie należy szorować. Lepsza będzie delikatna ścierka i detergent w spray’u.

Jak często należy myć frytkownicę?

Regularne czyszczenie wszystkich sprzętów domowych to najprostszy sposób na zachowanie higieny. Lepiej nie doprowadzać do sytuacji, w której należy przeprowadzać gruntowną akcję odtłuszczania i mycia, a zdecydować się na proste zabiegi pielęgnacyjne po każdym użyciu. Zawsze jednak mogą zdarzyć się potknięcia, zatem jeśli doprowadziłeś swoją frytownicę do bardzo złego stanu, nie panikuj – na to także znajdzie się metoda.

Systematycznie dbaj o czystość, stosując się do zaleceń producentów – aby posiłki przygotowywane z pomocą urządzeń wychodziły smaczne i chrupkie, niezbędny jest świeży olej (jeśli jest używany) oraz czysta misa. Frytkownica, która jest zadbana, na pewno posłuży Ci zdecydowanie dłużej – myjąc ją odpowiednio, działasz zatem zarówno na korzyść własnego portfela, jak i całej planety, którym częsta wymiana sprzętu zdecydowanie nie wychodzi na dobre.

Czy frytownicę można myć w zmywarce?

Zmywarki są jednym z najczęściej wskazywanych przez różne osoby ulubionych sprzętów AGD w gospodarstwach domowych. Bardzo ułatwiają prowadzenie kuchni, szczególnie przy większej liczbie domowników, która sprawia, że dzienne zużycie naczyń staje się zazwyczaj dość spore. Są oczywiście pewne kategorie narzędzi kuchennych, które bezwzględnie nie powinny mieć styczności ze zmywarką, jednak w przypadku frytkownicy nie jest to jednoznacznie zabronione. Taka możliwość zależy jednak od kilku czynników.

Po pierwsze, należy mieć na uwadze, że do mycia w zmywarce nadają się jedynie niektóre części konkretnych frytkownic (np. frytkownica Philips jednego typu może nadawać się do mycia w zmywarce, innego – niekoniecznie). Jeśli producent nie odradza mycia frytownicy w zmywarce, ale jednocześnie nie podkreśla takiej możliwości w instrukcji, lepiej nie eksperymentować – ryzykujesz zniszczenie zarówno frytownicy, jak i zmywarki, zatem parę minut oszczędzonych na ręcznym zmywaniu raczej nie jest tego warte.

Nie ma konkretnej reguły określającej, jakie frytownice na pewno nadają się do mycia w zmywarkach, a jakie nie. Przy wielu nowszych modelach, w których da się odseparować na przykład kosz, pojemnik czy wieczko, mycie w zmywarce jest wymienione jako jedna z możliwości. Liczne modele frytkownic beztłuszczowych oraz niskotłuszczowych z łatwością dają się tak wyczyścić i te można wymienić jako najbezpieczniejsze opcje, jednak tradycyjne egzemplarze – jak np. niektóre frytkownice Tefal lub frytkownice Delonghi – także zazwyczaj się nadają.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.