Udostępnij
Skomentuj

Jak wyczyścić basen z brudu?

Aby kąpiel w przydomowym basenie była przyjemnością, musimy zadbać o odpowiednią czystość zbiornika.

W przeciwnym razie będzie jedynie odstraszał. Jak wyczyścić basen z brudu, by zachwycał swym wyglądem i krystalicznie czystą wodą?

Czyszczenie basenu pompą piaskową

Woda w basenie powinna być nieustannie filtrowana. Dzięki temu na dnie niecki basenowej nie będą gromadzić się zanieczyszczenia, liście, piasek, fragmenty ludzkiego naskórka czy też włosy. Obniżają one bowiem komfort użytkowania basenu.

Filtr piaskowy znajdujący się w pompie nie tylko wychwyci znakomitą większość zanieczyszczeń, ale również uzdatnia wodę. Ma jeszcze jedno istotne działanie. Sprawia, że woda znajduje się w ciągłym ruchu, co zapobiega namnażaniu glonów odpowiedzialnych za śliski, zielony osad tworzący się na ścianach i dnie niecki basenowej.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy czyszczenie basenu bez pompy jest możliwe. Odpowiedź brzmi: tak, jednak tylko w przypadku niewielkich zbiorników, takich jak basen dmuchany. Ma on na tyle małe rozmiary, że wylanie wody i nalanie świeżej nie nastręcza żadnych trudności i jest tańsze w porównaniu z zakupem profesjonalnej pompy ssąco-tłoczącej.

W przypadku dużych akwenów, takich jak basen stelażowy 457x122 cm, pompa filtrująca jest konieczna. Nie tylko dlatego, że usuwa zanieczyszczenia, ale również zapewnia optymalną cyrkulację wody.

Czyszczenie basenu odkurzaczem

Odkurzacz basenowy to kolejny sprzęt, który okaże się użyteczny w walce z brudem zgromadzonym w niecce. Pozwoli on usunąć te wszystkie zanieczyszczenia, z którymi nie poradziła sobie pompa filtrująca. Na rynku dostępne są dwa typy odkurzaczy basenowych:

  • ręczne – swym wyglądem i działaniem nie odbiegają znacząco od klasycznych odkurzaczy domowych, z tym że wraz z zanieczyszczeniami do rury wciągają wodę basenową. Są stosunkowo tanie i docierają do wszystkich zakamarków basenu. Operowanie nimi nie należy jednak to przyjemnych czynności. Dlatego warto je stosować, gdy mamy na przykład niewielki basen rozporowy dla dzieci. Wówczas uprzątnięcie zabrudzeń nie zajmie aż tak dużo czasu,
  • automatyczne – jak sama nazwa wskazuje, pozwalają na automatyczne czyszczenie basenu, co jest niezwykle wygodne i praktyczne. Jedynym naszym zadaniem jest odpowiednie zaprogramowanie sprzętu i umieszczenie go w wodzie. Co ważne, wybierać możemy spośród wielu różnorodnych urządzeń. Znajdziemy odkurzacze wymagające podłączenia do pompy filtrującej, w pełni automatyczne jednostki zasilane akumulatorowo czy też sprzęt wyposażony w dodatkowe szczotki podmiatające, które odrywają brud przyklejony do niecki. Odkurzacze te przeznaczone są do średnich i dużych zbiorników, takich jak na przykład basen stelażowy 366x122 cm. Ich podstawową zaletą jest to, że całą pracę wykonują za nas. Sprawdzą się zatem wręcz doskonale, jeżeli przeprowadzamy także czyszczenie niecki basenowej po sezonie. Nie oznacza to jednak, że są to urządzenia całkowicie pozbawione wad. Wiele osób nie może sobie na nie pozwolić z uwagi na wysoką cenę, która sięga nawet 7 tysięcy złotych. Są również mniej dokładne niż odkurzacze ręczne, gdyż nie docierają do wszystkich zakamarków basenu.

Podobnie jak w przypadku pompy filtrującej, czyszczenie basenu bez odkurzacza jest możliwe. Takie rozwiązanie sprawdzi się jednak, jeżeli mamy nieduży basen rozporowy ze stelażem. Wymaga bowiem systematycznego wyławiania zanieczyszczeń przy pomocy specjalnej siatki basenowej, co jest zajęciem żmudnym.

Z kolei brud gromadzący się na dnie i ściankach niecki basenowej należy usunąć, używając szczotki o miękkim włosiu. Dzięki temu nie zniszczymy poszycia. Aby do basenu przedostawało się jak najmniej zanieczyszczeń, warto zakrywać go plandeką, jeśli nie jest używany.

Polecane baseny ogrodowe

Co do czyszczenia basenu sprawdzi się najlepiej?

Pielęgnacja basenu obejmuje również systematyczne stosowanie określonych preparatów chemicznych. Bez tego się nie obejdzie, jeżeli chcemy zachować odpowiednią czystość basenu i higienę kąpieli. Jest to także istotne, jeśli chcemy pozbyć się brudu. Jaka chemia basenowa sprawdzi się najlepiej?

  1. Po pierwsze, środki na bazie chloru. Występują w formie tabletek, granulatu i płynu. Są łatwe w aplikacji, jednak podczas ich dozowania należy zachować ostrożność. Ważny jest również dobór odpowiedniej dawki, której wielkość zwykle jest uzależniona od rozmiarów (pojemności) basenu. Nawet niewielkie różnice mają znaczenie. Inne stężenie środka dodamy, mając basen rozporowy 305x76 cm, a inne, gdy basen stelażowy 366x100 cm,
  2. Po drugie, koagulanty. To środki, które zapobiegają mętnieniu wody. Preparat łączy się z niewielkimi drobinkami brudu, które są na tyle małe, że filtr działający w pompie piaskowej nie jest w stanie ich wychwycić. Dzięki środkowi zabrudzenia tworzą skupiska, których instalacja basenowa łatwo się pozbywa,
  3. Po trzecie, preparaty glonobójcze. Dzięki nim w zdecydowanej mierze ograniczymy rozwój bakterii i glonów, które nie tylko tworzą śliski osad na poszyciu, ale również mogą wywoływać poważne choroby.

Basenową wodę możemy zdezynfekować także na inne sposoby, na przykład poprzez proces elektrolizy. Wówczas chlor wytwarzany jest z soli kuchennej. Inną metodą jest ozonowanie wody. Zabiegi te wymagają jednak specjalnych urządzeń. Mimo wysokiej skuteczność, stosuje się je rzadziej niż klasyczne chlorowanie. Są bowiem od niego kosztowniejsze. Jednak sprawdzą się, jeśli dysponujemy dużym zbiornikiem, takim jak basen stelażowy 366x76 cm.

Istotne pH basenowej wody

Jeżeli chcemy uniknąć zabrudzeń w postaci kamiennego osadu, musimy zadbać o odpowiednie pH wody basenowej. Norma mieści się w przedziale 7.0-7.4.

Wyższe wartości oznaczają, że woda ma kwaśny odczyn, czego konsekwencją może być korozja metalowych elementów konstrukcji basenu. Może to być szczególnie niebezpieczne, jeżeli mamy basen stelażowy 305x76 cm. Model ten, jak sama nazwa wskazuje, wyposażony jest w metalowy stelaż.

Niższe wartości odczynu wody basenowej mają przede wszystkim negatywny wpływ na naszą skórę. Powodują bowiem podrażnienia, alergie oraz zaczerwienienia. Ich przyczyną jest również wytrącanie się wapnia, który tworzy nieestetyczny kamienny nalot na poszczególnych elementach zbiornika.

Aby uniknąć trudnych do usunięcia zabrudzeń i negatywnego wpływu niewłaściwego poziomu pH na stan naszej skóry, należy systematycznie monitorować wysokość odczynu wody basenowej. Jak to jednak robić? Za pomocą miernika poziomu pH. To proste i tanie urządzenie, które ułatwi nam dobór właściwego środka chemicznego (pH Plus lub pH Minus).

Przy aplikowaniu chemii basenowej zawsze musimy mieć na uwadze zalecenia producenta zbiornika. Może się bowiem zdarzyć sytuacja, w której dany środek nie będzie wskazany, jeśli mamy w planach czyszczenie basenu Intex, a okaże się odpowiedni, gdy będziemy czyścić basen Bestway.

Podsumowując, czyszczenie basenu ogrodowego będzie żmudne i czasochłonne, jeżeli zaniedbamy systematyczną pielęgnację zbiornika. Wówczas brud łatwo osadzi się na ścianach i dnie niecki basenowej. Na szczęście, na rynku dostępne są różnorakie narzędzia i preparaty, które sprawiają, że walka z zanieczyszczeniami jest prostsza, mniej czasochłonna i praktycznie bezwysiłkowa.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.