Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jak wyczyścić basen? Jak dbać o basen?

Czysty basen to podstawa udanego wypoczynku. Czyszczenie basenu nie jest tak trudne – jak to zrobić?

Na rynku dostępne są trzy rodzaje basenów. Najprostszy z nich – basen dmuchany – zwykle przeznaczony jest dla małych dzieci. Z uwagi na niską cenę jest to wariant chętnie wybierany. Jest jednak mniej wytrzymały i odporny na uszkodzenia w porównaniu z pozostałymi dwoma wariantami.

Basen rozporowy oferuje korzystny stosunek ceny do jakości. Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, a przy tym nie kosztuje wiele. Nic więc dziwnego, że rozwiązanie to cieszy się dużą popularnością. Jego atutem jest również prosty montaż. Wystarczy napełnić go wodą, a woda napierając na ścianki basenu, podtrzyma go w odpowiedniej pozycji.

Trzeci wariant to basen stelażowy. Dzięki specjalnej konstrukcji (jak sama nazwa wskazuje, produkt ten jest wyposażony w metalowy stelaż) to produkt charakteryzujący się największą wytrzymałością i stabilnością spośród wszystkich dostępnych na rynku rozwiązań. Zwiększa to również jego cenę.

Niezależnie od modelu, wszystkie baseny czyścimy podobnie. Zanim jednak przystąpimy do realizacji poszczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, pamiętajmy o przeczytaniu instrukcji obsługi. Niektórzy producenci sprzętu basenowego konstruują własne zalecenia. Warto się ich trzymać, jeżeli chcemy, aby basen służył nam przez wiele lat.

Jak wyczyścić basen z glonów?

Glony sprawiają, że woda w basenie prezentuje się nieestetycznie, co skutecznie zniechęca do kąpieli. Pierwszymi symptomami tego, że dzieje się coś niepokojącego są:

 • pojawienie się na dnie i ściankach basenu śliskiego biofilmu,
 • nagłe zwiększenie zużycia chloru.

Potem dochodzi do:

 • zmętnienia wody,
 • pojawienia się alg,
 • zabarwienia basenowej wody na zielono.

Konsekwencją rozwoju alg jest nie tylko nieestetyczny wygląd wody, ale również obniżenie pH wody, co skutkuje dalszym rozwojem glonów, a tego na pewno chcemy uniknąć. Kiedy więc zauważymy pierwsze objawy, powinniśmy działać, stosując odpowiednią chemię basenową. W tabeli zawarte zostały informacje na temat preparatów, które mogą okazać się pomocne w walce z algami.

Czym zwalczać glony w basenie?

Preparaty utrzymujące odpowiedni poziom azotanów i fosforanów - stosuje się je w pierwszej kolejności aż do uzyskania optymalnego środowiska wodnego, za które zwykle uważa się wodę zawierającą mniej niż 20 ppm azotanów i mniej niż 0,2 ppm fosoforanów, przy czym w zależności od rodzaju basenu wartości te mogą być różne, dlatego zaleca się skorzystanie z instrukcji w celu określenia optymalnych proporcji. Sprawiają, że algi mają mniej składników odżywczych, dzięki czemu ich rozwój nie postępuje szybko

Algicydy - stosuje się je po uzyskaniu odpowiedniego środowiska wodnego za pomocą preparatów gwarantujących odpowiednie poziom azotanów i fosforanów, usuwają glony z basenu, wyprały niebezpieczne w użyciu sole rtęci i miedzi, gwarantują wysoką skuteczność, wskazane jest ich stosowanie tylko w sezonie letnim

Na uwadze warto mieć również sposób dawkowania i aplikowania tych środków. Musi on być zgodny ze wskazaniami producenta zawartymi na opakowaniu. Tylko wówczas preparaty będą w pełni bezpieczne nie tylko dla użytkowników basenu, ale również dla samego poszycia.

Co więcej, pamiętajmy o tym, że woda w basenie powinna być w ciągłym ruchu. Wówczas ryzyko powstawania glonów zmniejsza się. Jeżeli zatem zamierzamy z basenu korzystać przez całe lato, warto pomyśleć o montażu pompy filtrującej. Nie tylko usuwa ona zanieczyszczenia, ale także sprawia, że woda jest w ciągłym ruchu.

Polecane akcesoria do czyszczenia basenu

Jak wyczyścić basen z osadu?

Zielona woda to nie jedyny problem, z jakim możemy mieć do czynienia w trakcie użytkowania basenu. Na jego dnie powstawać może bowiem nieestetyczny osad. Jeżeli jest on wynikiem niepożądanego działania glonów, wówczas najpierw musimy pozbyć się źródła problemów, czyli alg. W takim przypadku stosujemy technikę opisaną wyżej.

Jeżeli osad to wynik zabrudzenia niecki basenowej, musimy po prostu go uprzątnąć. Jak to jednak zrobić? Istnieje kilka sposobów. Po pierwsze, jeżeli czyszczenie basenu odbywa się po sezonie, możemy wypuścić wodę i umyć jego dno i ścianki przy pomocy miękkiej szmatki i odpowiednich detergentów.

Szmatka musi być wykonana z irchy, mikrofibry lub bawełny. Dzięki temu na pewno nie uszkodzi poszycia basenowego. Gdy zabrudzenia są wyjątkowo trudne do usunięcia, możemy wspomóc się szczotką. Pamiętajmy jednak o tym, by używać jej delikatnie. Wówczas nie zniszczymy powłoki.

Niezwykle ważną kwestią jest również odpowiedni dobór detergentów czyszczących. Muszą być one dedykowane do użytku basenowego. Dzięki temu:

 • ułatwią usuwanie zabrudzeń,
 • będą bezpieczne dla poszycia,
 • utworzą warstwę ochronną, która zapewni większą trwałość i żywotność basenu.

Warto pamiętać jednak, że środki do czyszczenia to jedynie niewielki wycinek produktów z kategorii chemii basenowej. Wśród godnych uwagi preparatów, które mogą okazać się przydatne w pielęgnacji basenu, można wymienić środki o działaniu:

 • klarującym wodę basenową,
 • zapewniającym odpowiednie pH wody,
 • dezynfekującym,
 • zwalczającym bakterie,
 • usuwającym glony.

Dzięki nim woda w naszym basenie będzie czysta i klarowna, co zachęci do spędzania czasu na świeżym powietrzu. W ten sposób zadbamy również o kondycję sprzętu, co pozwoli przez dłuższy czas cieszyć jego bezawaryjnym działaniem.

Usuwanie osadu za pomocą szmatki i detergentów może okazać się niezwykle żmudną czynnością. Jest nawet wręcz niewykonalne, jeżeli nie chcemy spuszczać wody z basenu. W takim wypadku warto zastosować odkurzacz basenowy. Na rynku dostępne są dwa typy tych urządzeń:

 • odkurzacze ręczne – swą konstrukcją i działaniem przypominają klasyczne odkurzacze, z tym że wraz z zabrudzeniami wciągają wodę. Podłącza się je do pompy filtrującej. Jak sama nazwa wskazuje, to użytkownik jest odpowiedzialny za ich obsługę,
 • odkurzacze automatyczne – również podłącza się je do pompy filtrującej, jednak nie wymagają asysty człowieka, gdyż działają automatycznie. Są niezwykle praktyczne i wygodne. Jedynym ich mankamentem jest dosyć wysoka cena. Jeżeli jednak zależy nam na wysokiej czystości basenu, sprawdzą się doskonale.

Jak wyczyścić basen z piachu?

Do basenu dostają się nie tylko zanieczyszczenia, ale również i piach. Podstawowym sposobem pozbywania się go jest montaż pompy filtrującej. Nie zawsze jednak jest ona w stanie wychwycić wszelkie drobinki. Z tego względu zdecydować możemy się na regularne stosowania odkurzacza basenowego. To, na jaki model się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od naszych preferencji, a także możliwości finansowych.

Wraz z piaskiem za pomocą odkurzacza basenowego pozbędziemy się również innych zanieczyszczeń, które mogą doprowadzić do rozwoju glonów, czego na pewno chcemy uniknąć. Jak zostało wspomniane, algi sprawiają, że woda w basenie zmienia swój kolor na zielony, co nie prezentuje się estetycznie.

Jak wyczyścić basen po sezonie?

Po sezonie letnim basen wymaga szczególnej troski. Ważne jest wyczyszczenie nie tylko jego ścianek i niecki, ale również pompy filtrującej. Należy to zrobić przy pomocy miękkiej szmatki, która nie uszkodzi poszczególnych części. Warto również dokładnie przyjrzeć się filtrowi. Jeżeli jest w złym w stanie, nie warto czekać do wiosny i wymienić go od razu po zdiagnozowaniu problemu.

Pamiętać musimy również o odłączeniu wszystkich węży od sprzętu. Szczególnie istotne jest dokładne wysuszenie pompy, a także niecki basenowej przed ich schowaniem. Wilgotne i mokre środowisko stwarza bowiem warunki idealne do rozwoju grzybów i pleśni. Mogą one negatywnie wpłynąć na zapach poszycia, a także prowadzić do jego uszkodzeń.

Podsumowując, czyszczenie basenu z glonów, osadu i piasku nie musi być męczącym zabiegiem, o ile dysponować będziemy odpowiednimi detergentami i sprzętem. Dzięki temu zachowamy odpowiednią higienę basenu, a kąpiel w nim będzie nie lada frajdą i przyjemnością.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.