Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać zmywarkę? Jaka najlepsza? Polecane modele

Zmywarka do naczyń ułatwia sprzątanie oraz pozwala zaoszczędzić pieniądze. Jak wybrać najlepszą zmywarkę?

Oszczędność czasu oraz pieniędzy to dwie największe zalety używania zmywarek do naczyń. W obecnych czasach stanowią one standardowe wyposażenie większości gospodarstw domowych. Za pomocą zmywarki do naczyń można łatwo i szybko posprzątać po obiedzie, nie niszcząc przy tym dłoni, a czas, w którym urządzenie myje naczynia poświęcić na chwilę relaksu albo rozmowy z rodziną. Zmywarki do naczyń dostępne są w wielu wariantach, różnią się funkcjonalnością, zużyciem prądu oraz wody, a także budową. Jak wybrać zmywarkę idealną do swojej kuchni? Która będzie najlepsza? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym poradniku.

Zmywarki do naczyń dostępne są w wielu wariantach, różnią się funkcjonalnością, zużyciem prądu oraz wody, a także budową. Jak wybrać zmywarkę idealną do swojej kuchni? Która będzie najlepsza? Odpowiedzi na tak postawione pytania wcale nie muszą być proste. Zakupie zmywarki powinna towarzyszyć dokładna analiza własnych potrzeb, a także możliwości finansowe. Niniejszy poradnik sprawi, że całe przedsięwzięcie okaże się dużo prostsze.

Dlaczego warto kupić zmywarkę do naczyń?

Zakup zmywarki do naczyń wiąże się ze sporym wydatkiem. Warto jednak pamiętać, iż urządzenie to w dłuższej perspektywie pozwoli zaoszczędzić pieniądze, wydawane wcześniej na prąd i wodę, wykorzystywane podczas mycia ręcznego. Zmywanie naczyń w zmywarce jest bardziej ekonomiczne i nie wymaga tak dużych zasobów, jak zmywanie ręczne. To niejedyne zalety zmywarek do naczyń. Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy tego typu urządzeń.

Zalety i wady zmywarek

ZALETY

 • oszczędność czasu i wody, a w konsekwencji również pieniędzy
 • czyste i lśniące naczynia
 • suszenie naczyń
 • możliwość wyboru odpowiedniego programu, dostosowanego do skali zabrudzeń i ilości naczyń znajdujących się w urządzeniu
 • nie niszczy rąk
 • brak kontaktu ze środkami niszczącymi dłonie

WADY

 • jednorazowy wysoki wydatek
 • nie wszystkie naczynia mogą być czyszczone w zmywarce (ze złoconymi ozdobami, drewniane, malowane)
 • zajmuje dodatkowe miejsce w kuchni
 • niektóre zabrudzenia trzeba usunąć ręcznie
 • pobór prądu

Nie brakuje również przeciwników zmywarek do naczyń, którzy twierdzą, iż zmywanie ręczne jest korzystniejsze zarówno ze względu na zużycie prądu, jak i wody. Warto przeanalizować wszystkie aspekty dotyczące zmywania ręcznego i zastanowić się nad tym, które rozwiązanie jest bardziej opłacalne. Zmywanie ręczne wiąże się z:

 • Poświęceniem dodatkowego czasu. Im większa rodzina, tym więcej naczyń zbiera się w zlewie. Najbardziej czasochłonne jest zmywanie naczyń po spotkaniu ze znajomymi oraz po rodzinnym obiedzie, na którym zawsze obecnych jest wiele osób. Czas marnowany przy zmywaniu, można poświęcić dla rodziny, dzieci lub na własny rozwój. Zmywarki są pod tym względem bardzo cenione. Nasze obowiązki ograniczają się bowiem wyłącznie do załadowania urządzenia, włożenia środka czyszczącego i wybrania programu. Nie musimy nawet martwić wycieraniem mokrych naczyń, ponieważ prawie każdy model zmywarki obsługuje funkcję suszenia,
 • Stycznością z bakteriami. Na gąbkach oraz w zlewie zalegają duże ilości bakterii. By mieć pewność, że nie ma ich na czystych naczyniach, należałoby za każdym razem zdezynfekować ściereczki. W zmywarce również zbierają się bakterie, jednak większość z nich w 60°C ginie, a specjalne środki czyszczące usuwają pozostałości gromadzące się w szczelinach,
 • większym zużyciem wody - podczas tradycyjnego zmywania pod bieżącą wodą zużywane są jej duże ilości. Zmywarki, szczególnie te nowoczesne, zużywają około 6-7 litrów na jeden cykl. Jest to stosunkowo niewiele. Osoby korzystające ze zmywarek notują niższe rachunki za wodę. Wspomnieć należy również o specjalnych programach ekologicznych, które dodatkowo ograniczają zużycie wody. Dzięki temu, wydatki na rachunki okażą się jeszcze niższe, co oznacza, że zakup zmywarki może nam się szybko zwrócić,
 • Zużyciem energii elektrycznej. Teoretycznie w zmywaniu tradycyjnym nie zużywamy energii. Ale czy na pewno? Większość z nas zmywa naczynia w ciepłej wodzie. W mieszkaniach woda podgrzewana jest przez elektryczny/gazowy bojler bezpośrednio w łazience albo też jest dostarczana z ciepłowni. W każdym przypadku wiąże się to z dodatkowymi opłatami,
 • Zakupem detergentów. W tym przypadku środki do zmywarek takie jak sól, nabłyszczacz lub tabletki są droższe niż płyn do mycia naczyń. Jednak w przypadku tradycyjnego, ręcznego zmywania należy również doliczyć konieczność zakupu gąbek oraz ściereczek. Warto również wziąć pod uwagę ilość naczyń, którą zmywarka jest w stanie umyć jedną tabletką. Zakup całego opakowania detergentów do zmywarki wystarcza na kilkadziesiąt cykli.

Jest to szczególnie opłacalne w przypadku urządzeń dużych przeznaczonych dla rodzin (ich szerokość wynosi 60 cm). Dzięki dostępności licznych półek, koszyczków i szuflad, do zmywarki zmieści naprawdę sporo naczyń, a tabletka do zmywarki zawsze zostanie użyta jedna.

Jaką zmywarkę do naczyń wybrać?

Zmywarki można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: wolnostojące i do zabudowy. Samym sposobem działania nie różnią się one diametralnie. Najczęściej mają te same funkcje i możliwości.

 1. Zmywarki wolnostojące

Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość ustawienia urządzenia w każdym miejscu w kuchni, wystarczy tylko doprowadzić do niej wodę oraz zamontować odprowadzanie ścieków. Górną cześć większości zmywarek wolnostojących można swobodnie zdejmować, a na jej miejscu umieścić blat kuchenny. Front urządzenia pozostaje nadal widoczny, a jedynie jej górna część zostaje zastąpiona blatem. Zmywarki wolnostojące okażą się dobrym wyborem także ze względu na łatwiejszy montaż, a także na możliwość łatwego przenoszenia. W przypadku przeprowadzki, nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby szybką ją odłączyć i wynieść. W zależności od wybranego modelu, sprawdzą się one także w małych pomieszczeniach (zwłaszcza przy szerokości 45 cm).

Polecane zmywarki wolnostojące

 1. Zmywarki do zabudowy

Tego typu urządzenia umożliwiają dopasowanie frontu do wnętrza kuchni, a przede wszystkim do wyglądu innych szafek. Dzięki temu są ukryte i nie psują wrażeń estetycznych. Zmywarki do zabudowy dzielą się na dwa typy:

 • częściowo zintegrowane – panel sterowania jest widoczny na frontowych drzwiach,
 • całkowicie zintegrowane – panel sterujący jest ukryty za drzwiczkami zmywarki. Są to zmywarki całkowicie obudowane, niewidoczne dla osób przebywających w kuchni.

Wybór rodzaju zmywarki zależy od indywidualnych preferencji i względów estetycznych, choć trzeba pamiętać, że zmywarka do zabudowy jest przystosowywana do konkretnego umeblowania. Jej wyjęcie może okazać się znacznie utrudnione. Kolejne problemy pojawią się wówczas, gdy zmywarka do zabudowy będzie wymieniana. Konieczny okaże się zakup modelu, który także będzie pasował do przygotowanej wnęki i stylu mebli.

Polecane zmywarki do zabudowy

Czym kierować się podczas zakupu zmywarki do naczyń?

Zakup zmywarki do naczyń powinien zostać poprzedzony gruntowną analizą dostępnych na rynku rozwiązań. Poszczególne modele różnią się między sobą pojemnością, klasą energetyczną, ilością zużywanej wody, a także dostępnymi programami zmywania. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu zmywarki do naczyń? Przede wszystkim na:

 1. Klasę energetyczną

Oznaczenie klasy energetycznej znajduje się na etykiecie urządzenia. Informuje ono o średnim zużyciu energii podczas standardowego cyklu zmywania 12 kompletów naczyń, a także o zgodności z unijnymi dyrektywami. Klasa energetyczna informuje o efektywności danego produktu. Podawana jest ona w skali od A+++ do G, gdzie klasą A+++ oznaczane są produkty o najmniejszym zużyciu energii. Do zastosowań domowych zaleca się wybierać urządzenia o klasach A, które pozwalają zaoszczędzić pieniądze. Choć świadomość konsumencka cały czas rośnie, klasa energetyczna nadal jest przez wiele osób bagatelizowana. Klienci skupiają się bardziej na funkcjonalności i nie zwracają uwagi na to, jak droga będzie eksploatacja sprzętu. Nie ważne więc czy kupowana jest zmywarka do zabudowy czy wolnostojąca, warto upewnić się, czy wybrany model jest energooszczędny czy wręcz przeciwnie. Zmywarka z klasą energetyczną A lub wyższą okaże się również bardzo ekologiczna.

 1. Pojemność zmywarki

Jest to jeden z najważniejszych elementów, nad którym należy się zastanowić przed zakupem zmywarki. Pojemność urządzenia określa się na podstawie ilości kompletów naczyń, które można włożyć jednocześnie do środka. Na wybór odpowiedniej pojemności zmywarki wpływ powinna mieć ilość domowników i używanych przez nich naczyń. Urządzenia o szerokości 45 cm myją jednorazowo 8-10 kompletów naczyń, natomiast zmywarki o szerokości 60 cm pomieszczą nawet 15 kompletów. Kupując zmywarkę niewielką, musimy liczyć się z koniecznością częstego jej włączania, co oczywiście przełoży się na wyższe wydatki, nawet jeśli klasa energetyczna jest odpowiednia. Nie można jedna przesadzić w drugą stronę. Model o szerokości 60 cm okaże się zbyt duży dla jednej osoby. W efekcie, naczynia będą zalegać wewnątrz, co szybko poczujemy za sprawą unoszącego się zapachu.

 1. Zużycie prądu

Podczas zakupu zmywarki do naczyń można spotkać się z parametrami informującymi o zużyciu prądu na jeden cykl oraz rocznym zużyciu prądu. Pierwsza wielkość oznacza ilość energii elektrycznej, którą zużyje zmywarka na jeden cykl mycia podczas standardowego programu. Drugi parametr informuje o ilości zużycia energii elektrycznej w kW/h podczas 280 standardowych cykli zmywania. Wszystko to oznacza, że możemy obliczyć, czy interesujące nas zmywarki są energooszczędne.

 1. Zużycie wody

Jednym z najważniejszych parametrów jest także zużycie wody. W tym przypadku również podawane są dwie wielkości – jedna dotycząca zużycia wody na jeden cykl mycia, a druga informująca o rocznym wykorzystaniu wody. Najoszczędniejsze urządzenia zużywają około 6-7 litrów wody na jeden cykl mycia z programem ekonomicznym. W przypadku parametru informującego o rocznym zużyciu wody, wielkość podawana jest dla 280 cykli zmywania.

 1. Klasa zmywania i klasa suszenia

Klasa zmywania informuje o efekcie usuwania zabrudzeń z naczyń podczas jednego cyklu zmywania. Określana jest ona symbolami od A do G, przy czym parametr A oznacza najefektywniejsze usuwanie zanieczyszczeń. Tak samo oznaczana jest klasa suszenia, która informuje o efekcie suszenia naczyń w jednym cyklu. Podobnie jak w przypadku klasy energetycznej, parametry te są rzadko analizowane przez klientów. Oczywiście niesłusznie – za pomocą tych danych możemy bowiem łatwo porównać ze sobą różne urządzenia. Dla większej pewności, możemy również przeanalizować różnego rodzaju testy i recenzje, w których kwestie te często są szeroko omawiane. W ten sposób łatwiej będzie nam zawyrokować, jaką zmywarkę warto wybrać.

 1. Poziom hałasu

Najwięcej zmywarek wytwarza hałas w wysokości 40-45 dB. Im cichsze urządzenia, tym wyższa cena zmywarki, ale także większy komfort użytkowania. Na ten parametr warto zwrócić szczególną uwagę w przypadku posiadania małych dzieci czy przebywania w domu z osobami wrażliwymi na hałas lub skarżącymi się na bóle głowy. Głośna zmywarka do zabudowy czy też wolnostojąca okaże się uciążliwa także wówczas, gdy znajdzie się blisko pomieszczenia, w którym najczęściej przebywamy. Wszystko to sprawia, ze warto sprawdzać poziom hałasu jeszcze w czasie zakupu sprzętu.

 1. Wymiary zmywarki

Kupując zmywarkę, należy zwrócić uwagę na jej wymiary zewnętrzne i dopasować je do wielkości pomieszczenia. Wpływ na wielkość urządzenia powinna mieć także ilość osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe. Większość producentów zmywarek oferuje urządzenia w dwóch szerokościach – 45 cm i 60 cm, choć zdarzyć mogą się także modele niestandardowe bądź przygotowywane na zamówienie. Pierwszy rodzaj zmywarek polecany jest singlom oraz małym – dwu i trzyosobowym rodzinom. Taki model zmywarki rzadko pomieści więcej niż 10 kompletów naczyń. Zmywarka 60 cm przeznaczona będzie przede wszystkim dla dużych rodzin. W ciągu jednego cyklu, umyć możemy nawet 15 kompletów naczyń. Okaże się to przydatne zwłaszcza na imprezach i po obiadach rodzinnych.

 1. Dostępne programy zmywania

To jakie programy znajdą się w zmywarce, zależy przede wszystkim od ich ceny. Należy wybierać roztropnie, gdyż jak pokazuje praktyka, wiele funkcji nie jest wykorzystywanych w codziennym użytkowaniu. Najpopularniejsze programy to:

 • mycie wstępne – namaczanie; pozwala usunąć zaschnięte resztki – naczynia płukane są zimną wodą przez 15 minut;
 • program normalny – wykorzystywany przy średnio zabrudzonych naczyniach;
 • program intensywny (higieniczny) – stosowany do silnie zabrudzonych naczyń. Wykonywanych jest kilka cykli mycia, w wysokiej temperaturze (60°C). Czas trwania programu może wynosić nawet 2 godziny;
 • 1/2 wsadu – umożliwia umycie niepełnej zmywarki przy zmniejszonej ilości poboru wody;
 • BIO – mycie odbywa się w temperaturze 50°C;
 • ECO – program ekonomiczny, podczas którego zmywarka wykorzystuje mniejszą ilość wody, energii, a mycie odbywa się w temperaturze 50°C;
 • przyspieszony – trwa ok. 30 minut, stosowany w celu przepłukania lekko zabrudzonych naczyń;
 • delikatny – również przeznaczony do lekko zabrudzonych delikatnych naczyń np. kieliszków czy szklanek. Zmywanie odbywa się w temperaturze 30-45°C;
 • automatyczny – zmywarka rozpoznaje stopień zabrudzenia oraz ilość naczyń i na tej podstawie dobiera wysokość temperatury, ilość wody oraz czas trwania mycia.

Jaką zmywarkę kupić - dodatkowe funkcje urządzenia

Nowoczesne zmywarki do naczyń wyposażone zostały w dodatkowe funkcje, które zwiększają ich możliwości oraz wpływają na zużycie energii i wody podczas pracy urządzenia. W większości zmywarek można spotkać się z takimi funkcjami jak:

 • opóźniony start – po załadowaniu zmywarki rozpoczęcie mycia można opóźnić nawet o 24 godziny. Opóźniony sprawdzi się na przykład wówczas, gdy planujemy gdzieś wyjechać i chcemy, by mycie zakończyło się na chwilę przed naszym przyjazdem,
 • regulacja twardości wody – ustawiana poprzez pokrętło lub elektronicznie,
 • mycie strefowe – wybór kosza, który ma zostać umyty. W ten sposób możliwe jest ustalenie tego, ile wody zmywarka zużyje podczas cyklu,
 • zmywanie naprzemienne – zapewnia dokładniejsze mycie poprzez przemienne działanie ramion,
 • system Aqua Stop – chroni przed zalaniem kuchni w przypadku awarii urządzenia,
 • dodatkowe zabezpieczenia – np. przed otwarciem zmywarki podczas pracy, blokada uniemożliwiająca zmianę programu podczas pracy
 • funkcja 3w1 – system w zmywarce rozpoznaje środek czyszczący i na tej podstawie dobiera odpowiedni program,
 • elektroniczna regeneracja – umożliwia stałą kontrolę wody znajdującej się we wnętrzu zmywarki – na podstawie twardości wody urządzenie decyduje, kiedy konieczna jest regeneracja zmiękczacza,
 • pomocnik dozowania – optymalizuje działanie tabletek i zapobiega niekompletnemu rozpuszczeniu się ich podczas zmywania,
 • wymiennik ciepła – zabezpiecza naczynia przed szokiem termicznym, gwarantuje higieniczne suszenie oraz pozwala zaoszczędzić energię elektryczną – raz ogrzana woda wykorzystywana jest w kolejnym etapie zmywania.

Wyposażenie zmywarki – na co warto zwrócić uwagę?

O tym, że zmywarka jest warta zakupu, decydują nie tylko dodatkowe funkcje i parametry, takie jak poziom hałasu, ilości naczyń, jakie mogą zostać umyte czy też dostępne programy. Ważne jest również to, czy oferowane urządzenia są wyposażone w elementy przydatne podczas codziennego użytkowania.

W skład wyposażenia zmywarek do naczyń wchodzą różnego rodzaju kosze na naczynia, uchwyty na kieliszki, wskaźniki i filtry. Co powinna zawierać ergonomiczna zmywarka do naczyń? Przede wszystkim:

 • kosze na naczynia umieszczone w komorze – przydatnym rozwiązaniem są kosze na kółkach zapewniające łatwiejsze wysuwanie,
 • kosze na sztućce – mogą zostać zamontowane zarówno w dolnym, jak i na górnym poziomie,
 • uchwyty na kieliszki,
 • natryski – najczęściej montowane są dwa ramiona natryskowe, jedno na każdy kosz,
 • dodatkowe półki i stojaki,
 • wyświetlacz – informuje o podstawowych parametrach, a także o braku detergentów, może wyświetlać także czas, jaki pozostał do końca zmywania,
 • wskaźniki,
 • filtry samoczyszczące – służące do usuwania resztek jedzenia.

Podstawowa zmywarka z niskiej półki cenowej dysponuje zazwyczaj tylko koszami na sztućce i półkami oraz stojakami. Modele droższe są natomiast wyposażone w wiele dodatków, w skład których wejść może również rozbudowany panel sterowania, a także łączność bezprzewodowa. Sprawia ona, że zmywarki mogą być obsługiwane na odległość. Na rynku znaleźć możemy coraz inteligentniejsze urządzenia, które wiele czynności wykonują za nas.

Ile kosztuje dobra zmywarka do naczyń?

Ceny zmywarek do naczyń uzależnione są od kilku elementów – klasy energetycznej urządzenia, jego pojemności, producenta, zużycia wody i energii elektrycznej, a także poziomu generowanego hałasu. W jakich przedziałach cenowych można kupić dobrą zmywarkę do naczyń?

 • Do 1000 zł – oferowane są urządzenia posiadające podstawowe wyposażenie i wykorzystujące podstawowe programy. W tym przedziale cenowym można kupić zmywarki w klasie energetycznej A++. W kategorii do tysiąca złotych znajdzie się przede wszystkim zmywarka wolnostojąca. Taki budżet okaże się wystarczający również do zakupu modeli stosunkowo wąskich (o szerokości 45 cm), będą to więc przede wszystkim urządzenia dla osób, które brudzą niewiele naczyń w ciągu dnia.
 • Od 1000 do 1500 zł – urządzenia dostępne w tym przedziale cenowym wyposażone są większą ilość programów, a zmywarki posiadają klasę energetyczną A++ (niekiedy również A+++). Są to urządzenia bardziej funkcjonalne i zużywające mniej wody (około 7-10 l). W tej kategorii znajdzie się zarówno zmywarka do zabudowy (najtańsze modele), jak i wolnostojąca. Nie powinniśmy mieć również problemów ze znalezieniem sprzętów o szerokości 60 cm.
 • Powyżej 1500 zł – zmywarki w tej cenie mają wiele dodatkowych funkcji i wskaźników. Są energooszczędne i zużywają mało wody. Charakteryzują się wysoką jakością wykonania i długą żywotnością. Wybór okaże się bardzo szeroki – niezależnie do tego, czy ma być to zmywarka wolnostojąca czy też zmywarka do zabudowy. Możemy przebierać między modelami o szerokości 45 cm, a także 60 cm. Wiele z nich będzie się wyróżniało wysokimi, bardzo korzystnymi parametrami (będzie to przede wszystkim niski poziom hałasu oraz wysoka klasa energetyczna).

Uwaga!

Warto podkreślić, że zmywarki z najwyższej półki cenowej zapewniają nie tylko niski poziom hałasu i sprawne działanie, ale również wiele technologii i funkcji, których nie znajdziemy w modelach tańszych. Jednym z tego typu dodatków może być sieć Wi-Fi, która pozwala sterować urządzeniem na odległość, na przykład w czasie, gdy nie ma nas w kuchni. Na rynku oferowana jest także zmywarka z łącznością Bluetooth.

Jakiego producenta zmywarkę do naczyń wybrać?

Skoro wiemy już, jak wybrać dobrej jakości sprzęt, warto powiedzieć trochę również o renomie firm, które odpowiadają za ich przygotowanie. Najpopularniejsi producenci zmywarek to m.in. Bosch, Electrolux, Whirlpool, Siemens, Hotpoint-Ariston, Amica, Beko oraz Mastercook. Każda z wymienionych marek cieszy się dużą popularnością i pozytywnymi opiniami wśród użytkowników. Oferowane przez nie produkty zapewniają komfort użytkowania i w zależności od przedziału cenowego wyposażone są w wiele dodatkowych funkcji. Zobacz ranking top 10 zmywarek w naszym sklepie, aby łatwiej wybrać idealny sprzęt do swojej kuchni.

Odpowiedź na pytanie, jaką zmywarkę kupić może okazać się trudna, choć tylko na początku. Po analizie własnych potrzeb i budżetu, łatwiej będzie nam dostosować sprzęt pod względem najważniejszych parametrów technicznych, a także designu, tak aby pasował do mebli kuchennych. Każda zmywarka (niezależnie czy wolnostojąca czy do zabudowy) może zostać przez nas przeanalizowana także pod kątem opinii wystawianych przez użytkowników. Pozwala nam to jeszcze przed zakupem dowiedzieć się, czy konkretny model zmywarki rzeczywiście jest warto zakupu.

Udostępnij
4,0
5 ocen
19 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (10)

Ja postawiłam na niewielką zmywarke electroluxa ESF4650ROX. Jest na 9 kompletów, ale ma 6 programów i jeste energooszczedna. Zarówno wielkość jak i klasa energooszczedności miały dla mnie znaczenie. Warto sobie postawić pytanie jaką chcielibyśmy zmywarkę i duzo łatwiej będzie dobrać.
Zdecydowanie odradzam zmywarki tzw. eko, oszczędne w zużyciu wody czy prądu. Takie modele są bardzo źle wykonane i przez to bardzo wadliwe. Sam mam zmywarkę elektroluxa która w przeciągu 5 lat 3 razy się zepsuła i każdy z serwisantów miał podobne zdanie co do przyczyny. Stare nieoszczędne zmywarki są dużo bardziej niezawodne.
Jaka jest godna polecenia?
Popieram Marcina... Ja mam Elektrolux-AEG... niby firmy z górnej półki, ale zmywarka.... masakra!!!! Porażka!!! przede wszystkim nie suszy właściwie... nie domywa... Stary poczciwy BOSH radził sobie ze wszystkim.. Tutaj - EKO..sreko... w dupę z tym całym eko! Czekam aż się zepsuje bo jej nie znoszę!
Gorąco nie polecam tych nowomodnych wynalazków serii EKO... super, że oszczędzają wodę... co z tego, kiedy trzeba myć wszystko 2x....
Jeszcze by autor artykułu może dodał NAJWIĘKSZĄ WADĘ ZMYWAREK tj tabletki-dużo agresywniejsze od płynu dom mycia. Można poszukać rosyjskie testy takich umytych naczyń w zmywarce. Ja planuję kupić zmywarkę do domu ale głównie z powodu rąk i 5 razy dziennie mycia garów.Ale tabletki będę chciał sobie sam robić.
Poradnik świetnie napisany. Nie pamiętam kiedy coś ostatnio skomentowałam w internecie, ale ten tekst jest tak dobrze przygotowany, że aż muszę. Dziękuję!
Witam,

mam pytanie czy to z jakiego materiału jest wykonane dno zmywarki ma jakieś większe znaczenie??
jak są negatywne skutki plastikowego dna??
Ja wybrałem siemensa w me, bo dawali tabletek zapas za free, a sprzęt bardzo dobry;)
Za free nikt nic nie daje
Ja bym chciała zmywarka Candy na 16 kompletów naczyń Musi być pojemna bo mam dużą rodzinę a brudne gary to się jakoś mnożą:) Przy pojemnej zmywarce też jest oszczędność. Można ją puszczać raz dziennie.
20 lat temu kupiliśmy nie tanią zmywarkę firmy bauknecht i okazała się doskonała . Do dzisiaj pracuje na naszym starym mieszkaniu, nigdy się nie psuła, świetnie myje, nie radzi sobie tylko z zielonymi warzywami typu szpinak, kosze na naczynia są w idealnym stanie. 9 lat temu kupiliśmy zmywarkę elektrolux o okazała się kiepska...dość szybko zespsuło się światełko w środku, kiepsko myje, często naczynia są niedomyte, powłoka na metalowych koszach obłazi, metal pod spodem rdzewieje, złamał się jeden element koszyka zjedzony przez rdzę. Nigdy więcej elektroluxa. Nie polecam. Chętnie kupiłabym bauknechta, ale niestety został wykupiony przez whirpool
Światełko w zmywarce? może piszesz o lodówce :)
U mnie jest zmywarka electroluxa z technologią AirDry, bardzo dobrej jakości maszyna. Sporo naczyń mieści się do środka, ani razu się jeszcze nie zdarzyło tak aby coś było niedomyte.
Ja u siebie mama zmywarkę z systemem QuickSelect od electroluxa, bardzo dobry model sobie wybrałem. Ma sporą komorę, do której wszystko się mieści i domywa mi dokładnie naczynia.
ja swoją zmywarke wybierałam i kupowałam w media expert. Mam Whirlpool 3TI21 i w sumie jest bardzo ok. Dokładnie myje nie hałasuje aż tak bardzo. I wreszcie nie musze stać godzinami nad zlewem bo o zgrozo jak ja niecierpie zmywać.
Niedługo bedziemy zmieniac zmywarke i powiem wam ze szukajac stawiam najbardziej na jej funkcjonalnosc. Na razie zapadla decyzja ze bedzie to Electrolux ale nie wiem jeszcze jaki model. Mysle nad AirDry albo ComfortLift. Jedna i druga do mnie mocno przemawia i jedna i druga wspiera moje lenistwo :)
Ja mam ComfortLift i powiem Ci że na tą bym na Twoim miejscu postawiła. Zmywarka jest bardzo oszczędna i nowoczesna. Podnoszony kosz faktycznie pobudza lenistwo bo nie musze się nachylać i rzeczy wyjmuje się dużo przyjemniej i szybciej :)
A ta Camfort Lift na ile jest zestawów? Zależy mi na dużej zmywarce w której wszystko zmieszcze. Dużo gotuję i ciągle moja zmywarka pracuje.
Comfort Lift jest na 13 kompletów. Electrolux ma niezłe sprzęty i od siebie mogę polecić, bo mam taką w domu.