https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-zmywarke-jaka-najlepsza-polecane-modele/357/ 2018-12-27 16:28:12.000000

Jak wybrać zmywarkę? Jaka najlepsza? Polecane modele

Zmywarka do naczyń znacznie ułatwia sprzątanie, a także pozwala zaoszczędzić pieniądze. Jak wybrać zmywarkę? Która jest najlepsza?

Oszczędność czasu oraz pieniędzy to dwie największe zalety używania zmywarek do naczyń. W obecnych czasach stanowią one standardowe wyposażenie większości gospodarstw domowych. Za pomocą zmywarki do naczyń można łatwo i szybko posprzątać po obiedzie, nie niszcząc przy tym dłoni, a czas, w którym urządzenie myje naczynia poświęcić na chwilę relaksu albo rozmowy z rodziną. Zmywarki do naczyń dostępne są w wielu wariantach, różnią się funkcjonalnością, zużyciem prądu oraz wody, a także budową. Jak wybrać zmywarkę idealną do swojej kuchni? Która będzie najlepsza? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym poradniku.

Dlaczego warto kupić zmywarkę do naczyń?

Zakup zmywarki do naczyń wiąże się ze sporym wydatkiem. Warto jednak pamiętać, iż urządzenie to w dłuższej perspektywie pozwoli zaoszczędzić pieniądze, wydawane wcześniej na prąd i wodę, wykorzystywane podczas mycia ręcznego. Zmywanie naczyń w zmywarce jest bardziej ekonomiczne i nie wymaga tak dużych zasobów, jak zmywanie ręczne. To niejedyne zalety zmywarek do naczyń. Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy tego typu urządzeń.

Zalety i wady zmywarek

ZALETY

 • oszczędność czasu i wody, a w konsekwencji również pieniędzy
 • czyste i lśniące naczynia
 • suszenie naczyń
 • możliwość wyboru odpowiedniego programu, dostosowanego do skali zabrudzeń i ilości naczyń znajdujących się w urządzeniu
 • nie niszczy rąk

WADY

 • jednorazowy wysoki wydatek
 • nie wszystkie naczynia mogą być czyszczone w zmywarce (ze złoconymi ozdobami, drewniane, malowane)
 • zajmuje dodatkowe miejsce w kuchni
 • niektóre zabrudzenia trzeba usunąć ręcznie

Nie brakuje również przeciwników zmywarek do naczyń, którzy twierdzą, iż zmywanie ręczne jest korzystniejsze zarówno ze względu na zużycie prądu, jak i wody. Warto przeanalizować wszystkie aspekty dotyczące zmywania ręcznego i zastanowić się nad tym, które rozwiązanie jest bardziej opłacalne. Zmywanie ręczne wiąże się z:

 • Poświęceniem dodatkowego czasu. Im większa rodzina, tym więcej naczyń zbiera się w zlewie. Najbardziej czasochłonne jest zmywanie naczyń po spotkaniu ze znajomymi oraz po rodzinnym obiedzie, na którym zawsze obecnych jest wiele osób. Czas marnowany przy zmywaniu, można poświęcić dla rodziny, dzieci lub na własny rozwój.
 • Stycznością z bakteriami. Na gąbkach oraz w zlewie zalegają duże ilości bakterii. By mieć pewność, że nie ma ich na czystych naczyniach, należałoby za każdym razem zdezynfekować ściereczki. W zmywarce również zbierają się bakterie, jednak większość z nich w 60°C ginie, a specjalne środki czyszczące usuwają pozostałości gromadzące się w szczelinach
 • Zużyciem wody. Podczas tradycyjnego zmywania pod bieżącą wodą zużywane są jej duże ilości. Zmywarki, szczególnie te nowoczesne, zużywają około 6-7 litrów na jeden cykl. Jest to stosunkowo niewiele. Osoby korzystające ze zmywarek notują niższe rachunki za wodę.
 • Zużyciem energii elektrycznej. Teoretycznie w zmywaniu tradycyjnym nie zużywamy energii. Ale czy na pewno? Większość z nas zmywa naczynia w ciepłej wodzie. W mieszkaniach woda podgrzewana jest przez elektryczny/gazowy bojler bezpośrednio w łazience albo też jest dostarczana z ciepłowni. W każdym przypadku wiąże się to z dodatkowymi opłatami.
 • Zakupem detergentów. W tym przypadku środki do zmywarek takie jak sól, nabłyszczacz lub tabletki są droższe niż płyn do mycia naczyń. Jednak w przypadku tradycyjnego, ręcznego zmywania należy również doliczyć konieczność zakupu gąbek oraz ściereczek. Warto również wziąć pod uwagę ilość naczyń, którą zmywarka jest w stanie umyć jedną tabletką. Zakup całego opakowania detergentów do zmywarki wystarcza na kilkadziesiąt cykli.

Jaką zmywarkę do naczyń wybrać?

Zmywarki można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: wolnostojące i do zabudowy. Samym sposobem działania nie różnią się one diametralnie. Najczęściej mają te same funkcje i możliwości.

 1. Zmywarki wolnostojące

Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość ustawienia urządzenia w każdym miejscu w kuchni, wystarczy tylko doprowadzić do niej wodę oraz zamontować odprowadzanie ścieków. Górną cześć większości zmywarek wolnostojących można swobodnie zdejmować, a na jej miejscu umieścić blat kuchenny. Front urządzenia pozostaje nadal widoczny, a jedynie jej górna część zostaje zastąpiona blatem.

Polecane zmywarki wolnostojące

 1. Zmywarki do zabudowy

Tego typu urządzenia umożliwiają dopasowanie frontu do wnętrza kuchni, a przede wszystkim do wyglądu innych szafek. Dzięki temu są ukryte i nie psują wrażeń estetycznych. Zmywarki do zabudowy dzielą się na dwa typy:

 • częściowo zintegrowane – panel sterowania jest widoczny na frontowych drzwiach,
 • całkowicie zintegrowane – panel sterujący jest ukryty za drzwiczkami zmywarki. Są to zmywarki całkowicie obudowane, niewidoczne dla osób przebywających w kuchni.

Wybór rodzaju zmywarki zależy od indywidualnych preferencji i względów estetycznych.

Polecane zmywarki do zabudowy

Czym kierować się podczas zakupu zmywarki do naczyń?

Zakup zmywarki do naczyń powinien zostać poprzedzony gruntowną analizą dostępnych na rynku rozwiązań. Poszczególne modele różnią się między sobą pojemnością, klasą energetyczną, ilością zużywanej wody, a także dostępnymi programami zmywania. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu zmywarki do naczyń? Przede wszystkim na:

 1. Klasę energetyczną

Oznaczenie klasy energetycznej znajduje się na etykiecie urządzenia. Informuje ono o średnim zużyciu energii podczas standardowego cyklu zmywania 12 kompletów naczyń, a także o zgodności z unijnymi dyrektywami. Klasa energetyczna informuje o efektywności danego produktu. Podawana jest ona w skali od A+++ do G, gdzie klasą A+++ oznaczane są produkty o najmniejszym zużyciu energii. Do zastosowań domowych zaleca się wybierać urządzenia o klasach A, które pozwalają zaoszczędzić pieniądze.

 1. Pojemność zmywarki

Jest to jeden z najważniejszych elementów, nad którym należy się zastanowić przed zakupem zmywarki. Pojemność urządzenia określa się na podstawie ilości kompletów naczyń, które można włożyć jednocześnie do środka. Na wybór odpowiedniej pojemności zmywarki wpływ powinna mieć ilość domowników i używanych przez nich naczyń. Urządzenia o szerokości 45 cm myją jednorazowo 8-10 kompletów naczyń, natomiast zmywarki o szerokości 60 cm pomieszczą nawet 15 kompletów.

 1. Zużycie prądu

Podczas zakupu zmywarki do naczyń można spotkać się z parametrami informującymi o zużyciu prądu na jeden cykl oraz rocznym zużyciu prądu. Pierwsza wielkość oznacza ilość energii elektrycznej, którą zużyje zmywarka na jeden cykl mycia podczas standardowego programu. Drugi parametr informuje o ilości zużycia energii elektrycznej w kW/h podczas 280 standardowych cykli zmywania.

 1. Zużycie wody

W tym przypadku również podawane są dwie wielkości – jedna dotycząca zużycia wody na jeden cykl mycia, a druga informująca o rocznym wykorzystaniu wody. Najoszczędniejsze urządzenia zużywają około 6-7 litrów wody na jeden cykl mycia z programem ekonomicznym. W przypadku parametru informującego o rocznym zużyciu wody, wielkość podawana jest dla 280 cykli zmywania.

 1. Klasę zmywania i klasę suszenia

Klasa zmywania informuje o efekcie usuwania zabrudzeń z naczyń podczas jednego cyklu zmywania. Określana jest ona symbolami od A do G, przy czym parametr A oznacza najefektywniejsze usuwanie zanieczyszczeń. Tak samo oznaczana jest klasa suszenia, która informuje o efekcie suszenia naczyń w jednym cyklu.

 1. Poziom hałasu

Najwięcej zmywarek wytwarza hałas w wysokości 40-45 dB. Im cichsze urządzenia, tym wyższa cena zmywarki, ale także większy komfort użytkowania. Na ten parametr warto zwrócić szczególną uwagę w przypadku posiadania małych dzieci czy przebywania w domu z osobami wrażliwymi na hałas lub skarżącymi się na bóle głowy.

 1. Wymiary zmywarki

Kupując zmywarkę, należy zwrócić uwagę na jej wymiary zewnętrzne i dopasować je do wielkości pomieszczenia. Wpływ na wielkość urządzenia powinna mieć także ilość osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe. Większość producentów zmywarek oferuje urządzenia w trzech wielkościach – 45x85 cm, 60x85 cm oraz 55x45 cm. Pierwszy rodzaj zmywarek polecany jest singlom oraz małym – dwu i trzyosobowym rodzinom. Większe zmywarki – te o wymiarach 60x85 cm przeznaczone są przede wszystkim dla rodzin kilku lub kilkunastoosobowych. Ostatni typ zmywarek to tzw. urządzenia kompaktowe, charakteryzujące się niewielkimi rozmiarami, które polecane są osobom rzadko przebywającym w domu i zużywającym niewiele naczyń.

 1. Dostępne programy zmywania

To jakie programy znajdą się w zmywarce, zależy przede wszystkim od ich ceny. Należy wybierać roztropnie, gdyż jak pokazuje praktyka, wiele funkcji nie jest wykorzystywanych w codziennym użytkowaniu. Najpopularniejsze programy to:

 • mycie wstępne – namaczanie; pozwala usunąć zaschnięte resztki – naczynia płukane są zimną wodą przez 15 minut;
 • program normalny – wykorzystywany przy średnio zabrudzonych naczyniach;
 • program intensywny (higieniczny) – stosowany do silnie zabrudzonych naczyń. Wykonywanych jest kilka cykli mycia, w wysokiej temperaturze (60°C). Czas trwania programu może wynosić nawet 2 godziny;
 • 1/2 wsadu – umożliwia umycie niepełnej zmywarki przy zmniejszonej ilości poboru wody;
 • BIO – mycie odbywa się w temperaturze 50°C;
 • ECO – program ekonomiczny, podczas którego zmywarka wykorzystuje mniejszą ilość wody, energii, a mycie odbywa się w temperaturze 50°C;
 • przyspieszony – trwa ok. 30 minut, stosowany w celu przepłukania lekko zabrudzonych naczyń;
 • delikatny – również przeznaczony do lekko zabrudzonych delikatnych naczyń np. kieliszków czy szklanek. Zmywanie odbywa się w temperaturze 30-45°C;
 • automatyczny – zmywarka rozpoznaje stopień zabrudzenia oraz ilość naczyń i na tej podstawie dobiera wysokość temperatury, ilość wody oraz czas trwania mycia.
 1. Dodatkowe funkcje urządzenia

Nowoczesne zmywarki do naczyń wyposażone zostały w dodatkowe funkcjonalności, zwiększające ich możliwości oraz wpływające na zużycie energii i wody podczas pracy urządzenia. W większości zmywarek można spotkać się z takimi funkcjami jak:

 • opóźniony start – po załadowaniu zmywarki rozpoczęcie mycia można opóźnić nawet o 24 godziny,
 • regulacja twardości wody – ustawiana poprzez pokrętło lub elektronicznie,
 • mycie strefowe – wybór kosza, który ma zostać umyty,
 • zmywanie naprzemienne – zapewnia dokładniejsze mycie poprzez przemienne działanie ramion,
 • system Aqua Stop – chroni przed zalaniem kuchni w przypadku awarii urządzenia,
 • dodatkowe zabezpieczenia – np. przed otwarciem zmywarki podczas pracy, blokada uniemożliwiająca zmianę programu podczas pracy
 • funkcja 3w1 – system w zmywarce rozpoznaje środek czyszczący i na tej podstawie dobiera odpowiedni program,
 • elektroniczna regeneracja – umożliwia stałą kontrolę wody znajdującej się we wnętrzu zmywarki – na podstawie twardości wody urządzenie decyduje, kiedy konieczna jest regeneracja zmiękczacza,
 • pomocnik dozowania – optymalizuje działanie tabletek i zapobiega niekompletnemu rozpuszczeniu się ich podczas zmywania,
 • wymiennik ciepła – zabezpiecza naczynia przed szokiem termicznym, gwarantuje higieniczne suszenie oraz pozwala zaoszczędzić energię elektryczną – raz ogrzana woda wykorzystywana jest w kolejnym etapie zmywania.
 1. Wyposażenie zmywarki

W skład wyposażenia zmywarek do naczyń wchodzą różnego rodzaju kosze na naczynia, uchwyty na kieliszki, wskaźniki i filtry. Co powinna zawierać ergonomiczna zmywarka do naczyń? Przede wszystkim:

 • kosze na naczynia umieszczone w komorze – przydatnym rozwiązaniem są kosze na kółkach zapewniające łatwiejsze wysuwanie,
 • kosze na sztućce,
 • uchwyty na kieliszki,
 • natryski – najczęściej montowane są dwa ramiona natryskowe, jedno na każdy kosz,
 • dodatkowe półki i stojaki,
 • wyświetlacz – informuje o podstawowych parametrach, a także o braku detergentów, może wyświetlać także czas, jaki pozostał do końca zmywania,
 • wskaźniki,
 • filtry samoczyszczące – służące do usuwania resztek jedzenia.

Ile kosztuje dobra zmywarka do naczyń?

Ceny zmywarek do naczyń uzależnione są od kilku elementów – klasy energetycznej urządzenia, jego pojemności, producenta, zużycia wody i energii elektrycznej, a także poziomu generowanego hałasu. W jakich przedziałach cenowych można kupić dobrą zmywarkę do naczyń?

 • do 1000 zł – oferowane są urządzenia posiadające podstawowe wyposażenie i wykorzystujące podstawowe programy. W tym przedziale cenowym można kupić zmywarki w klasie energetycznej A++.
 • od 1000 do 1500 zł – urządzenia dostępne w tym przedziale cenowym wyposażone są większą ilość programów, a zmywarki posiadają klasę energetyczną A++ (niekiedy również A+++). Są to urządzenia bardziej funkcjonalne i zużywające mniej wody (około 7-10 l)
 • powyżej 1500 zł – zmywarki w tej cenie mają wiele dodatkowych funkcji i wskaźników. Są energooszczędne i zużywają mało wody. Charakteryzują się wysoką jakością wykonania i długą żywotnością.

Jakiego producenta zmywarkę do naczyń wybrać?

Najpopularniejsi producenci zmywarek to m.in. Bosch, Electrolux, Whirlpool, Siemens, Hotpoint-Ariston, Amica, Beko oraz Mastercook. Każda z wymienionych marek cieszy się dużą popularnością i pozytywnymi opiniami wśród użytkowników. Oferowane przez nie produkty zapewniają komfort użytkowania i w zależności od przedziału cenowego wyposażone są w wiele dodatkowych funkcji. Zobacz ranking top 10 zmywarek w naszym sklepie, aby łatwiej wybrać idealny sprzęt do swojej kuchni.

 
Podobne artykuły
 

Oszczędność czasu oraz pieniędzy to dwie największe zalety używania zmywarek do naczyń. W obecnych czasach stanowią one standardowe wyposażenie większości gospodarstw domowych. Za pomocą zmywarki do naczyń można łatwo i szybko posprzątać po obiedzie, nie niszcząc przy tym dłoni, a czas, w którym urządzenie myje naczynia poświęcić na chwilę relaksu albo rozmowy z rodziną. Zmywarki do naczyń dostępne są w wielu wariantach, różnią się funkcjonalnością, zużyciem prądu oraz wody, a także budową. Jak wybrać zmywarkę idealną do swojej kuchni? Która będzie najlepsza? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym poradniku.

Dlaczego warto kupić zmywarkę do naczyń?

Zakup zmywarki do naczyń wiąże się ze sporym wydatkiem. Warto jednak pamiętać, iż urządzenie to w dłuższej perspektywie pozwoli zaoszczędzić pieniądze, wydawane wcześniej na prąd i wodę, wykorzystywane podczas mycia ręcznego. Zmywanie naczyń w zmywarce jest bardziej ekonomiczne i nie wymaga tak dużych zasobów, jak zmywanie ręczne. To niejedyne zalety zmywarek do naczyń. Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy tego typu urządzeń.

Zalety i wady zmywarek

ZALETY

 • oszczędność czasu i wody, a w konsekwencji również pieniędzy
 • czyste i lśniące naczynia
 • suszenie naczyń
 • możliwość wyboru odpowiedniego programu, dostosowanego do skali zabrudzeń i ilości naczyń znajdujących się w urządzeniu
 • nie niszczy rąk

WADY

 • jednorazowy wysoki wydatek
 • nie wszystkie naczynia mogą być czyszczone w zmywarce (ze złoconymi ozdobami, drewniane, malowane)
 • zajmuje dodatkowe miejsce w kuchni
 • niektóre zabrudzenia trzeba usunąć ręcznie

Nie brakuje również przeciwników zmywarek do naczyń, którzy twierdzą, iż zmywanie ręczne jest korzystniejsze zarówno ze względu na zużycie prądu, jak i wody. Warto przeanalizować wszystkie aspekty dotyczące zmywania ręcznego i zastanowić się nad tym, które rozwiązanie jest bardziej opłacalne. Zmywanie ręczne wiąże się z:

 • Poświęceniem dodatkowego czasu. Im większa rodzina, tym więcej naczyń zbiera się w zlewie. Najbardziej czasochłonne jest zmywanie naczyń po spotkaniu ze znajomymi oraz po rodzinnym obiedzie, na którym zawsze obecnych jest wiele osób. Czas marnowany przy zmywaniu, można poświęcić dla rodziny, dzieci lub na własny rozwój.
 • Stycznością z bakteriami. Na gąbkach oraz w zlewie zalegają duże ilości bakterii. By mieć pewność, że nie ma ich na czystych naczyniach, należałoby za każdym razem zdezynfekować ściereczki. W zmywarce również zbierają się bakterie, jednak większość z nich w 60°C ginie, a specjalne środki czyszczące usuwają pozostałości gromadzące się w szczelinach
 • Zużyciem wody. Podczas tradycyjnego zmywania pod bieżącą wodą zużywane są jej duże ilości. Zmywarki, szczególnie te nowoczesne, zużywają około 6-7 litrów na jeden cykl. Jest to stosunkowo niewiele. Osoby korzystające ze zmywarek notują niższe rachunki za wodę.
 • Zużyciem energii elektrycznej. Teoretycznie w zmywaniu tradycyjnym nie zużywamy energii. Ale czy na pewno? Większość z nas zmywa naczynia w ciepłej wodzie. W mieszkaniach woda podgrzewana jest przez elektryczny/gazowy bojler bezpośrednio w łazience albo też jest dostarczana z ciepłowni. W każdym przypadku wiąże się to z dodatkowymi opłatami.
 • Zakupem detergentów. W tym przypadku środki do zmywarek takie jak sól, nabłyszczacz lub tabletki są droższe niż płyn do mycia naczyń. Jednak w przypadku tradycyjnego, ręcznego zmywania należy również doliczyć konieczność zakupu gąbek oraz ściereczek. Warto również wziąć pod uwagę ilość naczyń, którą zmywarka jest w stanie umyć jedną tabletką. Zakup całego opakowania detergentów do zmywarki wystarcza na kilkadziesiąt cykli.

Jaką zmywarkę do naczyń wybrać?

Zmywarki można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: wolnostojące i do zabudowy. Samym sposobem działania nie różnią się one diametralnie. Najczęściej mają te same funkcje i możliwości.

 1. Zmywarki wolnostojące

Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość ustawienia urządzenia w każdym miejscu w kuchni, wystarczy tylko doprowadzić do niej wodę oraz zamontować odprowadzanie ścieków. Górną cześć większości zmywarek wolnostojących można swobodnie zdejmować, a na jej miejscu umieścić blat kuchenny. Front urządzenia pozostaje nadal widoczny, a jedynie jej górna część zostaje zastąpiona blatem.

Polecane zmywarki wolnostojące

 1. Zmywarki do zabudowy

Tego typu urządzenia umożliwiają dopasowanie frontu do wnętrza kuchni, a przede wszystkim do wyglądu innych szafek. Dzięki temu są ukryte i nie psują wrażeń estetycznych. Zmywarki do zabudowy dzielą się na dwa typy:

 • częściowo zintegrowane – panel sterowania jest widoczny na frontowych drzwiach,
 • całkowicie zintegrowane – panel sterujący jest ukryty za drzwiczkami zmywarki. Są to zmywarki całkowicie obudowane, niewidoczne dla osób przebywających w kuchni.

Wybór rodzaju zmywarki zależy od indywidualnych preferencji i względów estetycznych.

Polecane zmywarki do zabudowy

Czym kierować się podczas zakupu zmywarki do naczyń?

Zakup zmywarki do naczyń powinien zostać poprzedzony gruntowną analizą dostępnych na rynku rozwiązań. Poszczególne modele różnią się między sobą pojemnością, klasą energetyczną, ilością zużywanej wody, a także dostępnymi programami zmywania. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu zmywarki do naczyń? Przede wszystkim na:

 1. Klasę energetyczną

Oznaczenie klasy energetycznej znajduje się na etykiecie urządzenia. Informuje ono o średnim zużyciu energii podczas standardowego cyklu zmywania 12 kompletów naczyń, a także o zgodności z unijnymi dyrektywami. Klasa energetyczna informuje o efektywności danego produktu. Podawana jest ona w skali od A+++ do G, gdzie klasą A+++ oznaczane są produkty o najmniejszym zużyciu energii. Do zastosowań domowych zaleca się wybierać urządzenia o klasach A, które pozwalają zaoszczędzić pieniądze.

 1. Pojemność zmywarki

Jest to jeden z najważniejszych elementów, nad którym należy się zastanowić przed zakupem zmywarki. Pojemność urządzenia określa się na podstawie ilości kompletów naczyń, które można włożyć jednocześnie do środka. Na wybór odpowiedniej pojemności zmywarki wpływ powinna mieć ilość domowników i używanych przez nich naczyń. Urządzenia o szerokości 45 cm myją jednorazowo 8-10 kompletów naczyń, natomiast zmywarki o szerokości 60 cm pomieszczą nawet 15 kompletów.

 1. Zużycie prądu

Podczas zakupu zmywarki do naczyń można spotkać się z parametrami informującymi o zużyciu prądu na jeden cykl oraz rocznym zużyciu prądu. Pierwsza wielkość oznacza ilość energii elektrycznej, którą zużyje zmywarka na jeden cykl mycia podczas standardowego programu. Drugi parametr informuje o ilości zużycia energii elektrycznej w kW/h podczas 280 standardowych cykli zmywania.

 1. Zużycie wody

W tym przypadku również podawane są dwie wielkości – jedna dotycząca zużycia wody na jeden cykl mycia, a druga informująca o rocznym wykorzystaniu wody. Najoszczędniejsze urządzenia zużywają około 6-7 litrów wody na jeden cykl mycia z programem ekonomicznym. W przypadku parametru informującego o rocznym zużyciu wody, wielkość podawana jest dla 280 cykli zmywania.

 1. Klasę zmywania i klasę suszenia

Klasa zmywania informuje o efekcie usuwania zabrudzeń z naczyń podczas jednego cyklu zmywania. Określana jest ona symbolami od A do G, przy czym parametr A oznacza najefektywniejsze usuwanie zanieczyszczeń. Tak samo oznaczana jest klasa suszenia, która informuje o efekcie suszenia naczyń w jednym cyklu.

 1. Poziom hałasu

Najwięcej zmywarek wytwarza hałas w wysokości 40-45 dB. Im cichsze urządzenia, tym wyższa cena zmywarki, ale także większy komfort użytkowania. Na ten parametr warto zwrócić szczególną uwagę w przypadku posiadania małych dzieci czy przebywania w domu z osobami wrażliwymi na hałas lub skarżącymi się na bóle głowy.

 1. Wymiary zmywarki

Kupując zmywarkę, należy zwrócić uwagę na jej wymiary zewnętrzne i dopasować je do wielkości pomieszczenia. Wpływ na wielkość urządzenia powinna mieć także ilość osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe. Większość producentów zmywarek oferuje urządzenia w trzech wielkościach – 45x85 cm, 60x85 cm oraz 55x45 cm. Pierwszy rodzaj zmywarek polecany jest singlom oraz małym – dwu i trzyosobowym rodzinom. Większe zmywarki – te o wymiarach 60x85 cm przeznaczone są przede wszystkim dla rodzin kilku lub kilkunastoosobowych. Ostatni typ zmywarek to tzw. urządzenia kompaktowe, charakteryzujące się niewielkimi rozmiarami, które polecane są osobom rzadko przebywającym w domu i zużywającym niewiele naczyń.

 1. Dostępne programy zmywania

To jakie programy znajdą się w zmywarce, zależy przede wszystkim od ich ceny. Należy wybierać roztropnie, gdyż jak pokazuje praktyka, wiele funkcji nie jest wykorzystywanych w codziennym użytkowaniu. Najpopularniejsze programy to:

 • mycie wstępne – namaczanie; pozwala usunąć zaschnięte resztki – naczynia płukane są zimną wodą przez 15 minut;
 • program normalny – wykorzystywany przy średnio zabrudzonych naczyniach;
 • program intensywny (higieniczny) – stosowany do silnie zabrudzonych naczyń. Wykonywanych jest kilka cykli mycia, w wysokiej temperaturze (60°C). Czas trwania programu może wynosić nawet 2 godziny;
 • 1/2 wsadu – umożliwia umycie niepełnej zmywarki przy zmniejszonej ilości poboru wody;
 • BIO – mycie odbywa się w temperaturze 50°C;
 • ECO – program ekonomiczny, podczas którego zmywarka wykorzystuje mniejszą ilość wody, energii, a mycie odbywa się w temperaturze 50°C;
 • przyspieszony – trwa ok. 30 minut, stosowany w celu przepłukania lekko zabrudzonych naczyń;
 • delikatny – również przeznaczony do lekko zabrudzonych delikatnych naczyń np. kieliszków czy szklanek. Zmywanie odbywa się w temperaturze 30-45°C;
 • automatyczny – zmywarka rozpoznaje stopień zabrudzenia oraz ilość naczyń i na tej podstawie dobiera wysokość temperatury, ilość wody oraz czas trwania mycia.
 1. Dodatkowe funkcje urządzenia

Nowoczesne zmywarki do naczyń wyposażone zostały w dodatkowe funkcjonalności, zwiększające ich możliwości oraz wpływające na zużycie energii i wody podczas pracy urządzenia. W większości zmywarek można spotkać się z takimi funkcjami jak:

 • opóźniony start – po załadowaniu zmywarki rozpoczęcie mycia można opóźnić nawet o 24 godziny,
 • regulacja twardości wody – ustawiana poprzez pokrętło lub elektronicznie,
 • mycie strefowe – wybór kosza, który ma zostać umyty,
 • zmywanie naprzemienne – zapewnia dokładniejsze mycie poprzez przemienne działanie ramion,
 • system Aqua Stop – chroni przed zalaniem kuchni w przypadku awarii urządzenia,
 • dodatkowe zabezpieczenia – np. przed otwarciem zmywarki podczas pracy, blokada uniemożliwiająca zmianę programu podczas pracy
 • funkcja 3w1 – system w zmywarce rozpoznaje środek czyszczący i na tej podstawie dobiera odpowiedni program,
 • elektroniczna regeneracja – umożliwia stałą kontrolę wody znajdującej się we wnętrzu zmywarki – na podstawie twardości wody urządzenie decyduje, kiedy konieczna jest regeneracja zmiękczacza,
 • pomocnik dozowania – optymalizuje działanie tabletek i zapobiega niekompletnemu rozpuszczeniu się ich podczas zmywania,
 • wymiennik ciepła – zabezpiecza naczynia przed szokiem termicznym, gwarantuje higieniczne suszenie oraz pozwala zaoszczędzić energię elektryczną – raz ogrzana woda wykorzystywana jest w kolejnym etapie zmywania.
 1. Wyposażenie zmywarki

W skład wyposażenia zmywarek do naczyń wchodzą różnego rodzaju kosze na naczynia, uchwyty na kieliszki, wskaźniki i filtry. Co powinna zawierać ergonomiczna zmywarka do naczyń? Przede wszystkim:

 • kosze na naczynia umieszczone w komorze – przydatnym rozwiązaniem są kosze na kółkach zapewniające łatwiejsze wysuwanie,
 • kosze na sztućce,
 • uchwyty na kieliszki,
 • natryski – najczęściej montowane są dwa ramiona natryskowe, jedno na każdy kosz,
 • dodatkowe półki i stojaki,
 • wyświetlacz – informuje o podstawowych parametrach, a także o braku detergentów, może wyświetlać także czas, jaki pozostał do końca zmywania,
 • wskaźniki,
 • filtry samoczyszczące – służące do usuwania resztek jedzenia.

Ile kosztuje dobra zmywarka do naczyń?

Ceny zmywarek do naczyń uzależnione są od kilku elementów – klasy energetycznej urządzenia, jego pojemności, producenta, zużycia wody i energii elektrycznej, a także poziomu generowanego hałasu. W jakich przedziałach cenowych można kupić dobrą zmywarkę do naczyń?

 • do 1000 zł – oferowane są urządzenia posiadające podstawowe wyposażenie i wykorzystujące podstawowe programy. W tym przedziale cenowym można kupić zmywarki w klasie energetycznej A++.
 • od 1000 do 1500 zł – urządzenia dostępne w tym przedziale cenowym wyposażone są większą ilość programów, a zmywarki posiadają klasę energetyczną A++ (niekiedy również A+++). Są to urządzenia bardziej funkcjonalne i zużywające mniej wody (około 7-10 l)
 • powyżej 1500 zł – zmywarki w tej cenie mają wiele dodatkowych funkcji i wskaźników. Są energooszczędne i zużywają mało wody. Charakteryzują się wysoką jakością wykonania i długą żywotnością.

Jakiego producenta zmywarkę do naczyń wybrać?

Najpopularniejsi producenci zmywarek to m.in. Bosch, Electrolux, Whirlpool, Siemens, Hotpoint-Ariston, Amica, Beko oraz Mastercook. Każda z wymienionych marek cieszy się dużą popularnością i pozytywnymi opiniami wśród użytkowników. Oferowane przez nie produkty zapewniają komfort użytkowania i w zależności od przedziału cenowego wyposażone są w wiele dodatkowych funkcji. Zobacz ranking top 10 zmywarek w naszym sklepie, aby łatwiej wybrać idealny sprzęt do swojej kuchni.

 
Podobne artykuły
 
Kategoria: Poradniki
Data: 24.08.2018
Social
4,0
5 ocen
19 komentarzy
Moja ocena
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Monika
Ja postawiłam na niewielką zmywarke electroluxa ESF4650ROX. Jest na 9 kompletów, ale ma 6 programów i jeste energooszczedna. Zarówno wielkość jak i klasa energooszczedności miały dla mnie znaczenie. Warto sobie postawić pytanie jaką chcielibyśmy zmywarkę i duzo łatwiej będzie dobrać.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2015-11-30
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
macin
Zdecydowanie odradzam zmywarki tzw. eko, oszczędne w zużyciu wody czy prądu. Takie modele są bardzo źle wykonane i przez to bardzo wadliwe. Sam mam zmywarkę elektroluxa która w przeciągu 5 lat 3 razy się zepsuła i każdy z serwisantów miał podobne zdanie co do przyczyny. Stare nieoszczędne zmywarki są dużo bardziej niezawodne.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-02-25
kasia
Jaka jest godna polecenia?
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-05-09
DN
Popieram Marcina... Ja mam Elektrolux-AEG... niby firmy z górnej półki, ale zmywarka.... masakra!!!! Porażka!!! przede wszystkim nie suszy właściwie... nie domywa... Stary poczciwy BOSH radził sobie ze wszystkim.. Tutaj - EKO..sreko... w dupę z tym całym eko! Czekam aż się zepsuje bo jej nie znoszę!
Gorąco nie polecam tych nowomodnych wynalazków serii EKO... super, że oszczędzają wodę... co z tego, kiedy trzeba myć wszystko 2x....
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-07-21
szol
Jeszcze by autor artykułu może dodał NAJWIĘKSZĄ WADĘ ZMYWAREK tj tabletki-dużo agresywniejsze od płynu dom mycia. Można poszukać rosyjskie testy takich umytych naczyń w zmywarce. Ja planuję kupić zmywarkę do domu ale głównie z powodu rąk i 5 razy dziennie mycia garów.Ale tabletki będę chciał sobie sam robić.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-11-14
Ewa
Poradnik świetnie napisany. Nie pamiętam kiedy coś ostatnio skomentowałam w internecie, ale ten tekst jest tak dobrze przygotowany, że aż muszę. Dziękuję!
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-08-03
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Damian
Witam,

mam pytanie czy to z jakiego materiału jest wykonane dno zmywarki ma jakieś większe znaczenie??
jak są negatywne skutki plastikowego dna??
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-09-03
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
poloko
Ja wybrałem siemensa w me, bo dawali tabletek zapas za free, a sprzęt bardzo dobry;)
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-12-07
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Jjjjj
Za free nikt nic nie daje
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2019-06-18
ela
Ja bym chciała zmywarka Candy na 16 kompletów naczyń Musi być pojemna bo mam dużą rodzinę a brudne gary to się jakoś mnożą:) Przy pojemnej zmywarce też jest oszczędność. Można ją puszczać raz dziennie.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-05-23
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Anette
20 lat temu kupiliśmy nie tanią zmywarkę firmy bauknecht i okazała się doskonała . Do dzisiaj pracuje na naszym starym mieszkaniu, nigdy się nie psuła, świetnie myje, nie radzi sobie tylko z zielonymi warzywami typu szpinak, kosze na naczynia są w idealnym stanie. 9 lat temu kupiliśmy zmywarkę elektrolux o okazała się kiepska...dość szybko zespsuło się światełko w środku, kiepsko myje, często naczynia są niedomyte, powłoka na metalowych koszach obłazi, metal pod spodem rdzewieje, złamał się jeden element koszyka zjedzony przez rdzę. Nigdy więcej elektroluxa. Nie polecam. Chętnie kupiłabym bauknechta, ale niestety został wykupiony przez whirpool
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-08-26
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
ArTuR301
Światełko w zmywarce? może piszesz o lodówce :)
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-09-27
cops
U mnie jest zmywarka electroluxa z technologią AirDry, bardzo dobrej jakości maszyna. Sporo naczyń mieści się do środka, ani razu się jeszcze nie zdarzyło tak aby coś było niedomyte.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2019-06-30
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
lubomir
Ja u siebie mama zmywarkę z systemem QuickSelect od electroluxa, bardzo dobry model sobie wybrałem. Ma sporą komorę, do której wszystko się mieści i domywa mi dokładnie naczynia.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2019-07-31
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Marzenka
ja swoją zmywarke wybierałam i kupowałam w media expert. Mam Whirlpool 3TI21 i w sumie jest bardzo ok. Dokładnie myje nie hałasuje aż tak bardzo. I wreszcie nie musze stać godzinami nad zlewem bo o zgrozo jak ja niecierpie zmywać.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2019-08-19
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Monika
Niedługo bedziemy zmieniac zmywarke i powiem wam ze szukajac stawiam najbardziej na jej funkcjonalnosc. Na razie zapadla decyzja ze bedzie to Electrolux ale nie wiem jeszcze jaki model. Mysle nad AirDry albo ComfortLift. Jedna i druga do mnie mocno przemawia i jedna i druga wspiera moje lenistwo :)
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2019-10-03
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Katia
Ja mam ComfortLift i powiem Ci że na tą bym na Twoim miejscu postawiła. Zmywarka jest bardzo oszczędna i nowoczesna. Podnoszony kosz faktycznie pobudza lenistwo bo nie musze się nachylać i rzeczy wyjmuje się dużo przyjemniej i szybciej :)
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2019-11-03
Monika
A ta Camfort Lift na ile jest zestawów? Zależy mi na dużej zmywarce w której wszystko zmieszcze. Dużo gotuję i ciągle moja zmywarka pracuje.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2020-01-01
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.