Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać żelazko turystyczne parowe? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

W podróżnym bagażu często liczy się każdy centymetr przestrzeni. Jak wybrać najlepsze żelazko na wyjazd?

Podczas podróży wsparcie podróżnego żelazka parowego może być wręcz nieocenione. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Jakie żelazko parowe turystyczne będzie najlepsze?

Jeżeli często wyjeżdżasz, zapewne doskonale zdajesz sobie sprawę, z czym wiąże się proces pakowania. Nawet kiedy to tylko wyjazd na wakacje, w dodatku Twoim własnym środkiem transportu, prawdopodobnie nie chcesz zabierać ze sobą rzeczy, które dociążą bagaż i sprawią, że szukanie potrzebnych przedmiotów okaże się trudniejsze. Nie wspominając już o podróży samolotem – restrykcje dotyczące wymiarów i wagi walizki są w tym przypadku ścisłe. Nie masz zatem wyjścia – musisz rozsądnie dobierać wyposażenie podróżne.

Decyzja dotycząca tego, które żelazko turystyczne może być dla Ciebie odpowiednie, jest uzależniona od kilku czynników. Pierwszy z nich stanowi charakter wyjazdów, jakie odbywasz. Czy najczęściej jest to podróż służbowa? A może prowadzisz współcześnie nomadyczny tryb życia i nieustannie poszukujesz swojego miejsca, przemieszczając się po świecie? Albo po prostu Twoje mieszkanie ma niewielki metraż i potrzebujesz, aby jego wyposażenie także miało filigranowe gabaryty? Wybór żelazek parowych jest tak szeroki, że bez wątpienia znajdziesz coś dla siebie.

Jakie cechy powinno mieć dobre żelazko podróżne z funkcją pary?

Kluczową rolę w przypadku żelazka podróżnego odgrywa rozmiar – z pewnością powinno być małe, poręczne i lekkie. Warto, by sprzęt, który ma się mieścić w podręcznym bagażu lub nie zajmować dużo przestrzeni w torbie przeprowadzkowej czy pawlaczu, był wyposażony w takie funkcjonalności jak na przykład składana rączka, pozwalająca jeszcze bardziej zminimalizować wymiary turystycznego narzędzia.

Zwróć uwagę, jaka jest specyfikacja techniczna wybranego modelu. Istotne będą zatem moc i siła uderzenia pary (z reguły egzemplarze turystyczne mają nieco niższe parametry niż modele klasyczne) oraz części składowe. Na przykład żelazko Zelmer oraz żelazko Rowenta w wersji podróżnej najczęściej cechuje niezwykle trwała stopa stalowa lub stopa ceramiczna. Stopa teflonowa o delikatnej i gładkiej nawierzchni to rozwiązanie, które mieści w sobie np. żelazko Saturn. Z kolei jeśli interesuje Cię nieprzywierająca stopa non-stick, sprawdź żelazko Adler.

Polecane modele żelazek turystycznych

Czy warto kupić żelazko turystyczne?

Zanim przejdziesz do rozważań, które żelazka parowe Cię interesują, zastanów się, czy warto inwestować w tego typu sprzęt. W tym przypadku także szczególnie ważne będzie to, jaki charakter najczęściej mają Twoje podróże i jak często je odbywasz. Jeżeli jakiekolwiek wyjazdy zdarzają Ci się raz na dłuższy czas, a metraż Twojego mieszkania pozwala na przechowywanie sprzętu AGD o dużych gabarytach – być może turystyczne żelazko nie będzie Ci potrzebne. Przypadków, kiedy warto je kupić, jest jednak zdecydowanie więcej.

Jeżeli masz wyjazdowe stanowisko pracy, często bywasz w delegacjach, a miejsca pobytu podczas nich są zmienne – na pewno warto przemyśleć własne, kompletne wyposażenie walizki. Kiedy nie jesteś pewien, czy hotel, w którym np. ma miejsce konferencja, oferuje opcję skorzystania z żelazka – nie ryzykuj wystąpienia w wymiętym ubraniu, gdyż może się to negatywnie odbić na Twoim samopoczuciu i wizerunku. Niektóre modele pozwalają na prasowanie w pionie. Zmyślna funkcja pary w pionie to metoda na szybkie wygładzenie np. garnituru na wieszaku.

Również jeżeli jesteś studentem lub po prostu należysz do osób, które regularnie zmieniają miejsce zamieszkania, turystyczne żelazko świetnie się sprawdzi. Częste przeprowadzki i brak pewności, jak dużą przestrzeń będziesz mieć niebawem do dyspozycji, zdecydowanie nie sprzyjają wyborowi ciężkiego i gramotnego sprzętu. Najlepiej zakupić kompaktowe i ergonomiczne wersje standardowych domowych narzędzi, na przykład właśnie żelazko z funkcją pary. Małe narzędzie do prasowania przypadnie też do gustu osobom, które przemieszczają się camperem.

Jakie dodatkowe funkcje powinno mieć żelazko podróżne parowe?

Poza podstawowymi elementami wyposażenia żelazek istotne są też rozmaite specjalne właściwości, które wyróżniają poszczególne modele. Należy do nich choćby funkcja zmiany napięcia, przydatna zwłaszcza, jeśli podróżujesz do krajów o innym napięciu prądu płynącego z gniazdka niż w Polsce. Znaczenie ma także długość przewodu, której zdecydowanie powinieneś poświęcić więcej uwagi – kabel nie powinien być zbyt długi, aby nie zajmować dużo miejsca, ale również nie za krótki, aby z łatwością sięgać do gniazdka w różnych miejscach.

System antywapienny z pewnością zainteresuje osoby, które miały do czynienia z tzw. twardą wodą, czyli taką o wysokiej zawartości minerałów – stosowanie jej do eksploatacji sprzętów powoduje powstawanie nieprzyjemnego kamiennego osadu i niekiedy doprowadza do uszkodzeń urządzenia. Nowoczesna technologia jest temu w stanie zapobiec. Ciekawa innowacja to także blokada kapania, dzięki której nawet jeśli w żelazku zostanie woda, dowieziesz rzeczy w bagażu czyste i suche.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:12
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.