Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Co jest lepsze – parownica czy żelazko? Które urządzenie wybrać?

Wybór idealnego sprzętu do prasowania pomoże w zapanowaniu nad garderobą i schludnym wyglądem różnych materiałów.

Aby zdecydować się między żelazkiem a steamerem, czyli inaczej parownicą, należy na samym początku zastanowić się, do czego urządzenie będzie używane.

Jaki sprzęt do prasowania kupić – żelazko czy parownicę?

W większości przypadków korzystamy ze sprzętów do prasowania, aby zachować schludny i estetyczny wygląd naszych ubrań. Nie jest żadnym odkryciem stwierdzenie, że elegancka odzież wygląda o wiele lepiej niż pogniecione koszule lub spodnie. Łatwo dzięki temu zauważyć, że urządzenie do prasowania jest niezbędnym elementem w niemal każdym domu.

Czym się różni żelazko od steamera?

Steamer, czyli parownica pozwala na prasowanie, odświeżanie odzieży, a także dezynfekcję materiałów. Różni się od żelazka przede wszystkim tym, że nie wymaga dodatkowej deski — można jej używać zarówno w pionie, prasując ubrania, np. na wieszaku, jak i w poziomie. Gdy Twoje ciuchy nie są wystarczająco sztywne, możesz delikatnie naciągnąć materiał w trakcie korzystania z parownicy, aby wygładzić nawet najbardziej oporne zagniecenia. Ogromną zaletą urządzeń tego typu jest wygoda ich stosowania — nie musisz za każdym razem obracać ubrania na desce, ponieważ masz dostęp jednocześnie do wszystkich jego stron.

Ogromną różnicą między tradycyjnym żelazkiem a parownicą jest także sposób ich użytkowania. O ile korzystanie z pierwszej opcji zwykle wiąże się z prasowaniem wielu rzeczy naraz, tak steamer doskonale sprawdza się, aby odświeżyć i wygładzić pofalowania na ubraniach przed samym ich założeniem na ciało. Ponadto, nie musisz martwić się o żadne przypalenie tkaniny — gorąca para wodna nie jest w stanie wypalić dziury lub jej zniszczyć. Jedyne, na co należy uważać to delikatne elementy klejone — wysoka temperatura może je rozkleić.

Wspomniana już wcześniej wielofunkcyjność gwarantuje, że parownice do ubrań ręczne wykorzystasz do wielu innych rzeczy. Pozwala na szybkie odświeżenie ubrań, takich jak marynarki, płaszcze, swetry, a nawet kurtki. Oferuje również usuwanie brzydkich zapachów, które mogły powstać po długim trzymaniu swoich rzeczy w szafie. Dodatkowo steamerem szybko i sprawnie wygładzisz firanki i zasłony, obrusy, a nawet odkazisz tapicerowane meble. Dla wielu osób decydującym argumentem, aby wybrać parownice do ubrań stojące lub ręczne, jest ich końcówka ze szczotką, która odpowiada za usuwanie zmechaceń.

Polecane modele żelazek

Zalety i wady parownicy do ubrań

Parownica do ubrań to nowoczesny sprzęt, który łączy w sobie wiele funkcjonalnych zalet. Z jego pomocą szybko i skutecznie wygładzisz ubrania, czego nie gwarantuje deska do prasowania, którą trzeba za każdym razem rozkładać. Ponadto, aby dopasować steamer do swoich potrzeb, należy wcześniej zwrócić uwagę, na kilka istotnych kwestii. Ogromne znaczenie ma tutaj zbiornik na wodę — od jego pojemności zależy, jak często trzeba ją uzupełniać, aczkolwiek trzeba się liczyć z tym, że im większa pojemność, tym mniejszy komfort z ręcznego prasowania. O wiele łatwiejszy w użytkowaniu jest wyjmowany pojemnik — dzięki niemu nie musisz za każdym razem nosić całego sprzętu, aby napełnić go wodą.

Wady

Parownica do ubrań jest dosyć nowym, ale już popularnym urządzeniem na rynku, dzięki czemu zdobyła wielu fanów. Jej użytkowanie wiąże się jednak z pewnymi nieudogodnieniami, z których warto zdawać sobie sprawę przed zakupem. Chodzi przede wszystkim o wydajność steamera — w porównaniu do tradycyjnego żelazka nie nadaje się do szybkiego i długiego prasowania, ponieważ wymaga dosyć częstego uzupełniania wody. Dodatkowo wygładzenie całego kosza ubrań zajmuje o wiele więcej czasu niż zwykle.

Dostępne na rynku parownice stacjonarne zwykle sprawdzają się do prasowania zwykłych tkanin, a grube materiały stanowią dla nich wyzwanie. Jeśli zależy Ci na tym, aby sprzęt poradził sobie z trudnymi tkaninami lepiej zainwestować w steamer z wyższej półki o większej mocy. Wiąże się to oczywiście z większym wydatkiem — tańsze egzemplarze nie są przystosowane do takich wyzwań.

Zalety

Jeśli chodzi o zalety to z całą pewnością użytkowanie steamera ma ich o wiele więcej, niż wad. Przede wszystkim jest to urządzenie wygodne i poręczne — doskonale poradzą sobie z nim zarówno osoby młodsze, jak i starsze. Kompaktowa forma i intuicyjna konstrukcja sprawiają, że prasowanie parowe zawieszonych ubrań staje się niemal przyjemnością, a co najważniejsze nie zajmuje tak wiele czasu, jak prasowanie tradycyjnym żelazkiem.

Kolejną niezwykle istotną zaletą jest fakt, że korzystanie ze steamera nie stwarza ryzyka przypalenia lub przegrzania ubrań — wszystko dzięki temu, że prasowanie odbywa się dzięki generowaniu gorącej pary. Jej zadaniem jest nie tylko wygładzenie materiału, ale także odświeżenie i prostowanie włókien, co jest niemal niezbędne, gdy w nowym sezonie wyciągamy rzeczy od dłuższego czasu leżące w szafie. To świetny sposób na usunięcie szkodliwych drobnoustrojów, takich jak na przykład roztocza, które mogą być źródłem reakcji alergicznych.

Coraz więcej osób decyduje się na parownice do ubrań Philips Steam&Go, ponieważ są przede wszystkim ogromnym sprzymierzeńcem w zachowaniu trwałości materiału. Do wygładzania wykorzystywana jest jedynie gorąca para, a nie bardzo wysoka temperatura — tak jak w przypadku zwykłego żelazka. Przyczynia się to do wolniejszego niszczenia ubrań i minimalizowania ryzyka przypalenia. Warto wspomnieć również o tym, że parownica nadaje się do nawet bardzo kłopotliwych tkanin.

Wśród zalet parownicy do ubrań warto wyróżnić także jej kompaktową formę, dzięki której można ją zabrać w dowolne miejsce — idealnie sprawdzi się na wyjazdach służbowych, wycieczkach, podczas wakacji lub innych okazji. Dodatkowo świetnie sprawuje się w celu odkażania ubrań dzieci i alergików — dezynfekcja wysoką temperaturą gorącej pary skutecznie zabija wszelkie drobnoustroje oraz bakterie.

Polecane parownice do ubrań

Zalety i wady żelazka

Wybór idealnego żelazka to nie lada wyzwanie, ponieważ na rynku dostępnych jest naprawdę wiele modeli o różnej funkcjonalności. Trudno odpowiedzieć na pytanie, które żelazko sprawdzi się najlepiej, ponieważ wszystko zależy tak naprawdę od tego, jakie są Twoje oczekiwania i potrzeby związane z jego użytkowaniem. Warto na samym początku zdecydować, czy żelazko ma być przewodowe lub bezprzewodowe. Bardzo często dostępne modele wyposażone są w funkcję wytwarzania pary, co tworzy spory dylemat w wyborze między żelazkiem a parownicą do ubrań.

Wady

Współcześnie tradycyjne żelazka bez generatora pary są dosyć rzadkim wyborem, ponieważ wiążą się z bardzo dużym ryzykiem przypalenia ubrań. W przypadku modeli z funkcją wytwarzania pary sporym minusem jest ich cena — dosyć wysoka przez fakt, że do produkcji sprzętu wykorzystano zaawansowaną technologię i dodatkowe funkcje, gwarantujące bezpieczeństwo. Dodatkowo trzeba liczyć się z tym, że żelazko parowe jest dosyć ciężkie i nieporęczne — najbardziej komfortową opcją jest prasowanie tradycyjne w jednym miejscu, bez konieczności przenoszenia go.

Za każdym razem, gdy chcesz coś wyprasować, musisz rozłożyć deskę, upewnić się, że w zbiorniku znajduje się woda oraz odczekać pewien czas, aż żelazko się nagrzeje. Podobne czynności wykonuje się po prasowaniu, przez co marnuje się czas, który można przeznaczyć na inne aktywności. Ponadto, korzystając z żelazka, wystarczy chwila nieuwagi, aby wysoka temperatura uszkodziła delikatne materiały, takie jak wiskoza, wełna, kaszmir lub jedwab.

Zalety

Niewątpliwą zaletą modeli, takich jak np. żelazka Philips jest ich wytrzymałość i stabilność. Jeśli prasujesz dosyć rzadko i są to raczej jednorazowo duże ilości ubrań, lepiej wybrać żelazko parowe. Poziome wykonywanie czynności na desce do prasowania nie będzie tak obciążające, jak długie używanie parownicy. Co najważniejsze, w zwykłym żelazku znajduje się o wiele większy pojemnik na wodę — dzięki czemu nie musisz go uzupełniać aż tak często. Niekiedy jedno napełnienie w zupełności wystarcza na całą sesję prasowania.

Dodatkowe funkcje pozwalają na dostosowanie pracy urządzenia do prasowanej tkaniny, dzięki czemu można osiągnąć efekt bardzo zbliżony do tego, który daje steamer przy pomocy gorącej pary. Ponadto wiele nowych modeli oferuje dwa tryby pracy — na sucho oraz na mokro, co znacząco ułatwia prasowanie trudnych i opornych tkanin. Warto mieć to na uwadze, jeśli często prasujesz pościel, zasłony, ręczniki, czy też potrzebujesz urządzenia z wygodną stopą żelazka.

Jeśli zależy Ci na tym, aby trudno dostępne miejsca i wszelkie pomarszczenia zostały dokładnie wyprasowane, w takim wypadku najlepiej zainwestować w bardzo dobre żelazko. Warto zwrócić uwagę, aby miało dodatkowe funkcje, takie jak automatyczny dobór temperatury, blokada kapania i charakteryzowało się wysokimi parametrami technicznymi, gwarantującymi maksymalną efektywność i skuteczność. Urządzenia z wyższej półki stosuje się nie tylko w domowych warunkach, ale również na przykład w zakładach krawieckich lub punktach, gdzie możesz oddać swoją odzież do profesjonalnego odświeżenia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.