Udostępnij
Skomentuj

Co jest lepsze – parownica czy żelazko? Które urządzenie wybrać?

Jeżeli zastanawiasz się, co jest lepsze, parownica czy żelazko, przychodzimy z wyjaśnieniem.

Przy zakupie sprzętu do prasowania można się zastanawiać, co jest lepszym wyborem: parownica czy żelazko. Każdy chce w skuteczny sposób wyprasować swoje ubrania i nie jest niczym dziwnym, że widząc dwa urządzenia możliwe do zakupu, zastanawiamy się, które z nich będzie lepsze.Odpowiedź na to pytanie jest złożona w zależności od tego, czego oczekujemy. Budowa żelazka sprawia, że niezbędna będzie deska do prasowania i istnieje ryzyko zniszczenia ubrań, ale za to, przy poprawnym prasowaniu, żelazko gwarantuje nam brak zagnieceń. Parownica nie przypala ubrań, ale obsługiwanie jej jest o wiele bardziej czasochłonne niż w przypadku żelazka.

Polecane parownice do ubrań

Parownica czy żelazko? Na czym polega różnica?

Z żelazka korzystamy przeważnie na desce do prasowania. Może mieć różne rodzaje stopy – od stalowej lub ceramicznej aż po tytanową – a każda z nich posiada różne właściwości. Ze względu na jakość cena żelazek potrafi się bardzo mocno wahać. Natomiast każde żelazko jest łatwiejsze i szybsze w obsłudze od nawet najlepszych parownic. W dodatku gwarantuje nam lepsze efekty prasowania, pod warunkiem że dbamy o to, aby nie zniszczyć naszych ubrań.

Parownica do ubrań jest małym urządzeniem, dzięki któremu będziemy mogli wyprasować nasze ubrania bez obaw o ich zniszczenie. Niestety nawet najlepsza parownica do ubrań nie będzie tak szybka jak żelazko do prasowania. Parownica jest świetną alternatywą, jeżeli nie chcemy zniszczyć naszych ciuchów i zastanawiamy się jak wyprasować koszulę bez żelazka.

Parownica

Jak prasować parownicą? To bardzo proste. Wystarczy zawiesić ubranie, które chcemy wyprasować na wieszaku, a następnie skierować na nie parownicę. Stacja parowa natychmiastowo wyprasuje każde zagniecenie, w które pocelujemy i dodatkowo zrobi to bez użycia zbędnych detergentów. Nie będzie Ci do tego potrzebna również deska do prasowania.

Żelazko

Używanie żelazka również jest bardzo proste, ale należy uważać na ubrania, aby ich nie przypalić i nie zniszczyć podczas prasowania. W tym celu trzeba przede wszystkim umieścić ubranie, które chcemy wyprasować, na desce do prasowania. Szczególnie powinniśmy sprawdzić to, czy prasowane ubranie jest na „lewej stronie”. Jeżeli mamy żelazko parowe, pamiętajmy, aby dolać wody do zbiornika przed rozpoczęciem prasowania. Sam proces wygląda z kolei następująco: na krótką chwilę przykładamy włączone żelazko do zagnieceń i przesuwamy żelazko w bok wzdłuż zagniecenia. Pamiętajmy przy tym, aby robić to wystarczająco szybko i nie przytrzymywać zbyt długo żelazka w jednym miejscu, żeby nie zniszczyć naszego ubrania.

Parownica do ubrań – zalety i wady

Najważniejszą zaletą, którą charakteryzuje się każda parownica, jest to, że jest mała, tania i nie zniszczy nam ubrań tak, jak może się to zdarzyć w przypadku żelazka. Prasowanie parą za pomocą parownicy jest bardzo proste, ale niestety czasochłonne. To rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w przypadku, kiedy mieszkamy sami i nie musimy prasować dużej ilości ubrań. W sytuacji, kiedy mamy dużą rodzinę, używanie samej parownicy może być sporym problemem, gdyż prasowanie ubrań będzie zajmować nam bardzo dużo czasu, który moglibyśmy spędzić w zupełnie inny sposób. Tym samym steamer do ubrań jest dobrym wyborem głównie w przypadku prasowania mniejszej ilości ubrań.

Żelazko do prasowania – zalety i wady

Żelazko do prasowania jest przede wszystkim sprawdzonym i najlepszym sposobem do wyprasowania naszych ubrań po intensywnym praniu w pralce. Żelazko potrafi wyprostować każde zagniecenie, jest szybsze i dokładniejsze niż parownica. Niestety jest to spowodowane dużą mocą żelazka, która potrafi czasami zniszczyć ubranie. Tym samym żelazko jest wyborem dobrym, aczkolwiek niekiedy ryzykownym, zwłaszcza jeżeli mamy dwie lewe ręce i mamy problemy z takimi czynnościami jak prasowanie. Co więcej, należy pamiętać, że nie każdy materiał może być poddawany tak wysokiej temperaturze. Mimo wszystko dla większych rodzin posiadanie żelazka jest znacznie lepszą i rozsądniejszą opcją niż parownica.

Parownica czy żelazko? Co wybrać?

Wybór pomiędzy żelazkiem a parownicą potrafi być czasami kłopotliwy, zwłaszcza jeżeli nie mieliśmy okazji osobiście porównywać obu urządzeń. Dobra parownica do ubrań potrafi być wystarczającym rozwiązaniem dla kogoś, kto żyje sam, ale jeżeli zastanawiasz się, czy parownica zastąpi żelazko, to tak niestety nie będzie, gdyż parownica posiada zbyt małą moc względem żelazka.

Najważniejsze parametry parownicy i żelazka parowego

Pewnie się zastanawiasz, czym się kierować przy wyborze parownicy do ubrań. Na co zwrócić uwagę? Najważniejszy w przypadku parownicy będzie czas na nagrzanie się. Najlepsze parownice potrzebują zaledwie 35 sekund do sprawnego działania.

Jeżeli zastanawiamy się jak wybrać żelazko parowe, to przede wszystkim zadbajmy, aby żelazko na parę miało dobrą stopę, najlepiej ceramiczną, albo tytanową. Unikajmy stopu aluminiowego lub stalowego, gdyż te, choć są tańsze, są trudniejsze w obsługiwaniu, dłużej się nagrzewają, zużywają więcej prądu i przede wszystkim potrafią niszczyć ubrania.

Parownica do ubrań – na co zwrócić uwagę?

Przy parownicy powinniśmy przede wszystkim zadbać, żeby ją regularnie odkamieniać. Jest to problem występujący także w przypadku żelazka, ale z racji swoich małych gabarytów, parownica jest bardziej narażona na zużycie względem żelazka. Przy używaniu parownicy powinniśmy zadbać też przede wszystkim o odpowiednie nawilżenie naszych ubrań. Niektóre zagniecenia będą bardzo trudne do wyprasowania, gdyż parownica nie posiada tyle mocy, co znacznie większe żelazko. Na szczęście dzięki wcześniejszemu nawilżeniu ubrania para będzie znacznie lepiej wyprostowywać zagniecenia.

Jak wybrać żelazko parowe?

Żelazko parowe powinno przede wszystkim posiadać dobrą stopę, którą będziemy prasować nasze ubrania. Niestety, jak już wspomnieliśmy, stopa stalowa, choć najtańsza, potrafi niszczyć ubrania, gdyż używa bardzo dużo energii elektrycznej do nagrzania się, a co za tym idzie, temperatura tego żelazka jest bardzo wysoka, a nawet zbyt wysoka do prasowania. Niemniej jednak taki rodzaj stopy bardzo dobrze się sprawdzi w przypadku grubszych tkanin i ubrań takich jak płaszcze czy swetry.

Żelazko najlepiej zakupić ze stopą ceramiczną lub tytanową. Te rodzaje stóp zapewniają nie tylko łatwość w rozprowadzaniu pary oraz samego urządzenia po zagnieceniach, ale także chronią żelazko przed nagrzaniem się do zbyt wysokiej temperatury, a co za tym idzie do niszczenia ubrań.

Czy parownica zastąpi żelazko?

Obecne parownice potrafią bardzo dużo, jeżeli chodzi o prasowanie, i są wystarczalne pod tym względem, ale niestety z racji swoich małych rozmiarów nie posiadają takich możliwości jak żelazko. Z racji swojej ceny, poręczności i funkcjonalności, dla wielu osób parownica będzie lepszym wyborem niż tradycyjne żelazko. Dzięki parownicy nie będziemy musieli obawiać się o zniszczenie ubrań, choć niestety prasowanie za jej pomocą będzie dłuższe. Należy jednak mieć na uwadze, że w wielu przypadkach parownica nie zastąpi żelazka.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.