Udostępnij
Skomentuj
https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-zasilacz-do-komputera-jaki-najlepszy-jaki-model/567/ 2020-10-14 13:38:48.000000

Jak wybrać zasilacz do komputera? Jaki najlepszy? Jaki model?

Oferta rynkowa zasilaczy komputerowych jest bardzo szeroka – na co zwracać uwagę podczas ich zakupu?

Spis treści:

 1. Jaki zasilacz do komputera?
 2. Jak dobrać moc zasilacza do komputera?
 3. Zasilacz do komputera – jaka cena?

Wiele podzespołów komputerowych przy zakupie jest traktowanych po macoszemu. Większość osób przykłada dużą wagę do wyboru karty graficznej, procesora, pamięci RAM czy dysku twardego, zapominając jednocześnie o tak podstawowych elementach jak zasilacz, od którego zależy nie tylko dostarczenie energii, ale także bezpieczeństwo komputera, a tym samym danych.

Z tego względu na zasilaczu nie warto oszczędzać i należy poświęcić mu kilka chwil, by zapoznać się z jego parametrami i wybrać właściwy model. W przeciwnym wypadku możemy zdecydować się na sprzęt, który nie tylko może okazać się mało wydajny, ale również będzie stanowił realne zagrożenie dla całej maszyny.

Polecane zasilacze komputerowe

Jaki zasilacz do komputera?

W poradniku zostały zebrane najważniejsze informacje, parametry i zagadnienia, na które należy zwrócić uwagę, kupując nowy zasilacz. Ich dokładna analiza pozwoli wybrać sprzęt będący w stanie „uciągnąć” posiadany przez nas zestaw.

Moc zasilacza

Jest absolutnie najważniejszym parametrem zasilacza, ponieważ określa ile energii może dostarczyć zamontowanym w obudowie komputera podzespołom. Nie jest to wartość równa ilości prądu pobranego z sieci elektrycznej, gdyż zależy ona przede wszystkim od sprawności jednostki. Warto również pamiętać, że moc zasilacza jest wartością, na którą składają się wszystkie linie zasilania. Często klienci boją się, że kupienie zasilacza o wyższej mocy będzie automatycznie skutkować wyższym poborem prądu (i wyższymi rachunkami). Jednak wartość deklarowana przez producenta, to wartość nominalna, jaką może dostarczyć zasilacz, jeśli zajdzie taka konieczność. Dodatkowo moc rozłożona jest na wszystkie linie znajdujące się w urządzeniu.

Jak obliczyć potrzebną moc zasilacza? Możemy po prostu zsumować zapotrzebowanie na energię wszystkich podzespołów znajdujących się w obudowie. W tym celu warto skorzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów mocy, w których podajemy posiadane przez nas komponenty. System następnie przeliczy maksymalny pobór mocy – na podstawie tej wartości możemy dokonać wyboru konkretnego zasilacza. Mają one tendencję do zawyżania poboru mocy zestawu, ale są całkiem dobrym odnośnikiem.

Warto wiedzieć!

Mniej znani producenci, którzy mają w swojej ofercie przede wszystkim tanie zasilacze, mogą podawać w specyfikacji nie moc stałą zasilacza, a maksymalną, która jest osiągalna przez krótką chwilę (np. kilka sekund) lub mogą po prostu kłamać.

Sprawność

To właśnie ona wpływa na ilość pobranej energii. Przykładowo, sprawność równa 80% oznacza, że 80% pobranej energii zostało dostarczone do podzespołów komputera. Im wyższa sprawność zasilacza, tym mniej energii jest tracone, a tym samym urządzenie jest bardziej energooszczędne. Certyfikat sprawności. Poszczególnym modelom zasilaczy przyznawane są specjalne certyfikaty (nie zawsze producenci decydują się na przyznanie certyfikatu, gdyż wymaga to uiszczenia dodatkowej opłaty wpływającej na cenę samego urządzenia), które dokładnie określają, jaką sprawnością charakteryzuje się zasilacz przy danym obciążeniu.

Chłodzenie

W zasilaczach można spotkać się z trzema rodzajami chłodzenia:

aktywnym (wentylator)

 • montowany jest w przypadku konstrukcji o większej mocy. Im większa średnica, tym ciszej i lepiej pracuje wentylator,

pasywnym

 • w zasilaczu nie ma zamontowanych wentylatorów.Tego typu chłodzenie najczęściej pojawia się w drogich zasilaczach dostarczających dużo mniej mocy.
 • Na konstrukcje z chłodzeniem pasywnym powinny decydować się przede wszystkim osoby, którym zależy na bardzo cichej pracy komputera, a jednocześnie nie mają dużych wymagań odnośnie wydajności komputera,

półpasywnym

 • zamontowany wentylator uruchamia się w momencie, gdy zaistnieje taka potrzeba (np. następuje chwilowe zapotrzebowanie na wydajną pracę procesora czy karty graficznej).
 • W tańszych zasilaczach mniej montowane są wentylatory o maksymalnej średnicy 120 mm, które pracują dość głośno, a są przy tym mniej wydajne.
 • W lepszych urządzeniach spotyka się wentylator o większej średnicy (co najmniej 135 mm), dzięki czemu zapewniona jest wyższa kultura pracy oraz lepsze chłodzenie.

Układ PFC (Power Factor Correction)

Odpowiada za korektę współczynnika mocy, co w dużym skrócie oznacza minimalizowanie strat energii. Zasilaczy z pasywnym układem należy unikać, gdyż wykorzystuje przestarzałe rozwiązania, pomimo że ich cena jest niższa niż w przypadku aktywnego PFC.

Złącza (przewody)

Przy podłączaniu kabli należy uważać, by włożyć je do odpowiedniego gniazda (dotyczy to przede wszystkim zasilaczy modularnych). W przeciwnym razie można doprowadzić do awarii, a nawet uszkodzenia komputera. Natomiast nie ma się czego bać, dlatego, że zasilacze z możliwością odpięcia kabli w 95% przypadków mają bardzo wyraźnie podpisane złącza. Zasilacze są wyposażone w:

 • P1 (Main Power Connector) – przeznaczone dla głównej wtyczki płyty głównej ATX wyposażonej w 24 piny. Dzięki podzieleniu wiązki na dwie części (20+4), można je wykorzystać również dla starszych modeli płyt dysponującymi gniazdem zasilającym 20-pinowym. W przypadku P1 wystarczy 1 wtyczka rozdzielna (20+4 pin),
 • P4/EPS– jest to wtyczka (wtyczki) podłączana do płyty głównej, ale zasilająca procesor. Występują dwie wersje wiązek – 4 oraz 8-pinowe (lub 4+4). Obecnie najczęściej spotykaną wersją jest gniazdo 8-pinowe,
 • PCIe– wtyczka do zasilenia karty graficznej. Może występować w dwóch wersjach: 6 lub 8-pinowej (6+2). Z dodatkowego zasilania korzystają przede wszystkim wydajne karty graficzne o zwiększonym zapotrzebowaniu na energię. Niektóre modele z najwyższej półki mogą wymagać podłączenia do nawet dwóch linii zasilających.
 • SATA– wtyczka służy do zasilenia takich urządzeń jak dyski twarde HDD i SSD czy napęd optyczny. W zależności od ilości posiadanych urządzeń (bądź też planowej w przyszłości rozbudowy), należy dobrać zasilacz z odpowiednią liczbą kabli z wtyczką SATA (minimalna liczba to 4).
 • FDD– służy do zasilania stacji dyskietek.
 • Molex – złącze wykorzystywane do zasilania dysków IDE oraz starszych napędów optycznych.

Maksymalne obciążenie linii 12 V

Jak już wcześniej zostało wspomniane, producenci podają moc, która jest sumą wszystkich linii zasilających. Jednak należy również zwrócić uwagę, jaką moc gwarantuje producent na linii 12 V, która w dużej mierze odpowiada za dostarczenie energii procesorowi oraz karcie graficznej. W typowym komputerze domowym, pobór mocy dla obu podzespołów może wynieść ponad 300 W, dlatego powinniśmy z należytą starannością zapoznać się z tabliczką znamionową zamieszczoną na zasilaczu. Może się również zdarzyć (szczególnie w zasilaczach modularnych), że urządzenie ma wydzielonych kilka linii 12 V. Należy jednak pamiętać, by nie sumować ich obciążalności deklarowanej przez producenta, gdyż w rzeczywistości będzie to wartość niższa.

Dodatkowe certyfikaty

Wymienić można chociażby certyfikaty nVidia SLI oraz AMD CrossfireX – są one istotne przede wszystkim dla overclockerów i prawdziwych entuzjastów gamingowych. Certyfikaty te gwarantują bowiem, że zasilacz może obsłużyć kilka kart graficznych jednocześnie.

Odpinane kable

Niektóre zasilacze są określane jako modularne. Oznacza to, że urządzenie charakteryzuje się odłączanymi kablami. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie przy rozbudowanych zestawach (lub kupowaniu zasilacza do komputera, który będzie w przyszłości rozbudowywany, sprawdza się również w przypadku małych obudów), gdyż pozwala zostawić tylko te kable, które są aktualnie wykorzystywane. Mniejsza ilość przewodów wpływa na nie tylko na utrzymanie porządku w obudowie, ale również ułatwia przepływ powietrza.

Przeznaczenie zasilacza

W zależności od zestawu i przeznaczenia składanego komputera stacjonarnego, można przyjąć trochę inne priorytety względem jednostki zasilającej. Przy komputerach biurowych o niskim zapotrzebowaniu na energię elektryczną, wbrew pozorom nie trzeba wysokiej klasy zasilania. Markowy zasilacz 350-450W najprawdopodobniej wystarczy jeszcze z zapasem mocy. Problem rodzi się przy bardziej prądożernych zestawach. Tutaj nie ma reguły, trzeba najzwyczajniej dobrać jednostkę pod zapotrzebowanie PC wraz z odpowiednią regulacją napięć.

Zabezpieczenia

Jako że komputer jest urządzeniem wrażliwym na skoki napięcia, warto sprawdzić, w jakie zabezpieczenia został wyposażony zasilacz (najlepiej zapoznać się z testami/recenzjami, które zweryfikują deklaracje producentów). Mogą to być:

 • OVP (Over Voltage Protection) – zabezpiecza przed zbyt wysokim napięciem,
 • UVP (Under Voltage Protection)– zabezpiecza przed zbyt niskim napięciem,
 • SCP (Short Circuit Protection)– zabezpiecza przed zwarciem,
 • OTP (Over Temperature Protection) – zabezpieczenie termiczne.

Warto wiedzieć!

Zastanawiasz się nad nowym zestawem komputerowym? Dzięki naszemu asystentowi bez najmniejszych problemów odnajdziesz i dopasujesz do siebie podzespoły, z których chcesz stworzyć swoją konfigurację. Dobierz usługę montażu, jeśli chcesz aby nasz serwis złożył komputer za Ciebie. Powodzenia!

Jak dobrać moc zasilacza do komputera?

Jest to najtrudniejsze zadanie podczas wyboru odpowiedniego zasilacza. Producenci pozostałych podzespołów (takich jak procesor czy karta graficzna) bardzo często podają zawyżone wartości, by mieć pewność (i zabezpieczenie przed ewentualnymi roszczeniami), że użytkownik nie uszkodzi urządzeń podłączając zbyt słabą jednostkę.

Najbardziej prądożernymi elementami wyposażenia komputera jest procesor i karta graficzna. Producenci pierwszego z nich (CPU) podają w specyfikacji TDP (to maksymalna ilość wydzielanego ciepła w ciągu sekundy, którą trzeba odebrać z procesora komputera), ale nie należy w pełni sugerować się tym współczynnikiem.

zasilacz komputerowy

Na pudełkach kart graficznych podawane są wspomniane zawyżone wartości, przez co można zakupić zasilacz o niepotrzebnie zbyt dużej mocy (co wiąże się z jego wyższą ceną). Dlatego też warto skorzystać z pomocy, jaką przygotowali producenci zasilaczy i nie tylko. Na ich stronach można znaleźć kalkulatory PSU, które pozwalają w szybki sposób określić na podstawie zakupionych podzespołów potrzebną (i bezpieczną) moc do pracy komputera.

Zasilacz do komputera – jaka cena?

Biorąc pod uwagę, pod jakimi względami dostępne na rynku zasilacze są zróżnicowane, nie powinien dziwić fakt, iż oferowany przedział cenowy jest niezwykle szeroki. Najtańsze modele kosztują obecnie 50-60 złotych, podczas gdy te najdroższe nawet ponad 2000 złotych. Wszystko zależy od tego, do jakiego sprzętu i jakich zastosowań potrzebujemy zasilacza.

Co ważne, jego wybór nie powinien być kwestią marginalną, gdyż zasilacz zapewnia bezpieczne działanie komputera, a przede wszystkim bezpieczeństwo dla zgromadzonych danych. Źle dobrany może przyczynić się do awarii lub uszkodzenia podzespołów (np. płyty głównej). Dlatego też kupując zasilacz, nie należy kierować się tylko ceną lub mocą, ale także sprawnością, kulturą pracy czy wykorzystanymi zabezpieczeniami. Warto również zapoznać się z białą i czarną listą producentów zasilaczy, a także testami poszczególnych modeli.

Polecane artykuły
 
Udostępnij
4,9
11 ocen
8 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (5)

Wtyk FDD nie służy do zasilania kart dźwiękowych, a napędu dyskietek 3,5cala.
no właśnie...
Pewnie szanowny autor miał na myśli kartę graficzną, bo takiego złącza wymagały np. Radeony.
jeżeli podłącze zasilacz z wyższą mocą niż potrzebna to czy komputer jest narażony na uszkodzenie lub jego części np. procesor itd.
Witam,
nie wszystko będzie działać nic się nie spali itd.
Mi od zawsze dobrze spisują się sprzęty wyprodukowane przez Enan. Polska firma, więc i jakość lepsza. Szkoda, że tak mało osób patrzy na producenta.
Mi od zawsze dobrze spisują się sprzęty wyprodukowane przez Enan. Polska firma, więc i jakość lepsza. Szkoda, że tak mało osób patrzy na producenta.
IMO najlepsze na świecie zasilacze produkuje Seasonic. Raz zrobiłem wyjątek i po kilku latach tego pożałowałem. Na chwilę obecną Jestem szczęśliwym posiadaczem Prime TX-1000 Titanium i nie mam już zamiaru robić wyjątków.