https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-tani-i-dobry-smartfon-ktory-najlepszy/974/ 2019-02-15 13:31:00.000000

Jak wybrać tani i dobry smartfon? Który najlepszy?

Analizujemy ofertę rynkową smartfonów i wskazujemy, na co mogą pozwolić sobie osoby z ograniczonym budżetem.

Choć hasło „tani i dobry smartfon” brzmi jak oksymoron, na rynku można spotkać modele, które spełniają oba kryteria. Aby jednak nie być niezadowolonym z zakupów, trzeba zdać sobie sprawę z pewnych ograniczeń, jakie narzuca niższy budżet oraz jakie można mieć oczekiwania wobec telefonu za mniej niż 800 zł. Nie oznacza to jednak, że jest się skazanym na smartfon złej jakości. Przeciwnie – można znaleźć dobry smartfon z niskiej półki cenowej, który spełni wszystkie stawiane przez nas oczekiwania.

Na szczęście rynek jest obecnie tak szeroki i zróżnicowany, że nie powinniśmy się obawiać konieczności wyboru urządzenia słabo przystosowanego do obsługi najnowszych programów i aplikacji. Wręcz przeciwnie, obecne smartfony, także w omawianym przedziale cenowym, spisują się bardzo dobrze, a wspomniane ograniczenia wynikają przede wszystkich z wykorzystanych materiałów konstrukcyjnych. Wśród bardzo bogatej oferty rynkowej nie ma problemu, żeby znaleźć tani dobry smartfon.

Decydując się na tani smartfon, musimy zastanowić się, do czego i w jakich warunkach będzie wykorzystywany. Należy zadać sobie następujące pytania:

 • czy telefon ma służyć jako centrum multimedialne? (oglądanie filmów, słuchanie muzyki)
 • czy telefon ma robić bardzo dobre zdjęcia?
 • czy telefon ma zachwycać dobrą jakością ekranu i wysoką rozdzielczością?
 • czy telefon będzie służył do grania, nie tylko w proste i niewymagające gry?
 • czy telefon ma długo trzymać na baterii?
 • czy telefon ma charakteryzować bardzo dobra jakość rozmów?
 • czy istotny jest design?

Odpowiadając na te kilka pytań, można bardzo szybko wyeliminować kilka modeli. Warto również pamiętać, że kupienie taniego smartfona, który umożliwi uruchomienie zaawansowanych gier, może być utrudnione. Na pewno jednak pozwoli cieszyć się zwykłymi tytułami, które pozwolą zabić czas, np. w kolejce do lekarza.  Słowem – dobry tani smartfon pozwoli na podstawowe działania i korzystanie ze wszelkich udogodnień, ale po prostu będzie posiadał pewne ograniczenia. Może mieć mniejszą pamięć, słabszy aparat czy nie aż tak wydajny procesor, jednak można powiedzieć, że dla osób, które nieszczególnie interesują się najnowszymi technologiami i nie zauważają różnić między ściśle technicznymi parametrami, nie będą to stanowiło żadnego problemu, ba, będzie to niezauważalne.

Co to jest G-Sensor?

G-Sensor to element, którego zadaniem jest wykrywanie pozycji i ruchów danego urządzenia. Zmiana położenia danego urządzenia z wbudowanym G-Sensorem powoduje zmianę położenia obrazu na ekranie. G-Sensor jest stosowany do kontrolowania akcji w grach i aplikacjach. Inne nazwy tego elementu to żyroskop lub akcelerometr.

Tani, dobry smartfon – na co zwrócić uwagę?

Skoro wiemy już, jakie są nasze możliwości wyboru, możemy przejść do sprawy najważniejszej, a więc dokładnej analizy tego, co znajdziemy w sklepie. Z pewnością można mieć nastawienie, że kupi się tani i dobry smartfon i będzie się z niego w pełni zadowolonym. Trzeba przyjąć, że nie jest to gorszy wybór i szukać modelu, który w naszym budżecie będzie jak najlepszy.  A co powinien mieć dobry smartfon? Jak już wspomnieliśmy, rynek jest bardzo zróżnicowany, dlatego każdy smartfon powinien zostać poddany szczegółowej ocenie.  Oczywiście musi ona uwzględnić najważniejsze parametry techniczne, które wpływają na możliwości urządzenia.

 • Procesor. Zaczniemy od najważniejszych podzespołów. Wydawać by się mogło, że w kategorii tanich smartfonów nie da znaleźć się urządzenia, które dysponowałoby wydajnym układem CPU. Rzeczywistość prezentuje się jednak zgoła inaczej. W przyjętym przedziale cenowym bez problemu znajdziemy bowiem telefon z czterordzeniowym bądź ośmiordzeniowym procesorem, którego taktowanie będzie oscylowało wokół wartości 2 GHz. Ograniczając się do 500 złotych, taktowanie spada do poziomu 1.5 GHz. Nadal jest to jednak wartość, która pozwoli na bezproblemową obsługę większości aplikacji.
 • Pamięć RAM - Jak wiadomo, jest ona niezwykle ważna, dlatego warto kierować się zasadą, że im więcej RAM, tym lepiej. Chcąc zagwarantować sobie bezproblemową obsługę systemu i aplikacji, powinniśmy celować w modele dysponujące co najmniej 2 GB pamięci. W kategorii tanich smartfonów znajdziemy jednak także urządzenia posiadające 3, a nawet 4 GB RAM.
 • Wyświetlacz - Najtańsze smartfony są wyposażone w ekrany typu TN, które zapewniają przeciętną jakość generowanego obrazu (okażą się one wystarczające do standardowego użytku). Jeśli jednak trochę poszukamy, bez problemu znajdziemy znacznie lepsze wyświetlacze IPS lub Super AMOLED (smartfony Samsunga). Jeżeli chodzi natomiast o przekątną ekranu, nasz wybór jest bardzo szeroki – zakupić możemy zarówno niewielkie, kompaktowe smartfony 4-calowe, jak i urządzenia o przekątnej do 6 cali.
 • Pamięć wewnętrzna - W tym przypadku również wyższe wartości oznaczają znacznie większą swobodę działania. W przyjętym przedziale cenowym większość dobrych smartfonów dysponują pamięcią na poziomie 16 GB, jednak znaleźć można również modele o pamięci dwa razy większej. W każdym przypadku warto upewnić się, czy interesujący nas telefon obsługuje karty pamięci.
 • Aparaty - Dysponując budżetem w wysokości 800 złotych nie znajdziemy smartfona, który zagwarantuje nam bardzo wysoką jakość zdjęć, jednak poziom przyzwoitości możemy osiągnąć. Na rynku są dostępne tanie smartfony z aparatem głównym o rozdzielczości do 13 MPix, choć warto poszukać prawdziwych perełek, które dysponują aparatami podwójnymi. Bądź co bądź – nie ma problemu, by znaleźć tani smartfon z dobrym aparatem, ale należy pamiętać, że nie zastąpi on aparatu cyfrowego. Będzie jednak wystarczający, jeśli chodzi o okazjonalne fotografowanie i robienie spontanicznych zdjęć.
 • Czas pracy na baterii - Wydawałoby się, że niska cena oznaczać będzie krótki czas pracy na baterii. Jest jednak wiele tanich smartfonów, które pozwalają korzystać z ich możliwości cały dzień bez konieczności nerwowego szukania gniazdka. I choć można oszczędzić na innych podzespołach, pojemność akumulatora oraz długość pracy powinny być zawsze brane pod uwagę. Smartfony, które nie spełniają tych podstawowych kryteriów, powinny być od razu odrzucane. Jeśli w jakimś modelu wszystkie parametry są odpowiednie, a jedynie bateria nie spełnia oczekiwań – warto się zastanowić nad dokupieniem powerbanku, który będzie się miało przy sobie, kiedy zajdzie ryzyko rozładowania telefonu w najmniej odpowiedniej  chwili.
 • Wersja systemu. W przedziale cenowym mieszczą się głównie smartfony pracujące na systemie Android. Część z nich może skorzystać z aktualizacji do najnowszej wersji oprogramowania – 8.0 Oreo. Z pewnością warto z niej skorzystać, gdyż przynosi ze sobą kilka przydatnych zmian. Dobrym wyborem okażą się również smartfony z systemem Android 7.0 Oreo.
 • Rok produkcji. Starsze telefony, będące jeszcze w sprzedaży, mogą okazać się strzałem w dziesiątkę (dzięki niższej cenie), jak i dużym utrapieniem. Wszystko zależy od podzespołów zamontowanych w telefonie oraz wsparcia producenta odnośnie aktualizacji. Im starszy telefon, tym najczęściej starsza wersja systemu. Warto więc przeanalizować, czy dany system jest odpowiedni czy spełnia postawione mu wymagania, a także czy kolejne aktualizacje nie spowolniły działania telefonu.
 • Dodatki. Czy tanie smartfony mogą zaskoczyć nas dodatkowymi funkcjami? Jak najbardziej – wiele z nich dysponuje chociażby modułem Dual SIM, łącznością NFC czy też czytnikiem linii papilarnych. Poza dodatkami, warto sprawdzić jeszcze wersję Bluetooth (im nowsza, tym lepiej).

Czy więc można kupić dobry smartfon w niskiej cenie? Jak widać sytuacja jest bardzo ciekawa, bo wygląda na to, że budżetowy sprzęt może się jawić jako bardzo dobry smartfon! Wystarczy zatem dookreślić limit pieniędzy i rozpocząć poszukiwania.

Jak wybrać smartfon do 300 zł?

W przedziale cenowym do 300 złotych nie mamy zbyt wielkiego wyboru, ale mimo wszystko można kupić dobry i tani smartfon. Specyfikacje sprzętowe są bardzo zbliżone a jakość wykonania telefonów jest daleka od tej, jaką prezentują nieco droższe modele. Nie oznacza to jednak, że możemy liczyć wyłącznie na urządzenia bardzo nie radzące sobie z obsługą podstawowych aplikacji. Na rynku obecne są także starsze modele wiodących producentów w cenie poniżej 300 zł, jednak należy uważać na nieaktualne oprogramowanie i wydajność urządzenia. Telefon do takiej kwoty jest świetną propozycją na pierwszy smartfon dla dziecka czy osób starszych, które chcą się zmierzyć z nowszymi technologiami. Jego działanie będzie w pełni poprawne, a nawet satysfakcjonujące. W tej cenie można znaleźć smartfony posiadające:

 • wyświetlacz IPS o przekątnej do 5-cali i przyzwoitej rozdzielczości,
 • dwurdzeniowy procesor,
 • 1-2 GB pamięci RAM,
 • aparat główny do 8 Mpix,
 • pamięć wewnętrzna do 16 GB.

Polecane smartfony do 300 zł

Smartfony do 300 zł

Jak wybrać smartfon do 400 zł?

W tym przedziale cenowym można znaleźć nie tylko telefony z Androidem, ale również smartfony działające pod kontrolą Windows Phone 8, które gwarantują płynność działania nawet przy nieco gorszej specyfikacji. Smartfony poniżej 400zł będą prezentowały przeciętną jakość wykonania, jednak większość nie powinna sprawiać taniego, tandetnego wrażenia. 

Warto zauważyć, że w tej cenie smartfon dobry aparat będzie miał raczej w standardzie, więc to także ciekawa propozycja dla młodszych użytkowników, dla których taki „gadżet” to niemalże podstawa. Jakich parametrów można oczekiwać?

 • do 2 GB pamięci RAM,
 • 5-calowy wyświetlacz IPS,
 • aparat do 13 MPix,
 • dwurdzeniowy procesor,
 • pamięć wewnętrzna do 16 GB.

Polecane smartfony do 400 zł

Smartfony do 400 zł

Jak wybrać smartfon do 500 zł?

Choć w granicach 500 złotych nie znajdziemy super wydajnych smartfonów, to możemy się pokusić o tanie serie modeli cenionych marek, jak Sony, Nokia czy Samsung. Poniżej kwoty 500 zł możemy znaleźć także smartfony z Dual SIM, pozwalające na użycie kart różnych operatorów. Bardzo dobry smartfon w rozsądnej cenie można znaleźć wśród modeli Xiaomi, których parametry dorównują nawet nieco droższym telefonom. Taki budżet pozwala na kupno smartfona z Androidem z:

 • czterordzeniowym procesorem,
 • do 16 GB wbudowanej pamięci,
 • 1-3 GB pamięci RAM,
 • aparatem 13 MPix.

Polecane smartfony do 500 zł

Smartfony do 500 zł

Jak wybrać smartfon do 600 zł?

Za około 600 złotych kupimy naprawdę porządny smartfon. Do wyboru w tym przedziale cenowym mamy wiele modeli z Androidem, a także kilka telefonów z WP8. Mogą być one wyposażone w:

 • wyświetlacz IPS o przekątnej od 4 do 6 cali,
 • czterordzeniowy lub ośmiordzeniowy procesor,
 • nawet do 32 GB pamięci na dane,
 • od 1 do 3 GB pamięci RAM,
 • aparat 13 MPix.

Polecane smartfony do 600 zł

Smartfony do 600 zł

Jak wybrać smartfon do 800 zł?

Zwiększając budżet do tej kwoty możemy liczyć na najlepsze rozwiązania z niskiej półki cenowej. Poza przyzwoitą specyfikacją, smartfony te charakteryzują solidnym wykonaniem i odpowiednią wytrzymałością mechaniczną. Można powiedzieć, że taka cena smartfona jest standardowa – ani zbyt wysoka, ani niska, a dająca bardzo dużo możliwości. Otrzymuje się bowiem bardzo dobry smartfon za rozsądną cenę, który zaspokoi potrzeby nawet tych, użytkowników korzystających z telefonu w bardziej zaawansowany sposób. Dostępne parametry prezentują się następująco:

 • wyświetlacz IPS o przekątnej od 4 do 6 cali,
 • ośmiordzeniowy procesor,
 • nawet do 64 GB pamięci na dane,
 • od 1 do 4 GB pamięci RAM,
 • aparat do 16 MPix (niektóre modele dysponują aparatem podwójnym).

Polecane smartfony do 800 zł

Smartfony do 800 zł

Tanie, dobre chińskie smartfony

Choć swego czasu polski rynek zalewały smartfony z Chin tzw. „no name”, które podrabiały wygląd iPhone'a, obecnie można znaleźć wiele ciekawych modeli pochodzących z tego kraju. Chińskie firmy udowadniają, że da się zrobić telefon średniej klasy, który dobrze pracuje oraz nie ma wygórowanej ceny. Firmy, na które warto zwrócić uwagę to: Meizu, Xiaomi, a także bardzo znane Lenovo. W telefonach tych firm można znaleźć obudowę wysokiej jakości czy ekran pokryty szkłem Gorilla Glass.

Tani a dobry smartfon z Chin to obecnie najlepszy pomysł na to, by zaopatrzyć się w naprawdę świetnej jakości telefon, który swoimi parametrami dorówna droższym modelom. Kupując tani telefon, nie należy więc mieć poczucia, że wybiera się coś gorszego, przeciwnie – można się cieszyć, że w niższej cenie udało się znaleźć to, co mogłoby kosztować dużo więcej.

Polecane artykuły
 

Choć hasło „tani i dobry smartfon” brzmi jak oksymoron, na rynku można spotkać modele, które spełniają oba kryteria. Aby jednak nie być niezadowolonym z zakupów, trzeba zdać sobie sprawę z pewnych ograniczeń, jakie narzuca niższy budżet oraz jakie można mieć oczekiwania wobec telefonu za mniej niż 800 zł. Nie oznacza to jednak, że jest się skazanym na smartfon złej jakości. Przeciwnie – można znaleźć dobry smartfon z niskiej półki cenowej, który spełni wszystkie stawiane przez nas oczekiwania.

Na szczęście rynek jest obecnie tak szeroki i zróżnicowany, że nie powinniśmy się obawiać konieczności wyboru urządzenia słabo przystosowanego do obsługi najnowszych programów i aplikacji. Wręcz przeciwnie, obecne smartfony, także w omawianym przedziale cenowym, spisują się bardzo dobrze, a wspomniane ograniczenia wynikają przede wszystkich z wykorzystanych materiałów konstrukcyjnych. Wśród bardzo bogatej oferty rynkowej nie ma problemu, żeby znaleźć tani dobry smartfon.

Decydując się na tani smartfon, musimy zastanowić się, do czego i w jakich warunkach będzie wykorzystywany. Należy zadać sobie następujące pytania:

 • czy telefon ma służyć jako centrum multimedialne? (oglądanie filmów, słuchanie muzyki)
 • czy telefon ma robić bardzo dobre zdjęcia?
 • czy telefon ma zachwycać dobrą jakością ekranu i wysoką rozdzielczością?
 • czy telefon będzie służył do grania, nie tylko w proste i niewymagające gry?
 • czy telefon ma długo trzymać na baterii?
 • czy telefon ma charakteryzować bardzo dobra jakość rozmów?
 • czy istotny jest design?

Odpowiadając na te kilka pytań, można bardzo szybko wyeliminować kilka modeli. Warto również pamiętać, że kupienie taniego smartfona, który umożliwi uruchomienie zaawansowanych gier, może być utrudnione. Na pewno jednak pozwoli cieszyć się zwykłymi tytułami, które pozwolą zabić czas, np. w kolejce do lekarza.  Słowem – dobry tani smartfon pozwoli na podstawowe działania i korzystanie ze wszelkich udogodnień, ale po prostu będzie posiadał pewne ograniczenia. Może mieć mniejszą pamięć, słabszy aparat czy nie aż tak wydajny procesor, jednak można powiedzieć, że dla osób, które nieszczególnie interesują się najnowszymi technologiami i nie zauważają różnić między ściśle technicznymi parametrami, nie będą to stanowiło żadnego problemu, ba, będzie to niezauważalne.

Co to jest G-Sensor?

G-Sensor to element, którego zadaniem jest wykrywanie pozycji i ruchów danego urządzenia. Zmiana położenia danego urządzenia z wbudowanym G-Sensorem powoduje zmianę położenia obrazu na ekranie. G-Sensor jest stosowany do kontrolowania akcji w grach i aplikacjach. Inne nazwy tego elementu to żyroskop lub akcelerometr.

Tani, dobry smartfon – na co zwrócić uwagę?

Skoro wiemy już, jakie są nasze możliwości wyboru, możemy przejść do sprawy najważniejszej, a więc dokładnej analizy tego, co znajdziemy w sklepie. Z pewnością można mieć nastawienie, że kupi się tani i dobry smartfon i będzie się z niego w pełni zadowolonym. Trzeba przyjąć, że nie jest to gorszy wybór i szukać modelu, który w naszym budżecie będzie jak najlepszy.  A co powinien mieć dobry smartfon? Jak już wspomnieliśmy, rynek jest bardzo zróżnicowany, dlatego każdy smartfon powinien zostać poddany szczegółowej ocenie.  Oczywiście musi ona uwzględnić najważniejsze parametry techniczne, które wpływają na możliwości urządzenia.

 • Procesor. Zaczniemy od najważniejszych podzespołów. Wydawać by się mogło, że w kategorii tanich smartfonów nie da znaleźć się urządzenia, które dysponowałoby wydajnym układem CPU. Rzeczywistość prezentuje się jednak zgoła inaczej. W przyjętym przedziale cenowym bez problemu znajdziemy bowiem telefon z czterordzeniowym bądź ośmiordzeniowym procesorem, którego taktowanie będzie oscylowało wokół wartości 2 GHz. Ograniczając się do 500 złotych, taktowanie spada do poziomu 1.5 GHz. Nadal jest to jednak wartość, która pozwoli na bezproblemową obsługę większości aplikacji.
 • Pamięć RAM - Jak wiadomo, jest ona niezwykle ważna, dlatego warto kierować się zasadą, że im więcej RAM, tym lepiej. Chcąc zagwarantować sobie bezproblemową obsługę systemu i aplikacji, powinniśmy celować w modele dysponujące co najmniej 2 GB pamięci. W kategorii tanich smartfonów znajdziemy jednak także urządzenia posiadające 3, a nawet 4 GB RAM.
 • Wyświetlacz - Najtańsze smartfony są wyposażone w ekrany typu TN, które zapewniają przeciętną jakość generowanego obrazu (okażą się one wystarczające do standardowego użytku). Jeśli jednak trochę poszukamy, bez problemu znajdziemy znacznie lepsze wyświetlacze IPS lub Super AMOLED (smartfony Samsunga). Jeżeli chodzi natomiast o przekątną ekranu, nasz wybór jest bardzo szeroki – zakupić możemy zarówno niewielkie, kompaktowe smartfony 4-calowe, jak i urządzenia o przekątnej do 6 cali.
 • Pamięć wewnętrzna - W tym przypadku również wyższe wartości oznaczają znacznie większą swobodę działania. W przyjętym przedziale cenowym większość dobrych smartfonów dysponują pamięcią na poziomie 16 GB, jednak znaleźć można również modele o pamięci dwa razy większej. W każdym przypadku warto upewnić się, czy interesujący nas telefon obsługuje karty pamięci.
 • Aparaty - Dysponując budżetem w wysokości 800 złotych nie znajdziemy smartfona, który zagwarantuje nam bardzo wysoką jakość zdjęć, jednak poziom przyzwoitości możemy osiągnąć. Na rynku są dostępne tanie smartfony z aparatem głównym o rozdzielczości do 13 MPix, choć warto poszukać prawdziwych perełek, które dysponują aparatami podwójnymi. Bądź co bądź – nie ma problemu, by znaleźć tani smartfon z dobrym aparatem, ale należy pamiętać, że nie zastąpi on aparatu cyfrowego. Będzie jednak wystarczający, jeśli chodzi o okazjonalne fotografowanie i robienie spontanicznych zdjęć.
 • Czas pracy na baterii - Wydawałoby się, że niska cena oznaczać będzie krótki czas pracy na baterii. Jest jednak wiele tanich smartfonów, które pozwalają korzystać z ich możliwości cały dzień bez konieczności nerwowego szukania gniazdka. I choć można oszczędzić na innych podzespołach, pojemność akumulatora oraz długość pracy powinny być zawsze brane pod uwagę. Smartfony, które nie spełniają tych podstawowych kryteriów, powinny być od razu odrzucane. Jeśli w jakimś modelu wszystkie parametry są odpowiednie, a jedynie bateria nie spełnia oczekiwań – warto się zastanowić nad dokupieniem powerbanku, który będzie się miało przy sobie, kiedy zajdzie ryzyko rozładowania telefonu w najmniej odpowiedniej  chwili.
 • Wersja systemu. W przedziale cenowym mieszczą się głównie smartfony pracujące na systemie Android. Część z nich może skorzystać z aktualizacji do najnowszej wersji oprogramowania – 8.0 Oreo. Z pewnością warto z niej skorzystać, gdyż przynosi ze sobą kilka przydatnych zmian. Dobrym wyborem okażą się również smartfony z systemem Android 7.0 Oreo.
 • Rok produkcji. Starsze telefony, będące jeszcze w sprzedaży, mogą okazać się strzałem w dziesiątkę (dzięki niższej cenie), jak i dużym utrapieniem. Wszystko zależy od podzespołów zamontowanych w telefonie oraz wsparcia producenta odnośnie aktualizacji. Im starszy telefon, tym najczęściej starsza wersja systemu. Warto więc przeanalizować, czy dany system jest odpowiedni czy spełnia postawione mu wymagania, a także czy kolejne aktualizacje nie spowolniły działania telefonu.
 • Dodatki. Czy tanie smartfony mogą zaskoczyć nas dodatkowymi funkcjami? Jak najbardziej – wiele z nich dysponuje chociażby modułem Dual SIM, łącznością NFC czy też czytnikiem linii papilarnych. Poza dodatkami, warto sprawdzić jeszcze wersję Bluetooth (im nowsza, tym lepiej).

Czy więc można kupić dobry smartfon w niskiej cenie? Jak widać sytuacja jest bardzo ciekawa, bo wygląda na to, że budżetowy sprzęt może się jawić jako bardzo dobry smartfon! Wystarczy zatem dookreślić limit pieniędzy i rozpocząć poszukiwania.

Jak wybrać smartfon do 300 zł?

W przedziale cenowym do 300 złotych nie mamy zbyt wielkiego wyboru, ale mimo wszystko można kupić dobry i tani smartfon. Specyfikacje sprzętowe są bardzo zbliżone a jakość wykonania telefonów jest daleka od tej, jaką prezentują nieco droższe modele. Nie oznacza to jednak, że możemy liczyć wyłącznie na urządzenia bardzo nie radzące sobie z obsługą podstawowych aplikacji. Na rynku obecne są także starsze modele wiodących producentów w cenie poniżej 300 zł, jednak należy uważać na nieaktualne oprogramowanie i wydajność urządzenia. Telefon do takiej kwoty jest świetną propozycją na pierwszy smartfon dla dziecka czy osób starszych, które chcą się zmierzyć z nowszymi technologiami. Jego działanie będzie w pełni poprawne, a nawet satysfakcjonujące. W tej cenie można znaleźć smartfony posiadające:

 • wyświetlacz IPS o przekątnej do 5-cali i przyzwoitej rozdzielczości,
 • dwurdzeniowy procesor,
 • 1-2 GB pamięci RAM,
 • aparat główny do 8 Mpix,
 • pamięć wewnętrzna do 16 GB.

Polecane smartfony do 300 zł

Smartfony do 300 zł

Jak wybrać smartfon do 400 zł?

W tym przedziale cenowym można znaleźć nie tylko telefony z Androidem, ale również smartfony działające pod kontrolą Windows Phone 8, które gwarantują płynność działania nawet przy nieco gorszej specyfikacji. Smartfony poniżej 400zł będą prezentowały przeciętną jakość wykonania, jednak większość nie powinna sprawiać taniego, tandetnego wrażenia. 

Warto zauważyć, że w tej cenie smartfon dobry aparat będzie miał raczej w standardzie, więc to także ciekawa propozycja dla młodszych użytkowników, dla których taki „gadżet” to niemalże podstawa. Jakich parametrów można oczekiwać?

 • do 2 GB pamięci RAM,
 • 5-calowy wyświetlacz IPS,
 • aparat do 13 MPix,
 • dwurdzeniowy procesor,
 • pamięć wewnętrzna do 16 GB.

Polecane smartfony do 400 zł

Smartfony do 400 zł

Jak wybrać smartfon do 500 zł?

Choć w granicach 500 złotych nie znajdziemy super wydajnych smartfonów, to możemy się pokusić o tanie serie modeli cenionych marek, jak Sony, Nokia czy Samsung. Poniżej kwoty 500 zł możemy znaleźć także smartfony z Dual SIM, pozwalające na użycie kart różnych operatorów. Bardzo dobry smartfon w rozsądnej cenie można znaleźć wśród modeli Xiaomi, których parametry dorównują nawet nieco droższym telefonom. Taki budżet pozwala na kupno smartfona z Androidem z:

 • czterordzeniowym procesorem,
 • do 16 GB wbudowanej pamięci,
 • 1-3 GB pamięci RAM,
 • aparatem 13 MPix.

Polecane smartfony do 500 zł

Smartfony do 500 zł

Jak wybrać smartfon do 600 zł?

Za około 600 złotych kupimy naprawdę porządny smartfon. Do wyboru w tym przedziale cenowym mamy wiele modeli z Androidem, a także kilka telefonów z WP8. Mogą być one wyposażone w:

 • wyświetlacz IPS o przekątnej od 4 do 6 cali,
 • czterordzeniowy lub ośmiordzeniowy procesor,
 • nawet do 32 GB pamięci na dane,
 • od 1 do 3 GB pamięci RAM,
 • aparat 13 MPix.

Polecane smartfony do 600 zł

Smartfony do 600 zł

Jak wybrać smartfon do 800 zł?

Zwiększając budżet do tej kwoty możemy liczyć na najlepsze rozwiązania z niskiej półki cenowej. Poza przyzwoitą specyfikacją, smartfony te charakteryzują solidnym wykonaniem i odpowiednią wytrzymałością mechaniczną. Można powiedzieć, że taka cena smartfona jest standardowa – ani zbyt wysoka, ani niska, a dająca bardzo dużo możliwości. Otrzymuje się bowiem bardzo dobry smartfon za rozsądną cenę, który zaspokoi potrzeby nawet tych, użytkowników korzystających z telefonu w bardziej zaawansowany sposób. Dostępne parametry prezentują się następująco:

 • wyświetlacz IPS o przekątnej od 4 do 6 cali,
 • ośmiordzeniowy procesor,
 • nawet do 64 GB pamięci na dane,
 • od 1 do 4 GB pamięci RAM,
 • aparat do 16 MPix (niektóre modele dysponują aparatem podwójnym).

Polecane smartfony do 800 zł

Smartfony do 800 zł

Tanie, dobre chińskie smartfony

Choć swego czasu polski rynek zalewały smartfony z Chin tzw. „no name”, które podrabiały wygląd iPhone'a, obecnie można znaleźć wiele ciekawych modeli pochodzących z tego kraju. Chińskie firmy udowadniają, że da się zrobić telefon średniej klasy, który dobrze pracuje oraz nie ma wygórowanej ceny. Firmy, na które warto zwrócić uwagę to: Meizu, Xiaomi, a także bardzo znane Lenovo. W telefonach tych firm można znaleźć obudowę wysokiej jakości czy ekran pokryty szkłem Gorilla Glass.

Tani a dobry smartfon z Chin to obecnie najlepszy pomysł na to, by zaopatrzyć się w naprawdę świetnej jakości telefon, który swoimi parametrami dorówna droższym modelom. Kupując tani telefon, nie należy więc mieć poczucia, że wybiera się coś gorszego, przeciwnie – można się cieszyć, że w niższej cenie udało się znaleźć to, co mogłoby kosztować dużo więcej.

Polecane artykuły
 
Kategoria: Poradniki
Data: 15.02.2019
Social
5,0
5 ocen
10 komentarzy
Moja ocena
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Michał
W cenie do 500zł i 600zł RAM aż 512GB? Ciekawie. :)
(2) (2)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-01-31
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
wafelgrzegorz
Doszukał się jednej czy dwóch głupich literówek i już wypisuje z wyrzutem, jakby mu drzazga w papeć weszła. Może życzysz sobie jeszcze odszkodowania za to?
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-04-17
raff
telefon asusa mozna miec w tej cenie z 2db ram
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-08-18
Oleed
Dla ciebie papuciu to literówka, dla ludzi szukających a nie posiadających wiedzy to wprowadzanie w błąd. Skoro pismak klepie artykuł aby zarobić na chleb niech robi tak aby miec i na masło.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-07-18
Ewka
Od siebie do 400 zł mogę polecić telefon Meizu M6 - ekran 5,2 cala, aparaty 8/13 mpix, bateria 3070 mAh.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-08-26
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Gabi
Meizu mają dobre i niedrogie telefony, polecam!
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-08-26
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
OlaN
Obecnie np. można meizu m6 dostać za niewielkie pieniądze, a to dobry smartfon jest. Moja mama go ma.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-09-16
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Asia
Ja swojej też kupiłam na urodzinki. Bardzo fajny telefon, mamie się spodobał. Jak na pierwszy smartfon nadaje się idealnie. Ma duży i dobry ekran, dobre aparaty (zdjęcie robi lepsze niż mój smartfon za więcej), bateria też jej trzyma. Zadowolona jest. A kupiłam okazyjnie na promocji. :)
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-09-24
Sylwia
Do 400 zł można dostać Meziu M6. Teraz dodatkowo jest promocja i można go kupić z głośnikiem :D Świetna sprawa. Telefon sam w. sobie jest całkiem dobry, łatwy w obsłudze, robi fajne zdjęcia, bateria wytrzymuje cały dzień przy ciągłym siedzeniu w internecie.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-10-20
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Jarek
potwierdzam, ja kupiłem dla żony m8c model, niecałe 600 zł i sprawuje się bardzo dobrze. Trzyma bateria a zdjęcia w dziennym świetle wychodzą jak przy modelach za ponad 1000 PLN
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2019-02-27
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.