https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-tablet-jaki-najlepszy-jaki-system/385/ 2017-11-08 08:47:41.000000

Jak wybrać tablet? Jaki najlepszy? Jaki system?

Wybieramy tablet dopasowany do potrzeb

Gdy na rynku po raz pierwszy pojawiły się tablety nie tylko był niewielki wybór, ale również ich cena leżała poza zasięgiem wielu osób. Dziś nie można narzekać ani na ofertę producentów, ani też atrakcyjność cenową oraz funkcjonalną urządzeń.

Ranking tabletów 2017

1.

                            Tablet Lenovo TAB2 A7-10F 7
Tablet Lenovo TAB2 A7-10F 7" WiFi Czarny (59446207)
2.

                            Tablet Lenovo Miix 300-10IBY, 10.1
Tablet Lenovo Miix 300-10IBY, 10.1", WiFi, Czarny (80NR005EPB)
Tablet Lenovo Miix 300-10IBY, 10.1", WiFi, Czarny (80NR005EPB)
3.

                            Tablet Lenovo Tab 2 A10-30F 10.1
Tablet Lenovo Tab 2 A10-30F 10.1" WiFi Czarno-niebieski (ZA0C0148PL)
Zobacz aktualny ranking

Jednak wraz z pojawieniem się nowych modeli i coraz większej konkurencji zaczęły pojawiać się pytania: czy warto kupić tani tablet? Który będzie lepszy: z Androidem czy Windowsem?

Najważniejsze pytanie, na które należy odpowiedzieć dotyczy zastosowania tabletu. Jeśli ma służyć jedynie dziecku w celach edukacyjnych czy do przeglądania stron internetowych można rozejrzeć się za tańszymi alternatywami.

Jednak wraz ze wzrostem wymagań warto szukać tabletów z wyższej półki o lepszej wydajności i jakości wykonania. Poniżej została zaprezentowana lista elementów, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupów.

Wygląd i jakość wykonania

Z pozoru jest to drugorzędna cecha tabletu. W praktyce jednak wykorzystanie słabej jakości materiałów szybko może zakończyć żywot urządzenia. Bez względu na to, czy brany jest pod uwagę tani czy high-endowy tablet warto dowiedzieć się (lub sprawdzić samemu w sklepie) jak są spasowane elementy oraz czy przy normalnym użytkowaniu obudowa niepokojąco nie trzeszczy. Najważniejsza jednak kwestia dotyczy materiałów, z jakich wykonano tablet.

Obecnie najczęstszą (i najlepszą) konfiguracją jest obudowa wykonana z aluminium oraz wysokiej jakości plastiku. Warto również sprawdzić czy tył obudowy pokryto materiałem antypoślizgowym, który zapobiega wyślizgnięciu się urządzenia z dłoni.

Ekran Tabletu

W przypadku wyświetlacza ważną rolę odgrywają cztery elementy:

 • rozmiar – na rynku najczęściej spotykane są 7 calowe- oraz 10-calowe ekrany. Większy ekran to większa powierzchnia robocza, łatwiejsze wprowadzanie tekstu oraz przeglądanie stron internetowych. 7-calowe tablety są za to poręczniejsze i bardziej komfortowe w użytkowaniu. Dzięki mniejszej powierzchni są również lepiej wykonane lub mają podobną rozdzielczość, co większe modele. Na rynku znajdują się również 5-calowe ekrany, które coraz częściej stanowią hybrydę smartfona oraz tabletu. To, na jaki ekran najlepiej się zdecydować, zależy od indywidualnych preferencji. 5-calowe urządzenia sprawdzają się jako nawigacje, 7-calowe jako poręczne tablety multimedialne, 10-calowe mogą pełnić rolę urządzeń biznesowych.
 • rozdzielczość – im większa, tym lepiej, choć w przypadku małych urządzeń nie warto decydować się na rozdzielczość pokroju Full HD (np. przy 5-calowym ekranie, gdyż tekst będzie zbyt mały). Wśród 7-calowych tabletów najczęściej spotykana rozdzielczość wynosi 1024 x 600 pikseli, w 10-calowych może ona wynosić nawet 1920 x 1200 pikseli.
 • rodzaj – od rodzaju ekranu (czy jest to matryca TN czy IPS) zależy jakość wyświetlanego obrazu. Najlepiej wybierać ekrany IPS cechujące się bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów oraz szerszymi kątami widzenia.
 • ochrona – niektóre modele, szczególnie te z wyższej półki, mają dodatkową osłonę w postaci szkła Gorilla Glass odpornego na mechaniczne zarysowania i usterki.

Oferta tabletów w morele.net

Bateria

Jest to najtrudniejszy element do sprawdzenia. Jednak długa praca na baterii jest bardzo ważną cechą tabletu. Zdarza się, że tańsze urządzenia oferują jedynie 3-4 godziny pracy, gdzie inne pozwolą na ponad 10-godzinne oglądanie filmów. Jeśli producent nie podaje w specyfikacji pojemności akumulatora, warto poszukać testów oraz opinii osób, które korzystały z tabletu.

Wydajność Tabletów

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku Androida. Przed zakupem warto sprawdzić testy oraz benchmarki, a także ogólne wrażenia z użytkowania danego modelu. Z drugiej strony, im wydajniejszy procesor i układ graficzny, tym większe prawdopodobieństwo, że tablet otrzyma aktualizację systemu do kolejnej, bardziej wymagającej wersji.Producenci wprowadzają do oferty teoretycznie coraz mocniejsze urządzenia, które mają zachwycić konsumentów szybkością działania. Jednak nie zawsze warto inwestować w tablety z najnowszą specyfikacją, gdyż nierzadko są to układy, które niewiele wnoszą do ogólnej poprawy wydajności. Najmniejszy problem sprawiają urządzenia działające pod kontrolą iOS oraz Windows, gdyż mają tak dobrane podzespoły, by ich wydajność wystarczyła do komfortowej, płynnej pracy.

Ilość pamięci dla danych

Warto zwrócić uwagę czy poszczególne modele tabletów, oprócz wewnętrznej pamięci na dane, mają możliwość jej rozszerzenia poprzez dokupienie karty microSD. A jeśli nie, należy zastanowić się, czy deklarowana przez producenta ilość pamięci flash wystarczy na przechowywanie wszystkich informacji.

Pozostałe wyposażenie

Oprócz standardowych podzespołów, modułów oraz portów, warto zwrócić uwagę na obecność dodatkowych elementów poprawiających komfort użytkowania, w zależności od potrzeb oraz oczekiwań:

 • port HDMI – istotny dla osób, które planują podłączyć tablet do telewizora, by oglądać obraz na większym ekranie.
 • kamerka – osoby, które szukają urządzenia do przeprowadzania wideokonferecji, powinny interesować się modelami tabletów oferujących możliwość nagrywania obrazu w rozdzielczości HD.
 • moduł 3G – umożliwi korzystanie z Internetu niezależnie od dostępności sieci Wi-Fi.
 • NFC – najnowszy standard, powoli wykorzystywany w płatnościach oraz przesyłaniu danych pomiędzy urządzeniami.
 • Bluetooth – pozwala na bezprzewodowe podłączenie klawiatury czy myszki.

Tablet dla dziecka

Producenci, oprócz zwykłych wersji tabletów, rozszerzają ofertę o urządzenia edukacyjne, typowo z przeznaczeniem dla dziecka. Niektóre modele są wyposażone w blokadę rodzicielską czy też dodatkowe, wybrane przez producenta oprogramowanie dostosowane do wieku dziecka. Ponadto są to najczęściej tablety, które charakteryzują się kolorową obudową, ozdobioną ilustracjami ulubionych postaci z kreskówek.

Jak połączyć tablet z Internetem

Każdy tablet niezależnie od ceny, umożliwia podłączenie do sieci Wi-Fi. Jednak dla osób, które dużo podróżują i które potrzebują stałego połączenia z Internetem, potrzebne są rozwiązania niezależne od zewnętrznych dostawców. W zależności od modelu, dostępne są dwie możliwości:

 • podłączenie modemu 3G poprzez USB – jest to rozwiązanie spotykane w tańszych modelach tabletów. Choć większość modemów będzie wykrywana przez urządzenie, warto sprawdzić na stronie producenta, czy na pewno jest on obsługiwany.
 • włożenie karty SIM do specjalnego slotu – rozwiązanie najczęściej wykorzystywane w high-endowych tabletach. Nie wymaga podłączenia dodatkowego modemu, by móc korzystać z Internetu. Nie powinno być również kłopotu z korzystaniem karty Aero z darmowym internetem.

Porównanie systemów

Największy wybór jest wśród tabletów z Androidem, jednak i urządzenia działające pod kontrolą Windows 8 zaczynają zapełniać półki. Jakie są ich wady i zalety?

Zalety i wady systemu Android

ZALETY

 • otwarty kod systemu duża możliwość konfiguracji systemu
 • urządzenia z Androidem są tańsze
 • duży wybór aplikacji użytkowych

WADY

 • aby system działał płynnie potrzebne są mocne podzespoły
 • mniej bezpieczny niż Windows i iOS

Zalety i wady Windows 8

ZALETY

 • 10-letnie wsparcie Microsoftu i usuwanie błędów poprzez aktualizacje
 • tablety mają tak dobraną specyfikację, by działały płynnie i szybko
 • system umożliwia uruchomienie gier i programów działających na komputerze
 • bezpieczny

WADY

 • mniejszy wybór aplikacji
 • droższe niż tablety z Androidem
 • zamknięty kod systemu

Na rynku są również dostępne tablety z systemem iOS firmy Apple. iPady cieszą się bardzo dużą popularnością ze względu na szybkość i intuicyjność systemu, a także bardzo duży wybór aplikacji i duże bezpieczeństwo. Jednocześnie są to urządzenia drogie, z wyższej półki.

Tablet a smartfon

Czy warto decydować się na tablet, kiedy w domu jest już smartfon? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy przede wszystkim od potrzeb. Tablet to przede wszystkim urządzenie, które ma ułatwić przeglądanie stron internetowych, czytanie e-booków, pisanie e-maili czy możliwość oglądania filmów w podróży. Z kolei smartfon rozszerza funkcje telefonu.

Ma więc być lekki, dobrze leżeć w dłoni i mieścić się w kieszeni spodni. A dodatkowo oferować inne funkcje jak gry, słuchanie muzyki, uruchamianie programów biznesowych czy w ostateczności surfowanie po sieci.

Przedziały cenowe

Tablet do 400 zł

Tablet do 1000 zł

Jakiego producenta tablet warto wybrać? Jakiej firmy i która marka tabletów jest najlepsza? Jakie tablety są najlepsze?

Najpopularniejsi z producentów tabletów to m.in. Apple, Yarvik, Goclever, ModeCom, Prestigio, Lark, Samsung, Overmax, Acer, Kiano, Manta Multimedia, Asus, NTT, Lenovo, Colorovo, NavRoad, Media-Tech, Dell, Tracer, Pentagram, Hewlett-Packard, . Każdy z opisanych producentów posiada w swojej ofercie zarówno lepsze jak i gorsze tablety. Zobacz ranking tabletów w naszym sklepie, aby łatwiej wybrać idealny tablet dopasowany do Twoich potrzeb.

Gdy na rynku po raz pierwszy pojawiły się tablety nie tylko był niewielki wybór, ale również ich cena leżała poza zasięgiem wielu osób. Dziś nie można narzekać ani na ofertę producentów, ani też atrakcyjność cenową oraz funkcjonalną urządzeń.

Ranking tabletów 2017

1.

                            Tablet Lenovo TAB2 A7-10F 7
Tablet Lenovo TAB2 A7-10F 7" WiFi Czarny (59446207)
2.

                            Tablet Lenovo Miix 300-10IBY, 10.1
Tablet Lenovo Miix 300-10IBY, 10.1", WiFi, Czarny (80NR005EPB)
Tablet Lenovo Miix 300-10IBY, 10.1", WiFi, Czarny (80NR005EPB)
3.

                            Tablet Lenovo Tab 2 A10-30F 10.1
Tablet Lenovo Tab 2 A10-30F 10.1" WiFi Czarno-niebieski (ZA0C0148PL)
Zobacz aktualny ranking

Jednak wraz z pojawieniem się nowych modeli i coraz większej konkurencji zaczęły pojawiać się pytania: czy warto kupić tani tablet? Który będzie lepszy: z Androidem czy Windowsem?

Najważniejsze pytanie, na które należy odpowiedzieć dotyczy zastosowania tabletu. Jeśli ma służyć jedynie dziecku w celach edukacyjnych czy do przeglądania stron internetowych można rozejrzeć się za tańszymi alternatywami.

Jednak wraz ze wzrostem wymagań warto szukać tabletów z wyższej półki o lepszej wydajności i jakości wykonania. Poniżej została zaprezentowana lista elementów, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupów.

Wygląd i jakość wykonania

Z pozoru jest to drugorzędna cecha tabletu. W praktyce jednak wykorzystanie słabej jakości materiałów szybko może zakończyć żywot urządzenia. Bez względu na to, czy brany jest pod uwagę tani czy high-endowy tablet warto dowiedzieć się (lub sprawdzić samemu w sklepie) jak są spasowane elementy oraz czy przy normalnym użytkowaniu obudowa niepokojąco nie trzeszczy. Najważniejsza jednak kwestia dotyczy materiałów, z jakich wykonano tablet.

Obecnie najczęstszą (i najlepszą) konfiguracją jest obudowa wykonana z aluminium oraz wysokiej jakości plastiku. Warto również sprawdzić czy tył obudowy pokryto materiałem antypoślizgowym, który zapobiega wyślizgnięciu się urządzenia z dłoni.

Ekran Tabletu

W przypadku wyświetlacza ważną rolę odgrywają cztery elementy:

 • rozmiar – na rynku najczęściej spotykane są 7 calowe- oraz 10-calowe ekrany. Większy ekran to większa powierzchnia robocza, łatwiejsze wprowadzanie tekstu oraz przeglądanie stron internetowych. 7-calowe tablety są za to poręczniejsze i bardziej komfortowe w użytkowaniu. Dzięki mniejszej powierzchni są również lepiej wykonane lub mają podobną rozdzielczość, co większe modele. Na rynku znajdują się również 5-calowe ekrany, które coraz częściej stanowią hybrydę smartfona oraz tabletu. To, na jaki ekran najlepiej się zdecydować, zależy od indywidualnych preferencji. 5-calowe urządzenia sprawdzają się jako nawigacje, 7-calowe jako poręczne tablety multimedialne, 10-calowe mogą pełnić rolę urządzeń biznesowych.
 • rozdzielczość – im większa, tym lepiej, choć w przypadku małych urządzeń nie warto decydować się na rozdzielczość pokroju Full HD (np. przy 5-calowym ekranie, gdyż tekst będzie zbyt mały). Wśród 7-calowych tabletów najczęściej spotykana rozdzielczość wynosi 1024 x 600 pikseli, w 10-calowych może ona wynosić nawet 1920 x 1200 pikseli.
 • rodzaj – od rodzaju ekranu (czy jest to matryca TN czy IPS) zależy jakość wyświetlanego obrazu. Najlepiej wybierać ekrany IPS cechujące się bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów oraz szerszymi kątami widzenia.
 • ochrona – niektóre modele, szczególnie te z wyższej półki, mają dodatkową osłonę w postaci szkła Gorilla Glass odpornego na mechaniczne zarysowania i usterki.

Oferta tabletów w morele.net

Bateria

Jest to najtrudniejszy element do sprawdzenia. Jednak długa praca na baterii jest bardzo ważną cechą tabletu. Zdarza się, że tańsze urządzenia oferują jedynie 3-4 godziny pracy, gdzie inne pozwolą na ponad 10-godzinne oglądanie filmów. Jeśli producent nie podaje w specyfikacji pojemności akumulatora, warto poszukać testów oraz opinii osób, które korzystały z tabletu.

Wydajność Tabletów

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku Androida. Przed zakupem warto sprawdzić testy oraz benchmarki, a także ogólne wrażenia z użytkowania danego modelu. Z drugiej strony, im wydajniejszy procesor i układ graficzny, tym większe prawdopodobieństwo, że tablet otrzyma aktualizację systemu do kolejnej, bardziej wymagającej wersji.Producenci wprowadzają do oferty teoretycznie coraz mocniejsze urządzenia, które mają zachwycić konsumentów szybkością działania. Jednak nie zawsze warto inwestować w tablety z najnowszą specyfikacją, gdyż nierzadko są to układy, które niewiele wnoszą do ogólnej poprawy wydajności. Najmniejszy problem sprawiają urządzenia działające pod kontrolą iOS oraz Windows, gdyż mają tak dobrane podzespoły, by ich wydajność wystarczyła do komfortowej, płynnej pracy.

Ilość pamięci dla danych

Warto zwrócić uwagę czy poszczególne modele tabletów, oprócz wewnętrznej pamięci na dane, mają możliwość jej rozszerzenia poprzez dokupienie karty microSD. A jeśli nie, należy zastanowić się, czy deklarowana przez producenta ilość pamięci flash wystarczy na przechowywanie wszystkich informacji.

Pozostałe wyposażenie

Oprócz standardowych podzespołów, modułów oraz portów, warto zwrócić uwagę na obecność dodatkowych elementów poprawiających komfort użytkowania, w zależności od potrzeb oraz oczekiwań:

 • port HDMI – istotny dla osób, które planują podłączyć tablet do telewizora, by oglądać obraz na większym ekranie.
 • kamerka – osoby, które szukają urządzenia do przeprowadzania wideokonferecji, powinny interesować się modelami tabletów oferujących możliwość nagrywania obrazu w rozdzielczości HD.
 • moduł 3G – umożliwi korzystanie z Internetu niezależnie od dostępności sieci Wi-Fi.
 • NFC – najnowszy standard, powoli wykorzystywany w płatnościach oraz przesyłaniu danych pomiędzy urządzeniami.
 • Bluetooth – pozwala na bezprzewodowe podłączenie klawiatury czy myszki.

Tablet dla dziecka

Producenci, oprócz zwykłych wersji tabletów, rozszerzają ofertę o urządzenia edukacyjne, typowo z przeznaczeniem dla dziecka. Niektóre modele są wyposażone w blokadę rodzicielską czy też dodatkowe, wybrane przez producenta oprogramowanie dostosowane do wieku dziecka. Ponadto są to najczęściej tablety, które charakteryzują się kolorową obudową, ozdobioną ilustracjami ulubionych postaci z kreskówek.

Jak połączyć tablet z Internetem

Każdy tablet niezależnie od ceny, umożliwia podłączenie do sieci Wi-Fi. Jednak dla osób, które dużo podróżują i które potrzebują stałego połączenia z Internetem, potrzebne są rozwiązania niezależne od zewnętrznych dostawców. W zależności od modelu, dostępne są dwie możliwości:

 • podłączenie modemu 3G poprzez USB – jest to rozwiązanie spotykane w tańszych modelach tabletów. Choć większość modemów będzie wykrywana przez urządzenie, warto sprawdzić na stronie producenta, czy na pewno jest on obsługiwany.
 • włożenie karty SIM do specjalnego slotu – rozwiązanie najczęściej wykorzystywane w high-endowych tabletach. Nie wymaga podłączenia dodatkowego modemu, by móc korzystać z Internetu. Nie powinno być również kłopotu z korzystaniem karty Aero z darmowym internetem.

Porównanie systemów

Największy wybór jest wśród tabletów z Androidem, jednak i urządzenia działające pod kontrolą Windows 8 zaczynają zapełniać półki. Jakie są ich wady i zalety?

Zalety i wady systemu Android

ZALETY

 • otwarty kod systemu duża możliwość konfiguracji systemu
 • urządzenia z Androidem są tańsze
 • duży wybór aplikacji użytkowych

WADY

 • aby system działał płynnie potrzebne są mocne podzespoły
 • mniej bezpieczny niż Windows i iOS

Zalety i wady Windows 8

ZALETY

 • 10-letnie wsparcie Microsoftu i usuwanie błędów poprzez aktualizacje
 • tablety mają tak dobraną specyfikację, by działały płynnie i szybko
 • system umożliwia uruchomienie gier i programów działających na komputerze
 • bezpieczny

WADY

 • mniejszy wybór aplikacji
 • droższe niż tablety z Androidem
 • zamknięty kod systemu

Na rynku są również dostępne tablety z systemem iOS firmy Apple. iPady cieszą się bardzo dużą popularnością ze względu na szybkość i intuicyjność systemu, a także bardzo duży wybór aplikacji i duże bezpieczeństwo. Jednocześnie są to urządzenia drogie, z wyższej półki.

Tablet a smartfon

Czy warto decydować się na tablet, kiedy w domu jest już smartfon? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy przede wszystkim od potrzeb. Tablet to przede wszystkim urządzenie, które ma ułatwić przeglądanie stron internetowych, czytanie e-booków, pisanie e-maili czy możliwość oglądania filmów w podróży. Z kolei smartfon rozszerza funkcje telefonu.

Ma więc być lekki, dobrze leżeć w dłoni i mieścić się w kieszeni spodni. A dodatkowo oferować inne funkcje jak gry, słuchanie muzyki, uruchamianie programów biznesowych czy w ostateczności surfowanie po sieci.

Przedziały cenowe

Tablet do 400 zł

Tablet do 1000 zł

Jakiego producenta tablet warto wybrać? Jakiej firmy i która marka tabletów jest najlepsza? Jakie tablety są najlepsze?

Najpopularniejsi z producentów tabletów to m.in. Apple, Yarvik, Goclever, ModeCom, Prestigio, Lark, Samsung, Overmax, Acer, Kiano, Manta Multimedia, Asus, NTT, Lenovo, Colorovo, NavRoad, Media-Tech, Dell, Tracer, Pentagram, Hewlett-Packard, . Każdy z opisanych producentów posiada w swojej ofercie zarówno lepsze jak i gorsze tablety. Zobacz ranking tabletów w naszym sklepie, aby łatwiej wybrać idealny tablet dopasowany do Twoich potrzeb.

Kategoria: Poradniki
Data: 05.04.2017
Social
4,5
1 ocena
5 komentarzy
Moja ocena
sroka
a masz moze jakies dane o samsugu galaxy tab e? znalazlem go w niezlej promocji a szukam czegos dobrego i niedorgiego, tak do tysiaka
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2015-12-01
byśki87
Co do systemu to ja jestem jakoś przyzwyczajony do androida, ale kwestia gustu, bo oba mają tyle wad co zalet :D ostatnio nawet udało mi się ustrzelić nowe cudeńko i to w przystępnej cenie, bo teraz w ME jest promocja na powrót do szkoły, co z tego, że już nie jestem uczniem, jak można to trzeba korzystać :P
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-08-14
roomba
Ja tez wole androida. Kupiłam od goclever tablet quantum 2 1010 lite i jestem mile zaskoczona, mam go juz jakis czas, a nie zwalnia, bateria trzyma dobrze no i mega design :D
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-08-24
Marek
10 letnie wsparcie w Windows ? Bzdura kupiłem Lumia i po 2 latach brak wsparcia
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-10-29