Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać rakietę do squasha? Która będzie najlepsza?

Squash to sport, który zdobywa w Polsce stopniowo coraz większą popularność.

By czerpać z rozgrywki maksimum przyjemności i dawać z siebie wszystko, warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria do gry. Najważniejszym z nich jest, oczywiście, rakieta do squasha. Jak ją wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Squash – co to takiego? Squash to jedna z popularnych dyscyplin sportowych, która polega na odbijaniu piłki rakietką w ten sposób, by uderzyła o ścianę i była trudna do ponownego odbicia przez przeciwnika. W squasha grywa się na specjalnie przystosowanych, zamkniętych kortach (korty są zamknięte ścianami ze wszystkich stron, a same ściany również „biorą udział” w rozgrywce). Zasady gry oraz ustawienie graczy są zupełnie inne niż w tenisie ziemnym – gracze stoją tu obok siebie, a nie naprzeciwko. Wymiary kortu do squasha wynoszą 975 cm długości i 640 cm szerokości.

Dobra rakieta do squasha przyda się zarówno graczom zaawansowanym, jak i tym, którzy dopiero poznają ten sport na własnej skórze. Jeśli jeszcze nie wiecie, czy to aktywność dla Was, poznajcie najważniejsze informacje na temat gry w squasha, by się o tym przekonać.

Warto wiedzieć!

Grę w squasha zapoczątkowano w Wielkiej Brytanii i do dziś jest to kolebka znakomitych zawodników. Obecnie jest to sport uprawiany w większości krajów na świecie.

Czym się różnią poszczególne rakiety?

Dobra rakieta to podstawowa kwestia przy grze w squasha. By wybrać odpowiedni model, należy zwrócić uwagę na poniższe parametry:

Waga rakiety

Jest określona w gramach i może wynosić od 110 do 180 g, choć zdarzają się także cięższe modele. Ten parametr ma wpływ na efekty, jakie osiągamy podczas gry. Im cięższa rakieta, tym mocniejsze odbicie, ale także gorsza kontrola piłeczki.

 • Lekka rakieta – od 110 do 150 g – uderzenia taką rakietą są lżejsze, jest lepsza precyzja odbicia.
 • Cięższa rakieta – powyżej 150 g – uderzenia są silne, ale kontrola nad piłeczką jest słabsza. Szybciej męczy się ręka gracza, szczególnie w przypadku osób początkujących oraz o mniejszej posturze.

Osoby początkujące, drobne, niezbyt muskularne powinny wybrać rakietę lekką (na przykład 120 g) lub o średniej wadze (na przykład 150 lub 160 g). Dla kobiet wskazana będzie również rakieta lekka lub model o średniej wadze. Najcięższe rakiety sprawdzą się w przypadku zaawansowanych graczy płci męskiej.

Powierzchnia główki

To kolejny istotny parametr. Powierzchnia główki jest wyrażona w centymetrach kwadratowych. Im większa, tym łatwiej trafiać w piłkę, ale też tym słabsze odbicie.

 • Rakieta z większą główką (ok. 500 cm²jest wskazana dla osób początkujących, które dopiero uczą się gry w squasha.
 • Rakieta z mniejszą główką sprawdzi się w przypadku osób zaawansowanych. Nieco trudniej trafić nią w piłkę, ale za to zyskuje się większą kontrolę nad odbiciem.

Balans

To inaczej wyważenie rakiety i informacja o tym, gdzie znajduje się środek jej ciężkości. Rakiety mogą posiadać balans w różnych punktach:

 • na rączce
 • na główce
 • w centralnym punkcie

Balans na rączce

 • Uderzenia są słabsze.
 • Łatwo manewruje się rakietą.
 • Rakieta sprawia wrażenie lekkiej.

Balans na główce

 • Uderzenia są silne.
 • Trudno manewruje się rakietą.
 • Rakieta sprawia wrażenie ciężkiej.

Naciąg

Ten parametr określa siłę, z jaką została naciągnięta rakieta. Im będzie wyższy, tym wyższa klasa rakiety.

Materiał, z którego wykonano rakietę

Ma ogromny wpływ na wytrzymałość rakiety oraz na jej wagę, a tym samym na komfort gry. Rakiety do squasha mogą być produkowane z:

 • Aluminium – rakiety wykonane z aluminium będą dość ciężkie (około 180 g), ale także solidne i elastyczne. Są to rakiety dość tanie więc można polecić je osobom, które nie chcą przepłacać.
 • Stop z domieszką aluminium – rakiety tego typu są cięższe od aluminiowych i dość tanie.
 • Grafit (czyli włókno węglowe) – rakiety tego typu są lekkie (mogą ważyć poniżej 150 g), ale bywają zdecydowanie droższe od aluminiowych (często nawet dwukrotnie droższe). Rakiety z grafitu są sztywne, a tym samym bardziej podatne na pęknięcia i uszkodzenia mechaniczne.
 • Grafit z domieszkami – rakiety grafitowe z domieszkami materiałów uszlachetniających (na przykład włókna szklanego, tytanu itp.) są solidniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia. Poza tym zachowują parametry rakiet grafitowych.
 • Kompozyt grafitowy – to rakiety w średniej cenie oraz o średniej wadze, które są cięższe od aluminiowych, ale lżejsze i mniej sztywne od rakiet z czystego grafitu.

Cena

Bywa kluczowa podczas zakupu, ale warto dobrze porównać pozostałe parametry. Najtańsze będą rakiety aluminiowe, które są polecane osobom początkującym i graczom, którzy tylko sporadycznie grają w squasha i nie chcą wydawać większej kwoty na rakietę.

Jak wybrać rakietę uwzględniając stopień zaawansowania gracza?

Swoje pierwsze kroki w tej grze warto postawić przy pomocy wypożyczonej rakiety. Wiele osób korzysta na początku ze sprzętu wypożyczonego w klubie lub udostępnionego przez znajomych. To dobry start – można przekonać się w ten sposób, czy to sport, który nam odpowiada i dopiero wówczas wydać pieniądze na własną rakietę.

Zdecydowanie nie warto kupować na początek jednej z najtańszych rakiet w ciemno, w myśl zasady, że do nauki dobra będzie byle jaka rakieta. Jeśli nawet takie rozwiązanie sprawdziłoby się, to rakieta tego typu nie będzie cechowała się dobrą jakością i dość szybko trzeba będzie wymienić ją na inną, co wygeneruje podwójne koszty. W sklepach można znaleźć:

Rakiety do squasha dla początkujących

To rakiety wskazane dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze squashem. Rakiety tego typu, o ile wybierzemy dobry, solidnie wykonany model, mogą posłużyć nam przez długi czas – nawet wówczas, gdy już wyrobimy własną, profesjonalną technikę gry. Jaka powinna być rakieta do squasha dla początkujących?

 • Rakieta dla początkujących powinna mieć większą główkę – to zdecydowanie ułatwia niewprawionym graczom trafianie w piłkę. Niektóre modele rakiet bywają oznaczone, jako „oversize” i to one będą w tym wypadku dobrym wyborem. Jeśli rakieta nie posiada takiego oznaczenia, wystarczy sprawdzić powierzchnię główki – dla początkujących zaleca się, by wynosiła ona około 500 cm² lub więcej.
 • Najlepszy dla początkujących będzie balans na główkę – taki punkt ciężkości zapewnia mocne i pewne odbicie, co jest zaletą w przypadku osób rozpoczynających naukę gry w squasha.
 • Rakieta do squasha dla początkujących powinna być lekka – to dość istotne, by na początku zapewnić sobie jak najwyższy komfort gry. Lekka rakieta nie obciąży nadmiernie ręki i nie będzie powodowała dyskomfortu w grze. Rakieta dla początkujących może ważyć około 140 do 150 g.

Rakiety do squasha dla zaawansowanych

Po jakimś czasie regularnej gry, gdy rosną umiejętności i jest się przekonanym, że to sport dla nas, warto rozważyć zakup lepszej rakiety dla graczy zaawansowanych. Rakieta dla zaawansowanych graczy powinna:

 • Mieć mniejszą główkę – w tym wypadku nie miewa się już raczej problemów z trafianiem w piłkę więc główka rakiety może być mniejsza i bardziej precyzyjna.
 • Mieć odpowiednią wagę – nie musi być lekka, jak rakiety dla amatorów.

Tak naprawdę, rakietę do squasha należy dobierać do indywidualnych preferencji. Idealne rozwiązanie to przetestowanie wielu rakiet i wybór modelu, który spełnia wszystkie nasze oczekiwania.

Udostępnij
5,0
2 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

"Kompozyt grafitowy – to rakiety w średniej cenie oraz o średniej wadze, które są cięższe od aluminiowych, ale lżejsze i mniej sztywne od rakiet z czystego grafitu. "

"Grafit (czyli włókno węglowe) – rakiety tego typu są lekkie (mogą ważyć poniżej 150 g), ale bywają zdecydowanie droższe od aluminiowych (często nawet dwukrotnie droższe). Rakiety z grafitu są sztywne, a tym samym bardziej podatne na pęknięcia i uszkodzenia mechaniczne."

Coś tu się chyba nie zgadza :<


Specjalista Morele | 21:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.