https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-plyte-indukcyjna-jaka-najlepsza-czy-warto/404/ 2019-06-06 13:22:12.000000

Jak wybrać płytę indukcyjną? Jaka najlepsza? Czy warto?

Płyty indukcyjne cieszą się dużą popularnością. Jaką płytę indukcyjną wybrać? Na jakie parametry zwrócić uwagę podczas zakupu?

Co to jest płyta indukcyjna?

Płyta indukcyjna to rodzaj płyty grzewczej, która zasilana jest prądem elektrycznym. Wykorzystuje ona szybkozmienne pole magnetyczne. Płyta indukcyjna grzeje znacznie szybciej niż płyta elektryczna czy gazowa. W przeciwieństwie do nich nagrzaniu nie ulega cała tafla płyty lub konkretny obszar, ale dno naczynia. Do gotowania wykorzystuje się tutaj specjalne garnki, które są przyciągane przez magnes (ze stali, żeliwa).

Polecane płyty indukcyjne

Płyty indukcyjne powoli wypierają tradycyjne kuchnie gazowe. Dzięki wielu zaletom okazują się atrakcyjnym wyborem do nowoczesnej kuchni. Zużywają mniej energii elektrycznej, są efektywne i prezentują się niezwykle estetyczne. Przed zakupem płyty indukcyjnej warto zapoznać się z dostępnymi na rynku rozwiązaniami. Jaka płyta indukcyjna jest najlepsza? Czym kierować się podczas jej zakupu? Podpowiadamy w niniejszym poradniku.

Jak działa płyta indukcyjna?

W płytach indukcyjnych wykorzystywane jest szybkozmienne pole elektromagnetyczne, generowane przez cewki umieszczone tuż pod powierzchnią blatu. Po ustawieniu garnka wykonanego z ferromagnetyków, tj. materiałów przyciąganych przez magnes i włączeniu płyty, następuje zamiana energii elektrycznej na cieplną, poprzez indukowanie prądów wirowych.

Nagrzewane jest bezpośrednio naczynie, a tym samym potrawa, dzięki czemu samo gotowanie jest procesem efektywniejszym. Dlatego też kupując kuchnię indukcyjną, należy również zaopatrzyć się w specjalne naczynia, które umożliwią zamknięcie układu. Pomimo że opis wygląda na dość skomplikowany, w praktyce oznacza to, że potrawa znajdująca się w specjalnym naczyniu, nagrzewa się od razu po ustawieniu jej na powierzchni płyty. Dno garnków oraz patelni przeznaczonych do płyt indukcyjnych oznaczone jest specjalnym symbolem.

Płyty indukcyjne nie różnią się wyglądem od zwykłych płyt ceramicznych. Prezentują się one niezwykle elegancko i nowocześnie, co stanowi ich niewątpliwą zaletę. Płyty indukcyjne należą do urządzeń energooszczędnych – ciepło wytwarzane jest tylko na dnie naczynia, a nie na powierzchni płyty, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo ich użytkowania.

Dlaczego warto kupić płytę indukcyjną?

Zalety płyt indukcyjnych przeważają nad negatywnymi stronami tego rozwiązania. Dlaczego warto kupić kuchnię indukcyjną?

Zalety i wady płyt indukcyjnych

Zalety

 • Bezpieczne – dzięki bezpośredniemu nagrzewaniu naczyń, sam blat pozostaje chłodny. Ponadto w przeciwieństwie do kuchni gazowych nie ma styczności z płomieniami.
 • Ekonomiczne – dzięki ogrzewaniu tylko naczynia, a nie całej płyty zużywane jest mniej energii elektrycznej.
 • Łatwe w utrzymaniu w czystości – dzięki płaskiej powierzchni i braku trudno dostępnych zakamarków.
 • Szybsze przygotowanie potraw – sprawność płyty wynosi aż 90%.
 • Oszczędność czasu – przy funkcji Power Boost, czas przygotowania potraw może być krótszy nawet o połowę.
 • Zdrowsze potrawy – dzięki bezpośredniemu działaniu na pożywienie i możliwości dostosowania temperatury, warzywa nie tracą tylu witamin, a mięso jest bardziej soczyste.
 • Płyty są wyposażone w wiele dodatkowych i przydatnych funkcji.
 • Prostota obsługi.
 • Łatwa diagnostyka uszkodzeń, dzięki wyświetlaniu kodu błędu.
 • Elegancki i estetyczny wygląd.

Wady

 • Konieczność kupna garnków wykonanych ze stali ferromagnetycznej.
 • Wysoka cena.
 • Nie każdy może zamontować taką płytę w kuchni ze względu na wytwarzane pole magnetyczne – tego typu rozwiązań nie należy wykorzystywać przy osobach z rozrusznikiem serca.
 • Bardziej awaryjne.
 • Czyszczenie zarówno naczyń indukcyjnych, jak i samej płyty wymaga użycia specjalnych środków.

Bezpieczeństwo użytkowania płyt indukcyjnych

Niewątpliwą zaletą płyt indukcyjnych jest bezpieczeństwo ich użytkowania. Dzięki bezpośredniemu nagrzewaniu dna naczynia, a nie całej płyty (a także braku płomieni pod garnkiem) zmniejsza się ryzyko poparzenia. Pomimo włączonej płyty, powierzchnia wokół naczynia pozostaje chłodna. Niektórzy producenci stosują dodatkowe blokady, które uniemożliwiają przypadkowe włączenie blatu zarówno podczas czyszczenia, jak i przez bawiące się w kuchni dziecko.

Jakie funkcje powinna posiadać płyta indukcyjna?

Producenci wyposażają płyty indukcyjne w wiele dodatkowych funkcji, które ułatwiają gotowanie i sprawiają, że sam proces przygotowywania potraw jest bardziej precyzyjny. Do takich funkcjonalności zaliczają się:

 • rozpoznawanie wielkości naczynia – czujniki wykrywają krawędzie naczynia i dostosowują odpowiednią ilość energii do jego średnicy;
 • wykrywanie obecności naczynia – dzięki tej funkcji, płyta automatycznie włącza się lub wyłącza;
 • programowany czas pracy – po upływie określonego czasu kuchnia wyłącza się automatycznie i sygnalizuje koniec za pomocą sygnału dźwiękowego;
 • czujniki kontroli gotowania – kontrolują temperaturę wewnątrz garnka i automatycznie ją regulują;
 • czujnik smażenia – informuje, kiedy można rozpocząć smażenie;
 • booster – funkcja umożliwia przyspieszenie grzania nawet o 50% poprzez zwiększenie mocy pola grzewczego. Przez kilka pierwszych minut gotowania płyta nagrzewa naczynie z energią niedostępną w normalnym trybie, następnie zmniejsza ją do mocy najwyższej przy zwykłych ustawieniach. Funkcja booster, power lub power boost – nazwa w zależności od producenta, dostępna jest zazwyczaj na jednym polu grzewczym. Niektóre modele płyt posiadają funkcję booster na wszystkich polach;
 • wskaźnik ciepła resztkowego – sygnalizuje, czy płyta jest jeszcze ciepła;
 • Stop&Go – pozwala zredukować poziom grzania pól na 1, gdy trzeba wyjść na chwilę z kuchni. Po powrocie wystarczy nacisnąć przycisk, a płyta przywróci wcześniejsze ustawienia gotowania;
 • memory – pozwala zapisać ustawienia gotowania, z których będzie można korzystać w przyszłości;
 • auto-stop – automatyczne przerwanie pracy płyty przy jej przegrzaniu lub wykpieniu potrawy;
 • bridge – funkcja umożliwia połączenie dwóch sąsiednich pól grzewczych w jedno;
 • blokada – jednym przyciskiem można zablokować wszystkie ustawienia płyty i uniemożliwić jej przypadkowe włączenie lub wyłączenie. Funkcja ta jest bardzo przydatna, gdy w domu mieszkają dzieci.

Na co zwrócić uwagę kupując płytę indukcyjną?

Dzięki szerokiej gamie dostępnych na rynku płyt indukcyjnych trudno zdecydować się na konkretny model. Większość urządzeń różni się między sobą kształtem, kolorem, dostępnymi funkcjami. Na co należy więc zwrócić uwagę, aby zakup okazał się trafny?

 1. Ilość pól grzewczych

Wbrew pozorom ilość pól jest istotnym czynnikiem przy doborze płyty. Im jest ich mniej, tym niższej ceny za urządzenie można się spodziewać. Najwięcej płyt wyposażonych jest w cztery pola. Można jednak spotkać blaty z trzema, a nawet dwoma polami. W przeciwieństwie do kuchni gazowych, płyty indukcyjne pozwalają na precyzyjne ustawienie temperatury, dzięki czemu pola grzewcze nie muszą być tak zróżnicowane pod względem mocy i wielkości jak inne dostępne rozwiązania. Dla singli lub par świetnym rozwiązaniem mogą okazać się płyty domino, które są małych rozmiarów, a jednocześnie umożliwiają zestawianie z innymi modelami płyt.

Warto wiedzieć!

W ofercie producentów można również znaleźć tzw. płyty bezstrefowe. Mają na tyle dużo zamontowanych induktorów, że garnki można stawiać w dowolnym miejscu.

Pola grzewcze mogą mieć kształt koła, owalu lub prostokąta. Ze względu na ich kształt i możliwości można wyróżnić pola:

 • pojedyncze – stosuje się na nich garnki o określonej średnicy, jest to najczęściej spotykany typ pola,
 • poszerzane podwójne – dzięki dwóm okręgom o różnych średnicach, można na nich gotować w dwóch rodzajach garnków,
 • poszerzane potrójne – składają się z trzech okręgów o różnych średnicach i umożliwiają gotowanie w garnkach o trzech wielkościach,
 • typu brytfanna – mają owalne lub prostokątne kształty, służą do gotowania w naczyniach o nietypowych kształtach.
 1. Kształt płyty

Producenci prześcigają się w przygotowywaniu nietypowych i oryginalnych kształtów płyt. W sklepach można spotkać zarówno tradycyjne modele w kształcie kwadratu, jak i prostokąta. Spotyka się również bardziej udziwnione jak np. w kształcie orzecha nerkowca. Przed podjęciem decyzji warto się zastanowić, jaka konfiguracja jest optymalna i komfortowa, a także który kształt będzie pasować wizualnie do wnętrza kuchni. Standardowe płyty grzewcze mają kształt prostokąta o wymiarach 58x60 cm.

 1. Sterowanie

W tym przypadku większość producentów stosuje intuicyjne rozwiązania. Niektórzy decydują się na gałki regulowane mechanicznie lub dotykowe slidery (suwaki elektroniczne). Na rynku można również spotkać płyty indukcyjne sterowane za pomocą kolorowych wyświetlaczy LCD. Droższe modele płyt indukcyjnych wyposażone są w sterownie sensorowe, znajdujące się z przodu lub z boku urządzenia.

 1. Zasilanie

W Internecie można spotkać się z opiniami, że płyty indukcyjne wymagają do zasilania tzw. siły. Nie jest to prawdą! Wszystkie płyty zasilane są napięciem 230V. Jednak ich pobór mocy przekracza możliwości „jednej fazy”. Aby poprawnie zainstalować w domu płytę, należy zwrócić uwagę, by lewa strona była podpięta do jednej fazy, a prawa do drugiej. Jeśli dodatkowo w zestawie znajduje się piekarnik, jest on podłączany do trzeciej fazy. W przypadku, gdy w bloku nie ma układów trójfazowych, należy wybierać płyty indukcyjne o małej mocy.

 1. Naczynia do płyty indukcyjnej

Aby móc korzystać z płyty indukcyjnej należy dokupić zestaw specjalnych naczyń wykonanych ze stali ferromagnetycznej. Gotowanie jest efektywniejsze, jeśli garnek składa się z kilku warstw wykonanych z wysokiej jakości materiałów. Naczynia indukcyjne nie należą do najtańszych, ale za to można je użytkować przez wiele lat, gdyż wyróżniają się najwyższą jakością wykonania.

O czym pamiętać korzystając z płyty indukcyjnej?

Pomimo wysokiego poziomu bezpieczeństwa, nie każdy powinien korzystać z płyt indukcyjnych, a i przy tym należy przestrzegać kilku ważnych zasad:

 1. Osoby, które mają założony rozrusznik serca, aparat słuchowy lub pompę insulinową przed zakupem płyty powinny skontaktować się z producentem używanych urządzeń i zasięgnąć informacji, czy pole magnetyczne nie zakłóci pracy tych urządzeń.
 2. Aby zapobiec błędnemu działaniu płyty indukcyjnej, nie powinno się stawiać na jej powierzchni mokrych garnków, a sam blat należy utrzymywać w idealnej czystości.
 3. Naczynia do płyt indukcyjnych powinny być wykonane ze stali ferromagnetycznej oraz mieć płaskie dno, pasujące do strefy grzewczej.
 4. Przy płycie indukcyjnej nie należy zostawiać kart magnetycznych np. do bankomatu, gdyż mogą ulec rozmagnesowaniu.
 5. W celu zaoszczędzenia energii warto korzystać z garnków z przykrywkami.

FAQ – Najczęściej pojawiające się pytania:

 1. Jak czyścić płyty indukcyjne?

Po wyłączeniu i wystygnięciu płyty, wszelkie zabrudzenia usuwa się miękką szmatką. Producenci zalecają, by nie używać płynów do mycia naczyń, a specjalnej pasty do konserwacji płyty. Dzięki temu kuchnia indukcyjna dłużej pozostanie w pełni sprawna. Użycie nieodpowiednich detergentów może uszkodzić nawierzchnię płyty.

 1. Jak montować płyty indukcyjne?

Montażem płyt indukcyjnych powinien zająć się elektryk, który prawidłowo podłączy przewody. Coraz więcej producentów wymaga, by w karcie gwarancyjnej osoba montująca urządzenie pozostawiła stempel poświadczający o prawidłowej instalacji płyty indukcyjnej. Nieprawidłowe podłączenie kabli może przyczynić się do uszkodzenia kuchni, co skutkuje utratą gwarancji.

 1. Czy płyty indukcyjne są szkodliwe?

Na tę chwilę nie ma żadnych potwierdzonych informacji oraz wyników badań na temat szkodliwego wpływu pola elektromagnetycznego wytwarzanego przez kuchnię indukcyjną.

 1. Czy płyty indukcyjne są awaryjne?

Wiele tańszych modeli może być podatnych na awarie. Aby uniknąć kłopotliwych napraw, warto przed zakupem zapoznać się z opiniami użytkowników danego modelu.

 1. Czy płyty indukcyjne są głośne?

Płyta indukcyjna nie pracuje bezgłośnie, jednak są to dźwięki akceptowalne i nieutrudniające normalnego funkcjonowania. Głośniejsze dźwięki pojawiają się, gdy płyta ustawiona jest na pracę przy wyższej mocy.

Jakiego producenta płytę indukcyjną wybrać?

Najpopularniejsi z producentów płyt indukcyjnych to m.in. Siemens, Mastercook, Gorenje, Amica, Bosch, Teka, Whirlpool, Electrolux, Hotpoint-Ariston, Beko, Samsung. Każda z wymienionych marek posiada w swojej ofercie tańsze i droższe modele, różniące się funkcjonalnością. Wśród najpopularniejszych rozwiązań oferowanych w naszym sklepie, warto wyróżnić płyty Bosch – PVS851FB1E i PIB375FB1E, Gorenje IT60W oraz Samsung NZ64H37075K. Zobacz ranking płyt indukcyjnych w naszym sklepie, aby łatwiej wybrać najlepszy sprzęt do swojej kuchni.

Polecane artykuły
 

Co to jest płyta indukcyjna?

Płyta indukcyjna to rodzaj płyty grzewczej, która zasilana jest prądem elektrycznym. Wykorzystuje ona szybkozmienne pole magnetyczne. Płyta indukcyjna grzeje znacznie szybciej niż płyta elektryczna czy gazowa. W przeciwieństwie do nich nagrzaniu nie ulega cała tafla płyty lub konkretny obszar, ale dno naczynia. Do gotowania wykorzystuje się tutaj specjalne garnki, które są przyciągane przez magnes (ze stali, żeliwa).

Polecane płyty indukcyjne

Płyty indukcyjne powoli wypierają tradycyjne kuchnie gazowe. Dzięki wielu zaletom okazują się atrakcyjnym wyborem do nowoczesnej kuchni. Zużywają mniej energii elektrycznej, są efektywne i prezentują się niezwykle estetyczne. Przed zakupem płyty indukcyjnej warto zapoznać się z dostępnymi na rynku rozwiązaniami. Jaka płyta indukcyjna jest najlepsza? Czym kierować się podczas jej zakupu? Podpowiadamy w niniejszym poradniku.

Jak działa płyta indukcyjna?

W płytach indukcyjnych wykorzystywane jest szybkozmienne pole elektromagnetyczne, generowane przez cewki umieszczone tuż pod powierzchnią blatu. Po ustawieniu garnka wykonanego z ferromagnetyków, tj. materiałów przyciąganych przez magnes i włączeniu płyty, następuje zamiana energii elektrycznej na cieplną, poprzez indukowanie prądów wirowych.

Nagrzewane jest bezpośrednio naczynie, a tym samym potrawa, dzięki czemu samo gotowanie jest procesem efektywniejszym. Dlatego też kupując kuchnię indukcyjną, należy również zaopatrzyć się w specjalne naczynia, które umożliwią zamknięcie układu. Pomimo że opis wygląda na dość skomplikowany, w praktyce oznacza to, że potrawa znajdująca się w specjalnym naczyniu, nagrzewa się od razu po ustawieniu jej na powierzchni płyty. Dno garnków oraz patelni przeznaczonych do płyt indukcyjnych oznaczone jest specjalnym symbolem.

Płyty indukcyjne nie różnią się wyglądem od zwykłych płyt ceramicznych. Prezentują się one niezwykle elegancko i nowocześnie, co stanowi ich niewątpliwą zaletę. Płyty indukcyjne należą do urządzeń energooszczędnych – ciepło wytwarzane jest tylko na dnie naczynia, a nie na powierzchni płyty, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo ich użytkowania.

Dlaczego warto kupić płytę indukcyjną?

Zalety płyt indukcyjnych przeważają nad negatywnymi stronami tego rozwiązania. Dlaczego warto kupić kuchnię indukcyjną?

Zalety i wady płyt indukcyjnych

Zalety

 • Bezpieczne – dzięki bezpośredniemu nagrzewaniu naczyń, sam blat pozostaje chłodny. Ponadto w przeciwieństwie do kuchni gazowych nie ma styczności z płomieniami.
 • Ekonomiczne – dzięki ogrzewaniu tylko naczynia, a nie całej płyty zużywane jest mniej energii elektrycznej.
 • Łatwe w utrzymaniu w czystości – dzięki płaskiej powierzchni i braku trudno dostępnych zakamarków.
 • Szybsze przygotowanie potraw – sprawność płyty wynosi aż 90%.
 • Oszczędność czasu – przy funkcji Power Boost, czas przygotowania potraw może być krótszy nawet o połowę.
 • Zdrowsze potrawy – dzięki bezpośredniemu działaniu na pożywienie i możliwości dostosowania temperatury, warzywa nie tracą tylu witamin, a mięso jest bardziej soczyste.
 • Płyty są wyposażone w wiele dodatkowych i przydatnych funkcji.
 • Prostota obsługi.
 • Łatwa diagnostyka uszkodzeń, dzięki wyświetlaniu kodu błędu.
 • Elegancki i estetyczny wygląd.

Wady

 • Konieczność kupna garnków wykonanych ze stali ferromagnetycznej.
 • Wysoka cena.
 • Nie każdy może zamontować taką płytę w kuchni ze względu na wytwarzane pole magnetyczne – tego typu rozwiązań nie należy wykorzystywać przy osobach z rozrusznikiem serca.
 • Bardziej awaryjne.
 • Czyszczenie zarówno naczyń indukcyjnych, jak i samej płyty wymaga użycia specjalnych środków.

Bezpieczeństwo użytkowania płyt indukcyjnych

Niewątpliwą zaletą płyt indukcyjnych jest bezpieczeństwo ich użytkowania. Dzięki bezpośredniemu nagrzewaniu dna naczynia, a nie całej płyty (a także braku płomieni pod garnkiem) zmniejsza się ryzyko poparzenia. Pomimo włączonej płyty, powierzchnia wokół naczynia pozostaje chłodna. Niektórzy producenci stosują dodatkowe blokady, które uniemożliwiają przypadkowe włączenie blatu zarówno podczas czyszczenia, jak i przez bawiące się w kuchni dziecko.

Jakie funkcje powinna posiadać płyta indukcyjna?

Producenci wyposażają płyty indukcyjne w wiele dodatkowych funkcji, które ułatwiają gotowanie i sprawiają, że sam proces przygotowywania potraw jest bardziej precyzyjny. Do takich funkcjonalności zaliczają się:

 • rozpoznawanie wielkości naczynia – czujniki wykrywają krawędzie naczynia i dostosowują odpowiednią ilość energii do jego średnicy;
 • wykrywanie obecności naczynia – dzięki tej funkcji, płyta automatycznie włącza się lub wyłącza;
 • programowany czas pracy – po upływie określonego czasu kuchnia wyłącza się automatycznie i sygnalizuje koniec za pomocą sygnału dźwiękowego;
 • czujniki kontroli gotowania – kontrolują temperaturę wewnątrz garnka i automatycznie ją regulują;
 • czujnik smażenia – informuje, kiedy można rozpocząć smażenie;
 • booster – funkcja umożliwia przyspieszenie grzania nawet o 50% poprzez zwiększenie mocy pola grzewczego. Przez kilka pierwszych minut gotowania płyta nagrzewa naczynie z energią niedostępną w normalnym trybie, następnie zmniejsza ją do mocy najwyższej przy zwykłych ustawieniach. Funkcja booster, power lub power boost – nazwa w zależności od producenta, dostępna jest zazwyczaj na jednym polu grzewczym. Niektóre modele płyt posiadają funkcję booster na wszystkich polach;
 • wskaźnik ciepła resztkowego – sygnalizuje, czy płyta jest jeszcze ciepła;
 • Stop&Go – pozwala zredukować poziom grzania pól na 1, gdy trzeba wyjść na chwilę z kuchni. Po powrocie wystarczy nacisnąć przycisk, a płyta przywróci wcześniejsze ustawienia gotowania;
 • memory – pozwala zapisać ustawienia gotowania, z których będzie można korzystać w przyszłości;
 • auto-stop – automatyczne przerwanie pracy płyty przy jej przegrzaniu lub wykpieniu potrawy;
 • bridge – funkcja umożliwia połączenie dwóch sąsiednich pól grzewczych w jedno;
 • blokada – jednym przyciskiem można zablokować wszystkie ustawienia płyty i uniemożliwić jej przypadkowe włączenie lub wyłączenie. Funkcja ta jest bardzo przydatna, gdy w domu mieszkają dzieci.

Na co zwrócić uwagę kupując płytę indukcyjną?

Dzięki szerokiej gamie dostępnych na rynku płyt indukcyjnych trudno zdecydować się na konkretny model. Większość urządzeń różni się między sobą kształtem, kolorem, dostępnymi funkcjami. Na co należy więc zwrócić uwagę, aby zakup okazał się trafny?

 1. Ilość pól grzewczych

Wbrew pozorom ilość pól jest istotnym czynnikiem przy doborze płyty. Im jest ich mniej, tym niższej ceny za urządzenie można się spodziewać. Najwięcej płyt wyposażonych jest w cztery pola. Można jednak spotkać blaty z trzema, a nawet dwoma polami. W przeciwieństwie do kuchni gazowych, płyty indukcyjne pozwalają na precyzyjne ustawienie temperatury, dzięki czemu pola grzewcze nie muszą być tak zróżnicowane pod względem mocy i wielkości jak inne dostępne rozwiązania. Dla singli lub par świetnym rozwiązaniem mogą okazać się płyty domino, które są małych rozmiarów, a jednocześnie umożliwiają zestawianie z innymi modelami płyt.

Warto wiedzieć!

W ofercie producentów można również znaleźć tzw. płyty bezstrefowe. Mają na tyle dużo zamontowanych induktorów, że garnki można stawiać w dowolnym miejscu.

Pola grzewcze mogą mieć kształt koła, owalu lub prostokąta. Ze względu na ich kształt i możliwości można wyróżnić pola:

 • pojedyncze – stosuje się na nich garnki o określonej średnicy, jest to najczęściej spotykany typ pola,
 • poszerzane podwójne – dzięki dwóm okręgom o różnych średnicach, można na nich gotować w dwóch rodzajach garnków,
 • poszerzane potrójne – składają się z trzech okręgów o różnych średnicach i umożliwiają gotowanie w garnkach o trzech wielkościach,
 • typu brytfanna – mają owalne lub prostokątne kształty, służą do gotowania w naczyniach o nietypowych kształtach.
 1. Kształt płyty

Producenci prześcigają się w przygotowywaniu nietypowych i oryginalnych kształtów płyt. W sklepach można spotkać zarówno tradycyjne modele w kształcie kwadratu, jak i prostokąta. Spotyka się również bardziej udziwnione jak np. w kształcie orzecha nerkowca. Przed podjęciem decyzji warto się zastanowić, jaka konfiguracja jest optymalna i komfortowa, a także który kształt będzie pasować wizualnie do wnętrza kuchni. Standardowe płyty grzewcze mają kształt prostokąta o wymiarach 58x60 cm.

 1. Sterowanie

W tym przypadku większość producentów stosuje intuicyjne rozwiązania. Niektórzy decydują się na gałki regulowane mechanicznie lub dotykowe slidery (suwaki elektroniczne). Na rynku można również spotkać płyty indukcyjne sterowane za pomocą kolorowych wyświetlaczy LCD. Droższe modele płyt indukcyjnych wyposażone są w sterownie sensorowe, znajdujące się z przodu lub z boku urządzenia.

 1. Zasilanie

W Internecie można spotkać się z opiniami, że płyty indukcyjne wymagają do zasilania tzw. siły. Nie jest to prawdą! Wszystkie płyty zasilane są napięciem 230V. Jednak ich pobór mocy przekracza możliwości „jednej fazy”. Aby poprawnie zainstalować w domu płytę, należy zwrócić uwagę, by lewa strona była podpięta do jednej fazy, a prawa do drugiej. Jeśli dodatkowo w zestawie znajduje się piekarnik, jest on podłączany do trzeciej fazy. W przypadku, gdy w bloku nie ma układów trójfazowych, należy wybierać płyty indukcyjne o małej mocy.

 1. Naczynia do płyty indukcyjnej

Aby móc korzystać z płyty indukcyjnej należy dokupić zestaw specjalnych naczyń wykonanych ze stali ferromagnetycznej. Gotowanie jest efektywniejsze, jeśli garnek składa się z kilku warstw wykonanych z wysokiej jakości materiałów. Naczynia indukcyjne nie należą do najtańszych, ale za to można je użytkować przez wiele lat, gdyż wyróżniają się najwyższą jakością wykonania.

O czym pamiętać korzystając z płyty indukcyjnej?

Pomimo wysokiego poziomu bezpieczeństwa, nie każdy powinien korzystać z płyt indukcyjnych, a i przy tym należy przestrzegać kilku ważnych zasad:

 1. Osoby, które mają założony rozrusznik serca, aparat słuchowy lub pompę insulinową przed zakupem płyty powinny skontaktować się z producentem używanych urządzeń i zasięgnąć informacji, czy pole magnetyczne nie zakłóci pracy tych urządzeń.
 2. Aby zapobiec błędnemu działaniu płyty indukcyjnej, nie powinno się stawiać na jej powierzchni mokrych garnków, a sam blat należy utrzymywać w idealnej czystości.
 3. Naczynia do płyt indukcyjnych powinny być wykonane ze stali ferromagnetycznej oraz mieć płaskie dno, pasujące do strefy grzewczej.
 4. Przy płycie indukcyjnej nie należy zostawiać kart magnetycznych np. do bankomatu, gdyż mogą ulec rozmagnesowaniu.
 5. W celu zaoszczędzenia energii warto korzystać z garnków z przykrywkami.

FAQ – Najczęściej pojawiające się pytania:

 1. Jak czyścić płyty indukcyjne?

Po wyłączeniu i wystygnięciu płyty, wszelkie zabrudzenia usuwa się miękką szmatką. Producenci zalecają, by nie używać płynów do mycia naczyń, a specjalnej pasty do konserwacji płyty. Dzięki temu kuchnia indukcyjna dłużej pozostanie w pełni sprawna. Użycie nieodpowiednich detergentów może uszkodzić nawierzchnię płyty.

 1. Jak montować płyty indukcyjne?

Montażem płyt indukcyjnych powinien zająć się elektryk, który prawidłowo podłączy przewody. Coraz więcej producentów wymaga, by w karcie gwarancyjnej osoba montująca urządzenie pozostawiła stempel poświadczający o prawidłowej instalacji płyty indukcyjnej. Nieprawidłowe podłączenie kabli może przyczynić się do uszkodzenia kuchni, co skutkuje utratą gwarancji.

 1. Czy płyty indukcyjne są szkodliwe?

Na tę chwilę nie ma żadnych potwierdzonych informacji oraz wyników badań na temat szkodliwego wpływu pola elektromagnetycznego wytwarzanego przez kuchnię indukcyjną.

 1. Czy płyty indukcyjne są awaryjne?

Wiele tańszych modeli może być podatnych na awarie. Aby uniknąć kłopotliwych napraw, warto przed zakupem zapoznać się z opiniami użytkowników danego modelu.

 1. Czy płyty indukcyjne są głośne?

Płyta indukcyjna nie pracuje bezgłośnie, jednak są to dźwięki akceptowalne i nieutrudniające normalnego funkcjonowania. Głośniejsze dźwięki pojawiają się, gdy płyta ustawiona jest na pracę przy wyższej mocy.

Jakiego producenta płytę indukcyjną wybrać?

Najpopularniejsi z producentów płyt indukcyjnych to m.in. Siemens, Mastercook, Gorenje, Amica, Bosch, Teka, Whirlpool, Electrolux, Hotpoint-Ariston, Beko, Samsung. Każda z wymienionych marek posiada w swojej ofercie tańsze i droższe modele, różniące się funkcjonalnością. Wśród najpopularniejszych rozwiązań oferowanych w naszym sklepie, warto wyróżnić płyty Bosch – PVS851FB1E i PIB375FB1E, Gorenje IT60W oraz Samsung NZ64H37075K. Zobacz ranking płyt indukcyjnych w naszym sklepie, aby łatwiej wybrać najlepszy sprzęt do swojej kuchni.

Polecane artykuły
 
Kategoria: Poradniki
Data: 05.06.2019
Social
4,1
5 ocen
7 komentarzy
Moja ocena
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
brajanka
Warto przede wszystkim szukać płyty z systemem flexi power, która jest dużo mniej obciążająca dla sieci energetycznej, no i dużo bardziej oszczędna w użyciu.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2015-08-16
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Natalia
Mastercook? Serio? Firma od dawna juz nie istnieje!
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-02-04
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
guśka
Ja teraz przy urządzaniu kuchni wziełam płytę BEKO, akurat była w promocji w zestawie z piekarnikiem, super się komponują :D
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-12-24
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Kuchnia
Data: 11.09.2018 a komentarze z 2015 roku! Nie ładnie!
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-09-22
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
anonim
Ja kupiłam płytę CATA i jestem bardzo zadowolona. Więcej info mozna poczytac u nich na stronie (cata com pl)
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2019-02-22
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
jaczki
U mnie padło na indukcję electroluxa Sense - 700 SENSE SenseBoil, dla mnie bardzo wygodna jest ze względu na to, że sama kontroluje wysokość temperatury.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2019-05-19
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.