Udostępnij
https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-plyte-indukcyjna-jaka-najlepsza-czy-warto/404/ 2020-03-17 12:41:49.000000

Jak wybrać płytę indukcyjną? Jaka najlepsza? Czy warto?

Płyty indukcyjne cieszą się bardzo dużą popularnością w nowych oraz remontowanych kuchniach. Jak wybrać płytę indukcyjną?

Jak działa płyta indukcyjna?

Choć płyta indukcyjna może niemal do złudzenia przypominać elektryczną płytę grzewczą, to jednak jej działanie jest nieco inne. Oto, co warto wiedzieć o działaniu płyt indukcyjnych:

 • Płyty indukcyjne wykorzystują do działania szybkozmienne pole elektromagnetyczne, które jest generowane przez cewki umieszczone tuż pod powierzchnią blatu.
 • Garnki na płyty indukcyjne muszą być wykonane z ferromagnetyków (materiałów przyciąganych przez magnes), bo tylko przy ich zastosowaniu następuje zamiana energii elektrycznej na cieplną, poprzez indukcję. Często zdarza się, że płyta indukcyjna nie włącza się, a przyczyną bywają zazwyczaj źle dobrane naczynia.
 • Podczas gotowania na płycie indukcyjnej, nagrzewa się naczynie oraz potrawa, a płyta nagrzewa się punktowo od naczynia.

Kuchenka elektryczna indukcyjna wymaga więc stosowania odpowiednich naczyń. Jak zamontować płytę indukcyjną? Najlepiej powierzyć to zadanie wykwalifikowanemu elektrykowi, ale już przy zakupie należy zwrócić uwagę na to, czy wybrane urządzenie to indukcja 230V 1-fazowa, a może 3-fazowa 400V.

Dlaczego warto kupić płytę indukcyjną?

Płyty indukcyjne cieszą się rosnącą popularnością i to z wielu powodów. Są to urządzenia nowoczesne i dostępne w nietypowych formatach. Standardowym rozwiązaniem jest nie tylko płyta z 4 palnikami, ale też kuchenka indukcyjna jednopalnikowa lub kuchenka indukcyjna dwupalnikowa. W podjęciu decyzji o zakupie płyty indukcyjnej powinna pomóc poniższa tabela.

Zalety i wady płyt indukcyjnych

ZALETY

 • Bezpieczeństwo – brak styczności z płomieniami, płyta nagrzewa się punktowo od garnka.
 • Energooszczędność – płyta indukcyjna pobór mocy ma standardowy, ale za to nagrzewanie bezpośrednio dna naczynia jest szybkie, a przez to czas gotowania się skraca.
 • Estetyka i higiena – płaska powierzchnia płyty jest elegancka i łatwo się ją czyści.
 • Nowoczesne funkcje, które ułatwiają gotowanie.
 • Łatwa obsługa urządzenia.
 • Autodiagnostyka – większość płyt wyświetla kody błędów, które ułatwiają rozwiązanie problemu lub wezwanie serwisu.

WADY

 • Konieczność stosowania specjalnych naczyń.
 • Nie każdy może korzystać z płyty indukcyjnej ze względu na emitowane przez nią pole elektromagnetyczne – głównie dotyczy to osób z rozrusznikami serca.
 • Powierzchnia płyty może się zarysować.

Jak widać, płyty indukcyjne opinie mają korzystne, a ich zalety przeważają nad mankamentami. Obecnie wybór płyt tego rodzaju jest bardzo szeroki, dlatego łatwiej można kupić tanią płytę albo znaleźć odpowiednie rozwiązanie, gdy potrzebna jest mała płyta indukcyjna dwupalnikowa.

Czy warto kupić płytę indukcyjną?

Kuchnie indukcyjne opinie mają korzystne, a wiele osób docenia wygodę i użyteczność tego rodzaju kuchenek. Płyta indukcyjna na 230V może być zastosowana niemal w każdym domu, dlatego jest to rozwiązanie coraz popularniejsze. Mankamentem jest, co prawda, wyższa cena zakupu niż w przypadku kuchenek elektrycznych, ale za to kuchnia indukcyjna 230V może działać szybciej, a także jest bezpieczniejsza w użytkowaniu.

Jakie funkcje powinna posiadać płyta indukcyjna?

Zastanawiając się nad tym, jaka płyta indukcyjna będzie najlepszym wyborem, warto mieć na uwadze kwestię jej funkcjonalności. To właśnie różnorodne opcje dodatkowe mogą zadecydować o tym, czy jej użytkowanie będzie wygodne. Oto funkcje, w jakie może być wyposażona kuchenka indukcyjna:

 • Zaawansowane czujniki – na przykład czujnik wielkości naczynia lub czujnik obecności naczynia na palniku. Pomagają one dopasować parametry działania urządzenia, jak również podnoszą poziom bezpieczeństwa podczas gotowania.
 • Wyłączniki bezpieczeństwa i blokady – zastanawiając się nad tym, jaką płytę indukcyjną wybrać, warto zwrócić uwagę, czy upatrzone urządzenie posiada wyłącznik bezpieczeństwa oraz możliwość zablokowania ustawień lub nawet opcję zablokowania całej płyty, co chroni dzieci przed przypadkowym włączeniem urządzenia.
 • Booster i inne tryby gotowania – płyta indukcyjna moc grzania może dopasowywać automatycznie dzięki odpowiednim trybom. Może też być wyposażona w tryb szybkiego gotowania, który przyspiesza przyrządzanie potraw nawet o połowę.
 • Timer – czyli możliwość zaprogramowania czasowego działania płyty. Opcja dostępna w większości urządzeń.
 • Możliwość zapamiętywania ustawień – to opcja, która przydaje się, gdy często gotuje się podobne potrawy. Można wówczas zapisać w pamięci urządzenia konkretne ustawienia i korzystać ponownie z zapamiętanego trybu działania.
 • Możliwość łączenia sąsiadujących pól w jedno – to opcja, w którą są wyposażone niektóre płyty. Umożliwia to korzystanie z dużych garnków i brytfanek o owalnym kształcie, które zajmują dwa palniki.

Gdy priorytetem jest płyta indukcyjna, jaka będzie spełniała wszelkie kryteria kupującego, trzeba zwracać uwagę na wszystkie funkcje i detale, bo poszczególne urządzenia mogą się pomiędzy sobą bardzo mocno różnić.

Na co zwrócić uwagę kupując płytę indukcyjną?

Płyta indukcyjna – jaką wybrać? Trudno zdecydować się w kilka chwil bez rzucenia okiem na kluczowe parametry techniczne. Płyta indukcyjna – na co zwrócić uwagę? Kluczowe są poniższe kwestie:

 • Liczba pól grzewczych – płyty indukcyjne są dostępne w różnych wariantach. Niektóre płyty mają ściśle określone pola grzewcze i wówczas warto zwrócić uwagę na ich liczbę oraz rozmieszczenie. Mogą to być płyty z czterema palnikami, ale częstą opcją jest także płyta indukcyjna podwójna albo nawet z pojedynczym polem grzewczym. W sprzedaży można znaleźć również płyty bezstrefowe – można stawiać na nich naczynia w dowolnym miejscu, gdyż są wyposażone w liczne induktory.
 • Kształt i rozmiar pól grzewczych – niektóre modele płyt indukcyjnych posiadają jasno wydzielone pola grzewcze (na przykład okrągłe, okrągłe i owalne, prostokątne). W takich urządzeniach induktory znajdują się w obrębie pól i naczynia muszą być stawiane w tych konkretnych miejscach.
 • Rozmiar płyty – warto zwrócić uwagę na dokładne wymiary urządzenia, gdyż nawet płyta indukcyjna mała nie zawsze będzie miała takie same wymiary, co jest ważne w kuchniach nietypowych, wąskich i robionych całkowicie na wymiar.
 • Sterowanie – większość płyt indukcyjnych posiada sterowanie elektroniczne, dotykowe. Warto zwrócić uwagę na wygodne umiejscowienie panelu sterowania.
 • Zasilanie – moc przyłączeniowa płyty indukcyjnej i samo jej podłączenie to kwestie, które budzą wiele wątpliwości. Niektórzy sądzą, że płyta indukcyjna w bloku nie może zostać zastosowana ze względu na przestarzałe instalacje. Oczywiście są urządzenia, które muszą być zasilane 3-fazowo, ale nie brak też płyt 1-fazowych. Do bloku w starszym budownictwie najlepszym wyborem będzie kuchenka indukcyjna 230V, a w nowym domu z nowoczesną instalacją sprawdzi się zarówno płyta indukcyjna 230V, jak i płyta multi-fazowa 230V lub 3-fazowa 400V. Jak widać, płyta indukcyjna zasilanie może mieć różnorodne, dlatego warto kierować się tą kwestią podczas zakupów, by nie okazało się, że wybranego urządzenia nie uda się w ogóle podłączyć.
 • Cena – obecnie ceny płyt indukcyjnych są zdecydowanie niższe niż wówczas, gdy pierwsze sprzęty tego rodzaju trafiły do sprzedaży, ale i tak warto zwrócić uwagę na cenę i na jej stosunek do jakości i funkcjonalności urządzenia. Droższa kuchenka indukcyjna opinie może mieć również nieco lepsze od modeli z najniższej półki i nie jest to przypadek – zazwyczaj budżetowe urządzenia oferują wyłącznie bazową funkcjonalność.
 • Oceny użytkowników i popularność wśród kupujących – to kolejne kwestie, na które warto zwrócić uwagę, jeśli chodzi o płyty indukcyjne. Opinie o konkretnych modelach urządzeń pomogą zorientować się w ich realnej funkcjonalności, a zestawienia typu: płyty indukcyjne ranking pozwolą zweryfikować, jakie urządzenia są aktualnie na topie.

O czym pamiętać korzystając z płyty indukcyjnej?

Choć kuchenki indukcyjne są obecne w sprzedaży i w domach już od lat, to wciąż budzą jeszcze wątpliwości. O tych kwestiach warto pamiętać, by użytkowanie płyty indukcyjnej było bezpieczne i komfortowe:

 • Osoby, które mają założony rozrusznik serca, aparat słuchowy lub pompę insulinową przed zakupem płyty powinny skontaktować się z producentem używanych urządzeń i zasięgnąć informacji, czy pole magnetyczne nie zakłóci pracy tych urządzeń.
 • Naczynia do płyt indukcyjnych powinny być wykonane ze stali ferromagnetycznej oraz mieć płaskie dno.
 • Przy płycie indukcyjnej nie należy zostawiać kart magnetycznych np. do bankomatu, gdyż mogą ulec rozmagnesowaniu.
 • Podłączenie płyty indukcyjnej i piekarnika do siły, jak również do standardowego gniazdka 230V powinien wykonać uprawniony elektryk, by zachowana została gwarancja na urządzenia, jak również, by uchronić instalację przed uszkodzeniem.

Jakiego producenta płytę indukcyjną wybrać?

Chcąc kupić płytę indukcyjną albo kuchnię indukcyjną z piekarnikiem, warto zastanowić się też na tym, jakiej marki urządzenie wybrać. Renoma producenta jest dość istotną kwestią, bo często idzie w parze z jakością urządzenia, jego funkcjonalnością, ale też sprawnością, jaką zaoferuje płyta indukcyjna. Jakiej firmy indukcję wybrać?

Płyta indukcyjna Amica, Beko lub Indesit to bardzo dobry wybór, gdy kupującemu zależy na niskiej cenie i podstawowych parametrach urządzenia. Płyta indukcyjna Electrolux, Whirpool albo Gorenje to odrobinę droższe rozwiązanie, które jednak może zaoferować nieco lepsze parametry. Płyta indukcyjna Bosch często pojawia się w rankingach popularności, a płyta indukcyjna Samsung to pewnego rodzaju kompromis między rozsądną ceną a ładnym designem i szeroką funkcjonalnością. Trudno jednak nie dostrzec, że to urządzenia Bosch, Electrolux i Amica wiodą prym w różnorodnych rankingach i recenzjach.  

Udostępnij
4,4
7 ocen
4 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (4)

Warto przede wszystkim szukać płyty z systemem flexi power, która jest dużo mniej obciążająca dla sieci energetycznej, no i dużo bardziej oszczędna w użyciu.
Mastercook? Serio? Firma od dawna juz nie istnieje!
Ja teraz przy urządzaniu kuchni wziełam płytę BEKO, akurat była w promocji w zestawie z piekarnikiem, super się komponują :D
Data: 11.09.2018 a komentarze z 2015 roku! Nie ładnie!