Udostępnij
Skomentuj
https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-nawilzacz-powietrza-jaki-najlepszy/615/ 2020-10-08 11:02:48.000000

Jak wybrać nawilżacz powietrza? Jaki najlepszy?

Analizujemy ofertę rynkową nawilżaczy powietrza i sprawdzamy ich najważniejsze parametry. Na który z nich warto się dzisiaj zdecydować?

Okres grzewczy (jesień-zima) jest dla organizmu okrutny. Zbyt suche powietrze powoduje problemy z oddychaniem, z cerą, u niektórych pojawia się kaszel, występuje także osłabienie układu odpornościowego. Częściej jednak objawy chorobowe tłumaczy się wirusami, czy „sezonem na chorowanie”, niż szuka przyczyn bliżej – w zaciszu własnego domu.

Polecane nawilżacze powietrza

Tymczasem jakość powietrza, którym się oddycha w domu oraz poziom jego nawilżenia mają ogromny wpływ na działanie niemal całego organizmu. Suche powietrze oznacza szybsze wysuszanie i podrażnianie śluzówek, a co za tym idzie – częstsze infekcje. Także nadmierne łzawienie, przekrwienie czy szczypanie oczu to obrona przez wysuszonym powietrzem. Odpowiada ono również za kłopoty z koncentracją oraz niską jakość snu. Wszystko to sprawia, że warto w domu dysponować odpowiednim sprzętem, który w sposób skuteczny nawilży powietrze – nie tylko w okresie grzewczy, ale przez cały rok. Najlepiej w tej roli sprawdzą się oczywiście specjalne nawilżacze powietrza.

Jaki nawilżacz wybrać?

Warto zdać sobie sprawę, że podobnych urządzeń jest na rynku bardzo dużo. Różnią się one przede wszystkim budową, ale również sposobem i skutecznością działania. Zdecydowanie najtańsze będą produkty w formie nakładki, którą montujemy na kaloryferze.

Taki nawilżacz powietrza jest napełniany wodą, natomiast działa pod wpływem ciepła, powoli nawilżając powietrze. Jest to urządzenia tanie, jednak, jak można się domyślić, mało skuteczne. Nawilżacze powietrza na kaloryfer są w stanie „obsłużyć” bardzo ograniczony obszar, dlatego okażą się przydatne tylko w niewielkich pomieszczeniach, a do tego wymagają naprawdę gorącego kaloryfera. Jeżeli zależy nam na wyższej skuteczności, aby wilgotność powietrza była optymalna dla większego pomieszczenia, powinniśmy decydować się na sprzęty podłączane do prądu. Ich podział dotyczy następujących rodzajów:

  • Nawilżacz powietrza parowy - w przeciwieństwie do tradycyjnego rozwiązania, nawilżacz parowy potrzebuje do działania energii elektrycznej. Zgromadzona woda w pojemniku jest podgrzewana, a następnie wyrzucana w formie sterylnej, ciepłej mgiełki pary wodnej, w minimalnym stopniu podnoszącą temperaturę w pomieszczeniu.

Warto podkreślić, że nawilżacze parowe nie tylko nawilżają, ale również oczyszczają powietrze, dlatego są polecane przede wszystkim do pokojów dziecięcych oraz osobom, które dodatkowo chcą mieć możliwość przeprowadzania inhalacji. Wytwarzanie pary wodnej możliwe jest dzięki wbudowanej grzałce.

Po stronie wad nawilżaczy powietrza parowych należy natomiast zapisać dość wysoki pobór energii elektrycznej, a także niewielki wzrost temperatury panującej w pomieszczeniu. Na rynku widać spore zróżnicowanie cenowe, jeśli chodzi o ten rodzaj nawilżaczy. Najtańszy można kupić już za niecałe 50zł. Przykładem może być nawilżacz parowy Baseus Cute Mini Humidifier czy niewiele droższy Esperanza Cool Vapor. Będą to podstawowe nawilżacze parowe, ale bardzo dobrze spełniające swoje zadania. Z kolei na tych, którzy chcieliby nawilżacz z funkcją oczyszczania, znajdą się droższe modele, np. Boneco S200. Nawilżacze parowe znajdują szerokie zastosowanie w domach i biurach.

 • Nawilżacz ewaporacyjny - po uruchomieniu pochłania (zasysa) powietrze z pokoju, które jest nawilżane, a następnie wypuszczone w postaci chłodnej mgiełki na zewnątrz. W przeciwieństwie do urządzenia parowego, powietrze nie jest podgrzewane. Nawilżacz ewaporacyjny także występuje zarówno w wersjach tańszych, jak i droższych. W granicach 150–300 zł można wybrać np. nawilżacz powietrza parowy Philips HU4706/11. Nawilżacze ewaporacyjne cieszą się ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza modele sterowane elektronicznie.
 • Nawilżacz ultradźwiękowy - urządzenie wykorzystuje ultradźwięki do rozbijania cząsteczek wody i tym samym wytworzenia mgiełki. W zależności od wykorzystanego mechanizmu, para może być podgrzewana lub pozostać chłodna. Nawilżacze ultradźwiękowe często są wyposażone w higrometr, który odpowiada za mierzenie stopnia nawilżenia powietrza w pomieszczeniu. Nawilżacz powietrza z higrometrem może okazać się więc bardzo przydatny do kontrolowania stanu powietrza w domu lub mieszkaniu.

Co ważne, wspomniane fale ultradźwiękowe są słyszalne dla zwierząt, dlatego praca urządzenia może być dla nich męcząca. Należy wziąć to pod uwagę przed zakupem sprzętu. Warto sięgnąć po ultradźwiękowy nawilżacz powietrza z bogatym zestawem funkcji dodatkowych – np. nawilżacz ultradźwiękowy z timerem czy też wytwarzaniem ciepłej i zimnej mgiełki.

Przed zakupem należy dokładnie przeanalizować wszystkie rodzaje nawilżaczy, aby znaleźć urządzenie dostosowane do warunków pomieszczenia. Nie każdy nawilżacz sprawdzi się w domu pełnym zwierząt, czy wśród dzieci. Jednak w szerokiej ofercie można znaleźć wiele profesjonalnych sprzętów. Są to zarówno wysokiej klasy nawilżacze parowe, ewaporacyjne, jak i nawilżacze powietrza ultradźwiękowe. Bogaty asortyment pozwoli wybrać model idealnie dostosowany do potrzeb użytkownika.

Nawilżacz powietrza z jonizatorem – czy warto?

Na rynku znaleźć można również specjalne modele wyposażone w jonizator. Na jakiej zasadzie działają? Podczas pracy, nawilżacze generują jony ujemne (aniony), które neutralizują jony dodatnie (kationy) zawarte w powietrzu. Jest to bardzo ważne, ponieważ pozwala na skuteczne oczyszczenie

Warto podkreślić, że jony dodatnie źle wpływają na nasz organizm (mogą prowadzić do niedotlenienia), dlatego nawilżacz powietrza z jonizatorem okaże się przydatny w sposób podwójny. Źródłem szkodliwych jonów są wszelkie urządzenia elektroniczne (stąd też mówi się o elektrosmogu), np. kineskopy telewizorów, ale także mniej oczywiste produkty, np. soczewki aparatów fotograficznych, a nawet zegarki jonizujące materiałami luminescencyjnymi. To idealne rozwiązanie, jeśli nawilżacz powietrza zainstalujemy w biurze z dużą ilością sprzętu elektronicznego.

Nawilżacz powietrza – jak wybrać?

Skoro wiemy już, jakie typy urządzeń występują na rynku, możemy przejść do najważniejszych parametrów technicznych nawilżaczy powietrza, które decydują o ich możliwościach. Ich przeanalizowanie jest konieczne, jeśli zależy nam na zakupie sprzętu dostosowanego do naszych indywidualnych preferencji. Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

  • Obszar działania. Absolutnie najważniejszy parametr, wskazuje bowiem na powierzchnię, na której jest w stanie sposób efektywny działać nawilżacz do powietrza. Najczęściej wartość prezentowana jest w metrach kwadratowych.

Wymienić możemy modele przeznaczone do niewielkich pomieszczeń (są w stanie nawilżyć powierzchnię od 5 do 10 m2), a także takie, które poradzą sobie z kilkoma pokojami lub całym mieszkaniem czy też domem jednorodzinnym. W ich przypadku powierzchnia nawilżania może wynieść od 15 do nawet 300 m2. Każdy więc znajdzie coś dla siebie.

  • Wydajność parowania. Jak można się domyślić, parametr ten określa parowy nawilżacza powietrza. Określa on, ile pary wytwarzanej jest w przeciągu godziny lub doby (ml/h lub w l/24h). Przy 40 m2 powierzchni, wystarczy nawilżacz o pojemności 5-6 litrów na dobę. Warto wiedzieć, że nawilżacz parowy, dedykowany do większych pomieszczeń, równie dobrze poradzi sobie z nawilżeniem małego pokoju, jednak nie działa to w drugą stronę. Dlatego chcąc używać nawilżacza w różnych pomieszczeniach, należy brać pod uwagę metraż największego pokoju i nim się sugerować przy zakupie odpowiedniego urządzenia.
  • Moc. w tym przypadku mamy do czynienia z parametrem, który informuje nas o ilości energii pobieranej przez nawilżacz powietrza. Warto pamiętać, że urządzenia o wyższej mocy są w stanie szybciej nawilżyć powietrze, dlatego mogą działać krócej. Warto wziąć to pod uwagę i, z racji oszczędności, nie decydować się na siłę na modele o niewielkiej mocy. Rozbieżność jest dość duża - od urządzeń o mocy poniżej 50W, np. nawilżacz Overmax OVH-AERI 6.0 po takie o mocy powyżej 200W, np. Beurer LB 88.
  • Pojemność zbiornika na wodę. Kolejny ważny parametr, na który warto zwrócić uwagę. Pojemność zbiornika wskazuje nam bowiem, jak często będziemy musieli uzupełniać wodę w urządzeniu. Na rynku znaleźć można modele, których pojemnik na wodę jest w stanie przyjąć 3, 5, 10, a nawet ponad 20 litrów wody. Każdy nawilżacz powietrza z pojemnym zbiornikiem zapewni wysoki komfort użytkowania i optymalny poziom wilgotności w powietrzu.
  • Filtry. Dla zwiększenia higieny, w nawilżaczach bardzo często montuje się filtry, które dodatkowo rozszerzają zakres działania sprzętu. Wymienić możemy między innymi filtr węglowy, który redukuje przyjemny zapach usuwający kamień, filtr ceramiczny, a także niezwykle popularny filtr HEPA, skutecznie usuwając z powietrza alergeny i drobinki kurzu. Nawilżacz z filtrem HEPA to idealna propozycja nie tylko dla alergików, ale wszystkich, które zmagają się ze schorzeniami układu oddechowego.

Hałas Jest podawany w decybelach. Oferowane nawilżacze przeważnie nie są zbyt głośne, jednak zawsze warto to sprawdzić. Cichy nawilżacz powietrza, jak na przykład Blaupunkt AHS301 (poniżej 35 dB), sprawi, że będziemy mogli zapomnieć o jego istnieniu.

 • Funkcje i wyposażenie dodatkowe. Spośród nich wymienić należy przede wszystkim higrometr, który analizuje wilgotność powietrza w pomieszczeniu i na tej podstawie reguluje pracę nawilżacza. Co więcej, niektóre modele pozwalają również przeprowadzić procesor inhalacji (przydane dla osób, które mają problemy z zatokami lub chorują na astmę) bądź aromaterapii, w ramach której wykorzystywane są specjalne olejki zapachowe. Nawilżacz powietrza z aromaterapią przełoży się więc na wysoki komfort korzystania z urządzenia. Do tego dodać należy również takie funkcje jak jonizacja powietrza, timer czy rozbudowany panel sterowania. Ciekawym wyborem okaże się również nawilżacz powietrza USB – będzie to model biurkowy, wyróżniający się niewielkimi wymiarami.

Który nawilżacz powietrza wybrać? Polecane modele

Biorąc pod uwagę informacje podane powyżej, ostateczny wybór nawilżacza powietrza będzie zależny przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji. Modele parowe będą bardzo skuteczne, jednak pamiętać należy o tym, że podnoszą temperaturę powietrza. Jeśli będzie to dla nas problem, powinniśmy decydować na nawilżacze ewaporacyjne.

Sprzęty ultradźwiękowe zapewniają nam natomiast bogaty wybór funkcji regulacyjnych. Niezależnie od tego, czy wybierze się nawilżanie ultradźwiękowe czy nawilżanie parowe, należy pamiętać o systematyczności korzystania z urządzenia, bo tylko ona zapewni dobre efekty.

Oczywiście nie możemy zapominać także o cenach nawilżaczy powietrza. Jak już wspomnieliśmy, najtańsze będą nawilżacze tradycyjne (nawilżacz do zawieszenia - od kilku do kilkunastu złotych za sztukę). Urządzenia parowe kosztują od 50 złotych, ewaporacyjne od około 100-150 złotych, a ultradźwiękowe od 30 złotych – w ich przypadku modele rozbudowane będą jednak bardzo drogie. Oczywiście niezależnie od wybranego rodzaju nawilżacza, nie powinniśmy zapominać o najważniejszych parametrach technicznych.

Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Przedstawiamy listę urządzeń, które cieszą się największym uznaniem wśród klientów.

 • Philips HU4803/01 – nawilżacze ewaporacyjne są zdecydowanie najzdrowsze, a ten model tylko to potwierdza. Oferuje trzystopniowy system parowania NanoCloud. Poziom nawilżenia jest kontrolowany niezwykle precyzyjnie, a nawilżone powietrze rozprowadzane jest równomiernie. Często jest wymieniany w grupie nawilżacze powietrza dla dzieci.
 • Eldom NU-5 – ten ultradźwiękowy nawilżacz powietrza to jeden z bestsellerów. Pozwala regulować poziom wilgotności powietrza, a wbudowany czujnik sprawi, że urządzenie włączy się i wyłączy w odpowiednim momencie.
 • Esperanza HYDRO SPA EHA004 – nawilżacz ultradźwiękowy, który pozwoli wybrać optymalny poziom wilgotności spośród czterech trybów. Stosunek ceny do wydajności stoi na znakomitym poziomie.
 • Blaupunkt AHS601 – nawilżacze ultradźwiękowe cieszą się dużą popularnością, a ten model wybrało bardzo wielu klientów. Docenili cichą pracę, wbudowany generator jonów, a także funkcję aromaterapii. Będzie to dobry nawilżacz powietrza do biura.
 • Xiaomi SmartMi Evaporative Humidifie – mechanizm działania opiera się na dyskach obracających się w wodzie. Poziom wilgotności, intensywność nawilżania i wiele innych parametrów można ustawić za pomocą aplikacji mobilnej. Kontrola pracy nawilżacza zawsze będzie w zasięgu ręki.
 • Hi-Tech Medical ORO-2020 – ultradźwiękowy nawilżacz powietrza, który wyróżnia się bardzo wysoką wydajnością, cichą pracą oraz rewelacyjną ergonomią.
 • Platinet Misty – niewielkie urządzenie, które można zabrać ze sobą wszędzie – do plecaka, torby etc. Będzie to także dobry nawilżacz powietrza do samochodu. Wyróżnia się pojemnością wynoszącą 0,3l i obsługą systemu ultradźwiękowego.

To, jaki nawilżacz należy wybrać, zależy od wielu czynników. Istotne będą wymiary pomieszczenia oraz preferowane parametry. W ofercie sklepu Morele.net znajdziesz nawilżacze ultradźwiękowe, ewaporacyjne, a także parowe. Każdy z nich ma wiele zalet, dlatego warto dokładnie zapoznać się z opisem produktów. Wysokiej klasy elektryczny nawilżacz powietrza powinien zapewnić optymalny poziom wilgotności w otoczeniu. Ważna jest również kultura pracy nawilżacza. Ciche działanie pozwoli nam skupić się na codziennych obowiązkach, a także wypocząć.

Oczyszczacz powietrza – czy warto?

Na rynku dostępne są nie tylko nawilżacze, ale również oczyszczacze, które jednak mogą również obsługiwać funkcję nawilżania. Są to urządzenia, które powinny znaleźć się w domu każdego alergika i astmatyka, ale także w mieszkaniach, gdzie np. przebywają zwierzęta domowe. Oczyszczacz powietrza pozwoli również pozbyć się bakterii, wirusów czy pleśni w mieszkaniu bądź w biurze.

Na działanie oczyszczacza powietrza może składać wielostopniowa filtracja powietrza. Jednak każde urządzenie zasysa powietrze do środka, by tam zostało oczyszczone za pomocą specjalnych filtrów. Niektóre modele są wyposażone w funkcję jonizacji czy też we wspomaganie procesu poprzez wykorzystanie lamp UV.

Uwaga!

Jeżeli chodzi o dobór oczyszczacza, powinien on przebiegać w podobny sposób, jak przy okazji zakupu nawilżacza. Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na jego wydajność, liczbę stopni oczyszczania, wykorzystywane filtry, a także dostępność ewentualnych dodatków, takich jak chociażby czujnik analizujący stan powietrza w pomieszczeniu.

Oczyszczacz powietrza – dla kogo?

Wysokiej klasy oczyszczacz powietrza sprawdzi się zarówno w domu, jak i w biurze. Sprzęty te cieszą się największą popularnością wśród alergików, a także właścicieli zwierząt domowych. Urządzenie oczyszcza powietrze i pomaga pozbyć się szkodliwych drobnoustrojów z otoczenia.

Wiele dostępnych na rynku modeli pozwoli na regulację poziomu wilgotności. Służy do tego wbudowany higrostat. Dodatkowe funkcje sprawią, że oczyszczacz zawsze będzie pracował wydajnie. Zastosowanie oczyszczaczy powietrza może być nieocenione w walce ze schorzeniami układu oddechowego.

Oczyszczacz powietrza to idealne rozwiązanie dla wszystkich osób, które wreszcie chcą zacząć oddychać pełną piersią. Przy zakupie należy zwrócić szczególną uwagę na kubaturę pomieszczenia oraz zainstalować sprzęt w miejscu, gdzie proces rozprzestrzeniania się pary wodnej nie będzie utrudniony przez duże meble lub ściany działowe.

Warto wiedzieć!

Dla komfortu użytkowania kluczowa będzie cicha praca, a także liczne funkcje urządzenia. Ogromną popularnością cieszą się oczyszczacze wyposażone we wbudowany higrostat. Warto pamiętać, że oczyszczacz nie stanowi alternatywy dla nawilżacza, gdyż to urządzenia o różnych funkcjach. Natomiast na rynku znajdziemy oczyszczacze z funkcją nawilżacza, które pozwolą idealnie dostosować poziom wilgotności powietrza do osobistych preferencji.

Nawilżacz czy oczyszczacz?

Oczywiście nawilżacz i oczyszczacz różnią się od siebie, jednak warto zwrócić uwagę na wady i zalety obydwu urządzeń. Dzięki temu łatwiej będzie dokonać wyboru.

Zalety i wady nawilżaczy powietrza

ZALETY

 • utrzymują optymalny poziom wilgoci w pomieszczeniu
 • niskie ryzyko awarii
 • tanie w eksploatacji
 • wysoka wydajność
 • nie zajmują wiele miejsca w pomieszczeniu

WADY

 • relatywnie wysokie koszty eksploatacji (szczególnie parowe)
 • filtry nawilżaczy ewaporacyjnych mogą szybko się brudzić
 • nawilżacze ultradźwiękowe mogą być szkodliwe dla zwierząt, ponieważ emitują słyszalne przez nie dźwięki

Zalety i wady oczyszczaczy powietrza

ZALETY

 • eliminacja nieprzyjemnych zapachów i szkodliwych mikroorganizmów
 • bardzo wysoka wydajność
 • prostota użytkowania
 • szeroka funkcjonalność
 • informują o stanie powietrza i kiedy należy wymienić filtry
 • relatywnie cicha praca

WADY

 • najczęściej są droższe od nawilżaczy
 • charakteryzują się większymi rozmiarami
 • ceny filtrów mogą być wysokie
 • oczyszczacze z jonizatorem nie powinny być stosowane u astmatyków

Osoby, które oczekują optymalnego poziomu wilgotności, powinny sięgnąć po wysokiej klasy nawilżacz powietrza. Natomiast oczyszczacz pozwoli na pozbycie się szkodliwych substancji z otoczenia. Alternatywą może być zakup oczyszczacza z nawilżaczem.

Bardzo pomocny podczas wyboru może okazać się ranking nawilżaczy powietrza (powstało też zestawienie dla oczyszczaczy), w którym znajdują się modele szczególnie popularne wśród klientów. Wszelkie informacje można uzupełnić również poprzez opinie na temat nawilżaczy powietrza i oczyszczaczy. Użytkownicy często dzielą się swoimi doświadczeniami, a także wskazują na ewentualne mankamenty. Wszystko to pozwala podjąć właściwą decyzję.

Udostępnij
4,7
20 ocen
14 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (8)

w każdym tekście jaki czytam o nawilżaczach powietrza jako wade podają głośność, ale to chyba tylko dlatego że jakąś wadę trzeba wymyślić, autorzy albo bezmyślnie od siebie kopiują to. mam nawilżacz ewaporacyjny Oskar z firmy Stadler Form i on wcale nie jest głośny. co wiecej ma nawet tryb nocny aby można było przy nim spać.
Strasznie grzeja u mnie w domu i mam mega suche powietrze, kupiłem takie urzadznie po wyglądzie zby pasowąło do pokoju. Oskar nawilżacz - bardzo fajna sprawa bo cichutki i zabija bakterie podobno
Chyba jakiś spamik nam sie tu wdał . Aż śmiesznie sie to czyta
Nawilżacz to podstawa na zimę, od razu lepiej się oddycha :) U siebie mam Gotie, mały, ładny, no i przede wszystkim nawilża ok :)
Nie wiem jaki jest najlepszy ale ja mam w domu oczyszczacz i nawilżacz marki stadler. Oczyszczacz sprawdza się super, Victor - to jest właśnie mój ulubiony sprzęt w domu :)
Ja skusiłam się na Oskara od stadler Form bo widziałam jak on pracuje u koleżanki - byłam w szoku, że takie niepozorne urządzonko będzie tak dobrze działać!
coraz częściej o nim słyszę, właśnie wśród znajomych też się pojawia i chyba się na niego skuszę niedługo bo ma się pojawić na świecie Maleństwo :)
hm, to chyba dobrze, że go kupiłam bo trochę się wahałam i miałam na oku inny model ale mąż stwierdził, że ten będzie dużo lepszy
hmmm, jeden od stadler foam o ktorym piszecie to koszt 600 zł(ma dwa poziomy pracy :P), , drugi 1400 , szkoda że nie ma przekroju, tak, żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie
Ja osobiście posiadam nawilżacz firmy Berdsen ( model BH-210) i za tą cenę jestem na prawdę zadowolona. Dla mnie bardzo ważna była jonizacja wody dodatkowo jeśli chodzi o poziomy można je samemu ustawić
Ja od siebie mogę polecić gotie gna-250. Bardzo ładny i do tego niedrogi.
kupiłem ultradzwiękowy eldom ,niby chwalony w necie , ale moim zdaniem wydajność tragiczna . Mam higrometr i nawilżenie powietrza w pokoju nic się nie zmieniło mimo ,że pracował dwie doby .
Te ultradzwiekowe sa tylko dla ozdoby....
Mam ultradźwiękowy z Gotie i w sumie mój kot jakoś niespecjalnie na niego reaguje. Zastanawiam się, czego to kwestia, że jednym zwierzętom przeszkadza, a innym nie.