http://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-mikrofalowke-jaka-najlepsza-polecane-modele/368/ 2018-01-16 11:44:26.000000

Jak wybrać mikrofalówkę? Jaka najlepsza? - Polecane modele.

Pierwsze kuchenki mikrofalowe pojawiły się niedługo po drugiej wojnie światowej w 1947 roku. W gospodarstwach domowych goszczą od lat siedemdziesiątych, podwyższając komfort życia domowników.

Zasada działania każdej mikrofalówki jest taka sama – żywność włożona do urządzenia jest ogrzewana przy pomocy mikrofal wprawiających cząsteczki wody w drgania. Uderzając się o siebie, cząsteczki wytwarzają ciepło, które następnie rozchodzi się po przedmiocie/potrawie.

Kuchenki mikrofalowe mają również podobną budowę. Składają się z komory oraz drzwiczek z przezroczystą szybą oraz wbudowaną siatką. Czym w takim razie kierować się podczas kupna mikrofalówek? Na co zwracać uwagę?

Poprzez wykorzystanie krótkich fal elektromagnetycznych narosło wokół mikrofalówek wiele nieprawdziwych informacji o jej szkodliwości. Nie jest to urządzenie pozbawione wad, służy jednak oszczędności czasu podczas przygotowywania potraw w kuchni.

Ranking kuchenek mikrofalowych kwiecień 2017

1.

                            Kuchenka mikrofalowa Samsung GE83X
Kuchenka mikrofalowa Samsung GE83X
Kuchenka mikrofalowa Samsung GE83X
2.

                            Kuchenka mikrofalowa Samsung ME732K-S
Kuchenka mikrofalowa Samsung ME732K-S
Kuchenka mikrofalowa Samsung ME732K-S
3.

                            Kuchenka mikrofalowa Samsung ME733K
Kuchenka mikrofalowa Samsung ME733K
Kuchenka mikrofalowa Samsung ME733K
Pokaż więcej produktów

Zalety i wady mikrofalówek

ZALETY

 • szybkość przyrządzania potrawy
 • wielofunkcyjna
 • prosta w utrzymaniu czystości

WADY

 • brak możliwości uzyskania „chrupiącej” skórki (chyba że jest wyposażona w funkcję grillowania)
 • możliwe szybkie wysuszenie potrawy
 • nie każdą potrawę można przyrządzić w mikrofali

Rodzaje kuchenek mikrofalowych

Aby kuchenka mikrofalowa dopasowała się do aranżacji pomieszczenia, producenci oferują w sprzedaży dwa typy:

 • do zabudowy
 • wolnostojące

Pierwsze z nich idealnie pasują do mieszkań urządzonych samodzielnie, klimatycznych, w których liczy się każdy element wystroju. Kuchenki mikrofalowe do zabudowy są wykonane z wysokiej jakości materiałów oraz pozwalają na dostosowanie swojego wyglądu do wnętrza.

Niestety, takie rozwiązanie ma również swoje wady jak trudniejsze czyszczenie elementów oraz wyższa cena. Istotną kwestią podczas montażu kuchenki jest przeczytanie wskazówek zamieszczonych w instrukcji dotyczących miejsca oraz przepływu powietrza.

Na co zwracać uwagę przy zakupie kuchenki?

Pojemność i rozmiar kuchenki mikrofalowej

Przed udaniem się na zakupy należy zastanowić się nad następującymi kwestiami:

 • dla ilu osób będą przygotowywane potrawy
 • czy kuchenka mikrofalowa będzie wykorzystywana tylko do podgrzewania czy też również do przyrządzania obiadów
 • ile miejsca jest w kuchni/na blacie/stole (w przypadku wyboru kuchenki wolnostojącej)

Odpowiedzi na te pytania pozwolą wybrać kuchenkę mikrofalową o pojemności oraz rozmiarach dostosowanych do potrzeb. Duża pojemność urządzenia to możliwość przyrządzania potraw w większych naczyniach. Wiąże się to jednak z większym rozmiarem kuchenki oraz wyższą ceną.

Na rynku znajdują się zarówno modele o małej pojemności równej 15 l jak i bardzo dużej, wynoszącą nawet 40 l. Mniejsze mikrofalówki warto wybierać do niewielkich kuchni lub do przyrządzania potraw dla niewielkiej liczby osób. Jeśli mikrofalówka ma służyć również jako urządzenie do wypieków czy grillowania całego kurczaka, warto poszukać dużych kuchenek z większym talerzem obrotowym.

Sprawdź ofertę mikrofalówek

Sposób sterowania kuchenką mikrofalową

Kuchenki mikrofalowe, pomimo podobnej budowy oraz działania, różnią się pomiędzy sobą sposobem sterowania:

 • mechaniczny – wykorzystywany w najtańszych urządzeniach, których cena może nie przekraczać nawet 200 zł. Na domowniku spoczywa obowiązek ręcznego ustawienia mocy oraz czasu działania kuchenki, przez co jest rozwiązanie mało precyzyjne
 • elektroniczny – pojawia się w średniej i wysokiej klasie urządzeń. Panel sterujący składa się z przycisków pozwalających wybrać poszczególne funkcje oraz typ potrawy czy wagę. System zainstalowany w mikrofalówce sam ustawi odpowiednią moc oraz czas grzania potrawy.
 • z automatyką wagową – sposób wykorzystywany w najdroższych i najbardziej zaawansowanych modelach. Specjalne czujniki określają wagę potrawy oraz dobierają odpowiedni czas i moc grzania. Na użytkowniku spoczywa jedynie konieczność wyboru pożądanej funkcji jak gotowanie czy rozmrażanie.

Moc kuchenki mikrofalowej

Większa moc kuchenki to możliwość szybszego i lepszego przyrządzenia potrawy. Dzięki krótszemu czasu pracy, pobór energii elektrycznej jest mniejszy. Na rynku dostępne są modele dysponujące mocą od 700 do 1000 W, z kolei funkcja grilla może wynosić do 1300 W.

Należy pamiętać, że ustawienie największej mocy w kuchence nie gwarantuje dobrego przyrządzenia potrawy. W wielu przypadkach może to się skończyć spaleniem lub wysuszeniem żywności.

Wnętrze kuchenki mikrofalowej

Kuchenki, w zależności od ceny, mają w różny sposób wykończone wnętrze. Producenci stosują wykończenie:

 • emaliowane – najtańsze. Wpływa korzystnie na szybkość przygotowania potraw. Łatwe do czyszczenia. Minusem rozwiązania jest możliwość zarysowania, a tym samym przyspieszenie procesu rdzewienia
 • ze stali nierdzewnej – nadaje trwałość urządzeniu oraz jest odporna na zarysowania. Jednak jest trudniejsza w utrzymaniu czystości.
 • ceramiczne – najdroższe rozwiązanie, ale odporne na zarysowania, jednocześnie powierzchnie są łatwe w czyszczeniu.

Funkcje kuchenki mikrofalowej

Przed kupnem konkretnego modelu mikrofalówki, warto zapoznać się z funkcjami udostępnianymi przez producentów i zdecydować się, co rzeczywiście będzie wykorzystywane podczas gotowania:

 • rozmrażanie – jest to funkcja dostępna we wszystkich modelach kuchenek mikrofalowych
 • podgrzewanie – kolejna funkcja stanowiąca podstawę działania mikrofalówki. Pozwala w szybki i bezproblemowy sposób odgrzać porcję jedzenia
 • grill – niezwykle przydatny program do przyrządzenia mrożonej pizzy czy grillowanego mięsa. Kuchenka zostaje wyposażona w dodatkową grzałkę, zamontowaną w górnej części urządzenia.
 • crisp – dzięki tej funkcji potrawy stają się chrupie. W ten sposób można przyrządzić np. frytki.
 • pizza – pozwala na przygotowanie własnych wypieków, w tym ciasta na pizzę.
 • gotowanie na parze – za pomocą specjalnej wytwornicy wytwarzana jest para, która pozwala przyrządzić zdrowy posiłek.
 • termoobieg – ciepłe powietrze jest równomiernie rozprowadzane po komorze przy pomocy wiatraka. Świetnie sprawdza się przy pieczeniu ciast.
 • Combi/Kombi – umożliwia połączenie dwóch funkcji jednocześnie: grilla oraz mikrofali.

Zabezpieczenia

Każda mikrofalówka posiada funkcję automatycznego wyłączenia się po otwarciu drzwiczek. Niektóre mają dodatkową blokadę chroniącą przed włączeniem lub przypadkowym uruchomieniem kuchenki przez dziecko.

Mity dotyczące mikrofali

1. Potrawy przyrządzone w mikrofalówce są mniej wartościowe niż w tradycyjny sposób.

Potrawy nadal mają takie same właściwości jak podczas pieczenia w piekarniku czy gotowania w garnku. Jako że kuchenka mikrofalowa pozwala na szybkie przyrządzenie potraw, dużo osób przerzuca się z domowych obiadów na mrożone, gotowe jedzenie podgrzewane w urządzeniu. Taka żywność rzeczywiście ma mniej wartościowych składników i może negatywnie wpływać na organizm. W każdym innym przypadku kuchenka wpływa na potrawy podobnie jak choćby gotowanie: nie niszczy ich struktury, a jedzenie nie staje się napromieniowane.

2. Czy kuchenka mikrofalowa jest szkodliwa?

Przez długi czas panowało przekonanie, że fale elektromagnetyczne wykorzystywane przez kuchenkę mogą mieć bezpośredni wpływ na organizm człowieka. Według najnowszych badań kuchenki mikrofalowe są bezpieczne, a specjalna siatka znajdująca się na szybie drzwiczek skutecznie zapobiega przenikaniu fal.

Bezpieczeństwo użytkowania

Pomimo szerokich zastosowań kuchenki mikrofalowej, należy przestrzegać kilku zasad, które zapewniają bezpieczeństwo:

 • Nie wolno podgrzewać potraw w metalowych naczyniach lub z aluminiowymi dodatkami czy złoconymi wzorami. Tego typu powierzchnie odbijają fale, co może w najgorszym przypadku doprowadzić do pożaru. Najlepiej sprawdzają się naczynia żaroodporne, pojemniki z tworzywa sztucznego oraz ceramiki.
 • Naczynia powinny być otwarte, by wydostająca się para wodna nie rozsadziła ścianek.
 • Drzwiczki należy utrzymywać w czystości, by zamknięcie było całkowicie szczelne.

Akcesoria i dodatki

Wraz z kupnem mikrofalówki warto zaopatrzyć się w akcesoria poprawiające komfort użytkowania:

 • ściereczki – jednorazowe, nasączone specjalnym płynem ułatwiającym wyczyszczenie wnętrza.
 • plastikowe pojemniki i naczynia żaroodporne – do przyrządzania potraw

Podsumowanie

Decyzja o kupnie kuchenki mikrofalowej powinna być przemyślana, a przede wszystkim powinna uwzględniać najważniejsze cechy takie jak pojemność i rozmiar oraz dodatkowe funkcje. Należy przy tym pamiętać, że krąży wiele opinii o jej szkodliwości, które nie zostały poparte żadnymi dowodami i przekonującymi badaniami, a które mijają się z prawdą.

Który producent produktuje najlepsze mikrofalówki? Jakie kuchenki mikrofalowe są dobre, a które najlepsze?

Najpopularniejsi z producentów mikrofalówek to m.in. Samsung, Zelmer, Whirlpool, Amica, Gorenje, Sharp, Panasonic, Daewoo, LG, Candy, Polar, Haier, Electrolux. Każdy z opisanych producentów posiada w swojej ofercie zarówno lepsze jak i gorsze kuchenki mikrofalowe. Zobacz ranking kuchenek mikrofalowych w naszym sklepie, aby łatwiej wybrać dobry sprzęt.

Polecane artykuły
 

Zasada działania każdej mikrofalówki jest taka sama – żywność włożona do urządzenia jest ogrzewana przy pomocy mikrofal wprawiających cząsteczki wody w drgania. Uderzając się o siebie, cząsteczki wytwarzają ciepło, które następnie rozchodzi się po przedmiocie/potrawie.

Kuchenki mikrofalowe mają również podobną budowę. Składają się z komory oraz drzwiczek z przezroczystą szybą oraz wbudowaną siatką. Czym w takim razie kierować się podczas kupna mikrofalówek? Na co zwracać uwagę?

Poprzez wykorzystanie krótkich fal elektromagnetycznych narosło wokół mikrofalówek wiele nieprawdziwych informacji o jej szkodliwości. Nie jest to urządzenie pozbawione wad, służy jednak oszczędności czasu podczas przygotowywania potraw w kuchni.

Ranking kuchenek mikrofalowych kwiecień 2017

1.

                            Kuchenka mikrofalowa Samsung GE83X
Kuchenka mikrofalowa Samsung GE83X
Kuchenka mikrofalowa Samsung GE83X
2.

                            Kuchenka mikrofalowa Samsung ME732K-S
Kuchenka mikrofalowa Samsung ME732K-S
Kuchenka mikrofalowa Samsung ME732K-S
3.

                            Kuchenka mikrofalowa Samsung ME733K
Kuchenka mikrofalowa Samsung ME733K
Kuchenka mikrofalowa Samsung ME733K
Pokaż więcej produktów

Zalety i wady mikrofalówek

ZALETY

 • szybkość przyrządzania potrawy
 • wielofunkcyjna
 • prosta w utrzymaniu czystości

WADY

 • brak możliwości uzyskania „chrupiącej” skórki (chyba że jest wyposażona w funkcję grillowania)
 • możliwe szybkie wysuszenie potrawy
 • nie każdą potrawę można przyrządzić w mikrofali

Rodzaje kuchenek mikrofalowych

Aby kuchenka mikrofalowa dopasowała się do aranżacji pomieszczenia, producenci oferują w sprzedaży dwa typy:

 • do zabudowy
 • wolnostojące

Pierwsze z nich idealnie pasują do mieszkań urządzonych samodzielnie, klimatycznych, w których liczy się każdy element wystroju. Kuchenki mikrofalowe do zabudowy są wykonane z wysokiej jakości materiałów oraz pozwalają na dostosowanie swojego wyglądu do wnętrza.

Niestety, takie rozwiązanie ma również swoje wady jak trudniejsze czyszczenie elementów oraz wyższa cena. Istotną kwestią podczas montażu kuchenki jest przeczytanie wskazówek zamieszczonych w instrukcji dotyczących miejsca oraz przepływu powietrza.

Na co zwracać uwagę przy zakupie kuchenki?

Pojemność i rozmiar kuchenki mikrofalowej

Przed udaniem się na zakupy należy zastanowić się nad następującymi kwestiami:

 • dla ilu osób będą przygotowywane potrawy
 • czy kuchenka mikrofalowa będzie wykorzystywana tylko do podgrzewania czy też również do przyrządzania obiadów
 • ile miejsca jest w kuchni/na blacie/stole (w przypadku wyboru kuchenki wolnostojącej)

Odpowiedzi na te pytania pozwolą wybrać kuchenkę mikrofalową o pojemności oraz rozmiarach dostosowanych do potrzeb. Duża pojemność urządzenia to możliwość przyrządzania potraw w większych naczyniach. Wiąże się to jednak z większym rozmiarem kuchenki oraz wyższą ceną.

Na rynku znajdują się zarówno modele o małej pojemności równej 15 l jak i bardzo dużej, wynoszącą nawet 40 l. Mniejsze mikrofalówki warto wybierać do niewielkich kuchni lub do przyrządzania potraw dla niewielkiej liczby osób. Jeśli mikrofalówka ma służyć również jako urządzenie do wypieków czy grillowania całego kurczaka, warto poszukać dużych kuchenek z większym talerzem obrotowym.

Sprawdź ofertę mikrofalówek

Sposób sterowania kuchenką mikrofalową

Kuchenki mikrofalowe, pomimo podobnej budowy oraz działania, różnią się pomiędzy sobą sposobem sterowania:

 • mechaniczny – wykorzystywany w najtańszych urządzeniach, których cena może nie przekraczać nawet 200 zł. Na domowniku spoczywa obowiązek ręcznego ustawienia mocy oraz czasu działania kuchenki, przez co jest rozwiązanie mało precyzyjne
 • elektroniczny – pojawia się w średniej i wysokiej klasie urządzeń. Panel sterujący składa się z przycisków pozwalających wybrać poszczególne funkcje oraz typ potrawy czy wagę. System zainstalowany w mikrofalówce sam ustawi odpowiednią moc oraz czas grzania potrawy.
 • z automatyką wagową – sposób wykorzystywany w najdroższych i najbardziej zaawansowanych modelach. Specjalne czujniki określają wagę potrawy oraz dobierają odpowiedni czas i moc grzania. Na użytkowniku spoczywa jedynie konieczność wyboru pożądanej funkcji jak gotowanie czy rozmrażanie.

Moc kuchenki mikrofalowej

Większa moc kuchenki to możliwość szybszego i lepszego przyrządzenia potrawy. Dzięki krótszemu czasu pracy, pobór energii elektrycznej jest mniejszy. Na rynku dostępne są modele dysponujące mocą od 700 do 1000 W, z kolei funkcja grilla może wynosić do 1300 W.

Należy pamiętać, że ustawienie największej mocy w kuchence nie gwarantuje dobrego przyrządzenia potrawy. W wielu przypadkach może to się skończyć spaleniem lub wysuszeniem żywności.

Wnętrze kuchenki mikrofalowej

Kuchenki, w zależności od ceny, mają w różny sposób wykończone wnętrze. Producenci stosują wykończenie:

 • emaliowane – najtańsze. Wpływa korzystnie na szybkość przygotowania potraw. Łatwe do czyszczenia. Minusem rozwiązania jest możliwość zarysowania, a tym samym przyspieszenie procesu rdzewienia
 • ze stali nierdzewnej – nadaje trwałość urządzeniu oraz jest odporna na zarysowania. Jednak jest trudniejsza w utrzymaniu czystości.
 • ceramiczne – najdroższe rozwiązanie, ale odporne na zarysowania, jednocześnie powierzchnie są łatwe w czyszczeniu.

Funkcje kuchenki mikrofalowej

Przed kupnem konkretnego modelu mikrofalówki, warto zapoznać się z funkcjami udostępnianymi przez producentów i zdecydować się, co rzeczywiście będzie wykorzystywane podczas gotowania:

 • rozmrażanie – jest to funkcja dostępna we wszystkich modelach kuchenek mikrofalowych
 • podgrzewanie – kolejna funkcja stanowiąca podstawę działania mikrofalówki. Pozwala w szybki i bezproblemowy sposób odgrzać porcję jedzenia
 • grill – niezwykle przydatny program do przyrządzenia mrożonej pizzy czy grillowanego mięsa. Kuchenka zostaje wyposażona w dodatkową grzałkę, zamontowaną w górnej części urządzenia.
 • crisp – dzięki tej funkcji potrawy stają się chrupie. W ten sposób można przyrządzić np. frytki.
 • pizza – pozwala na przygotowanie własnych wypieków, w tym ciasta na pizzę.
 • gotowanie na parze – za pomocą specjalnej wytwornicy wytwarzana jest para, która pozwala przyrządzić zdrowy posiłek.
 • termoobieg – ciepłe powietrze jest równomiernie rozprowadzane po komorze przy pomocy wiatraka. Świetnie sprawdza się przy pieczeniu ciast.
 • Combi/Kombi – umożliwia połączenie dwóch funkcji jednocześnie: grilla oraz mikrofali.

Zabezpieczenia

Każda mikrofalówka posiada funkcję automatycznego wyłączenia się po otwarciu drzwiczek. Niektóre mają dodatkową blokadę chroniącą przed włączeniem lub przypadkowym uruchomieniem kuchenki przez dziecko.

Mity dotyczące mikrofali

1. Potrawy przyrządzone w mikrofalówce są mniej wartościowe niż w tradycyjny sposób.

Potrawy nadal mają takie same właściwości jak podczas pieczenia w piekarniku czy gotowania w garnku. Jako że kuchenka mikrofalowa pozwala na szybkie przyrządzenie potraw, dużo osób przerzuca się z domowych obiadów na mrożone, gotowe jedzenie podgrzewane w urządzeniu. Taka żywność rzeczywiście ma mniej wartościowych składników i może negatywnie wpływać na organizm. W każdym innym przypadku kuchenka wpływa na potrawy podobnie jak choćby gotowanie: nie niszczy ich struktury, a jedzenie nie staje się napromieniowane.

2. Czy kuchenka mikrofalowa jest szkodliwa?

Przez długi czas panowało przekonanie, że fale elektromagnetyczne wykorzystywane przez kuchenkę mogą mieć bezpośredni wpływ na organizm człowieka. Według najnowszych badań kuchenki mikrofalowe są bezpieczne, a specjalna siatka znajdująca się na szybie drzwiczek skutecznie zapobiega przenikaniu fal.

Bezpieczeństwo użytkowania

Pomimo szerokich zastosowań kuchenki mikrofalowej, należy przestrzegać kilku zasad, które zapewniają bezpieczeństwo:

 • Nie wolno podgrzewać potraw w metalowych naczyniach lub z aluminiowymi dodatkami czy złoconymi wzorami. Tego typu powierzchnie odbijają fale, co może w najgorszym przypadku doprowadzić do pożaru. Najlepiej sprawdzają się naczynia żaroodporne, pojemniki z tworzywa sztucznego oraz ceramiki.
 • Naczynia powinny być otwarte, by wydostająca się para wodna nie rozsadziła ścianek.
 • Drzwiczki należy utrzymywać w czystości, by zamknięcie było całkowicie szczelne.

Akcesoria i dodatki

Wraz z kupnem mikrofalówki warto zaopatrzyć się w akcesoria poprawiające komfort użytkowania:

 • ściereczki – jednorazowe, nasączone specjalnym płynem ułatwiającym wyczyszczenie wnętrza.
 • plastikowe pojemniki i naczynia żaroodporne – do przyrządzania potraw

Podsumowanie

Decyzja o kupnie kuchenki mikrofalowej powinna być przemyślana, a przede wszystkim powinna uwzględniać najważniejsze cechy takie jak pojemność i rozmiar oraz dodatkowe funkcje. Należy przy tym pamiętać, że krąży wiele opinii o jej szkodliwości, które nie zostały poparte żadnymi dowodami i przekonującymi badaniami, a które mijają się z prawdą.

Który producent produktuje najlepsze mikrofalówki? Jakie kuchenki mikrofalowe są dobre, a które najlepsze?

Najpopularniejsi z producentów mikrofalówek to m.in. Samsung, Zelmer, Whirlpool, Amica, Gorenje, Sharp, Panasonic, Daewoo, LG, Candy, Polar, Haier, Electrolux. Każdy z opisanych producentów posiada w swojej ofercie zarówno lepsze jak i gorsze kuchenki mikrofalowe. Zobacz ranking kuchenek mikrofalowych w naszym sklepie, aby łatwiej wybrać dobry sprzęt.

Polecane artykuły
 
Kategoria: Poradniki
Data: 31.05.2017
Social
4,7
3 oceny
1 komentarz
Moja ocena
Lista komentarzy jest pusta.