Udostępnij
https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-ekran-projekcyjny-jaki-najlepszy/777/ 2017-12-20 15:44:28.000000

Jak wybrać ekran projekcyjny? Jaki najlepszy?

Zamiast kupować tradycyjny telewizor, można zdecydować się na projektor, który umożliwia oglądanie obrazu na dużych powierzchniach przy mniejszym nakładzie finansowym. Projektor nie nadaje się do każdego pomieszczenia, lecz osoby szukające niedrogich rozwiązań, mogą pokusić się o jego kupno. Film można wyświetlać na białej ścianie lub ekranie projekcyjnym, który zapewni lepszą jakość obrazu. Na co zwracać uwagę przy jego wyborze i jakie parametry ekranu do projektora są ważne?

Rodzaje ekranów

Ze względu na przeznaczenie można wyróżnić:

  • ekran projekcyjny przenośny – jest przeznaczony dla osób, które poszukują rozwiązań kompaktowych, umożliwiających przenoszenie z miejsca na miejsce. Charakteryzują się niższą wagą oraz prostotą rozkładania. Do tej grupy zalicza się ekrany do projektora na trójnogu jak i podłogowe.
  • ekran projekcyjny sufitowy (podwieszany) – montuje się go pod sufitem, a jego rozwijanie może odbywać się na kilka sposobów:

        a) za pomocą korby
        b) za pomocą pilota
        c) przy pomocy włącznika zamontowanego w ścianie

Dwa ostatnie rozwiązania stosowane są w ekranach projekcyjnych elektrycznych.

    • ekran projekcyjny z napinaczami – jest to specjalny rodzaj ekranu elektrycznego, który został wyposażony w specjalne linki, dzięki którym po rozwinięciu nie ma zmarszczeń czy fałd.
    • ekran projekcyjny ramowy – są to ekrany, które można przymocować do ściany jak i rozstawić na statywie, dzięki czemu można je swobodnie przenosić. Charakteryzują się prostym montażem, a także dość wysoką odpornością na zagniecenia. Dzięki eleganckiemu i atrakcyjnemu wyglądowi (mają ramkę wokół całego ekranu, która dodatkowo poprawia kontrast), ekrany ramowe bardzo często są wybierane do kina domowego.

Ranking ekranów projekcyjnych 2017

1.

Ekran projekcyjny Avtek Wall Standard 200, 1:1 (200x200cm)
Ekran projekcyjny Avtek Wall Standard 200, 1:1 (200x200cm)
Ekran projekcyjny Avtek Wall Standard 200, 1:1 (200x200cm)
2.

Ekran projekcyjny Avtek Cinema Electric 300P, 16:9
Ekran projekcyjny Avtek Cinema Electric 300P, 16:9
Ekran projekcyjny Avtek Cinema Electric 300P, 16:9
3.

Ekran projekcyjny Avtek Tripod Standard 200, 1:1
Ekran projekcyjny Avtek Tripod Standard 200, 1:1
Ekran projekcyjny Avtek Tripod Standard 200, 1:1
Pokaż więcej produktów

Na co zwracać uwagę?

Format ekranu

Należy go wybrać, dopasowując do źródła obrazu. Najczęściej producenci dołączają do oferty ekrany o formacie 16:9, a więc najczęściej stosowanym do oglądania filmów i najlepiej sprawdzającym się jako uzupełnienie kina domowego. Innym możliwym formatem jest ekran 4:3 stosowanym w przypadku podłączania projektora do komputera i wyświetlania prezentacji.

Ekrany projekcyjne można również podzielić ze względu na ilość obsługiwanych formatów. Wyróżnia się m.in.:

     • tradycyjne – mają jedną powierzchnię. Idealnie nadają się dla osób zdecydowanych, wiedzących jaki format obrazu będą wyświetlać.
     • wieloformatowe – ekrany dysponują od 2 do 5 powierzchni o różnych formatach, dzięki czemu można dostosować je do odmiennych źródeł obrazu.

Wysokość ekranu

Przyjmuje się, że wysokość ekranu powinna wynosić 1/6 odległości od miejsca, w którym najczęściej ogląda się obraz (np. od kanapy) lub, jeśli jest to sala, od ostatniego „krzesła”. Warto również sprawdzić, jak wysoko znajdzie się dolna krawędź ekranu – nie powinna być niżej niż 1 m od podłogi.

Powierzchnia ekranu

Na jej wybór, wpływa wiele czynników. Najważniejsze z nich to:

     • rodzaj pomieszczenia
     • umiejscowienie projektora (np. pod sufitem czy na szafce)
     • oświetlenie pomieszczenia
     • jasność projektora

Prawidłowy dobór powierzchni ekranu umożliwi otrzymanie czytelnego obrazu.

Aby prawidłowo wybrać powierzchnię ekranu, warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami:

     • ekran projekcyjny uniwersalny - gruba powierzchnia w kolorze białym.
     • ekran projekcyjny do kina domowego – powierzchnia w kolorze szarym, która poprawia kontrast oraz odcień czerni.

Ponadto producenci podają dwa parametry:

     • współczynnik odbicia światła – standardowo wybierane ekrany mają wartość 1, co oznacza, że powierzchnia odbija tyle światła, ile padło na ekran. Im więcej źródeł światła w pomieszczeniu, tym wyższa powinna być wartość współczynnika (jednocześnie jednak zmniejsza się kąt widzenia).
     • kąt widzenia – warto sprawdzić ten parametr w przypadku kupowania ekranu do sal konferencyjnych, szkolnych czy też pomieszczeń, w których oglądający nie zawsze będą siedzieć centralnie przed ekranem. W takich przypadkach, im szerszy kąt widzenia, tym lepiej.

W sprzedaży można spotkać ekrany projekcyjne, które:

    • równomiernie rozpraszają światło we wszystkich kierunkach – są to również ekrany o dość szerokim kącie widzenia, ale i niskim współczynniku odbicia.
   • mają wąski kąt widzenia, ale i wyższą wartość współczynnika odbicia.

Sprawdź naszą ofertę.

Umiejscowienie projektora

Na typ powierzchni ma również wpływ umiejscowienie projektora. W poprzednim punkcie zostały wspomniane przypadki, gdy urządzenie znajdowało się przed ekranem. Istnieje również możliwość zakupienia ekranu, który sprawdzi się przy ustawieniu projektora tuż za nim (jest to jednak rozwiązanie rzadko spotykane w domowych warunkach ze względu na brak wystarczającej ilości miejsca).

Warto wiedzieć!

Aby dopasować sprzęt projekcyjny do swoich potrzeb, polecamy odwiedzić poradnik: Jaki projektor wybrać?

Podsumowanie

Kupując drogi projektor, warto również pamiętać o wyborze ekranu, który zapewni dobrą jakość obrazu. Powinien być dopasowany do warunków, w jakich będzie oglądany film czy pokazywana prezentacja. Zaoszczędzenie na ekranie projekcyjnym może się zemścić w postaci kiepskiej jakości obrazu.

Polecane artykuły
 


Udostępnij
4,8
2 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

A mają Państwo w ofercie ekrany viz-art?